Rakúsky konzervatívny minister zahraničia Sebastian Kurz (OVP) je toho názoru, že migrantov je potrebné zachytiť v Stredomorí a potom ich okamžite vrátiť alebo držať v internačných táboroch na ostrovoch. Európska únia by mala prevziať “časti austrálskeho modelu,” povedal Kurz pre Presse am Sonntag. Líbya medzitým odmietla utečeneckú dohodu po vzore dohody EÚ s Tureckom.
Austrálsky model nemôže byť prijatý v plnej výške, povedal Kurz, ale zdôraznil: “Ak ostanú na ostrove Lesbos bez akejkoľvek šance na azyl, budú viac ochotní vrátiť sa dobrovoľne, ako niekto, kto bude presťahovaný do bytu vo Viedni alebo Berlíne.” EÚ by mala sčasti prevziať austrálsky model.
Austrálske námorníctvo systematicky zadržiava lode s utečencami. Utečenci ešte predtým, ako dorazia na breh, musia byť umiestnení v zadržiavacích centrách na malých ostrovoch v Indickom alebo Tichom oceáne. Organizácia na ochranu ľudských práv tento prístup ostro kritizuje. “Ten, kto sa ilegálne pokúsi prejsť do Európy, jeho právo na azyl v Európe prepadá,” povedal pre Presse am Sonntag.
Kurz neverí, že dohoda kancelárky Merkelovej s Tureckom je riešením problému: “Turecko môže kedykoľvek ukončiť spoluprácu. Ak sa budeme spoliehať na Turecko, ideme do nebezpečnej závislosti. Plán A musí byť silná Európa, ktorá je schopná chrániť svoje hranice a rozhodovať sama za seba, kto môže prísť do Európy a kto nie. Toto rozhodnutie nemôže byť delegované ani na Turecko, ani na pašerákov.”
Líbyjská vláda odmietla prevzatie utečencov v duchu dohody medzi EÚ a Tureckom. Šéf vlády národnej jednoty, premiér Fajes al-Sarraj, povedal pre Welt am Sonntag, že Líbya “neprijme žiadnych utečencov, ktorých k nám EÚ pošle”. Európa musí sama nájsť spôsob, ako vrátiť utečencov do svojich domovských krajín.
Brusel vyjednával s Ankarou o dohode o prijatí utečencov, ktorí sa z Turecka nelegálne snažia dostať cez grécke ostrovy do EÚ. V súčasnej dobe utečenci vďaka letným teplotám opäť cestujú cez pokojné more.