Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk má pištoľ na stole a obdivuje Banderu

Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk má pištoľ na stole a obdivuje Banderu

Kyjev, 3. marca 2017 (HSP/Foto: Screenshot 112 Ukrajina)

 

Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk poskytol veľký rozhovor pre televíznu stanicu 112 Ukrajina. Porozprával o udalostiach na Majdane, o dnešnej situácii v krajine, o Donbase, o  svojom vzťahu k Banderovi a iné

Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk v januári oslávil svojich 83 rokov. Bol prezidentom Ukrajiny od 5. decembra r. 1991 do 19. júla 1994. Bol členom komunistickej strany od r. 1958 a od r. 1990 – prvým tajomníkom ukrajinskej komunistickej strany. V krajine nastali zmeny a Leonid Kravčuk sa v r. 1991 poponáhľal opustiť rady komunistickej strany. Onedlho sa stal prvým prezidentom Ukrajiny. V r. 1998 – 2009 bol členom Sociálnodemokratickej strany Ukrajiny.

Reklama
Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk má pištoľ na stole a obdivuje Banderu

Pripomenieme, že práve Leonid Kravčuk v Belovežskom lese v Bielorusku spolu s ruským prezidentom Borisom Jelcinom a bieloruským kolegom Stanislavom Šuškevičom podpísal takzvanú belovežskú dohodu o zrušení ZSSR. Poukážeme na „raketový nástup“ Kravčuka: 1. decembra 1991 ho zvolili za prezidenta Ukrajiny, 5. decembra nastúpil do svojej funkcie a už o 3 dni, 8. decembra, v Belovežskom lese spolu s Jelcinom a Šuškevičom jedným podpisom zrušil mocný štát Sovietsky zväz, ktorý predtým existoval pomaly trištvrte storočia – to bola „rýchlovka“ zo strany Kravčuka hneď na začiatku prezidentskej kariéry!..

Z pomerne rozsiahleho rozhovoru /ktorý si záujemcovia môžu vypočuť a pozrieť v priloženom videu/ uvedieme možno jeho najzaujímavejšie pasáže. Leonid Kravčuk sa domnieva, že „prestup“ Krymu z Ukrajiny do Ruska bol zákonitou historickou udalosťou, a samozrejme, po svojom komentuje túto epizódu.

Reklama

„Myslím si, že Ukrajina  bola odsúdená ku strate Krymu, pretože Rusko sa pripravovalo na pripojenie Krymu už dlhšie obdobie. A keď bola na Ukrajine v r. 2014 anarchia a štát mal slabé postavenie v centre krajiny a ešte slabšie na Kryme, tak nebolo možné zachrániť Krym. Ale mali sme sa o to aspoň pokúsiť. My sme ale naopak boli iba takzvanými hrdinami, ktorí nastavili ľavé líce, keď predtým už dostali po pravému,“ vysvetlil Leonid Kravčuk.

Novinári televíznej stanice 112 Ukrajina kládli exprezidentovi otázky na aktuálne témy, boli aj ťažké otázky, ale aj také, ktorými akoby pomáhali Leonidovi Kravčukovovi nachádzať správnu odpoveď. Čo, napríklad, mohol odpovedať na otázku, či všetci ľudia, ktorí žijú na Donbase, nenávidia Ukrajinu? Samozrejme, exprezident odpovedal, že nie všetci: „Určite nie všetci, aj keď mnohí. Počas vykonávania môjho prezidentského mandátu navštívil som  Donbas. Stretol som sa so mnohými ľuďmi – v uliciach, na námestiach a pod. Spomenul som si na Tarasa Ševčenka, Lesju Lesju Ukrajinku, pretože ukrajinský jazyk v týchto končinách nebolo počuť. Fakticky nebola to Ukrajina, ale časť Ruska. Aj dnes sú tu ľudia presvedčení, že tam, na západe, na Ukrajine žijú Banderovci a nie Ukrajinci – a nik nevie, prečo,“ podotkol Leonid Kravčuk.

Prízvukoval, že snažil sa vysvetliť týmto ľuďom, že sú Ukrajinci, pretože žijú na Ukrajine, ktorá sa vtedy stala nezávislým štátom. „Pýtal som sa ich: „Kto ste – Ukrajinci alebo nie ste Ukrajinci?“ Nedočkal som sa pozitívnej odpovede. Je to presne tak aj dnes, keď hovoria: „Na nás strieľajú a zabíjajú nás.“ Ale kto strieľa – radikáli alebo naši vojaci? Dá sa povedať, že sú tam všetci nepriatelia. Tí poslední dva milióny, ktorí boli naši prívrženci, všetci odišli na Ukrajinu,“ podčiarkol exprezident.

Kravčuk, pochopiteľne, chce, aby sa Krym vrátil do zostavy Ukrajiny. „Samozrejme, môžeme sa zaobísť bez Donbasu, dokonca bez akejkoľvek časti Ukrajiny a pokojne žiť. Ale ide o princípy, z ktorých najdôležitejšími sú jednota, celistvosť a zvrchovanosť krajiny. Ako náhle spochybníme tento princíp, dopadne to zle. Ak sa dohodneme, že sa vzdáme Krymu alebo Donbasu,  tak by to znamenalo, že sme sa vzdali aj tohto princípu. Ale potom sa otvorí  „Pandorina skrinka“, varoval ukrajinský exprezident.

Novinári televíznej stanice 112 Ukrajina neobišli ani tému súčasného oslavovania „národného hrdinu Ukrajiny“ Stepana Banderu. Zaujímali sa, aký vzťah má ukrajinský exprezident k tejto „historickej postave“? Leonid Kracčuk neskrýval, že ho obdivuje: „Obdivujem muža, ktorý prežil tri okupácie – poľskú, nemeckú a sovietsku. Banderovci bojovali, keď tu bola nemecká a sovietska okupácia. Samozrejme, v tom období porobili viaceré chyby, ale, poviem, že inak sa nedalo a nedalo sa tým chýbam zabrániť. Ale musím podčiarknuť – Banderovci bojovali za slobodu Ukrajiny – a to aj so všetkými negatívami, o ktorých sa v súčasnosti hovorí,“ obhajoval konanie banderovcov ukrajinský exprezident.

Reklama

Novinári sa ho opýtali, aký názor má na to, že v ukrajinskej metropole hlavná ulica by mala byť pomenovaná práve po Stepanovi Banderovi. Kravčuk sa pokúsil zachovať čiastočne  diplomaticky. „Myslím si, že je to správne a zákonité, ale na druhej strane to nemusí byť hneď. Práve teraz, keď to v spoločnosti vrie, mohli by sme túto otázku s premenovaní ulice preložiť na neskôr,“ zdôraznil.
Nasledovali kratšie, ale nemenej zaujímavé otázky. Samozrejme, keď sa ho novinári opýtali, aký štátny jazyk má byť na Ukrajine, Kravčuk povedal, že ukrajinský a iba ukrajinský – žiadne dva štátne jazyky. Novinári mu pripomenuli, že v predošlých rozhovoroch Kravčuk hovoril, že situácia v krajine je nebezpečná a preto pre každý prípad má v skrinke pištoľ. Pýtali sa, či ešte aj teraz má tu pištoľ v skrinke. Leonid Kravčuk sa pousmial: „Nie, mám ju už na stole…“

Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť tu:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali