Vašečka: Teraz malo zmysel byť poslancom
“Práve v takýchto chvíľach vidím zmysel v tom, že som poslancom parlamentu. Národná rada Slovenskej republiky 101 hlasmi (jedným z nich bol aj ten môj), teda ústavnou väčšinou, požiadala vládu, aby zastavila ratifikáciu tzv. Istanbulského dohovoru,” napísal po hlasovaní nezaradený poslanec a v minulosti člen OĽaNO Richard Vašečka.
Pčolinský: Ultraliberálov ide rozhodiť od zlosti
“Práve sme v NR SR prijali uznesenie, ktoré odmieta Istanbulský dohovor. Za prijatie tohto uznesenia boli Smer-SD, SNS, Mmost-híd, ĽSNS, Sme rodina a OĽaNO. Som rád, že v vieme hlasovať tak obrovskou väčšinou, pokiaľ ide o záujmy Slovenska,” zhodnotil poslanec za stranu Sme rodina Peter Pčolinský.
Doplnil, že ultraliberálne strany SaS, Spolu a Progresívne Slovensko ide rozhodiť od zlosti. “Teším sa tomu,” prezradil svoje pocity Pčolinský.
Bernaťák: Nečakali sme až takú širokú podporu
Poslanec a jeden z predkladateľov Tibor Bernaťák na tlačovej konferencii po schválení uznesenia NR SR uviedol, národniari si myslia, že niektoré ustanovenie dohovoru sú podľa právneho názoru SNS “vrozpore s ústavou SR”, i keď priznal, že o tomto by musel rozhodnúť Ústavný súd.
Bernaťák argumentoval podobným príkladom z Bulharska, kde súd konštatoval protiústavnosť definícii rodu, ktoré ponúka Istanbulský dohovor.
Poslanec SNS poďakoval všetkým koaličným aj opozičným zákonodorácom, ktorí rezolúciu o odmietnutí dohovoru podporili. Dodal, že ani v SNS neočakávali až takú širokú podporu poslancov.
Kuciaňová: Chlapcom by bola podsúvaná myšlienka, že sú zo svojej podstaty agresori
K dohovoru sa vyjadrila aj národniarka Magdaléna Kuciaňová. Ako právnička upozornila, že v kontexte dohovoru vníma isté terminologické nejasnosti, ktoré by z jej pohľadu po jeho ratifikácii spôsobili v praxi viac škody než osohu.
“Rešpektujem snahu daného dohovoru o ochrane žien pred týraním, ale nedá mi opomenúť, že k týraniu nedochádza len v smere voči ženám, ale často sa stretávame i s týraním detí, seniorov, občanov so zdravotným znevýhodnením či dokonca mužov. Istanbulský dohovor si zvolil ochranu len jednej cieľovej skupiny, čo samo o sebe evokuje diskrimináciu voči iným cieľovým skupinám, ktoré sa v spoločnosti nachádzajú,” upozornila.
“Istanbulský dohovor otvára brány istej stigmatizácii mužov. Paradoxne ponúka vytvorenie akéhosi nového stereotypu o mužoch agresoroch. Namiesto vedenia chlapcov od útleho detstva v duchu ideálov, že ich úlohou je chrániť ženy, že sú ochrancovia žien a slabších, že sú gentlemani, by im takto bola podsúvaná myšlienka, že sú zo svojej podstaty agresori,” dodala.
“Témy, ktoré rieši a ponúka Istanbulský dohovor sú z môjho pohľadu v legislatíve SR pevne ukotvené a vyjadrujem obavu, že ratifikáciou tohto dohovoru by došlo k vyššie spomenutým nedorozumeniam a spochybneniu už fungujúceho zaužívaného systému,” uviedla Kuciaňová.
Mikloško: Mrzí ma, že KDH pri tom nebolo
K odmietnutiu Istanbulského dohovoru sa na sociálnej sieti vyjadril aj Jozef Mikloško: “Veľmi dobrá správa. Mrzí ma, že KDH, ktoré sa o túto tému roky zaujíma, nebolo pri tom”
“Je to historické rozhodnutie, ďakujem všetkým, ktorí boli za!” dodal.
Nicholsonová: SNS spustila šialenstvo
Poslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová ešte pred hlasovaním kritizovala najmä načasovanie hlasovania. Podľa nej ide zásah do prezidentskej kampane.
“To šialenstvo, ktoré odvčera prebieha v NR SR, a ktoré spustila SNS, týkajúce sa Istanbulského dohovoru, nie je ničím iným, len bohapustou manipuláciou ľudí a snahou ovplyvniť prezidentské voľby…” tvrdí podpredsedníčka Národnej rady.
Je podľa nej deprimujúce, že k snahe koalície zastaviť ratifikáciu Istanbulského dohovoru sa pridávajú aj niektoré opozičné strany.
“Istanbulský dohovor je výlučne o násilí páchanom na ženách ako rodovo podmienenom násilí a nie o ohrození tradičnej rodiny. Neverte populistickým manipulátorom, Slovensko má na viac.”
Progresívec Poliačik: Vychutnajte si to, veľa podobných príležitostí už nebude
Po hlasovaní reagoval na sociálnej sieti aj bývalý stranícky kolega Nicholsonovej Martin Poliačik z Progresívneho Slovenska.
“Vychutnajte si to”, vyhlásil Poliačik.
“Veľa podobných príležitostí už nebude. Už netreba rozporovať jednotlivé kroky. Treba začať pracovať na tom, aby sme túto garnitúru čo najskôr vymenili,” uviedol na sociálnej sieti progresívec.
Krajniak: Slovensko sa hlási k dedičstvu našich otcov a dedov
“Práve sme v parlamente zamietli ratifikáciu Instanbulského dohovoru. Som rád, že Slovensko sa naďalej hlási k dedičstvu našich otcov a dedov, na ktoré som hrdý,” uviedol poslanec Sme rodina Milan Krajniak.
Matovič: Povedali sme nie označeniam rodič 1 a rodič 2
“Tak a oddnes na Slovensku je a bude žena žena, muž muž, matka matka, otec otec a nie rodič 1 a rodič 2. Hlúpe a zbytočné dlhoročné spochybňovanie, ktoré zneužívali extrémisti na lákanie hlasov ľudí konečne skončilo. Hlasoval som za,” informoval v piatok na Facebooku Igor Matovič z OĽaNO.
KDH: Víta zastavenie ratifikácie Istanbulského dohovoru
Mimoparlamentné KDH má radosť zo stopnutia procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násilia na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, tzv. Istanbulského dohovoru. Kresťanskí demokrati vo svojom vyhlásení vyjadrujú želanie, aby SR tento dokument čo najskôr odmietla.
Zdôrazňujú zároveň, že tento postoj neznamená bagatelizovanie témy domáceho násilia. “Odmietavý postoj vyplýva z faktu, že popri ustanoveniach o ochrane pred násilím, ktoré existujúca slovenská legislatíva už obsahuje, sa Istanbulský dohovor pokúša do právneho poriadku SR zaviesť kontroverznú definíciu rodu a implementovať gender ideológiu, ohrozujúcu prirodzený vývin našich detí,“ uviedlo KDH vo vyhlásení.