Razia FBI v dome Donalda Trumpa. Vyhlásenie vojny republikánom?

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Julia Nikhinson)

 

FBI prehľadala dom bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. Bezprecedentná udalosť. Vyšetrovatelia vraj hľadali dokumenty, ktoré vraj Trump nezákonne odniesol z Bieleho domu. Podobné obvinenia voči Hillary Clintonovej však vždy zostali bez následkov. Republikánska základňa považuje domovú prehliadku za politický manéver – a má na to dobré dôvody

Trump: FBI mi bráni vstúpiť do domu, zrejme sa snaží podstrčiť dôkazy
Na snímke bývalý prezident USA Donald Trump zdvíha ruku počas odchodu z Trump Tower

„Tá správa zasiahla ako bomba.“ „Môže to byť začiatok konca.“ „Situácia je napätá.“ Zaručené.”

Ak ste od januára 2017 prilepení k americkým televíznym správam, mohli ste tieto frázy počuť znova a znova. Boli použité, keď sa objavila ďalšia senzačná správa o údajných zločinoch Donalda Trumpa. Nejaký vtipálek si našiel čas, aby spoločne upravil klipy týchto fráz. Predovšetkým spájanie klipov dokazuje, že čitatelia by sa nemali navzájom kopírovať a rozširovať si repertoár idiómov a metafor. Ale ako som povedal, teraz to bolo určené jemu. Razia FBI v dome bývalého prezidenta, ako tá, ktorá sa uskutočnila v pondelok večer v sídle Donalda Trumpa v Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride, je určite bezprecedentná. Aj preto, že Trump bude pravdepodobne ďalším republikánskym opozičným kandidátom v prezidentských voľbách v roku 2024. Je všeobecne známe, že by rád kandidoval. Predstavitelia Republikánskej strany len dúfajú, že Trump so svojím vyhlásením počká až po kongresových voľbách na jeseň, aby neodvrátil pozornosť od historickej ne-obľúbenosti Joea Bidena a aby republikáni nestratili mnohé volebné okrsky, ktoré by mohli vo voľbách získať. Trump však v posledných mesiacoch jasne povedal, že svoju kandidatúru chce oznámiť toto leto alebo začiatkom jesene.

 

Šacovanie politických oponentov

Čo znamená, že ministerstvo spravodlivosti súčasného prezidenta dalo prehľadať súkromný majetok jeho politického oponenta. Predstavte si, že by sa úlohy obrátili a domy Hillary Clintonovej alebo Joea Bidena prehľadali agenti FBI, ktorí sa hlásili k Donaldovi Trumpovi. To by podnietilo ďalšie pobúrenie moderátorov spravodajstva a vypočutia v Kongrese v hlavnom vysielacom čase. Konzervatívni aktivisti a politici aj v pondelok čoraz častejšie používali rovnaké výrazy, len hovorili o USA, že sú „banánová republika“ alebo „krajina tretieho sveta“.

Podľa New York Times pátranie nemalo nič spoločné s prebiehajúcim vyšetrovaním Trumpovej úlohy v útoku na Capitol z 6. januára 2021. Namiesto toho vyšetrovatelia hľadali dokumenty, ktoré Trump mohol nezákonne odstrániť z Bieleho domu. Dokumenty sú klasifikované ako tajné a v skutočnosti by mali ísť do Národného archívu vo Washingtone D.C.. Prezidenti a vládni úradníci sú zo zákona zodpovední za uchovávanie všetkých úradných dokumentov, aj keď sú to len rukou písané poznámky. Skutočnosť, že Hillary Clintonová, keď bola ministerkou zahraničia Baracka Obamu, vymazala viac ako 30 000 pracovných e-mailov, ktoré si uchovávala na súkromnom serveri vo svojom dome v Chappaqua v New Yorku, podnietila Trumpovu požiadavku, aby to FBI vyšetrila. Federálna polícia však nevidela dôvod na prešetrenie.

Sám Trump vraj počas svojho prezidentovania opakovane trhal rukou písané poznámky a splachoval ich do záchoda. Aspoň to tvrdí reportérka New York Times Maggie Haberman v pripravovanej knihe.

 

Trump by sa mohol stať mučeníkom pre republikánov

Je nepravdepodobné, že by Trumpovi nesprávne uloženie prezidentských dokumentov zabránilo v opätovnej kandidatúre. Podľa vlastného vyjadrenia spolupracoval na procese vrátenia dokumentov do Národného archívu. A ešte vo februári novinárka z Los Angeles Times Sarah Wide poznamenala, že prekážky ktoré bránia odsúdeniu bývalého prezidenta sú obrovské. Žiadny prezident nebol nikdy odsúdený podľa zákona z roku 1978, ktorý vyžaduje uchovávanie prezidentských záznamov, a Trumpovi by bolo potrebné dokázať kriminálny úmysel. A ak by ho aj odsúdili, nie je jasné, či by mu to zabránilo v ďalšej kandidatúre. V roku 1920 získal socialistický prezidentský kandidát Eugene V. Debs asi milión hlasov napriek tomu, že bol odsúdený na 10 rokov väzenia podľa zákona o poburovaní, ktorý bol proti americkej účasti v 1. svetovej vojne. Pre socialistov bol Debs mučeníkom. Rozdávali predvolebné gombíky s obrázkom Debs v pruhovanej uniforme a nápisom „Za odsúdeného prezidenta č. 9653″. Čím viac sa vyšetrovatelia zamerajú na Trumpa, tým viac sa z neho môže stať podobný mučeník pre republikánov. Minimálne mali dosť dôvodov na podozrenie, že za domovou prehliadkou bola nastrčená výprava. Nedávny súdny proces vo Washingtone o pôvode ruskej aféry napríklad odhalil, že predstavitelia FBI vraj vedeli, že obvinenia o Trumpovej spolupráci s ruskou stranou si vymyslel tím Hillary Clintonovej.

Alebo FBI začala takzvanú „rybársku výpravu“. Hovorový výraz ktorý opisuje prehliadky, pri ktorých vyšetrovatelia dúfajú, že odhalia iné trestné činy, ktoré nesúvisia s pôvodným príkazom na prehliadku, a potom z nich vyrobia obvinenie. Odsúdenie bývalého manažéra kampane Donalda Trumpa Paula Manaforta bolo náhodným výsledkom vyšetrovania, nemalo to nič spoločné so skutočným rozsahom vyšetrovania. Manafort bol obvinený z toho, že sa nezaregistroval ako „zahraničný agent“, ako to vyžaduje zákon, napriek tomu, že loboval za cudziu vládu. Do roku 2014 pôsobil ako poradca vtedajšieho ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, čo je porušenie na hony vzdialené od pôvodného obvinenia voči Trumpovi.

Právny expert Norman L. Eisen, ktorý radil Snemovni reprezentantov pri prvom procese Trumpovho obvinenia, pre New York Times povedal, že zistenia z prehliadky Trumpovho domu by sa dali veľmi dobre použiť pri iných vyšetrovaniach. Takže predsa „rybárska výprava“?

Bez ohľadu na to, aké právne riziko teraz Trumpovi hrozí, v očiach jeho straníckych kolegov bola razia vyhlásením vojny republikánom. Pravdepodobný budúci predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy včera pohrozil vypočutím, ak republikáni vyhrajú voľby na jeseň. Poslanec Arizony Paul Gosar bol menej diplomatický. “Musíme zničiť FBI,” napísal v pondelok na Twitteri. “Musíme zachrániť Ameriku.” Stojím pri Donaldovi J. Trumpovi.“

FBI vracia úder – píše nemecky denník pre politickú kultúru

Exprezident Donald Trump čelí obvineniu podľa antišpionážneho zákona. Tá pochádza z čias prvej svetovej vojny a mala zabrániť akémukoľvek protestu proti vstupu Američanov do vojny. V posledných rokoch sa často zneužíval na náhubky oznamovateľov ako Edward Snowden.

