Putin získal v Sýrii cenné víťazstvo, Erdogan a Rusi unisono spolu, Američania v Iraku

Moskva/Damašk 24. októbra 2019 (HSP/svpressa.ru/Foto:SITA/AP/Sputnik Kremlin-Alexei Druzhinin/Facebook page of the Syrian Presidency/SITA/AP-Frank Augstein)

 

Dohoda, ktorú uzavreli Putin a Erdogan, priniesla so sebou úplne odstavenie Američanov a faktickým víťazom v Sýrii sa stáva Rusko. Dohoda medzi Putinom a Erdoganom sa rodila približne 6 hodín, išlo o náročné rokovania, pretože Erdogan je starým politickým lišiakom, ktorý sa snaží vždy čo najviac získať. Dohoda výrazne ovplyvňuje ďalšiu budúcnosť Sýrie a to tak, že Asad si môže spokojne mädliť ruky

Na snímke Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin

Podľa nej si Turci ponechávajú kontrolu nad územiami, z ktorých vyhnali Kurdov do 9. 10. 2019. Ide o oblasť dlhú približne 100 km medzi mestami Tel Abyad a Ras al Ayn v šírke približne 30 km. Ďalšie územie odovzdali Turci okamžite Sýrčanom, čím totálne šokovali Kurdov i Američanov. Ide o územie v dĺžke takmer 400 km pozdĺž sýrsko-tureckej hranice. Demarkačnú líniu medzi Turkami a Sýrčanmi budú kontrolovať ruskí vojenskí policajti, ktorí majú za úlohu z oblasti do 150 hodín aj vyviesť proamerických Kurdov. Kto z proamerických Kurdov nebude chcieť odísť z oblasti pod ochranou ruských vojenských policajtov, skončí na pásoch tureckých tankov.

Erdogan otvorene všetkých proamerických Kurdov označuje za teroristov a servítku si neberie veľmi pred ústa ani v prípade Kurdov, ktorí spolupracujú s Ruskom a Damaskom. V ich prípade však akceptuje ruskú garanciu a proti proruským Kurdom Turci neútočia a v posledných mesiacoch ani neútočili.

Rusi a Turci budú spoločne patrolovať aj v oblastiach, ktoré oddeľujú od seba sýrske pásmo, v tureckých rukách a územie, ktoré dostali pod kontrolu Sýrčania. Sýrski vojaci tak šmahom ruky získali takmer 30% územia, ktoré dosiaľ mali pod kontrolou proamerickí Kurdi a Američania. Nie je ešte úplne jasný štatút oblastí, kde sa nachádzajú najbohatšie sýrske ropné polia. V týchto oblastiach Američania nie sú, no proamerickí Kurdi majú teoretickú možnosť, že budú tieto ropné polia brániť pred Sýrčanmi.

Z ich strany by ale nemuselo ísť o výhodné riešenie, pretože Turci sú nabudení značne bojovne a je pravdepodobné, že ak by sa Sýrčania nedokázali s proamerickými Kurdmi vysporiadať, za malú odmenu by opäť nastúpili Turci. Damask si však verí a je presvedčený, že ak budú Kurdi robiť problémy a nebudú chcieť vydať ropné polia, dokážu si s nimi poradiť aj sami.

Prípadný odpor proamerických Kurdov s cieľom udržať si vplyv na sýrskych ropných poliach východne od Eufratu je však len veľmi málo pravdepodobná teoretická možnosť, ktorá by mohla nastať pri obzvlášť nepriaznivom vývoji situácie. To ako rýchlo však Američania odišli do Iraku naznačuje, že Kurdi sa na americkú pomoc nemôžu spoliehať. Proamerickí Kurdi sú si toho sami vedomí a pri odchode Američanov do Iraku dokonca kurdské obyvateľstvo obhadzovalo odchádzajúce americké automobily hnilým ovocím a častovalo Američanov nevyberanými nadávkami. Za to, že sa ale proamerickí Kurdi ocitli v takto tragickej situácii si môžu sami. Príliš sa spoliehali na Američanov a dnes nemajú nikoho, kto by im pomohol, Rusi a Iránci im trpezlivo vysvetľovali, že dôverovať Američanom sa nevypláca.

V rusko-tureckom dokumente nie je ani slovo o kurdskej autonómii. Otázky politického vývoja v Sýrii sa budú riešiť na základe novej ústavy, pri tvorbe tejto ústavy je už dnes evidentný značný vplyv Ruska, Turecka i Iránu. Americké predstavy nikoho v Sýrii už nezaujímajú.

Vývoj v Sýrii sa bude uberať cestou, ktorá sa určila pred niekoľkými mesiacmi na rokovaniach v Astane. Moskva, Ankara i Teherán deklarovali svoju pripravenosť participovať na vytvorení novej sýrskej ústavy.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asaad s vojakmi

Podľa blízkovýchodných analytikov Erdogan nakoniec ustúpil Putinovi vo veľmi zložitej sýrskej hre. Turci sa spoľahli na ruské garancie a odovzdali Turkom a Sýrčanom pod sýrsku a ruskú kontrolu územia, na ktorých žijú Kurdi. Erdogan si len ponechal pás, do ktorého mieni vysťahovať takmer 3 milióny Sýrčanov, ktorí utiekli do Turecka na začiatku Američanmi vyprovokovanej vojny v Sýrie. Tým, že Erdogan súhlasil s vytýčením demarkačnej línie sa de facto vzdal ďalšieho postupu. Pritom väčšina blízkovýchodných analytikov otvorene tvrdí, že po určitej dobe sa Erdogan stiahne aj z tohto pásma a celé ho odovzdá Sýrčanom.

Vďaka samozrejme patrí aj Trumpovi, ktorý amerických vojakov zo Sýrie stiahol do Iraku, zradil Kurdov a umožnil tak Sýrčanom bez výstrelu získať takmer 30% nového sýrskeho územia, ktoré proamerickí Kurdi okupovali. Politicky proamerickí Kurdi skončili, jednoznačne ich teraz prevalcujú Kurdi, ktorí spolupracujú s Rusmi a Iránom.

Podľa tureckých expertov hneď ako Sýrčania upevnia svoju kontrolu nad oblasťami, ktoré získali, možno očakávať zvýšenie aktivít namierených na oslobodenie Idlibu. Tam sa nachádzajú značne preriedené proamerické arabské skupiny, ktorých bojaschopnosť je však otázna. Turci si odtiaľ povyberali všetky proturecké skupiny, ktoré zapojili do svojej ofenzívy proti Kurdom, v Idlibe ostali len tí, o ktorých nemajú Turci záujem.

Američania značne skrátili podporu skupín v Idlibe už pred niekoľkými mesiacmi, dokonca sa stiahli z Idlibu aj Biele prilby. Väčšina proamerických Arabov, ktorí sú obkľúčení v Idlibe už raz zložila zbrane, do Idlibu ich v minulosti pozvážali známymi „zelenými autobusmi“. Kto raz zložil zbrane, aby si zachránil život, zloží ich aj ďalší krát. S nedostatkom financií, pocitom že ich Američania zradili rovnako ako Kurdov a proti presile Tigrov a Hizballáhu podporovaným ruským letectvom, nebudú podľa viacerých expertov teroristi v Idlibe dlho vážnym súperom.

Ruský diplomat a politológ Michail Alexandrov prišiel so zaujímavým pohľadom na celú situáciu. Podľa jeho slov pripomína súčasná dohoda medzi Putinom a Erdoganom dohodu medzi Turkami a ZSSR v roku 1921, kedy napriek odporu Britov uzavreli Turci (prehrali I. svetovú vojnu) so Sovietmi Moskovskú dohodu, pri ktorej sa určili hranice medzi Tureckom a Ruskom na Kaukaze. Briti boli z tejto dohody veľmi nahnevaní, pretože boli presvedčení, že Turci a Sovieti budú medzi sebou bojovať ešte dlhšiu dobu a politické výhody získajú Briti, ktorí podporovali ruských bielogvardejcov. Moskovská dohoda sa stala fakticky garantom územnej celistvosti sovietskych republík na Kaukaze. Vďaka tejto dohode sa určili hranice najmä medzi Tureckom, Gruzínskom, Arménskom a Azerbajdžanom.

Michail Alexandrov vysvetlil, ako výrazne sa menili turecké postoje počas občianskej vojny v Sýrii. Spočiatku v roku 2011 stáli Turci jednoznačne na americkej strane a sledovali v Sýrii svoje vlastné geopolitické ciele. Turci dokonca uvažovali nad tým, že výrazne podporia štátoprávne predstavy turkojazyčného obyvateľstva v Sýrii a odtrhnú od Sýrie jej severné oblasti, celá akcia by bola podobná tureckej akcii voči Grékom a vytvorením severného Cypru. Američania ambície Turkov podporovali a mienili Turkov využívať spoločne s Kurdmi či protiasadadovskými Arabmi v likvidácii Asadovej Sýrie.

Všetko sa zmenilo, keď údajne Turci zostrelili ruské Su-24 s Olegom Peskovom. Časť ruských analytikov už dávno vyšla s teóriou, že za smrťou Olega Peskova stoja Američania a cieľom Američanov bolo totálne znemožniť Turkom kontakty s Rusmi. Situácia nakoniec vyústila do ruských sankcií, ktoré výrazne uškodili tureckej ekonomike. Následne spravili Obama a jeho poradcovia tú najväčšiu chybu v živote, keď dospeli k názoru, že v Turecku môžu zinscenovať vojenský prevrat a odstrániť Erdogana. Rusi Erdogana podržali a Američania sa totálne prepočítali. Stratili Erdogana a oslabili tak celé južné krídlo NATO. Za vlastné chyby Američania tvrdo v prípade Turecka zaplatili.

Ruský prezident Putin sa ukázal byť skúseným taktikom. Erdogan oceňuje podobne ak Saudi či iné krajiny Perzského zálivu a Blízkeho východu, že Rusi sú ochotní na rozdiel od Američanov uzatvárať dohody, ktoré sú výhodné pre obe strany (Američania sa presvedčili, že primitívne a násilné diktovanie (v duchu USA nad všetkými) amerických predstáv už nefunguje a čo je najdôležitejšie Rusi dodržiavajú medzinárodné právo a uzavreté dohody. Na rozdiel od Američanov sú vo svete dnes Rusi vnímaní ako dôveryhodnejší partneri.

Pre Erdogana je veľmi dôležité prinútiť väčšinu sýrskych sunnitov, aby Turecko opustili, pretože väčšina imigrantov predstavuje pre tureckú ekonomiku veľkú záťaž. To len nemecká kancelárka Merkelová a európski slniečkári majú naivné predstavy o tom, že imigranti bez prostriedkov a vzdelania sú pre krajinu prínosom.

Na snímke Angela Merkelová

Turci a Sýrčania majú ešte z roku 1998 uzavretú vzájomnú dohodu, podľa ktorej môžu Turci pri svojom boji proti kurdským teroristom pokojne preniknúť do hĺbky 5 až 10 km na sýrske územie. Táto dohoda je nočnou morou pre proamerických Kurdov, pretože do tejto zóny spadá aj mesto Kamyshli, ktoré Kurdi vnímali donedávna ako hlavné mesto severného sýrskeho Kurdistanu. To že do mesta môžu pokojne kedykoľvek vojsť turecké jednotky mení pre proamerických Kurdov definitívne celú situáciu a proamerickí Kurdi sa s Kamyshlom môžu navždy rozlúčiť.

Podľa Michaila Alexandrova je ešte zaujímavé, že Turci už nevnímajú NATO ako garanta svojej bezpečnosti. Kupujú čoraz viac ruských zbraní a prestávajú byť kompatibilní so štátmi NATO. Celé NATO sa dostáva do krízy, pretože v jeho radoch sa prehlbujú výrazné rozpory medzi Grékmi a Turkami a cez Turecko sa na južnom krídle NATO čoraz viac uhniezďujú Rusi. Kríza ako vyšitá, ktorá určite negatívne ovplyvní ďalšie smerovanie a možnosti Severoatlantickej aliancie.

Pre Trumpa sú Sýria, Irak či Afganistan toxickými aktívami. Neoconi a protitrumpovská opozícia stoja za rozpútaním vojen v týchto krajinách a Trump nasadenie americkej armády v Sýrii, Iraku či Afganistane jednoznačne odmieta. Vojna vyčerpáva americké ekonomické a ľudské zdroje, neprináša pre Američanov žiaden relevantný zisk a je pre USA bremenom. Oslabovanie pozícii neoconov a protitrumpovskej opozície Trump víta, pretože s protitrumpovskou opozíciou má vážne problémy priamo v USA.

Americké pozície na Blízkom východe výrazne zoslabli. Američania stratili svoje zástupné armády, na vybudovanie nových nemajú čas a ani dostatok financií. Na budúci rok americké aktivity na Blízkom východe ešte viac zoslabnú, pretože sa Američania budú sústrediť na boj o prezidentské kreslo. Tento súboj medzi Trumpom a protitrumpovskou opozíciou môže mať veľmi napätý priebeh. To že sa Trump zo Sýrie stiahol však možno vnímať aj ako krok smerom k Ankare, ktorej Trump pootvoril dvere k vyšším ambíciám. Trump pravdepodobne dúfa, že sa mu podarí zasiať rozkol medzi Rusov a Ankaru, hoci posledná dohoda medzi Putinom a Erdoganom hovorí o priamom opaku.

Rusko v Sýrii víťazí a diplomatickou cestou vracia Asadovi pod kontrolu nové územia, tento úspešný trend vo vývoji Sýrie bude pokračovať s najväčšou pravdepodobnosťou aj budúci rok. A to je pre ťažko skúšanú Sýriu, kde Američania rozpútali občiansku vojnu naozaj dobrá správa.

Pred Putinom však stojí ešte jedna výzva – Ukrajina.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kto je horúci kandidát na post šéfa SIS Michal Aláč?

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   V utorok sme informovali, že predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) potvrdil, že už od predsedu Národnej rady SR a lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára dostal meno kandidáta do čela Slovenskej informačnej služby (SIS). V súčasnosti stíhaného exriaditeľa Petra Pčolinského by mal nahradiť doterajší…

Česko bude očkovať vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson

0 icon

Praha 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-David Zalubowski)   Česká republika na základe stanoviska Európskej liekovej agentúry (EMA) štartuje očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson. Oznámilo to v stredu české ministerstvo zdravotníctva. Prvých 14 400 dávok podľa ministerstva dostanú všeobecní lekári, ďalších 24-tisíc dávok krajina získa na budúci týždeň…

Do škôl sa k pondelku vrátilo viac ako 407.000 žiakov

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook / Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu)   Obnoveného prezenčného vyučovania sa v školách k pondelku 19. apríla zúčastnilo 407.904 žiakov. Z toho bolo viac ako 101.000 žiakov v materských školách, 265.846 žiakov v základných školách a na stredných školách 40.591 žiakov. V stredu o…

Po anglických kluboch to vzdal aj šéf Juventusu Agnelli. Superliga nebude

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)   Superliga definitívne nebude. Odvážny, ale podľa mnohých najmä cynický projekt dvanástky elitných futbalových klubov Európy, dostal definitívne stopku po tom, čo to vzdal jeden z jeho iniciátorov Andrea Agnelli Šéf Juventusu Turín sa tak rozhodol po tom, čo v stredu…

Galko nesúhlasí s postupom polície pri zbitom bezdomovcovi: „Nemôžeme toto konanie schvaľovať a ani zľahčovať, lebo nabudúce si udrú do niekoho iného“

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Tento týždeň sa na sociálnych sieťach vo veľkom diskutuje o kontroverznom zásahu polície voči bezdomovcovi pred obchodom v Starej Turej. Video incidentu bolo zverejnené na YouTube. Zatiaľ čo prezident Policajného zboru Peter Kovařík na incident reagoval s odstupom, keď upozornil, že muž voči…

Kabinet odvolal Petra Stachuru z funkcie štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vláda v stredu odvolala Petra Stachuru z funkcie štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR. Na jeho post nastúpi od 22. apríla Kamil Száz. Kabinet zároveň odvolal z postu aj generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva zdravotníctva Davida Hlubockého. Na jeho miesto nastúpi Peter Ferjančík.…

Ukrajinský prezident Zelenskyj navrhol ruskému prezidentovi Putinovi schôdzku v Donbase

0 icon

Moskva 21. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksei Nikolskiy)   Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj prišiel s nápadom uskutočniť rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Donbase. Ako uviedol Zelenskyj vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach, je ochotný stretnúť sa s Putinom v akomkoľvek mieste vojnového konfliktu na ukrajinskom území Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj…

Grécka cirkev povolí veriacim účasť na bohoslužbách počas pravoslávnej Veľkej noci

0 icon

Atény 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Grécka pravoslávna cirkev uviedla, že veriaci sa budú môcť zúčastniť na bohoslužbách počas pravoslávnych veľkonočných sviatkov, ktoré budú na budúci týždeň. Bohoslužby sa však budú konať v skorších časoch, aby dodržiavali vládou prijatý zákaz vychádzania. Rozhodnutie o možnosti navštevovať bohoslužby počas Veľkej noci však…

Potravinári vyzývajú na zjednotenie úradnej kontroly potravín

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyzýva na reformu úradnej kontroly potravín. Vyhlásenie výberového konania na ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS) by mal podľa PKS agrorezort využiť na zreformovanie úradnej kontroly potravín zjednotením pod jeden samostatný kontrolný úrad Tým by sa…

Odsúdenému pre vraždu majiteľa pohrebníctva vo Zvolene zamietli obnovu konania, dostal 25 rokov

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes zamietol žiadosť o povolenie obnovy konania pre Jozefa Sobotu, ktorý bol odsúdený v kauze vraždy majiteľa pohrebníctva vo Zvolene Jána Hanusku staršieho z roku 2014. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, rozhodnutie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

0icon

„Třesu se někdy o svou vlast, když pomyslím na to, že Bůh je spravedlivý.“ - Thomas Jefferson „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“  - Ernest Hemingway Jen v letech 1661-1774 byl z Afriky…

Gustáv Murín

Česká vláda v službách vojnových štváčov? Nič nové...

0icon

Keď chce Globalizačná klika v USA nejakú vojničku, tak si zámienku vždy nájde. Začína to napríklad vyslaním vojnových lodí, ako provokácie, kamkoľvek sa im zachce, pretože „americké záujmy“ sú už dnes prakticky všade. Názorný príklad opisuje Oliver Stone v knihe „Utajené dějiny Spojených států“. Už v roku 1898 poslali USA vojnovú…

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (1/4)

0icon

Prinášam vám otitulkovanú prvú zo štyroch diskusií medzi dvoma významnými intelektuálmi, v ktorej sa konečne začalo rozprávať o otázke, ktorá je kľúčová pre prežitie západnej civilizácie: Má náboženstvo nejaký význam? Diskusia číslo 1 sa uskutočnila 23. júna 2018 v kanadskom Vancouveri v Orpheum Theatre a naživo ju sledovalo 3 000…

Matej Kečkéš

Klamstvá mainstreamu

0icon

Existuje veľa lží a poloprávd, ktoré šíri mainstream. Veľa z nich má za účel zničiť ľudského ducha a spiritualitu v ľuďoch. Napr. mainstream dokáže propagovať laserové operácie zraku, ktoré sú pomerne drahé, oproti takej očnej joge, ktorá je úplne zadarmo, akurát treba mať pri nej viac trpezlivosti. Totižto laserová operácia…

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 fotografií ti dokáže, že aj čiarové kódy môžu tvoriť dizajn produktu

0 icon

V súčasnosti má všetko čo si kúpime čiarový kód. Ten už berieme ako samozrejmosť a často si ho na samotnom produkte ani nevšimneme. Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií budeš určite obozretnejší a tieto malé čiarky budeš sledovať na každom obale. A prečo? Pretože sa ľahko môže stať, že v rukách budeš…

Čo sa stane, ak sa ľudia nudia v práci?

0 icon

V svoj bežný pracovný deň, by si nikdy nemal snívať o tom, ako premeníš počas 6 hodín avokádo na umelecké dielo. Prípadne by si sa nikdy nemal zamýšľať nad podobnými hlúposťami. Kreativite sa však medze nekladú a práve aj vďaka nej (no hlavne nude), mohli nasledujúce fotografie vzniknúť. Podľa profesora…

Atentát na Hitlera - úvod

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov, v ktorej sa tentokrát pozrieme na atentát na Hitlera v pivnici, ktorý sa odohral dňa 8. 11. 1939 a ktorému unikol Hitler len o sekundy. Bomba vybuchla v mníchovskej pivnici, kde práve dokončil prejav. Osem ľudí zomrelo. Poďme spoločne na úvodnú časť článku z minisérie s názvom Atentát na Hitlera. Od tej…

Školy v Japonsku sú najefektívnejšie na svete! Prečo?

0 icon

V Japonsku sa škola považuje za dôležitý odrazový mostík v živote. Preto je tam 210 školských dní (na porovnanie, v USA majú iba 180 dní). A aj keď existuje veľa podobností medzi japonským vzdelávacím systémom a systémami v iných krajinách, je tu niekoľko aspektov, vďaka ktorým sú japonské školy jednými z najefektívnejších na svete.  1.…

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Vo svete IT

Plánujete kúpu smartfónu? Dajte si pozor na tieto špecifikácie, aby ste nekúpili „nepoužiteľný telefón“

0 icon

Kúpa nového smartfónu je pre mnohých z nás malým sviatkom. Dôvodom je, že nový telefón si nekupujeme tak často, hoci podľa štatistík, Slováci obmieňajú svoje smartfóny častejšie, ako je vo svete zvykom. Otázkou však je, na aké špecifikácie sa treba pozerať pri kúpe nového zariadenia? Tými úplne základnými vlastnosťami, ktoré…

Netflix v 1. kvartáli 2021 získal menej nových zákazníkov, ako plánoval. Redukoval odhady aj do ďalšieho štvrťroku

0 icon

Aktuálne najpopulárnejšou službou na streamovanie video obsahu so zameraním na filmy a seriály na svete je služba Netflix. Tá počas minulého roku nabrala na sile v dôsledku protipandemických opatrení, kedy ľudia vo väčšej miere zostali doma, a hľadali nové spôsoby zábavy. Prvý kvartál toho roka pre spoločnosť Netflix nedopadol podľa…

Viac ako 5 desiatok platených aplikácií a hier stiahnete z Google Play dočasne zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Google Play opäť raz ponúka desiatky plateného softwaru dočasne zadarmo. Nižšie sme si pre vás pripravili celkovo viac ako 50 platených aplikácií a hier, za ktoré aktuálne nemusíte platiť. Zo 21 aplikácií, ktoré nižšie nájdete, neprehliadnite Recce – Navigation & Planning, či ProCam X (HD Kamera Pro). V prvom prípade…

Misia Ingenuity bola úspechom: Čo plánuje NASA ďalej?

0 icon

V pondelok sa americkej vesmírnej agentúre, NASA, podarilo niečo, čo sa navždy zapíše do histórie. S malým dronom Ingenuity po prvýkrát vykonali kontrolovaný let na povrchu iného kozmického telesa – Marsu. Let prebehol úspešne, drobná helikoptéra sa na 30 sekúnd vzniesla do výšky troch metrov a následne pristála na povrchu, píše…

Záblesky gama lúčov: Sú hviezdy, ktoré ich vytvárajú „vykopnuté zo svojej galaxie?

0 icon

Krátke záblesky gama žiarenia sú krátke záblesky vysoko energetických lúčov, ktoré sa zjavia ďaleko od galaxií, z ktorých pôvodne vyšli, píše portál Space. Astronómovia si niekoľko rokov mysleli, že keď tieto záblesky vzniknú, niečo ich „postrčí,“ no nové pozorovania poukazujú na pravý opak. Trvalo im dlhú dobu, kým začali pomaly prichádzať…

Armádny Magazín

Ukrajina uviedla svoju bezpečnostnú službu do plnej pohotovosti

0 icon

Ukrajina, 21.apríl 2021 (AM) –Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) vyhlásila svojim jednotkám vo všetkých regiónoch stav plnej bojovej pohotovosti. Oznámil to tlačový tajomník SBU Arťom Dechťarenko. Oznámil, že eskalácia ozbrojenej „konfrontácie s Ruskou federáciou“ a prehĺbenie agresívnej rétoriky zo strany „agresívnej krajiny“ vedú bezpečnostnú službu U

Minister obrany Naď: Je čas na rázne a jasné kroky voči sieti ruských spravodajských služieb

0 icon

Česko, 21.apríl 2021 (AM) – Slovenský minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti uviedol, že je čas na rázne a jasné kroky voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách EÚ a NATO. "Takéto rozhodnutie sa neprijíma ľahko, aj keď ide len o jednu osobu. Rozhodnutie vyhosti

USA sa proti čínskou politikou postupne izoluje od zbytku sveta. Ten už nepotrebuje hegemóniu jednej krajiny

0 icon

USA, 21.apríl 2021 (AM) – "USA by mali zlepšiť vzťahy s Ruskom a nemali by tlačiť Moskvu do užšej spolupráce s Pekingom. V televízii „Fox News“ to oznámil bývalý americký prezident Donald Trump. „Byť v dobrom vzťahu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom je výborné. Musíme obchodovať s Ruskom, musíme vychádzať s…

The Times: Rusi draho zaplatili za víťazstvo v tankovej bitke pri Prochorovke

0 icon

USA, 21.apríl 2021 (AM) – Historik Oliver Moody nazýva bitku pri Prochorovke „absolútnym ruským víťazstvom“, no zároveň, odvolávajúc sa na nájdené nemecké dokumenty, hovorí o silnom zveličení ruského úspechu. Lenže britskí čitatelia tento jeho názor nepodporili: „No a čo? Rusi aj tak vyhrali a Nemci prehrali

Američania dodajú do Litvy ručné granátomety za 10 miliónov dolárov

0 icon

Litva, 21.apríl 2021 (AM) – Litva a USA uzavreli dohodu o dodávkach amerických granátometov M72 LAW do pobaltskej republiky. Kvôli tomu usporiadal Vilnius honosný obrad za účasti významných vojenských predstaviteľov Litvy, ako aj veľvyslanca USA Roberta Gilchrista. „Veľmi si vážime podporu amerických spojencov pri posilňovaní našej obrany. Protitankové zbrane

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali