Radačovský: Niekto je v šoku z rozsudku o Kočnerovi? Možno sa dočká ešte väčších šokov

Bratislava 14. septembra 2020 (HSP/Foto:Archív Miroslav Radačovský,TASR/AP,TASR-Jaroslav Novák)

 

Poslanec európskeho parlamentu Miroslav Radačovský odpovedá na otázky Hlavných správ. Hovorí aj o tom, prečo je slovenská verejnosť v šoku a aká jednoduchá vec by stačila, aby sa šoky skončili

JUDr. Miroslav Radačovský
Na snímke poslanec Európskeho parlamentu JUDr. Miroslav Radačovský

Hlavné správy: Verejnosť sa nedávno dozvedela, že ako známa osobnosť pomáhate skupine mladých, minulosťou nezaťažených ľudí, zakladať novú politickú stranu Reálna národná strana – Patriot. Ako ďaleko sú prípravy tohto projektu?

Radačovský: „Zbierajú sa podpisy a hlási sa im také množstvo ľudí, že sme to ani vo sne nečakali. Záujem majú aj mnohí sympatizanti iných politických strán. Nie je to ešte presne zrátané, ale podpisov sa im za necelé dva týždne nazbieralo do dvadsaťtisíc a ďalšie pribúdajú.

Teraz sa mi hmatateľne potvrdzuje presvedčenie, že ak človek hovorí pravdu, nezavádza, nemá postranné či zištné úmysly, nenadáva a nešpiní, tak to ľudia vycítia.“

 

Hlavné správy: V piatok sa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok stretol so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu ohľadne prípadu Jozefa Chovanca, ktorý zomrel za podivných okolností v Belgicku. Zúčastnili ste sa tohto stretnutia?

Radačovský: „Dopočul som sa, že bolo také stretnutie, ale neviem o tom nič bližšie, keďže som nedostal pozvánku. Ale ani ma to neprekvapuje, keďže od pána Korčoka som ešte nikdy žiadnu pozvánku nedostal.“

Prípad Jozef Chovanec
Na videozábere z policajnej kamery policajti zadržujú Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku vo valónskom meste Charleroi 24. februára 2018

Hlavné správy: Nepozvali vás, ani pána europoslanca Uhríka. V médiách boli aj výstupy z tohto stretnutia, k tejto právnej veci sa vyjadrovali europoslanci Šimečka, Bilčík, Štefanec… nie je vám ľúto, že ste medzi nimi neboli aj vy, najmä ak ste popri Miroslavovi Čížovi jediný spomedzi slovenských europoslancov s právnym vzdelaním?

Radačovský: „Ľudia, ktorých spomínate, nie sú odborníci. Ak sa politológovia, sociológovia, filozofi vyjadrujú k odbornej právnej veci… k tomu som už niekoľkokrát konštatoval, že odbornosť a skúsenosť sa ani v Európskom parlamente, ani na Slovensku nenosí.

Myslím si, že aj to je dôvod, prečo ma tam nepozývajú: laici, politickí rozprávači, sa necítia dobre, ak majú o odbornej téme rozprávať v prítomnosti odborníka. Na druhej strane, mne osobne ani veľmi nechýba účasť na podujatí, kde o odbornosť nie je záujem.

Keby bolo rokovanie o otázke politologickej, sociologickej či environmentálnej, tak by som ako bral úplne v poriadku, že som nebol pozvaný, keďže to nie je moja parketa. Ale ak ide o takúto odbornú otázku, vzhľadom na to, že mám 37 rokov a 214 dní praxe, pričom z toho som desať rokov robil s vraždami, tak si myslím, že by sa ma pán minister mohol aspoň opýtať, aký mám na to názor. Určite by som mu nepovedal nič zlé, z toho naozaj nemusel mať strach.“

 

Hlavné správy: Váš odborný názor, nielen ako europoslanca, ale aj ako dlhoročného sudcu, na ministerstve zahraničia nemajú záujem počúvať, ale možno by ho rada poznala slovenská verejnosť. Aký je teda váš názor na kauzu smrti pána Chovanca v Belgicku? Líši sa niečím od postoja, ktorý prezentuje pán Korčok a ostatní liberálni europoslanci?

Radačovský: „Ako dlhoročný sudca som roky robil aj trestné prípady, desať rokov som sa na krajskom súde zaoberal vraždami a podobnými vecami. Teda viem posúdiť možnosť postupu belgických orgánov. A otvorene hovorím, že sa môže stať, že v súvislosti s týmto prípadom zažijeme ďalší šok. Keďže stále počúvam, že zažívame šoky, všelikto ich zažíva, dokonca aj pani prezidentka zažila šok, tak hovorím, že tu možno zažijeme aj ďalší šok.

V médiách sa bežne vyskytujú formulácie, že niekto zabil, udusil, usmrtil nášho občana. Lenže nie je správne to takto tvrdiť, kým sa nezistí, že smrť nastala bezprostredne v príčinnej súvislosti s konaním policajtov. Samo o sebe hailovanie, neslušné správanie sa a dokonca ani sedenie na hrudníku ešte neznamená, že toto bolo príčinou smrti.

Tu je dôležité, aby bola riadnym spôsobom určená príčina smrti. Dokonca aj v necivilizovanej krajine, keď niekto zomrie v policajnej cele, tak ošetrujúci lekár konštatuje smrť. Aj v Belgicku, ak ktokoľvek, a teda aj náš občan, zomrel v cele predbežného zadržania, tak určite musel byť zavolaný obhliadajúci lekár, ktorý musel konštatovať smrť a uviesť príčinu smrti. Niet pochýb, že pred tými dvomi rokmi ošetrujúci lekár tam neuviedol, že pán Chovanec tam zomrel v dôsledku cudzieho zavinenia. Toto je jasné, veď keby to tam uviedol, tak by sa okamžite začalo trestné stíhanie, aby sa zistilo, čo sa stalo.

Čiže vychádzajme z predpokladu, že tam bola vtedy konštatovaná nejaká príčina smrti, ale nebolo tam konštatované, že ju zavinil niekto iný. Odvtedy uplynuli dva roky a nebyť správania sa policajtov na videu, nikto by sa tým dnes nezaoberal. V dôsledku toho správania policajtov sa tým teraz budú zaoberať vyšetrovacie orgány a budú musieť nanovo zistiť skutočnú príčinu smrti. Budú to mať veľmi obtiažne, keďže tá osoba už dva roky nežije. A zo súdnej praxe viem jednu vec: ak po čase patológovia skúmajú príčinu smrti, sú náchylní dospieť k záveru, že ich kolegovia pred dvomi rokmi nepochybili. O to viac, ak už niet poškodeného.“

 

Hlavné správy: Teda myslíte, že teraz sa už vo veci nič zásadné neudeje? A čo v tejto chvíli môžu robiť slovenské úrady?

Radačovský: „Ak by ministerstvo zahraničných vecí malo záujem, aby bola vec objektívne prešetrená, malo by urobiť jednu jednoduchú vec: mali by požiadať belgické orgány, aby umožnili našim patológom, ktorých máme špičkových, aby sa zúčastnili pri posudzovaní príčin smrti pána Chovanca. Nie preto, aby zasahovali do vyšetrovania, ako hovorí minister Korčok – boli by tam ako konzultanti. Konzultantov je možné si prizývať kedykoľvek, kamkoľvek na riešenie znaleckých otázok.

Prečo je to dôležité? Veď napríklad aj ja ako sudca, nech by som o nejakej veci rozhodol akokoľvek správne, ak by som to urobil za zatvorenými dverami, tak vždy tu bude pochybnosť, či to rozhodnutie bolo urobené korektne alebo nie.

Keby naše ministerstvo zahraničia alebo pani prezidentka požiadali belgické orgány, aby umožnili účasť našich odborníkov na znaleckom dokazovaní o príčine smrti, tak by bolo možné dospieť k objektívnemu záveru, že smrť nebola v príčinnej súvislosti s konaním tých ľudí, ale že to mohol byť napríklad infarkt. Bolo by to zistené objektívne a vďaka účasti našich expertov by nikto nepochyboval o objektivite toho zistenia. Ale pozor: mohlo by sa zistiť aj to, že smrť nastala v dôsledku konania policajtov. Pretože ak by tam boli konzultanti z daného štátu, už by bolo ťažké niečo zakryť.“

 

Hlavné správy: Spomenuli ste, že minister Korčok nechce zasahovať do práce belgických orgánov. Je to teda nesprávny postoj?

Radačovský: „Treba povedať, že tu by nešlo o zásah do belgickej jurisdikcie, ako hovorí pán minister, veď to by neboli vyšetrovatelia, policajti. Napokon, v konečnom dôsledku tam vyšetrovatelia vlastne už ani nemajú veľmi čo robiť, veď skutok je jasný, konanie je nafilmované. Tu sa dá zisťovať už iba príčina smrti, keďže ten človek už nežije.

Spätne skúmať, aká bola príčina smrti, je dosť obtiažne. A ja si dosť ťažko viem predstaviť, vzhľadom na to konanie, tak ako bolo popísané, dnes, keď nemáme poškodeného, ako budeme vedieť zistiť, čo bola skutočná príčina smrti.

A preto je zatiaľ predčasné hovoriť o usmrtení nášho občana. Existuje dohovor o ochrane ľudských práv, existuje ústava, existuje trestný poriadok, ktorý hovorí, že o nikom nie je možné hovoriť, že je vinný, kým nie je jeho vina preukázaná právoplatným rozsudkom. Preto si myslím, že dnes by sme mali byť opatrní pri vyjadrovaní, aby sme opätovne nezažili šok, tak ako sme zažili šok vo veci Kočnera.“

 

Hlavné správy: Prečo musí verejnosť opakovane zažívať také šoky? Kde je chyba?

Radačovský: „Ten šok vo veci Kočnera sme nezažili z toho dôvodu, že bol vyhlásený taký rozsudok, aký bol vyhlásený, a ani preto nie, že ako kto hlasoval či nehlasoval. Ten šok zažila verejnosť z iného, jednoduchého dôvodu. Ktosi, počnúc médiami a končiac kýmsi, nevieme kým, presvedčil celú spoločnosť o tom, že niekto je vinný. Ale keby boli dodržané základné princípy humánneho práva, ktoré vyplývajú ešte z rímskeho práva, že o nikom nemožno hovoriť, že je vinný, kým to nie je potvrdené právoplatným rozsudkom, tak by verejnosť nemusela zažiť takýto šok.

Je zaujímavé, že napríklad aj pani prezidentka sa vyjadrila, že je to pre ňu šok. No odhliadnuc od toho, že si myslím, že sa nehodí, aby sa prezidentka v podobnej súvislosti takto vyjadrovala, ale ak, tak mala skôr zažiť šok vtedy, keď tu niekto dopredu rozprával, kto koho zabil. Vtedy sa mala postaviť a povedať: vážení, takto nie – na území Slovenska platí prezumpcia neviny.“

Marian Kočner
Na snímke Marian K. odchádza zo súdnej siene po rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 3. septembra 2020

Hlavné správy: Prečo sa aj pani prezidentka takto stavia k princípu prezumpcie neviny? Myslíte si, že je to azda spôsobené nejakým nedostatkom v jej právnom vedomí?

Radačovský: „Ja som aj vo svojom facebookovom statuse napísal: nevyčítam jej to, pani prezidentka je mladá, neskúsená, neznalá veci. Vyčítam to poradcom pani prezidentky, ktorí jej to mali vysvetliť.“

 

Hlavné správy: V šoku však boli aj mnohí iní…

Radačovský: „Áno, veď dokonca aj predseda Súdnej rady, pán profesor Mazák sa vyjadril, že bol šokovaný či prekvapený tým, čo sa stalo. Ale on v poslednom čase zažil viacero šokov, či prekvapení: zastupoval ako advokát pána Kisku v jeho pozemkovej kauze a tiež po vyhlásení môjho rozsudku zažil ,šok‘.

Naozaj by sme mali dávať pozor, aby sme takéto šoky nezažívali, a aby sme šok nezažili aj vo veci pána Jozefa Chovanca. A to nehovorím o úplne najväčšom šoku, ktorý možno Slovenská republika zažije.“

 

Hlavné správy: Aký šok máte na mysli?

Radačovský: „Najväčší šok môžeme všetci zažiť, a to bude teda naozaj poriadny šok, vo veci Michala Kováča mladšieho. Celá spoločnosť je presvedčená, dokonca o tom natočili aj film, že Kováča mladšieho zavliekla do cudziny tajná služba, Lexa a mozno že aj Mečiar. O tom dnes už takmer nikto nepochybuje. A bol by naozaj strašný šok, keby zo spisu, ktorý nikto nepozná, vyšlo najavo, že to tak nebolo.

Ja ten spis nepoznám, ale že by to tak mohlo byť, to to mi vychádza z jednoduchého dôvodu: pri zavlečení do cudziny existuje priamy páchateľ a spolupáchateľ. Za spolupáchateľa sa považuje aj ten, kto pomáhal pred trestným činom, ale tiež ten, kto poskytol pomoc po trestnom čine. A tu je nesporné, že to zavlečenie bolo vykonané za účasti a s vedomím rakúskej a nemeckej strany – inak by také konanie predsa nemalo zmysel, veď v opačnom prípade by sa ten chlapec pekne-krásne vrátil domov. Únoscovia, nevieme kto to bol, ho však odovzdali policajným orgánom, ktoré hneď vydali príkaz na jeho zatknutie a v podstate pokračovali v tom únose.

Isteže nešlo o zákonný postup z našej strany, Slovensko vtedy nevydávalo občanov na trestné stíhanie do cudziny. Ale ak to bolo nezákonné, tak potom musíme konštatovať, že sa na tej nezákonnosti spolupodieľali aj orgány ďalších krajín – padni komu padni.

A ja sa preto vôbec nebudem čudovať, ak vzhľadom na veľkú silu Nemecka, ale aj Rakúska, môže byť tlak, aby postup nemeckých a rakúskych orgánov bol posudzovaný ako odôvodnený a toto konanie sa skončí tak, že súd v Luxemburgu rozhodne, že amnestie boli zrušené nesprávne.

A to bude ďalší šok pre médiami ovplyvnenú verejnosť, pre predsedu Súdnej rady aj pre pani prezidentku. A vždy je dôvod ten istý. Pritom riešenie je veľmi jednoduché: pani prezidentka, pán predseda Súdnej rady a ďalší by nemuseli zažívať šoky, stačí riadiť sa ustanoveniami dohovoru o ochrane ľudských práv, dodržiavať ústavu a trestný poriadok, ktorý expressis verbis hovorí, že o žiadnom obžalovanom nemožno hovoriť ako o vinnom, kým neexistuje právoplatný rozsudok o tom, že tomu tak je. A bol by koniec so ,šokmi‘.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Trnavská firmička Eurolab Lambda, blízka Igorovi Matovičovi, získala záhadnú pôžičku. Niekto asi dopredu vedel, že bude vysoko zisková, myslí si Juraj Draxler

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook )   Ešte sa nevyšetril podozrivý nákup antigénových testov, a už sa o trnavskej firmičke objavila ďalšia zaujímavá informácia. Upozornil na ňu bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler Draxler na sociálnej sieti tvrdí, že jednou z vecí, ktorá sa v budúcnosti bude musieť dôkladne vyšetriť,…

Moskva zavádza nové pandemické obmedzenia

0 icon

Moskva 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské hlavné mesto zavádza nové pandemické obmedzenia. Oznámil to moskovský starosta Sergej Sobjanin s tým, že situácia v metropole je veľmi náročná. Štátna pracovná skupina pre koronavírus v utorok oznámila, že v Moskve zaznamenali 6 555 nových prípadov ochorenia COVID-19 a v celom Rusku…

Europoslanec Peter Pollák vytiahol v Bruseli transparent „Na rómskych životoch záleží“

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenský zástupca v Európskom parlamente (EP) Peter Pollák z hnutia OĽaNO, ktorý bol v minulosti rómskym splnomocnencom vlády, na sociálnej sieti zverejnil fotografiu s transparentom "Roma Lives Matters" inšpirujúc sa známym americkým hnutím Black Lives Matter (BLM). Peter Pollák takýmto demonštratívnym spôsobom upozornil na…

Turecko predstavilo svoju prvú vakcínu proti COVID-19

0 icon

Istanbul 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Turkish Presidency)   Turecko predstavilo svoju prvú vlastnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Ako v utorok oznámil prezident Recep Tayyip Erdogan, vakcína sa volá TURKOVAC. Prvú dávku vakcíny v rámci tretieho štádia klinickej štúdie v utorok podali dobrovoľníkovi počas videokonferencie, na ktorej sa okrem Erdogana zúčastnili aj…

USA vyzvali na ukončenie násilia v Afganistane, z nepokojov vinia najmä Taliban

0 icon

Washington 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Spojené štáty vyzvali v utorok na ukončenie násilia v Afganistane. Z krviprelievania pritom vinia najmä militantné hnutie Taliban, informovala tlačová agentúra AFP. "Naďalej vyzývame na ukončenie pretrvávajúceho násilia, ktoré vyvoláva najmä Taliban. Žiadame strany, aby sa zapojili do rokovaní, ktoré určia budúci politický…

Kontroly na hraniciach by sa mali spustiť budúci týždeň, povedal Lengvarský

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Kontroly na hraniciach by sa mali spustiť budúci týždeň. V utorkovej diskusnej relácii televízie Joj Analýzy Na hrane to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako pripomenul, do formulára eHranica sa budú musieť hlásiť všetci, ktorí budú prichádzať na Slovensko Štát tak bude mať…

Povinné očkovanie sa už dostáva do praxe v Taliansku či Rusku. Nevakcínovaní zdravotníci musia čerpať nútenú neplatenú dovolenku

0 icon

Rím 23. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Christopher Neundorf)   Jedným z nástrojov ako zvýšiť zaočkovanosť aspoň v kľúčových sektoroch je zaočkovanie pod nátlakom povinného neplateného voľna. Takáto povinnosť platí už napríklad v Rusku a v Európskej únii má platiť v Taliansku. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia TA3. Ultimátum sa má týkať…

Zariadeniam sociálnych služieb na Slovensku patrí vďaka a uznanie, skonštatovala Čaputová

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-ZČ)   Vedeniu i personálu vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb na Slovensku patrí obrovská vďaka a uznanie. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v utorok navštívila Domov seniorov Archa v Bratislave. Hlava štátu o tom informuje na sociálnej sieti "Zariadenie prešlo počas druhej vlny pandémie…

Republikáni v Senáte zablokovali novelu volebného zákona demokratov

0 icon

Washington 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Americkí republikáni v utorok nepodporili v Senáte návrh zákona z dielne demokratov zameraný na ochranu volebného práva a rozšírenie prístupu k volebným urnám pre všetkých Američanov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Napriek tomu, že má novelizácia volebného zákona podporu širokej verejnosti, táto…

Enrique čaká slovenskú defenzívu, Busquets:“Stále sme na turnaji“

0 icon

Sevilla 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Jose Manuel Vidal/Pool via AP, SITA/AP/Alvaro Barrientos)   Tréner Luis Enrique pripravuje španielskych futbalistov na defenzívny výkon Slovenska v stredajšom vzájomnom stretnutí na majstrovstvách Európy. Slovákom totiž v Seville (18.00) stačí na postup z E-skupiny bod, ale ak chcú mať domáci favoriti svoj osud…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

René Pavlík

Susedia a vzťahy

0icon

Susedia a vzťahy. Dobré vzťahy robia dobrých susedov. Každý vlastník nehnuteľnosti vie, ako mu zlý sused dokáže znepríjemniť život. Nárokuje si na kus pozemku, kradne ovocie, požičia si vec a odmieta ju vrátiť, na cudzej lúke usporiada svoju zábavu, po cudzích poliach rozhadzuje svoje pripomienky, ohovára. Ak v záujme dobrých…

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Bezohľadnosť týchto ľudí jednoducho nepozná hranice!

0 icon

Bezohľadnosť ľudí niekedy fakt nepozná hranice. Niektoré situácie s tebou jednoducho zamávajú nech si akýkoľvek flegmatik. Vyvrie ti krv v žilách a ty sa pýtaš sám seba: "Ako toto môže niekto urobiť?!" My ti dnes ukážeme práve také fotografie, pri ktorých si povieš, že ľudská bezohľadnosť prekročila naozaj všetky medze.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0 icon

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Život a smrť Rudolfa Hessa 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny s nádychom tajomnosti. Tentokrát sa pozrieme na život a smrť Rudolfa Hessa, v jednej dobe najmocnejšieho a najvplyvnejšieho človeka v Nemecku. Poďme na prvú časť, ktorá dostala podtitul Prológ. Rudolf Hess bojoval v prvej svetovej vojne ako príslušník pozemných jednotiek, ale potom prešiel k letectvu a stal sa z…

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Vo svete IT

Xiaomi smartfóny budú ešte bezpečnejšie: Aké zmeny sa chystajú v MIUI?

0 icon

Bezpečnosť smartfónov je pochopiteľne pre mnohých výrobcov prioritou. O zabezpečenie svojich smartfónov sa starajú aj sami používatelia, ktorí dnes už bez akéhokoľvek zaheslovania smartfónov nedokážu fungovať. Napriek tomu, že tento trend oproti minulým rokom naozaj stúpol, v Xiaomi smartfónoch sa stále nájdu nejaké háčiky. Tým najzávažnejším problémom v oblasti bezpečnosti…

Nedávne pozorovania potvrdili 50-ročnú teóriu Stephena Hawkinga: Môžu sa čierne diery časom scvrknúť?

0 icon

Čierne diery sú momentálne najextrémnejšie vesmírne objekty, aké poznáme. Ich gravitačná sila je tak veľká, že jej neunikne ani svetlo, najrýchlejšia vec, aká vo vesmíre existuje. Čierne diery sa nachádzajú takmer v každej galaxii, napríklad supermasívna čierna diera, ktorá sídli v ich jadrách, píše portál India Today. Známy fyzik, Stephen Hawking, v roku…

Sonda Juno popri nás preletela už v roku 2013, no až teraz nám „poslala“ darček

0 icon

Sonda americkej NASA, Juno, sa dostala k planéte Jupiter 4. júla 2016 a tam už takmer 5 rokov ostáva, plniac si svoju vedeckú misiu, píše portál Universe Today. V roku 2013 sa však sonda Juno, smerujúca k plynnému obrovi, zastavila aj pri našej Zemi. Sonda potrebovala ešte kúsok energie na to, aby sa k planéte…

Xiaomi predstavilo nové inteligentné hodinky Mi Watch Revolve Active. Potešia najmä aktívnych športovcov

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť rozširuje svoje portfólio inteligentných hodiniek o ďalší atraktívny kúsok. Nové Xiaomi Mi Watch Revolve Active nadväzujú na minuloročného predchodcu, pričom prichádzajú s viacerými vylepšeniami. Tak ako predchodca, aj nový model po stránke funkcií mieri najmä viac na športovcov, no vďaka svojmu univerzálnemu dizajnu poteší aj ľudí, ktorí…

Blíži sa koniec Hubblovho ďalekohľadu? Kvôli počítačovej chybe ostáva stále nepoužiteľný

0 icon

13. júna prestal počítač v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade pracovať, čím zastavil všetku prácu, ktorú zariadenie vykonávalo. Vedci sa niekoľkokrát pokúsili vesmírny ďalekohľad reštartovať, no bez úspechu, píše portál IFL Science. Najhoršou správou, na ktorú sa pomaly pripravujú aj astronómovia, je, že chyba v počítači môže znamenať definitívnu „smrť“ vesmírneho teleskopu. Vesmírna…

Armádny Magazín

Izrael nariadil urýchliť prípravy na vojnu s Iránom. Problémom je nový prezident islamskej republiky

0 icon

Izrael, 23. júna 2021 (AM) – Nový iránsky prezident, ktorý je považovaný za tvrdého konzervatívca, vyprovokoval u náčelníka štábu izraelských obranných síl generálporučíka Aviva Kohaviho urýchlenie prípravy možného ozbrojeného konfliktu s Iránom.   Jedným z f

NATO pritiahne k ruským hraniciam 40 vojnových lodí

0 icon

Ukrajina, 23.jún 2021 (AM) – Tlačová služba šiestej flotily amerického námorníctva oznámila svoju účasť na cvičeniach Sea Breeze-2021 organizovaných spoločne s Ukrajinou, ktoré sa začnú budúci týždeň v čiernomorskom regióne. Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí USA, účelom cvičení je zvýšiť

Putin schválil vypracovanie štátneho programu implantácie mikročipov do mozgu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Ruská vláda vyčlení 54 miliárd rubľov na vývoj programu na implantáciu mikročipov do mozgu. Návrh federálneho programu „Mozog, zdravie, inteligencia, inovácie“ sa začal pripravovať na ministerstve školstva a vedy. Schválil to prezident Putin a s projektom môže mať niečo spoločné aj jeho dcéra.   Pra

USA dodajú cez svoje nastrčené firmy sýrskym teroristom zbrane v hodnote 350 miliónov dolárov

0 icon

Sýria, 23. júna 2021 (AM) – Bulharskí novinári magazínu Armswatch skúmali dodávky zbraní Pentagónom do celého sveta. Ukázalo sa, že USA nakupujú zbrane z celého sveta, aby zásoboval

"Nemci to nečakali." Čo sa dialo v prvých hodinách Veľkej vlasteneckej vojny

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) -  Tisíce mŕtvych, desiatky zbúraných miest, zničená vojenská technika a vojenská infraštruktúra - presne pred 80 rokmi 22. júna roku 1941 vtrhli hitlerovské vojská na územie ZSSR. Invázia bola neočakávaná a ničivá, Červená armáda utrpela veľmi ťažké straty na celej frontovej čiare.   Prvá r

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali