Okrem neho a popredných predstaviteľov evanjelickej cirkvi sa osláv zúčastnili aj minister školstva Dušan Čaplovič a podpredseda trnavského samosprávneho kraja Augustín Hambálek.
Práve v Hlbokom pri Senici sa v dňoch 11. až 16. júla 1843 Jozef Miloslav Hurban, Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža dohodli, že základom spisovnej slovenčiny bude stredoslovenské nárečie a neskôr pre túto dohodu získali aj súhlas vplyvného katolíckeho duchovného Jána Hollého, farára z neďalekej Dobrej Vody.
Miestny evanjelický farár Miroslav Hvožďara vo svojom prejave k prítomným vyzdvihol odvahu a vieru štúrovcov ako základné piliere ich úspechu a pripomenul, že v čase, keď vykonali svoje veľké dielo, mali všetci traja aktéri dohody z Hlbokého len okolo 30 rokov. “A boli si od predstaviteľa staršej generácie a rímsko-katolíckej cirkvi Jána Hollého popýtať akési schválenie a on týmto mladým ľuďom toto povzbudenie a schválenie dal. Mali by sme si z toho možno vziať poučenie aj do dnešných dní,” povedal Hvožďara.
“Veľmi ma ten príklad oslovil, je to dôkaz, že keď má človek dobré úmysly a nebojí sa, môže dokázať dôležité veci aj skôr, ako len v pokročilom veku”, reagoval Radoslav Procházka, ktorý nedávno rozbehol petičnú akciu práve pod heslom Mladý prezident.