Predseda rakúskeho zákonodarného zboru Wolfgang Sobotka sa na parlamentnej pôde ospravedlnil preživším nacistickej genocídy Židov.
Dejiskom modlitby za mŕtvych bola lokalita, v ktorej vyrastie v budúcnosti spomienkový múr obetí z radov rakúskych Židov – parku pred sídlom Národnej banky vo Viedni.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vo výročný deň zdôraznil, že v jeho krajine ani v Európe nesmie byť priestor pre antisemitizmus.
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen s manželkou Doris prijali v sídle hlavy štátu preživších holokaustu a ich potomkov. Prezident ubezpečil, že v súčasnosti je Rakúsko inou krajinou, krajinou demokratickou, v ktorej niet miesta pre antisemitizmus. Van der Bellen priznal, že niet slov, ktoré by mohol použiť na popis bolesti a utrpenia, ktorými preživší prešli a dodal, že Rakúsko má voči ním osobitnú zodpovednosť.
Arcibiskup viedenský, kardinál Christoph Schönborn, ktorý zdôraznil, že kresťanské cirkvi Rakúska stoja dnes neochvejne na strane židovskej komunity, hovoril o bolestivom priznaní viacnásobného zlyhania.
Správy priniesla tlačová agentúra APA.
Výročie pripomenuli aj predstavitelia parlamentných opozičných politických strán – SPÖ, NEOS a Kandidátky Pilz.
Líder koaličných slobodných z FPÖ Heinz-Christian Strache sa už v stredu prihlásil k spoluzodpovednosti Rakúska za prenasledovanie židovských spoluobčanov počas vlády národných socialistov.