R. MADEJ: Hodnotenie našej justície EK zobrazuje stav na sklonku minulej vlády

R. MADEJ: Hodnotenie našej justície EK zobrazuje stav na sklonku minulej vlády

Bratislava 15. apríla (TASR) – Hodnotenie stavu slovenskej justície, ktoré urobila Európska komisia (EK), zobrazuje stav na sklonku obdobia minulej vlády a ministrovania Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS). Tvrdí to predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD) na margo ambície poslanca OĽaNO Miroslava Kadúca, ktorý chce zvolať mimoriadne rokovanie výboru. Dôvodom je skutočnosť, že EK zaradila Slovensko medzi šesť krajín, ktoré majú problémy v oblasti súdnictva, najmä s dĺžkou súdnych konaní a organizáciou súdnictva.

"Pri podrobnejšom prečítaní správy EK by si pán poslanec Kadúc mohol všimnúť, že hodnotenie a zber dát vychádza najmä z roku 2012. Keďže ide o prelomový rok, v ktorom po vláde Ivety Radičovej nastupovala vláda Roberta Fica (Smer-SD), možno vysloviť presvedčenie, že hodnotenie zobrazuje stav na sklonku obdobia minulej vlády a ministrovania pani Žitňanskej," podotkol Madej.

Pokiaľ ide o nezávislosť súdnictva, zdôrazňuje, že práve politické zásahy počas ministrovania Žitňanskej najviac ohrozovali nezávislosť justície. "Presadzovanie zákonov, podľa ktorých vtedajšia ministerka spravodlivosti a pravicová vládna koalícia chceli rozhodovať o tom, kto na Slovensku bude a kto nebude sudcom, mohli mať ešte fatálnejší dopad na nezávislosť súdnictva. Verím, že minister Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) sa do politických šarvátok zapojiť nedá tak, ako si to predstavuje súčasná opozícia," reaguje Madej. Je totiž presvedčený, že úlohou ministra je vytvárať primerané podmienky na výkon súdnictva, personálne, materiálne, ale aj legislatívne.

"Na zvolanie zasadnutia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky existuje mechanizmus ustanovený v zákone o rokovacom poriadku NR SR. Pokiaľ poslanci splnia uvedené podmienky, bude výbor zvolaný," dodal.

Reklama

Medzi ostatné negatívne hodnotené krajiny patria okrem nás aj Bulharsko, Taliansko, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko. "Prieťahy v súdnom konaní nie sú na Slovensku ničím výnimočným, oveľa zarážajúcejší je však fakt, že spomedzi všetkých členských krajín EÚ sa v hodnotení nezávislosti súdov Slovensko nachádza na nelichotivom poslednom mieste," zdôraznil Kadúc v stanovisku.

Poslanec tiež tvrdí, že po prečítaní správy EK ostal zhrozený. "Sme nielen na chvoste krajín Európskej únie, ale zároveň na hrozivom 115. mieste spomedzi 144 krajín sveta. Teraz je úplne zrejmé, aký je ďalší z dôvodov, prečo investori z našej krajiny odchádzajú, že neprichádzajú noví, resp. že ich musíme lákať na dotácie, ktoré by sme im núkať možno ani nemuseli, ak by sme mali na Slovensku kvalitné a nezávislé súdnictvo," tvrdí Kadúc. Situácia v slovenskom súdnictve je podľa neho o to kritickejšia, že tieto problémy máme aj napriek tomu, že v prepočte na obyvateľa sme po Slovinsku a Česku na treťom mieste v počte sudcov.

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali