Radačovský: Niekto je v šoku z rozsudku o Kočnerovi? Možno sa dočká ešte väčších šokov

Bratislava 14. septembra 2020 (HSP/Foto:Archív Miroslav Radačovský,TASR/AP,TASR-Jaroslav Novák)

 

Poslanec európskeho parlamentu Miroslav Radačovský odpovedá na otázky Hlavných správ. Hovorí aj o tom, prečo je slovenská verejnosť v šoku a aká jednoduchá vec by stačila, aby sa šoky skončili

JUDr. Miroslav Radačovský
Na snímke poslanec Európskeho parlamentu JUDr. Miroslav Radačovský

Hlavné správy: Verejnosť sa nedávno dozvedela, že ako známa osobnosť pomáhate skupine mladých, minulosťou nezaťažených ľudí, zakladať novú politickú stranu Reálna národná strana – Patriot. Ako ďaleko sú prípravy tohto projektu?

Radačovský: „Zbierajú sa podpisy a hlási sa im také množstvo ľudí, že sme to ani vo sne nečakali. Záujem majú aj mnohí sympatizanti iných politických strán. Nie je to ešte presne zrátané, ale podpisov sa im za necelé dva týždne nazbieralo do dvadsaťtisíc a ďalšie pribúdajú.

Teraz sa mi hmatateľne potvrdzuje presvedčenie, že ak človek hovorí pravdu, nezavádza, nemá postranné či zištné úmysly, nenadáva a nešpiní, tak to ľudia vycítia.“

 

Hlavné správy: V piatok sa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok stretol so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu ohľadne prípadu Jozefa Chovanca, ktorý zomrel za podivných okolností v Belgicku. Zúčastnili ste sa tohto stretnutia?

Radačovský: „Dopočul som sa, že bolo také stretnutie, ale neviem o tom nič bližšie, keďže som nedostal pozvánku. Ale ani ma to neprekvapuje, keďže od pána Korčoka som ešte nikdy žiadnu pozvánku nedostal.“

Prípad Jozef Chovanec
Na videozábere z policajnej kamery policajti zadržujú Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku vo valónskom meste Charleroi 24. februára 2018

Hlavné správy: Nepozvali vás, ani pána europoslanca Uhríka. V médiách boli aj výstupy z tohto stretnutia, k tejto právnej veci sa vyjadrovali europoslanci Šimečka, Bilčík, Štefanec… nie je vám ľúto, že ste medzi nimi neboli aj vy, najmä ak ste popri Miroslavovi Čížovi jediný spomedzi slovenských europoslancov s právnym vzdelaním?

Radačovský: „Ľudia, ktorých spomínate, nie sú odborníci. Ak sa politológovia, sociológovia, filozofi vyjadrujú k odbornej právnej veci… k tomu som už niekoľkokrát konštatoval, že odbornosť a skúsenosť sa ani v Európskom parlamente, ani na Slovensku nenosí.

Myslím si, že aj to je dôvod, prečo ma tam nepozývajú: laici, politickí rozprávači, sa necítia dobre, ak majú o odbornej téme rozprávať v prítomnosti odborníka. Na druhej strane, mne osobne ani veľmi nechýba účasť na podujatí, kde o odbornosť nie je záujem.

Keby bolo rokovanie o otázke politologickej, sociologickej či environmentálnej, tak by som ako bral úplne v poriadku, že som nebol pozvaný, keďže to nie je moja parketa. Ale ak ide o takúto odbornú otázku, vzhľadom na to, že mám 37 rokov a 214 dní praxe, pričom z toho som desať rokov robil s vraždami, tak si myslím, že by sa ma pán minister mohol aspoň opýtať, aký mám na to názor. Určite by som mu nepovedal nič zlé, z toho naozaj nemusel mať strach.“

 

Hlavné správy: Váš odborný názor, nielen ako europoslanca, ale aj ako dlhoročného sudcu, na ministerstve zahraničia nemajú záujem počúvať, ale možno by ho rada poznala slovenská verejnosť. Aký je teda váš názor na kauzu smrti pána Chovanca v Belgicku? Líši sa niečím od postoja, ktorý prezentuje pán Korčok a ostatní liberálni europoslanci?

Radačovský: „Ako dlhoročný sudca som roky robil aj trestné prípady, desať rokov som sa na krajskom súde zaoberal vraždami a podobnými vecami. Teda viem posúdiť možnosť postupu belgických orgánov. A otvorene hovorím, že sa môže stať, že v súvislosti s týmto prípadom zažijeme ďalší šok. Keďže stále počúvam, že zažívame šoky, všelikto ich zažíva, dokonca aj pani prezidentka zažila šok, tak hovorím, že tu možno zažijeme aj ďalší šok.

V médiách sa bežne vyskytujú formulácie, že niekto zabil, udusil, usmrtil nášho občana. Lenže nie je správne to takto tvrdiť, kým sa nezistí, že smrť nastala bezprostredne v príčinnej súvis losti s konaním policajtov. Samo o sebe hailovanie, neslušné správanie sa a dokonca ani sedenie na hrudníku ešte neznamená, že toto bolo príčinou smrti.

Tu je dôležité, aby bola riadnym spôsobom určená príčina smrti. Dokonca aj v necivilizovanej krajine, keď niekto zomrie v policajnej cele, tak ošetrujúci lekár konštatuje smrť. Aj v Belgicku, ak ktokoľvek, a teda aj náš občan, zomrel v cele predbežného zadržania, tak určite musel byť zavolaný obhliadajúci lekár, ktorý musel konštatovať smrť a uviesť príčinu smrti. Niet pochýb, že pred tými dvomi rokmi ošetrujúci lekár tam neuviedol, že pán Chovanec tam zomrel v dôsledku cudzieho zavinenia. Toto je jasné, veď keby to tam uviedol, tak by sa okamžite začalo trestné stíhanie, aby sa zistilo, čo sa stalo.

Čiže vychádzajme z predpokladu, že tam bola vtedy konštatovaná nejaká príčina smrti, ale nebolo tam konštatované, že ju zavinil niekto iný. Odvtedy uplynuli dva roky a nebyť správania sa policajtov na videu, nikto by sa tým dnes nezaoberal. V dôsledku toho správania policajtov sa tým teraz budú zaoberať vyšetrovacie orgány a budú musieť nanovo zistiť skutočnú príčinu smrti. Budú to mať veľmi obtiažne, keďže tá osoba už dva roky nežije. A zo súdnej praxe viem jednu vec: ak po čase patológovia skúmajú príčinu smrti, sú náchylní dospieť k záveru, že ich kolegovia pred dvomi rokmi nepochybili. O to viac, ak už niet poškodeného.“

 

Hlavné správy: Teda myslíte, že teraz sa už vo veci nič zásadné neudeje? A čo v tejto chvíli môžu robiť slovenské úrady?

Radačovský: „Ak by ministerstvo zahraničných vecí malo záujem, aby bola vec objektívne prešetrená, malo by urobiť jednu jednoduchú vec: mali by požiadať belgické orgány, aby umožnili našim patológom, ktorých máme špičkových, aby sa zúčastnili pri posudzovaní príčin smrti pána Chovanca. Nie preto, aby zasahovali do vyšetrovania, ako hovorí minister Korčok – boli by tam ako konzultanti. Konzultantov je možné si prizývať kedykoľvek, kamkoľvek na riešenie znaleckých otázok.

Prečo je to dôležité? Veď napríklad aj ja ako sudca, nech by som o nejakej veci rozhodol akokoľvek správne, ak by som to urobil za zatvorenými dverami, tak vždy tu bude pochybnosť, či to rozhodnutie bolo urobené korektne alebo nie.

Keby naše ministerstvo zahraničia alebo pani prezidentka požiadali belgické orgány, aby umožnili účasť našich odborníkov na znaleckom dokazovaní o príčine smrti, tak by bolo možné dospieť k objektívnemu záveru, že smrť nebola v príčinnej súvislosti s konaním tých ľudí, ale že to mohol byť napríklad infarkt. Bolo by to zistené objektívne a vďaka účasti našich expertov by nikto nepochyboval o objektivite toho zistenia. Ale pozor: mohlo by sa zistiť aj to, že smrť nastala v dôsledku konania policajtov. Pretože ak by tam boli konzultanti z daného štátu, už by bolo ťažké niečo zakryť.“

 

Hlavné správy: Spomenuli ste, že minister Korčok nechce zasahovať do práce belgických orgánov. Je to teda nesprávny postoj?

Radačovský: „Treba povedať, že tu by nešlo o zásah do belgickej jurisdikcie, ako hovorí pán minister, veď to by neboli vyšetrovatelia, policajti. Napokon, v konečnom dôsledku tam vyšetrovatelia vlastne už ani nemajú veľmi čo robiť, veď skutok je jasný, konanie je nafilmované. Tu sa dá zisťovať už iba príčina smrti, keďže ten človek už nežije.

Spätne skúmať, aká bola príčina smrti, je dosť obtiažne. A ja si dosť ťažko viem predstaviť, vzhľadom na to konanie, tak ako bolo popísané, dnes, keď nemáme poškodeného, ako budeme vedieť zistiť, čo bola skutočná príčina smrti.

A preto je zatiaľ predčasné hovoriť o usmrtení nášho občana. Existuje dohovor o ochrane ľudských práv, existuje ústava, existuje trestný poriadok, ktorý hovorí, že o nikom nie je možné hovoriť, že je vinný, kým nie je jeho vina preukázaná právoplatným rozsudkom. Preto si myslím, že dnes by sme mali byť opatrní pri vyjadrovaní, aby sme opätovne nezažili šok, tak ako sme zažili šok vo veci Kočnera.“

 

Hlavné správy: Prečo musí verejnosť opakovane zažívať také šoky? Kde je chyba?

Radačovský: „Ten šok vo veci Kočnera sme nezažili z toho dôvodu, že bol vyhlásený taký rozsudok, aký bol vyhlásený, a ani preto nie, že ako kto hlasoval či nehlasoval. Ten šok zažila verejnosť z iného, jednoduchého dôvodu. Ktosi, počnúc médiami a končiac kýmsi, nevieme kým, presvedčil celú spoločnosť o tom, že niekto je vinný. Ale keby boli dodržané základné princípy humánneho práva, ktoré vyplývajú ešte z rímskeho práva, že o nikom nemožno hovoriť, že je vinný, kým to nie je potvrdené právoplatným rozsudkom, tak by verejnosť nemusela zažiť takýto šok.

Je zaujímavé, že napríklad aj pani prezidentka sa vyjadrila, že je to pre ňu šok. No odhliadnuc od toho, že si myslím, že sa nehodí, aby sa prezidentka v podobnej súvislosti takto vyjadrovala, ale ak, tak mala skôr zažiť šok vtedy, keď tu niekto dopredu rozprával, kto koho zabil. Vtedy sa mala postaviť a povedať: vážení, takto nie – na území Slovenska platí prezumpcia neviny.“

Marian Kočner
Na snímke Marian K. odchádza zo súdnej siene po rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 3. septembra 2020

Hlavné správy: Prečo sa aj pani prezidentka takto stavia k princípu prezumpcie neviny? Myslíte si, že je to azda spôsobené nejakým nedostatkom v jej právnom vedomí?

Radačovský: „Ja som aj vo svojom facebookovom statuse napísal: nevyčítam jej to, pani prezidentka je mladá, neskúsená, neznalá veci. Vyčítam to poradcom pani prezidentky, ktorí jej to mali vysvetliť.“

 

Hlavné správy: V šoku však boli aj mnohí iní…

Radačovský: „Áno, veď dokonca aj predseda Súdnej rady, pán profesor Mazák sa vyjadril, že bol šokovaný či prekvapený tým, čo sa stalo. Ale on v poslednom čase zažil viacero šokov, či prekvapení: zastupoval ako advokát pána Kisku v jeho pozemkovej kauze a tiež po vyhlásení môjho rozsudku zažil ,šok‘.

Naozaj by sme mali dávať pozor, aby sme takéto šoky nezažívali, a aby sme šok nezažili aj vo veci pána Jozefa Chovanca. A to nehovorím o úplne najväčšom šoku, ktorý možno Slovenská republika zažije.“

 

Hlavné správy: Aký šok máte na mysli?

Radačovský: „Najväčší šok môžeme všetci zažiť, a to bude teda naozaj poriadny šok, vo veci Michala Kováča mladšieho. Celá spoločnosť je presvedčená, dokonca o tom natočili aj film, že Kováča mladšieho zavliekla do cudziny tajná služba, Lexa a mozno že aj Mečiar. O tom dnes už takmer nikto nepochybuje. A bol by naozaj strašný šok, keby zo spisu, ktorý nikto nepozná, vyšlo najavo, že to tak nebolo.

Ja ten spis nepoznám, ale že by to tak mohlo byť, to to mi vychádza z jednoduchého dôvodu: pri zavlečení do cudziny existuje priamy páchateľ a spolupáchateľ. Za spolupáchateľa sa považuje aj ten, kto pomáhal pred trestným činom, ale tiež ten, kto poskytol pomoc po trestnom čine. A tu je nesporné, že to zavlečenie bolo vykonané za účasti a s vedomím rakúskej a nemeckej strany – inak by také konanie predsa nemalo zmysel, veď v opačnom prípade by sa ten chlapec pekne-krásne vrátil domov. Únoscovia, nevieme kto to bol, ho však odovzdali policajným orgánom, ktoré hneď vydali príkaz na jeho zatknutie a v podstate pokračovali v tom únose.

Isteže nešlo o zákonný postup z našej strany, Slovensko vtedy nevydávalo občanov na trestné stíhanie do cudziny. Ale ak to bolo nezákonné, tak potom musíme konštatovať, že sa na tej nezákonnosti spolupodieľali aj orgány ďalších krajín – padni komu padni.

A ja sa preto vôbec nebudem čudovať, ak vzhľadom na veľkú silu Nemecka, ale aj Rakúska, môže byť tlak, aby postup nemeckých a rakúskych orgánov bol posudzovaný ako odôvodnený a toto konanie sa skončí tak, že súd v Luxemburgu rozhodne, že amnestie boli zrušené nesprávne.

A to bude ďalší šok pre médiami ovplyvnenú verejnosť, pre predsedu Súdnej rady aj pre pani prezidentku. A vždy je dôvod ten istý. Pritom riešenie je veľmi jednoduché: pani prezidentka, pán predseda Súdnej rady a ďalší by nemuseli zažívať šoky, stačí riadiť sa ustanoveniami dohovoru o ochrane ľudských práv, dodržiavať ústavu a trestný poriadok, ktorý expressis verbis hovorí, že o žiadnom obžalovanom nemožno hovoriť ako o vinnom, kým neexistuje právoplatný rozsudok o tom, že tomu tak je. A bol by koniec so ,šokmi‘.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Slováci môžu oddnes cestovať na Ukrajinu, informuje rezort diplomacie

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na územie Ukrajiny môžu oddnes vstúpiť cudzinci, pričom sa na hraniciach musia preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s liečbou ochorenia COVID-19 Poistenie musí byť platné počas celého pobytu v Ukrajine a uzatvorené v spoločnosti, ktorá má zastúpenie alebo…

Dôvera v slovenskú ekonomiku sa zlepšuje pomaly

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dôvera v slovenskú ekonomiku sa v septembri mierne zvýšila. Vďaka trojmesačnému priemeru sa rast dôvery vyjadrený indikátorom ekonomického sentimentu začiatkom jesene zvýšil o 4,2 bodu na 87,7 bodu. Optimizmus podľa Štatistického úradu SR rástol tretí mesiac za sebou, v septembri však len polovičným tempom…

V ČR zaznamenali najvyšší nedeľňajší rast počtu nových prípadov

0 icon

Praha 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Epidémia koronavírusu v Českej republike dosiahla ďalší rekord. Nedeľňajší počet nových prípadov prvý raz prekročil tisíc. České laboratóriá odhalili nákazu u 1 305 ľudí. Pred týždňom v nedeľu pribudlo 985 prípadov a pred dvoma týždňami 791. Ešte pred tromi týždňami bolo v nedeľu "len"…

Dnes bude oblačno až zamračené, s dažďom alebo prehánkami

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, na viacerých miestach bude pršať alebo sa vyskytnú prehánky či ojedinele búrky. V západnej polovici miestami aj výdatné zrážky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od…

Polícia zasahuje na východe Slovenska v rámci veľkej protidrogovej razie

0 icon

Košice 28. septembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Polícia v pondelok na sociálnej sieti informovala, že od skorého rána Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje na východe Slovenska v súvislosti s drogovou kriminalitou. Polícia hovorí o "veľkej protidrogovej akcii" pod krycím názvom Firma. "V okresoch Košice, Humenné a Snina sme zatiaľ zadržali deväť…

Cigániková odmietla nazývať ľudský plod dieťaťom. Aby sa jej ľahšie hájilo zabíjanie nenarodených, žiadala moderátora na TA3 aj poslanca Tarabu, aby hovorili len o „embryu“. No tí jej ukázali, kde je sever

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot TA3)   Opozičný poslanec NR SR Tomáš Taraba v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 Téma dňa diskutoval s liberálnou poslankyňou SaS Janou Cigánikovou o téme potratov. Dvojica poslancov parlamentu, ktorí sú v hodnotových a kultúrno-etických otázkach na opačných póloch názorového spektra, v nedeľu diskutovala aj…

Počet potvrdených prípadov v Indii presiahol šesť miliónov

0 icon

Naí Dillí 28. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok presiahol počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Indii šesť miliónov. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v pondelok ohlásilo 82 170 nových infikovaných za ostatných 24 hodín, čím sa celkový počet dostal na 6 074 703. Za deň tiež pribudlo najmenej 1 039 nových…

Baránek o premiérovom „bazálnom omyle“: Nikto, okrem mojich rodičov, si nemôže dovoliť sa takto ku mne správať, tobôž nie volený zástupca!

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Podľa politológa Jána Baránka predseda vlády nemá kontrolovať svojich občanov, ale oni by mali kontrolovať jeho. Uviedol to na sociálnej sieti v súvislosti s vyhláseniami premiéra SR Igora Matoviča ku aktuálnej situácii s koronavírusom. Baránek sa vy vyjadril ku slovám Igora Matoviča z…

Záhadné štatistické čísla z nemocníc: zľakla sa mŕtvica koronavírusu?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Covid-19 je tu s nami už vyše pol roka a mnohí ľudia stále pochybujú: umierajú ľudia na koronavírus, alebo je tá štatistika skreslená, ľudia umierajú z bežných príčin a celý ten cirkus okolo korony je len humbug? Čo o tom hovorí medziročná štatistika…

Drucker k vládnym novinám za milióny eur: „Nikto si ich neobjednal, no zaplatiť ich každý musí. Nech si to platia sami!“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (HSP/Foto: SITA-Ľudovít Vaniher)   Exminister Tomáš Drucker (Dobrá voľba) kritizuje návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý plánuje vydávať vládne noviny financované z rozpočtu úradu vlády. Nápad vydávať vládne noviny prezentoval Igor Matovič ešte pred niekoľkými mesiacmi. Pomocou novín chce vláda informovať o výsledkoch svojej práce a aktivitách,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Kolonializmus a migrácia

0icon

  Treba sa vrátiť, a vlastne permanentne sa vracať, k historickému prejavu Muammara Kaddáfího na Valnom zhromaždení OSN zo dňa 23. 9. 2009. Jeho prejav bol aktuálny vtedy a aktuálny je dodnes. Kaddáfí tam vtedy, okrem iného, povedal približne toto: na líbyjskej hranici som zastavil tisíce afrických migrantov na ceste…

Štefan Harabin

Kradne, alebo nekradne Ficov ESET?

0icon

Od 59 minúty relácie zistíte, akým korupčno-podvodným spôsobom získava ESET majetky. https://www.youtube.com/watch?v=ztqBAIhX_Tk Ten ESET, ktorý financoval aj prezidentskú kampaň Čaputovej, podvodne zapísanej do komory advokátov. Ten ESET, ktorý nesporne spolupracuje so CIA. Kedy dostal ESET zákazku na sčítavanie hlasov v

Peter Švec

Čo členstvo v NATO neznamená a čo má znamenať?

0icon

Zoznam toho, čo NATO neznamená je dlhý, nevymenujem všetko. Neznamená súhlas s cudzími základňami na našom území, vôbec nie povinnosť akceptovať dlhodobú prítomnosť cudzích okupačných vojsk. Neznamená budovanie cudzích základní na území suverénnych členských štátov. Neznamená vystavenie vlastného obyvateľstva pôsobeniu agresívnej nenávistnej cudzej propagandy a premývaniu mozgov v psychologických operáciách. Neznamená povinnosť nakupova

Roman Mancel

Je premiér našej republiky psychopat? Psychologický test Igora Matoviča.

0icon

Myslíte si, že premiér našej krajiny Igor Matovič je psychopat? Chceli by ste otestovať jeho vlastnosti a schopnosti? Otestuje ho sami prostredníctvom modifikovaného testu francúzskej psychologičky Isabelle Nazare-Aga, autorky knihy „Nenechajte sebou manipulovať alebo Ako rozpoznať manipuláciu a ako sa jej brániť“. Za každú zhodu Igora Matoviča s nasledujúcimi 20…

Marián Tkáč

Prichádza, ba už je tu súmrak slovenskej štátnosti?

0icon

Pred 30 rokmi, koncom októbra 1990 vzniklo vyhlásenie 61 krokov k slovenskej identite, ktoré sa začína slovami: „Anonymita Slovenska v Európe a vo svete je až zarážajúca. Niet zrejme v Európe druhého národa, o ktorom by tak málo vedeli čo i len jeho vlastní susedia...“ Podarilo sa, máme štát a susedia o nás…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Takto to vyzerá, keď sa ti smola lepí na päty

0 icon

Vieš, ako vlastne vyzerá taká skutočná smola? Na týchto zábavných fotografiách sa to dozvieš. Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme povedať, že cudzie nešťastie je zábavné? Jednoducho, pretože ľudia sú už od nepamäti škodoradostní. Nie je však škodoradosť ako škodoradosť. Ak sa ti lepí smola na päty, nemáš svoje…

TOP10+ nádherná jeseň a jej transformácie

0 icon

Aj pri prechádzke okolo domu vás čoskoro začne vítať jeseň a jej vplyv na prírodu. Jasné, jeseň je chladnejšia, ale pozri sa s nami na tú krásu, ktorú so sebou prináša. Nižšie uvedené transformácie sú natoľko zaujímavé, že aj fotografia je málo. Nie je nič lepšie ako vidieť túto nádheru…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump. Tretia časť je zároveň záverečnou časťou. Poďme naspäť do sledu udalostí. Neskôr bolo odhalené, že Rex Tillerson, Trumpov kandidát na ministra zahraničia, udržiaval blízky vzťah s ruským prezidentom počas svojho pôsobenia na pozícii výkonného riaditeľa v spoločnosti Exxon Mobil. Sľub zložil…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku záhadného zmiznutie letu s označením MH370, ktoré vzlietlo z letiska v Kuala Lumpur a malo namierené do Pekingu. Po hodine letu však zmizlo z obrazoviek leteckých radarov. Záhadou je, prečo sa nenašiel trup lietadla, ktorý má sám o sebe veľké rozmery. Nenašli sa – podľa teórie, že sa lietadlo rozlomilo – ani…

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Vo svete IT

Zablokovanie sociálnej siete TikTok je dočasne pozastavené

0 icon

Posledné týždne plátky viacerých médií zapĺňali správy o tom, že americké úrady si posvietili na sociálnu sieť TikTok, ktorá mala byť od 20. septembra nedostupná na území USA. Dôvodom jej zablokovania mali byť obavy, že ide o nástroj, pomocou ktorého môžu byť špehovaní americkí občania. „Vykúpením“ pre TikTok mal byť…

Život v jadre galaxie? Vo vzdialenej budúcnosti možno nebudeme mať na výber, špekulujú teoretici

0 icon

Každú sekundu príde Slnko o približne 4 milióny ton svojej hmoty. Približne za 5 miliárd rokov minie všetok vodík, ktorý používa na poháňanie reakcii v jadre hviezdy. Vtedy začne svoju premenu na červeného obra a na konci tejto premeny odhodí svoje vonkajšie vrstvy a stane sa z neho biely trpaslík. Ten sa bude postupom…

Qualcomm prisľúbil 5G čipy aj pre slabšie zariadenia. Xiaomi má byť prvým výrobcom, ktorý prinesie nové procesory

0 icon

5G sa začiatkom budúceho roka dostane aj na lacnejšie smartfóny, a to vďaka novým čipom od Qualcommu. Tie sa objavia primárne v zariadeniach Motorola, Oppo a Xiaomi. Väčšinou to tak býva, že nová technológia, príkladom ktorej je aj 5G, sa objaví najprv v drahších zariadeniach a až neskôr sa dostane…

Cestovanie v čase bez paradoxov: Takto znie teória mladého fyzika

0 icon

Cestovanie v čase je populárnym námetom sci-fi filmov, či kníh, no s touto myšlienkou pracuje aj množstvo teoretických vedcov. Ak sa na to pozrieme hlbšie, všimneme si, že pri cestovaní v čase do minulosti vznikne množstvo problémov, ktoré porušujú základné pravidlá vesmíru. Jedným z týchto problémov je aj paradox starého otca.…

Ani po viac ako 50 rokoch, sme nedokázali rozuzliť jednu z väčších záhad Venuše spojenú s jej rotáciou

0 icon

Keď astronómovia začali s detailnejšími pozorovaniami Venuše, v 50. a 60. rokoch, očakávali, že pôjde o nezaujímavú planétu. Namiesto toho našli pekelný svet s kyselinovými dažďami. Oveľa zaujímavejším je ale fakt, že Venuša, na rozdiel od všetkých planét Slnečnej sústavy, rotuje opačným smerom. Túto informáciu poznáme už viac ako 50…

Armádny Magazín

Vojenský expert Kedmi: „Zmeny sa už začali“ - vysvetlil, prečo Bielorusko uzná Krym za súčasť Ruska

0 icon

Rusko 28. septembra (AM) - \"Bielorusko neuznalo Krym ako súčasť Ruska, pretože jeho prezident Alexander Lukašenko presadzoval politiku viacerých vektorov a koketoval so Západom. Teraz však toto obdobie skončilo a čoskoro krajina prejde zmenami, po ktorých Minsk uzná ruské vlastníctvo polostrova.\" Tento názor na internetovom kanály ITON TV,

Trump sa môže učiť ukážkovú taktiku boja proti pouličným nepokojom od Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 28.september 2020 (AM) - Text účastníka podujatia - Andreja Kulakova: \"Pracujte, bratia! A pracovali 20. septembra, presne o 30 minút, od 18:00 do 18:30 bolo centrum Minska prázdne.   To, čo bieloruské bezpečnostné sily 20. septembra v Minsku urobili, bude súčasťou učebníc taktiky boja proti pouličným nepokojom. Brilantná operácia sa v

Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

0 icon

Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

Vojna pokračuje: Arménsko zostrelilo dva vrtuľníky a tri bezpilotné lietadlá Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu

0 icon

Arménsko, 27.september 2020 (AM) - V Karabachu sa opäť priostruje: Arménsko oznámilo dva zostrelené azerbajdžanské vrtuľníky a tri zničené tanky. "Arménskej sily zostrelili dva vrtuľníky a tri bezpilotné vzdušné prostriedky azerbajdžanských ozbrojených síl v Náhornom Karabachu," uviedla tlačová hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Susane Stepananová.

Ruský pilot povedal, prečo sa v USA chytajú za srdce, keď sa k ich hraniciam priblíži Tu-160

0 icon

Rusko 27. septembra (AM) - Uznávaný vojenský pilot Ruskej federácie Vladimir Popov povedal, prečo sa USA bojí Tu-160. Americká armáda spozorovala v identifikačnej zóne protivzdušnej obrany Aljašky dva ruské strategické bombardéry Tu-160. Objavili ich stíhačky F-22 Raptor a lietadlá včasného varovan

Svetlo sveta

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie

0 icon

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa arcibiskupa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie. Ako povedal vo videorozhovore, ktorý bude v utorok zverejnený na webe žilinského Týždňa kresťanskej kultúry, dnes si zakrývame svoju tvár, ale tým, že človek si zakryje tvár, stráca schopnosť komunikovať. „V Taliansku existuje zákon, ktorý zakazuje chodiť zahalený na verejnosti…

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

icon FOTO DŇA