Bratislava/Moskva 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív M.R.)
Poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský dnes na Facebooku uviedol, že v dňoch 17.-19. septembra sa spolu s ďalšími viac ako 60 zahraničnými pozorovateľmi zúčastnil volieb v Ruskej federácii
Bývalý sudca a dnes poslanec EP si všimol, že slovenský denník Nový čas dnes v noci zverejnil správu s názvom: „Voľby v Rusku postavili do pozoru stovky ľudí: Protest v Moskve poznačil jeden moment.“, v ktorom autor píše, že v pondelok večer na Puškinovom námestí v centre Moskvy sa zhromaždilo proti falšovaniu výsledkov volieb asi 300 ľudí. Radačovský dodal, že Nový čas pripojili fotografiu, na ktorej vidno občanov s krátkymi rukávmi alebo v mikinách, bez čapíc, dáždnikov, bez teplého oblečenia.
Uviedol, že nechce hodnotiť to, či výsledky volieb boli alebo neboli sfalšované, ale ozrejmil, že pondelok po polnoci priletel z Ufy do Moskvy a poskytol krátke interview televíznej stanici Russia Today. “Neskutočne chladné počasie tesne nad nulou, silný vietor, dážď a ľudia teplo poobliekaní. Také isté počasie bolo aj v priebehu dňa, z ktorého fotozáber zverejnil aj Nový čas. Ide o archívne zábery z protestu Black Lives Matter, pravdepodobne z Veľkej Británie. Pretože včera takéto počasie v Moskve nebolo.”
Miroslav Radačovský preto tvrdí, že objektívna pravda je taká, že na Puškinovom námestí v lejaku a v teplom oblečení sa zhromaždili členovia komunistickej strany Ruska, ktorí protestovali proti výsledku volieb, pričom stretnutie nebolo povolené a to v počte asi dvesto komunistov.
“Píšem to kvôli tomu, že neznášam neobjektivitu a neznášam dezinformácie. Ďalej Nový čas zverejnil článok pod názvom: “USA vážne obvinili Rusko”, kde sa konštatuje, že tvrdý zásah ruskej vlády voči jej kritikom zabránil občanom uplatniť svoje občianske a politické práva.”
“Opätovne chcem byť len objektívny. Ja osobne, spolu so zahraničnými pozorovateľmi som sa zúčastnil pozorovania volieb vo Federatívnej republike Baškirija, konkrétne v meste Ufa a v okolí. Teda nebudem hodnotiť, či boli tvrdé zásahy alebo neboli v iných oblastiach Ruska, lebo som tam nebol. Avšak v tejto federatívnej republike, ktorá je skutočne republika veľká a ekonomicky vyspelá, som tvrdé zásahy voči občanom nepostrehol, nepostrehol som, aby im niekto bránil voliť a nepostrehli to ani moji kolegovia.”
Opätovne uviedol, že nechce hodnotiť politiku Kremľa, nechce hodnotiť sčítavanie hlasov ÚVK, nechce hodnotiť, kto a ako volil. “Mám len záujem objektívne a nestranne predostrieť občanom to, čo som vnímal a videl. Pokiaľ by som mal uveriť tvrdeniam zverejneným v Novom čase, tak skutočne by som musel konštatovať, že nebol som v Ruskej federácii, ale na Marse.”
Na záver poslanec EP Radačovský podotkol, že sa mu zdá, že až teraz chápe, prečo EÚ a OBSE odmietla vyslať do Ruska pozorovateľov, hoci o to Ruská federácia požiadala. “Takáto politika dezinformácií a nenávisti v Európe neveští nič dobrého pre budúcnosť Európy, pre mierový život v Európe, pre dobré partnerské a medziľudské vzťahy.”
Zacharovová: OBSE zlyhalo pri pozorovaní volieb nielen v Rusku, ale aj vo svete
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a jej Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) zlyhali vo svojej misii súvisiacej s pozorovaním volieb nielen v Rusku, ale aj vo svete. V utorok to vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, informovala agentúra RIA Novosti.
“Nanešťastie ODIHR nezvládlo svoju misiu nielen v súvislosti s našou krajinou (Ruskom), ale globálne… Práve medzinárodní pozorovatelia sú mechanizmom, ktorý má rešpektujúcim spôsobom a nezávisle pozorovať to, čo sa deje na území nezávislých štátov, pre druhé nezávislé štáty,” uviedla Zacharovová.
Pozorovatelia OBSE sa na tohtoročných ruských voľbách nezúčastnili, pretože Rusko obmedzilo ich počet pre pandémiu koronavírusu.
Zacharovová však v pondelok odmietla tvrdenia EÚ o absencii nezávislých volebných pozorovateľov v ruských voľbách. Podľa je slov sa na voľbách zúčastnilo 245 medzinárodných pozorovateľov z 59 krajín sveta. Hovorkyňa zároveň poukázala na to, že voľby do nemeckého Spolkového snemu (Bundestag), ktoré sa uskutočnia 26. septembra, by mali monitorovať iba štyria medzinárodní pozorovatelia z OBSE. Tento prístup označila za zaujatý.
Trojdňové hlasovanie, ktoré sa skončilo v nedeľu, prinieslo strane Jednotné Rusko podporujúcej prezidenta Vladimira Putina jednoznačné víťazstvo aj napriek tomu, že prieskumy verejnej mienky naznačovali, že strana má historicky najnižšiu priazeň voličov. Účasť voličov na hlasovaní dosiahla 51,68 percenta.