Spomeňte si na rok 2013: svet bol ohromený tým, aký hrdinský mohol byť tento 30-ročný muž. Zanechal za sebou ľahký život na Havaji, svoju atraktívnu manželku a dokonca riskoval aj vlastný život. A to všetko preto, aby upriamil pozornosť sveta na nelegálny globálny sledovací systém americkej tajnej služby NSA. Volal sa Edward Snowden a po tom, čo odovzdal informácie odhaľujúce machinácie NSA novinárom Laure Poitras a Glennovi, výsledky zverejnili Guardian, Washington Post, Der Spiegel a mnohé ďalšie publikácie. Prestíž amerických tajných služieb bola na dne. Vyzeralo to ako zmena časov. Samotný Snowden však uviazol v Moskve po tom, čo mu USA zamietli tranzit do Bolívie. Ak by Snowden padol do náručia Američanov, hrozil by mu trest smrti za velezradu – na základe zákona o špionáži.

Každý vedel, že vtedajší úradujúci americký prezident Barack Obama bude brať veci vážne. Obama sa zapísal do histórie ako prezident, ktorý špehoval viac novinárov ako ktorýkoľvek z jeho predchodcov a väznil ich anonymné zdroje, všetko podľa zákona o špionáži. Ale jeho nepriateľ, slávna televízna hviezda Donald Trump, sa snažil byť rovnako neoblomný v boji proti tomuto údajnému zradcovi: V rozhovore pre svoju obľúbenú televíznu stanicu Fox News Obamov čoskoro nástupca v úrade naznačil, že Snowden by mal byť popravený.

Aké ironické, že samotnému Trumpovi teraz hrozí obvinenie na základe extravagantného protišpionážneho zákona. Trump určite nie je v žiadnom prípade taký odvážny a nesebecký ako Snowden, Julian Assange alebo Daniel Ellsberg. A Trump premeškal príležitosť omilostiť Assangea a Snowdena prezidentským aktom. Nič to však nemení na fakte, že zákon o špionáži je smrteľne nebezpečný, pretože umožňuje výrazné obmedzenia slobody tlače a hrozí, že umlčí informátorov, ako je Snowden, ktorí robia životne dôležitú službu ľudskej slobode.

 

Kritici zmenili strany

Vtedy, v roku 2013, bol tento názor samozrejmý, aspoň medzi americkými ľavicovými liberálmi. Neúnavne protestovali proti porušovaniu občianskych práv v dôsledku takzvanej „vojny proti terorizmu“. Mainstreamové spravodajské siete ako CNN a MSNBC tiež pravidelne poskytovali veľké pódium týmto kritikom. Dnes mnohí z týchto kritikov prinajlepšom mlčia – alebo zmenili tábor. Po vydaní príkazu na prehliadku, ktorý vyšetrovatelia FBI použili na získanie prístupu do domu Donalda Trumpa na Floride minulý pondelok, bývalý minister práce Billa Clintona Robert Reich vtipkoval, že Trump bude čoskoro žobrať o dary. Komentátor CNN a MSNBC Tristan Snell na Twitteri uviedol, že skutočnosť, že Trumpov dom prehľadali podľa zákona o špionáži, musí znamenať, že dôkazy proti Trumpovi sú nevyvrátiteľné. Snell na svojom profile na Twitteri píše, že je právnik. Preto by mal vlastne vedieť, že v USA platí zásada: nevinný, kým sa nepreukáže opak – pred porotou Trumpových spoluobčanov. Samotný príkaz na prehliadku nič nedokazuje.

Historik Michael Beschloss a Michael Hayden, ktorý bol riaditeľom CIA za Georgea W. Busha, zašli ešte ďalej. Beloss v tweete pripomenul, že manželský pár Julius a Ethel Rosenbergovci boli popravení v roku 1953 po úniku dokumentov o jadrových zbraniach do Sovietskeho zväzu. “To znie dobre,” odpovedal Hayden. Rubikon je už dávno prekročený. Priaznivci Demokratickej strany dali najavo, že chcú, aby bol pravdepodobne ďalší prezidentský kandidát opozície popravený.

Ale na základe čoho? Archívny výskum v 90. rokoch odhalil, že prinajmenšom Julius Rosenberg skutočne odovzdal štátne tajomstvá. Trumpa obvinili z prechovávania vo svojom súkromnom trezore. A či skutočne podliehali utajeniu alebo nie, je diskutabilné. Americkí prezidenti majú právo jednostranne odtajniť utajované dokumenty. A len Trump a vyšetrovatelia vedia, čo presne je v nájdených dokumentoch.

 

Pochybné metódy lovu ľudí sú v FBI štandardom

Existuje však dostatok príkladov na to, aby sme tajným službám USA odopreli akúkoľvek dôveru. Sám Michael Hayden ako súčasný riaditeľ CIA klamal americkému Kongresu, keď sa ho ten pýtal na metódy sledovania tajných služieb – je to trestný čin, za ktorý hrozí až päť rokov väzenia. Haydenovo vystúpenie však nemalo žiadne následky. Dnes má ako „dobre platený komentátor na CNN“ dovolené vyjadrovať sa k aktuálnym udalostiam.

Americký generálny prokurátor Merrick Garland na svojej tlačovej konferencii minulý štvrtok uviedol, že je pobúrený tým, že Trumpovi stranícki kolegovia spochybňujú integritu FBI. Pretože federálna polícia by pri vyšetrovaní proti Trumpovi postupovala mimoriadne profesionálne – no v  ten istý večer sa anonymné zdroje spojené s FBI podelili o informácie o stave vyšetrovania s Washington Post.

A to je to najmenej, za čo by sa FBI mala zodpovedať. Bolo dokázané, že bývalý právnik FBI Kevin Clinesmith v roku 2016 sfalšoval text e-mailu, aby začal ruskú aféru okolo Donalda Trumpa. Sudca sa neskôr odvolal na falošný text, aby umožnil špehovanie Trumpovho poradcu Cartera Page. Clinesmith neodsedel ani jeden deň vo väzení a ponechal si právnickú licenciu. Je veľmi otázne, či vedenie FBI nevedelo nič o lajdáckej práci Clinesmitha v priebehu vyšetrovania proti Trumpovi. Nehovoriac o tom, že FBI opakovane pripravuje vlastné teroristické plány. V apríli boli dvaja muži oslobodení spod obžaloby z pokusu uniesť guvernérku štátu Michigan Gretchen Whitmerovú. Počas procesu vyšlo najavo, že FBI údajne nabádala členov údajnej teroristickej skupiny, aby ich uniesli. Glenn Greenwald, ktorý v roku 2013 zverejnil Snowdenove odhalenia, len v januári nás denník povedal, že takéto pochybné vyšetrovacie metódy sú v FBI štandardom.

 

Aparát tajnej služby vo Washingtone D.C. je pomstychtivý

Dôveru si musíte získať. Nedostanete ju len tak. Zásah proti Trumpovi skôr pripomína nezvyčajne úprimné vyhlásenie lídra demokratického Senátu Chucka Schumera z roku 2017. V tom čase Schumer povedal moderátorke MSNBC Rachel Maddow, že Trump bol „dosť hlúpy“, keď si začal s CIA a FBI. Pretože mali veľa príležitosti pomstiť sa mu. Bolo to zriedkavé doznanie takmer neobmedzenej sily americkej spravodajskej služby.

Zákon o špionáži je jednou z takýchto ciest. Zákon bol prijatý v roku 1917, aby zakázal prakticky všetku občiansku neposlušnosť vyjadrujúcu nespokojnosť  s americkou účasťou v prvej svetovej vojne. A odvtedy sa zákon o špionáži rozšíril o všemožné právomoci a podľa amerického novinára Matta Taibbiho aj o zákaz  ukladania tajných dokumentov. Taibbi dodáva, že v posledných desaťročiach je stále viac štátnych dokumentov klasifikovaných ako tajné, čo následne prakticky znemožňuje demokratickú kontrolu vlády. Je ťažké si predstaviť, že by dnes boli možné odhalenia podobné Snowdenovmu. Pomstychtivý spravodajský aparát vo Washingtone D.C. sa o to postaral, s láskavou pomocou lojálnych novinárov a bezzásadových bývalých liberálov.

 

Dôkazné bremeno nenesie obvinený

To všetko neznamená, že Trump konal nevinne. V posledných rokoch sa však podobné senzačné obvinenia proti nemu až príliš často ukázali ako falošné. Jeden posledný príklad: počas prezidentskej kampane v roku 2020 prenikli od anonymných spravodajskích predstavitelov do médií informácie, že ruská vláda vyplatila odmeny bojovníkom Talibanu v Afganistane za zabitých amerických vojakov. Trump vraj tieto informácie nebral vážne a nekonfrontoval s nimi Vladimira Putina. V americkom diskurze sa ako vždy s Trumpom zaobchádzalo podľa zásady „vinný, kým sa nepreukáže opak“. Pretože to tvrdili anonymné zdroje, musí to byť pravda, aj keď neposkytli žiadne dôkazy. Len minulý rok Bidenova administratíva priznala, že americké spravodajské agentúry majú k obvineniam malú dôveru.

Volebné víťazstvo Donalda Trumpa v roku 2016 bolo pre amerických politikov nevyužitou príležitosťou zamyslieť sa nad príčinami tohto šokujúceho výsledku. Deindustrializácia, klesajúca priemerná dĺžka života v rámci populácie a masívne nerovnomerné oživenie ekonomiky po krachu v roku 2008 spôsobili, že hnev medzi občanmi neustále stúpal – až prepukol pri volebných urnách. Tento hnev sa nezmení s pokračujúcou kriminalizáciou Donalda Trumpa. Práve naopak.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel)   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister vnútra Vít Rakušan. Skončiť by malo…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Lipšicov úrad reaguje na ospravedlnenie Haščákovi. Uznali, že pochybili?

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa pri výkone prokurátorského dozoru kauzy finančníka Jaroslava Haščáka nijako nepochybil. A to ani pri podaní návrhu na vzatie do väzby, ani pri zamietnutí sťažnosti finančníka proti vznesenému obvineniu. Vyplýva to z vyjadrenia ÚŠP na sociálnej…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

Čo by sa stalo, keby Putin zhodil jadrovú bombu?

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/b92.net/Foto:TASR/AP/Grigory Sysoev, Sputnik, Kremlin)   Keď sa jeho sily na Ukrajine začali sťahovať, ruský prezident Vladimir Putin opäť pohrozil jadrovými zbraňami, možno aj taktickými V minulotýždňovom prejave varoval, že "v prípade ohrozenia územnej celistvosti krajiny a pri obrane Ruska a ruského ľudu určite použije všetky dostupné…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel)   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister vnútra Vít Rakušan. Skončiť by malo…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Lipšicov úrad reaguje na ospravedlnenie Haščákovi. Uznali, že pochybili?

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa pri výkone prokurátorského dozoru kauzy finančníka Jaroslava Haščáka nijako nepochybil. A to ani pri podaní návrhu na vzatie do väzby, ani pri zamietnutí sťažnosti finančníka proti vznesenému obvineniu. Vyplýva to z vyjadrenia ÚŠP na sociálnej…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

Čo by sa stalo, keby Putin zhodil jadrovú bombu?

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/b92.net/Foto:TASR/AP/Grigory Sysoev, Sputnik, Kremlin)   Keď sa jeho sily na Ukrajine začali sťahovať, ruský prezident Vladimir Putin opäť pohrozil jadrovými zbraňami, možno aj taktickými V minulotýždňovom prejave varoval, že "v prípade ohrozenia územnej celistvosti krajiny a pri obrane Ruska a ruského ľudu určite použije všetky dostupné…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali