Americkým diplomatom bolo odňaté právo na využívanie hneď niekoľkých objektov nachádzajúcich sa v Moskve. Na urýchlené prijatie zákona o sprísnení protiruských sankcií v Kongrese Rusko zareagovalo znovunastolením diplomatickej parity. Rozhodnutie Ministerstva zahraničných vecí osobne schválil Vladimír Putin. Prečo boli zvolené pravé tieto odvetné opatrenia a či za nimi budú nasledovať aj ďalšie kroky na obmedzenie spolupráce so Spojenými štátmi, to Vladimír Putin v rámci prípravy veľkého projektu porozprával moderátorovi Všeruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti Vladimírovi Solovievovi.
Prečo teraz? Bolo to dobre načasované? Akými inými možnosťami odvetných opatrení disponujeme?
Možností je veľa. Prečo teraz? Lebo americká strana urobila taký krok k zhoršeniu rusko-amerických vzťahov, ktorý – a to je veľmi dôležité – nebol absolútne ničím vyprovokovaný. Ide o protiprávne reštrikcie, o snahu vyvinúť nátlak na iné štáty sveta (vrátane amerických spojencov), ktoré majú záujem na zachovaní a rozvíjaní vzťahov s Ruskou federáciou. Dosť dlho sme čakali, že sa niečo azda zlepší, nádejali sme sa, že sa situácia nejako zmení. Ale vyzerá to tak, že ak sa aj zmení, nebude to zo dňa na deň. Nevraviac o kadejakých dôvodoch vnútropolitického rázu vnútri samotných Spojených štátov. Dospel som k názoru, že musíme ukázať, že ani my už nič nenecháme bez odpovede.
Čo sa týka ďalších možných opatrení, resp. toho, či je to veľa alebo málo, z hľadiska fungovania diplomatického rezortu je to dosť citeľné. Pretože v Rusku pracovalo a doteraz pracuje vyše tisíc zamestnancov, t.j. diplomatov a technického personálu, a z toho 755 bude musieť ukončiť svoje pôsobenie v Ruskej federácii. To nie je maličkosť. Iná vec je, či treba alebo netreba podnikať aj ďalšie kroky a aké máme možnosti. Rozsah našich obchodno-ekonomických stykov so Spojenými štátmi je malý. Vôbec sa to nedá porovnať s rozsahom obchodu napríklad s Čínou alebo s krajinami Európskej únie, či s inými štátmi sveta. Príležitosti by boli, ale z rozličných dôvodov je tento rozsah malý.
Ale existujú veľmi dôležité sféry nášho spolupôsobenia. Medzi ne patrí oblasť obmedzovania zbraní hromadného ničenia, kde bezpochyby hráme spolu so Spojenými štátmi prvé husle, ale rovnako aj upevňovanie tohto režimu, boj proti terorizmu. A keď si vezmeme, čo sme dosiahli v poslednom čase (ako sa bude vyvíjať situácia v budúcnosti, to sa ukáže neskôr), ale vytvorenie južnej deeskalačnej zóny v Sýrii, ktoré sme docielili v poslednom čase, to je konkrétny krok, konkrétny výsledok spoločnej práce. Nielen v záujme Sýrie, Ruska, ale aj v záujme Jordánska, Izraela, a teda aj Spojených štátov, ak zoberieme do úvahy, že ide o región záujmov Spojených štátov. Veď Izrael je jedným z hlavných spojencov Spojených štátov. Takže pracujeme a dosahujeme výsledky aj teraz, aj v tejto dosť komplikovanej situácii.
Máme aj takú tému ako boj proti nelegálnej migrácii, proti kriminalite v najširšom zmysle tohto slova, proti organizovanému zločinu. Máme koniec koncov otázky kybernetickej bezpečnosti.
Už som viackrát spomínal, že sme neraz navrhovali americkej strane nadviazať spoluprácu za účelom zabezpečovania svojich záujmov, a to tak našich, ako aj amerických. Treba vôbec na celom svete zabezpečiť kontrolu nad takými negatívnymi aktivitami, ako je počítačová kriminalita. Lenže namiesto konštruktívnej práce iba počúvame nepodložené obvinenia o zasahovaní do vnútorných záležitostí Spojených štátov.
Ale máme aj ďalšie sféry, dokonca aj v tej spomínanej ekonomike. Napríklad v energetike. Mimochodom, naše firmy už spolupracujú dlhý čas a perspektíva rozvoja ich vzťahov je veľmi dobrá. V oblasti letectva, v oblasti dobýjania vesmíru máme dobrú a dosť rozsiahlu spoluprácu s podobnými dobrými perspektívami. Nehovorím o štartoch amerických rakiet s našimi motormi, nehovorím o medzinárodnom kozmickom programe. Ale máme napríklad aj pozoruhodné plány v oblasti vzdialeného kozmu. Naši aj americkí vedci napríklad s veľkým záujmom hovoria o možnosti spoločného výskumu Venuše.
Tu nejde len o obchod. Ide o mnohorakú spoluprácu v rozličných smeroch. A máme čo povedať a máme čo obmedziť v takých sférach nášho vzájomného pôsobenia, ktoré budú pre americkú stranu ozaj citeľné. Ale ja si myslím, že to netreba robiť. Bolo by to na škodu rozvoja medzinárodných vzťahov. Bude to poškodzovať nielen rusko-americké vzťahy ako také, ale bude to prinášať škodu aj nám. Teoreticky sa dá predstaviť, že niekedy môže nastať taký moment, že ujmy, zapríčinené nátlakom na Rusko, budú porovnateľné s tými negatívnymi dôsledkami, ktoré vyplynú z určitého obmedzenia našej spolupráce. Tak ak taký moment niekedy nastane, potom môžeme posúdiť aj iné varianty odpovedí. Ale ja dúfam, že až tam to nikdy nedospeje. Čo sa týka dneška, som proti.
Video si môžete pozrieť tu: