Polícia uviedla, že páchateľov ešte neidentifikovala. „Považujeme to za vandalizmus a začali sme vyšetrovanie,“ uviedol hovorca kodanskej polície.
107-ročná socha, ktorú každoročne navštevuje milión turistov, bola vandalizovaná už predtým, a to aj prostredníctvom bojovníkov proti veľrybárstvu a „prodemokratických“ aktivistov.
Teraz bola socha očividne vystavená hnevu aktivistov proti rasizmu.
Demonštranti hnutia Black Lives Matter po celom svete začali v posledných mesiacoch ničiť sochy historických osobností, ktoré podľa nich zohrávali úlohu v rasovom útlaku.
Postava malej morskej víly dlho nebola súčasťou tejto štvavej kampane, ale do pozornosti aktivistov sa dostala minulý rok, keď sa Disney štúdio rozhodlo natočiť remake animovanej rozprávky Ariel z roku 1989 a do ústrednej úlohy obsadili afroamerickú herečku Halle Baileyovej. Toto rozhodnutie vyvolalo veľa protestov z radov fanúšikov rozprávky, čo zasa podnietilo reakciu aktivistov, ktorí označili každého, kto bol proti obsadeniu herečky tmavej pleti vo filme, za rasistu. A nakoniec, ako vidieť, nálepke rasizmu sa nevyhla ani postava malej morskej víly sama.
Proti označeniu „rasistická ryba“ sa už ozvali aj vedci. „Sotva vidím, čo je v rozprávke Malá morská víla rasistické “povedala Ane Grum-Schwensenová, výskumníčka v H.C. Andersen Centre na Univerzite v južnom Dánsku.
Kam táto hystéria povedie, sa dá dnes ešte ťažko určiť. Ale ako vidieť, po sochách reálnych osobností teraz prichádzajú na rad rozprávkové bytosti. Čo dodať. Chudák Snehulienka (s pleťou bielou ako sneh).
Andrea Lopatková