Rastúce obavy v EÚ z obchodnej vojny s USA: Toto musia urobiť európske ekonomiky

Rastúce obavy v EÚ z obchodnej vojny s USA: Toto musia urobiť európske ekonomiky

Washington 7. decembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)

 

Vzhľadom na rastúce obavy z možnej obchodnej vojny medzi EÚ a USA čínski analytici uviedli, že hlavné európske ekonomiky musia prijímať pragmatické a múdre rozhodnutia na ochranu vlastných záujmov, a nie príliš nasledovať Washington na vlastné náklady a zároveň slúžiť hegemónii USA

USA Európa vlajky
Ilustračné foto

Tlak USA na EÚ je príležitosťou pre vzťahy medzi Čínou a EÚ, keďže v súčasnosti sa európski lídri angažujú tak v USA, ako aj v Číne, uviedli experti a citovali návštevu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Číne. Tá sa má údajne uskutočniť v januári 2023. EÚ by sa po sklamaní Washingtonom pravdepodobne usilovala o dohody s Čínou a Čína a EÚ – dva hlavné piliere svetového hospodárstva – by sa mohli v ťažkých časoch navzájom podporovať, uviedli odborníci.

Reklama

Viac politikov EÚ sa vyjadruje proti americkému zákonu o znížení inflácie (IRA), ktorý ponúka obrovské dotácie pre výrobky vyrobené v USA v oblasti elektrických vozidiel a čistej energie, keďže tento zákon môže odkloniť investície z EÚ do USA.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v nedeľu v prejave na pôde College of Europe v belgických Bruggách uviedla, že EÚ musí prijať “vyrovnávacie” opatrenia na vyrovnanie “narušenia” hospodárskej súťaže spôsobeného americkými dotáciami IRA vo výške 369 miliárd USD, informoval spravodajský portál Euronews.

Reklama

Bolo to prvýkrát, čo von der Leyenová verejne reagovala na IRA, zákon, ktorý francúzsky prezident Macron označil ako “superagresívny” a ktorý hrozí “rozdrobením Západu”. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vyzval na “ráznu” reakciu.

Podľa von der Leyenovej existuje riziko, že IRA “by mohla viesť k nekalej hospodárskej súťaži, mohla by uzavrieť trhy a rozdrobiť… kritické dodávateľské reťazce”.

Sun Keqin, výskumný pracovník čínskych inštitútov súčasných medzinárodných vzťahov, uviedol, že zákon USA je prejavom protekcionizmu a hospodárskeho nacionalizmu.

Mnohí Európania sa obávajú vyprázdňovania svojho priemyslu v čase, keď v Európe rastú ceny energií a náklady na priemyselný tovar znižujú konkurencieschopnosť, povedal Sun, “ale Európa nemá veľa nástrojov na riešenie tejto situácie”.

Európa môže najprv využiť rozhovory, medzinárodnú arbitráž alebo dokonca čiastočné dotácie na zníženie vplyvu amerického zákona. Ak sa však konflikt nepodarí riadne vyriešiť, môže to viesť k obchodnej vojne, v ktorej Európa zavedie vlastné dotácie a následne obmedzí americké výrobky, hoci Európa tradične vystupuje proti protekcionizmu, povedal Sun.

Reklama

“Ale bez ohľadu na to, ako obe strany konflikt zvládnu a ako sa bude hra vyvíjať, transatlantické vzťahy sú odsúdené utrpieť škody,” poznamenal Sun.

 

Sťažnosť a ilúzia

Keďže USA stále chcú získať Európu na zadržiavanie Číny a Ruska, Sun sa domnieva, že USA môžu prejaviť určitú obmedzenú koordináciu s Európou v iných oblastiach, aby ju upokojili, aj keď Washington neustúpi v otázke IRA.

Niektorí vedúci predstavitelia a elity EÚ majú stále ilúzie alebo zbožné želania voči USA a veria, že Washington je ich spojencom napriek obchodným treniam. Pozorovatelia však zdôraznili, že vzťahy medzi USA a EÚ sa stávajú čoraz viac konkurenčnými z hľadiska hospodárstva, a preto USA využívajú rusko-ukrajinský konflikt a rozdúchavajú postupnú energetickú krízu, aby oslabili hospodárstvo a podnikateľské prostredie EÚ.

Šéf obchodného výboru Európskeho parlamentu Bernd Lange v nedeľu podľa mediálnej skupiny Funke uviedol, že EÚ by mala podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) v súvislosti s IRA.

Reklama

Čínski experti však WTO nepovažujú za platformu, na ktorej by obe strany mohli nájsť riešenie. USA si dobre uvedomujú, že medzinárodné riadiace inštitúcie, ako je WTO, nemôžu kontrolovať a vyvažovať hegemóniu USA. Okrem toho rusko-ukrajinský konflikt priviedol kapitál a priemysel späť do USA, čím sa zväčšila priepasť medzi Európou a USA z hľadiska hospodárstva.

Wang Yiwei, riaditeľ Inštitútu medzinárodných záležitostí na čínskej univerzite Renmin, uviedol, že hoci to bol bývalý prezident Donald Trump, kto vyhlásil “Amerika na prvom mieste”, súčasný prezident Joe Biden koná podľa rovnakej zásady.

Cieľom IRA nie je to, čo sa uvádza v jej názve – znížiť infláciu, jej cieľom je oslabiť výhody amerických konkurentov.

USA aj Európa sú rozvinuté ekonomiky a existuje medzi nimi konkurencia.

“V postpandemickej ére novej energie a digitálnej transformácie byť vpredu znamená byť lídrom v medzinárodnom hospodárskom a technologickom prostredí a stanovovať nové štandardy. USA sa snažia pestovať svoje budúce výhody tým, že zatláčajú Európu nadol, aby mali väčšie slovo,” poznamenal Wang.

EÚ je jednoznačne rozdelená na skupinu, ktorá uprednostňuje svoje väzby s USA bez ohľadu na náklady, a skupinu, ktorá sa snaží o nezávislejšiu tvorbu politiky. Von der Leyenová je proamerická a presadzuje, aby EÚ urobila kompromis, aby sa vyhla obchodnej vojne, ktorú EÚ nemôže vyhrať. Macron sa zdá byť skôr zástancom mentality “tit-for-tat”, čo však v skutočnosti nemôže zmeniť postoj USA k IRA.

 

Pohľad na východ

Odborníci sa domnievajú, že nespokojnosť EÚ s USA môže otvoriť priestor pre Čínu a EÚ na zlepšenie bilaterálnych vzťahov, ako aj na zabezpečenie riešenia dlhotrvajúceho rusko-ukrajinského konfliktu. Keď sa Macron v stredu miestneho času vo Washingtone stretol s Bidenom najmä s cieľom diskutovať o americkom návrhu zákona, čínsky prezident Si Ťin-pching a predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok počas stretnutia v Pekingu prisľúbili posilniť strategickú komunikáciu a spoluprácu a urýchliť proces smerujúci k investičnej dohode medzi Čínou a EÚ.

Si vo štvrtok uviedol, že čím nestabilnejšia je medzinárodná situácia a čím akútnejším výzvam svet čelí, tým väčší globálny význam nadobúdajú vzťahy Číny a EÚ.

Michel vo štvrtok vyzval na zvýšenie vzájomného porozumenia a riadne zvládnutie rozdielov s Čínou. Poznamenal, že EÚ sa usiluje o strategickú autonómiu, presadzuje politiku jednej Číny a rešpektuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Číny. Nebude zasahovať do vnútorných záležitostí Číny.

Reklama

Wang uviedol, že predchádzajúca hospodárska prosperita EÚ do veľkej miery závisí od lacnej ruskej energie a lacných čínskych výrobkov. Zastavenie investičnej dohody medzi Čínou a EÚ je obrovskou stratou pre EÚ, ktorá mala na čínskom trhu priaznivejšie podmienky ako USA.

Ak sa Európa nebude snažiť napraviť svoje väzby s Čínou, bude ešte viac znevýhodnená pred šikanovaním zo strany USA vzhľadom na jej oddelenie od Ruska, povedal Wang. “Európa si nemôže dovoliť iracionálne nasledovať Ameriku.”

Čína je vždy ochotná presadzovať svoje vzťahy s Európou. Ak Macron navštívi Čínu, možno sa bude chcieť “dobre porozprávať s Čínou”, najmä po svojom “sklamaní z USA”, povedal Wang.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali