Púť na horu pri Slivníku pripomína útočisko dedinčanov pred vojnou

Púť na horu pri Slivníku pripomína útočisko dedinčanov pred vojnou

Slivník 13. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marián Holubčík)

 

Obec Slivník v Trebišovskom okrese sa počas druhej svetovej vojny pri prechode frontu v decembri 1944 dostala do priameho ohrozenia. Miestni obyvatelia museli v rámci evakuácie náhle odísť, časť z nich našla útočisko v blízkom lese. V zime a nečase tu strávili dva týždne. Na hore Osuheď pri obci to pripomína drevený kríž, kaplnka so sochou Panny Márie, ku ktorej sa dedinčania modlili, a každoročná púť na toto miesto, ktorá sa koná 15. septembra.

Na snímke kríž, kaplnka a kryté pódium pre bohoslužby na hore Osuheď pri obci Slivník v Trebišovskom okrese

Tradícia púte na Osuheď na sviatok Sedembolestnej Panny Márie pritom vznikla len v nedávnych rokoch. Kríž tu postavili v roku 2009, o rok neskôr pribudla kaplnka a kryté pódium pre bohoslužby.

Reklama

Podnet pre postavenie kríža dal Slivníčan Ján Sokol, ktorý v lese pred 74 rokmi ako 11-ročný chlapec spolu s blízkymi prečkal boje medzi sovietskou a nemeckou armádou. „Bolo nás tam asi 35 rodín, časť spala na krytých vozoch, ďalší v zhotovených prístreškoch pod stromami. Podmienky boli ťažké – zima, mokro, blato, problém bol s pitnou vodou, o hygiene ani nehovoriac, pamätám si na plač, lebo tam boli aj malé deti,“ zaspomínal si pre TASR. Jeden deň prišli nemeckí vojaci a nasilu pobrali chlapov s koňmi, aby im pomáhali pri prácach spojených s ústupom. Muži sa potom, ale už bez koní, postupne vracali k rodinám. „V lese sme boli od 2. do 17. decembra, kedy bola obec oslobodená a prišli Sovieti,“ doplnil Sokol.

Po návrate z lesa domov sa ľudia dohodli, že na znak úcty a vďaky za prežitie vojny sa vyzbierajú a zakúpia sochu Sedembolestnej Panny Márie. Jej umiestnenie v lese však v časoch komunistického režimu nebolo možné. Svoje dočasné miesto tak socha našla najprv v slivníckom rímskokatolíckom a neskôr v gréckokatolíckom kostole. Dňa 15. septembra 2010 ju slávnostne premiestnili na Osuheď do novej kaplnky, ktorú posvätil gréckokatolícky biskup Milan Chautur.

Reklama

Púte na toto miesto odvtedy pokračujú každý rok, pričom sa tam striedajú rímskokatolícke a gréckokatolícke bohoslužby. Cesta na horu vedie z dediny cez pole a les, k sprievodu za spevu náboženských piesní sa postupne pridávajú ďalší ľudia, a to aj z iných obcí. Po omši nechýba pohostenie a možnosť opekania na ohniskách.

Na Osuheď je aj inokedy pekná vychádzka, pri kaplnke možno posedieť a kochať sa výhľadom na okolie, zaujme aj obetný stôl na pódiu z prírodného kameňa. „Hlavne je to taký balzam na dušu pre tých, ktorí sa tam vyberú pomodliť. Niektorí ľudia v dedine predtým ani nevedeli, že taký kopec tu máme. Tým, že je tam socha Sedembolestnej Panny Márie, keď je teplo, hocikedy sa tam vyberú, posedia, pomodlia sa, na ohnisku dačo opečú a idú späť,“ priblížil starosta Slivníka Vladimír Kráľovský.

Púť na Osuheď sa koná aj tento rok, v sobotu 15. septembra. Začne sa o 9.00 h spred gréckokatolíckeho chrámu v obci, slávenie liturgie bude na hore o 10.30 h.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali