Moskva 23. marca 2023 (HSP-Pavel Byrkin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Kremeľ pripíja na rusko-čínske partnerstvo, ktoré sa zdá byť vrelé, ale zďaleka nie rovnocenné, píše Pjotr Sauer pre The Guardian
Vladimir Putin, stojac vedľa Si Ťin-pchinga v Sále tvárí z 15. storočia, jednom z najhistorickejších obradných miest v Kremli, zdvihol pohár bieleho vína.
Pokračoval prípitkom na “zdravie nášho veľkého priateľa Si a prehĺbenie rusko-čínskeho partnerstva” a svoj prejav ukončil slovným spojením ganbei, čo v čínštine znamená “prázdny pohár”.
Putinov prejav bol vyvrcholením dvojdňovej šarmantnej ofenzívy Kremľa s Čínou, ktorej cieľom bolo upevniť vzťahy medzi oboma krajinami v čase rastúcej izolácie Ruska od Západu.
Od momentu, keď Si v pondelok vystúpil zo svojho Boeingu 747 na letisku Vnukovo v Moskve, bolo jasné, že Siova návšteva má pre Kremeľ obrovský význam. Cestou do päťhviezdičkového hotela Soluxe, ktorý vlastní Čína, prechádzal Si okolo série veľkých bilbordov venovaných jeho návšteve.
Hotel Soluxe sa nachádza vedľa takmer 13-hektárového parku so stromami a rastlinami z celej Číny a jeho izby sú navrhnuté na základe “princípov feng-šuej”, ako sa hrdo pochválili ruské štátne médiá.
O niekoľko hodín neskôr pri malom stole, Putin privítal to, čo označil za “obrovský skok vpred” Číny pod vedením svojho “drahého priateľa” Si.
V pondelok večer Putin a Si hovorili viac ako štyri hodiny a vychutnali si šesťchodovú večeru, na ktorej sa podávali prepeličie blinis, sibírsky losos, divina v čerešňovej omáčke a víno z ruského pobrežia Čierneho mora.
Putin po skončení rozhovorov odprevadil Sia do jeho auta a bolo vidieť, ako sa spolu usmievajú.
Nie je prekvapením, že Si bol ušetrený diplomacie za dlhým stolom, ktorá je vyhradená pre západných hodnostárov, ktorí cestovali do Moskvy v márnych pokusoch zabrániť vojne na Ukrajine.
Namiesto toho Putin v utorok rozprestrel pre svojho čínskeho partnera zdanlivo nekonečný červený koberec, keď Si vstúpil do Veľkej sály Kremľa z jednej strany a Putin z druhej.
V prísne choreografickom obrade plnom imperiálnej veľkoleposti potom Si a Putin kráčali jeden k druhému a stretli sa uprostred, pričom si s úsmevom podali ruky.
Kým hrali ich štátne hymny, obaja lídri v rovnakých bordových kravatách mlčky stáli pod dvoma obrovskými vlajkami Ruska a Číny, ktoré dominovali sále plnej zlatých lustrov.
Druhý deň Siovej návštevy sa niesol v znamení veľkej pompéznosti, keďže bolo zrejmé, že Rusko si chce uctiť návštevu čínskeho lídra. Na večer bola naplánovaná štátna večera, na ktorú boli pozvaní šéfovia najväčších ruských spoločností.
Aj Moskovčania mohli Siovu návštevu zaznamenať. Doprava v hlavnom meste bola ochromená, keďže polícia uzavrela väčšinu ciest v centre mesta.
A v štátnej televízii si Rusi vypočuli sériu Siových citátov o dôležitosti tvrdej práce. Pozorovatelia reči tela oboch hovoria, že Si pôsobil uvoľnenejšie a panovačnejšie ako Putin.
Karen Leongová, výkonná riaditeľka spoločnosti Influence Solutions so sídlom v Singapure, uviedla, že Si predbehol Putina o zlomok sekundy, keď sa natiahol k ich pripravenému podaniu ruky. Tento krok, ako povedala pre agentúru Reuters, naznačuje, že “hoci je to Si, kto je na návšteve v Moskve, on je ten, kto bude mať v týchto vzťahoch vedúcu úlohu”.
Pavel Pryanikov, prominentný ruský bloger, uviedol, že “od prvých minút stretnutia to vyzeralo tak, že Si sa cíti ako šéf”.
Siova návšteva prichádza v čase rastúcej závislosti Ruska od Pekingu a osoby blízke Kremľu rýchlo zdôraznili, že išlo o stretnutie dvoch rovnocenných partnerov.
“Rusko a Čína sú rovnocenní partneri a takmer spojenci,” povedal Sergej Markov, bývalý poradca Kremľa a politický komentátor.
“Preto ak si niekto prečíta o tom, že Čína si podmaňuje Rusko, mal by vedieť, že to vysiela Západ.”