Prvé písmo bolo slovanské

Bratislava 3. januára 2016 (HSP/Foto:Jozef Janták)

 

Historiografia, zdá sa, má dnes jasno v dejinách Európy. Má jasno v tom, osídľoval európsky kontinent. Vie nespochybniteľne určiť migračné smery kmeňov, vie pomenovať nositeľov prvých písomných odkazov, opísať civilizácie, ktoré formovali tvár a vedomie Európy. Pri dôkladnejšom zamyslení sa nad dnešným výkladom histórie však spoznávame deformácie až vedeckú nevedomosť popisovaných dejinných javov a súvislostí. Dominantné kmene ako nositelia známych civilizácií, akoby vyrastali z ničoho. Jednoducho je konštatované, že vnikli, prišli, objavili sa, usadili sa. Neskúma sa, alebo len všeobecne sa konštatuje, odkiaľ asi prišli a prečo. Aké klimatické zmeny, aké demografické faktory vytvorili podmienky na vznik týchto kultúr? Ako vzniklo písmo? Bol vznik jeho rozmanitých abecedných foriem náhodný? To sú výzvy, ktoré zakladajú budúce smery vedeckého bádania.

V historických vedách však nachádzame, vedomé a dobre premyslené deformácie vo vzťahu k úlohe Slovenov na formovaní európskych dejín. Už pri zbežnom pohľade na dnešný výklad histórie vidíme malý podiel slovanského etnika na jej tvorbe. Niekto niekedy určil, kedy prišli slovanské kmene do Európy, ktoré kmene k nim patrili a čo možno považovať za slovanský a čo za germánsky, alebo keltský prejav materiálnej kultúry, ktoré územia slovanské kmene obývali. Popis ich života, vo všeobecnosti vykresľovaný veľmi jednoducho, takmer vylučuje iný vzťah ako poddanský. Jednoznačne ide o skresľovanie slovanskej histórie. Výklad dejín je stále ovplyvnený teóriami, ktoré vedome, často s nadradeným pohľadom zobrazujú Slovenov ako masu rôznych kmeňov neschopných samostatne rozhodovať, bez výraznej kultúry. Ako kmene, ktoré prišli do Európy v čase, keď jej civilizačný vývoj bol ukončený. Kmene, ktoré prišli z východných močiarov. Prečo je to tak?

Paradoxne preto, lebo existuje dosť dôkazov, ktoré dovoľujú takéto pohľady spochybniť. Dôvody skresľovania histórie Slovenov sú jednoznačne ideologické a ako také, iný výklad nepripúšťajú. K tomu sa priraďuje hrôza z možného prepisu histórie a rozpadu vžitých dogiem, pseudohistorických právd a výkladov. Jedna historická publikácia, nepochybujem, že napísaná v dobrej viere, nesie názov: „Na počiatku bol Sumer“. Bolo to naozaj tak ? Vznikla písomná gramotnosť v Ázii, alebo v Európe? Predkovia ktorých kmeňov boli jej aktérmi? Pre mnohých otázka takmer kacírska.

Na počiatku vekov, keď doznievala doba ľadová a nastalo klimatické optimum, vzniká v povodí najväčšej európskej rieky impozantný rozvoj dunajských kultúr. Na území dnešného Srbska vzniká kultúra nazvaná podľa neďalekej lokality, Lepenski Vir. Počiatky tejto kultúry sú rádiokarbónovou metódou datované do obdobia 8 tis. rokov pred Kristom. Kultúra, ktorá vytvorila niečo, čo sa doposiaľ predpokladalo v omnoho mladšom období. Boli to jednoduché znaky, základ prvého lineárneho písma a tiež písma hieroglifického. V období vrcholiaceho klimatického optima, 6 až 5 tis. rokov pred Kristom sa neďaleko lokality Lepensky Vir  rozvíja kultúra nazvaná podľa neďalekej osady, Vinčanská kultúra. Prastaré osídlenie s ohromujúcou architektúrou s početnými základmi kamenných obydlí trojuholníkového tvaru, terasovite usporiadanými, s oltármi, pohrebiskami. S množstvom sôch hladiacich k oblohe, mnohé sú maľované, a sošiek, zvláštnosťou ktorých je, že každá nesie znaky písma. Bola to kultúra s vyspelým poľnohospodárstvom, remeslami a prvou formou písomnej komunikácie na svete. V lokalite boli nájdené znaky, ktoré vytvorili základ pre všetky dnešné abecedné formy i abecedné systémy už zaniknutých civilizácií. Na základe tisícky písomných artefaktov, ktoré sa doposiaľ našli na území Balkánu a Grécka, na východe v Moldávii, na Ukrajine na severe v Panónii, na Slovensku a na západe v Slovinsku, vidíme, že išlo o rozsiahle územie. V lokalite Vinča sa našli i prvé medené nástroje na svete (spony, kladivo, dláto).Teda vinčanská civilizácia už zvládla aj medenú metalurgiu v časovom horizonte staršom ako doposiaľ uvádzaný časový horizont doby bronzovej. O tom, že vinčanská civilizácia mala rozsiahle obchodné styky, svedčia ozdobné kamene, perly, lastúry.

Obchodné kontakty boli dôležitým impulzom rozšírenia vinčanského písma do celej vtedajšej Európy. Pre porovnanie, na Cypre v lokalite Chiurokotia z rovnakého časového horizontu sa odkryli mnohé základy kamenej architektúry a obydlí kruhového tvaru. Avšak žiadne znaky ktoré by ukazovali na základy písma. Výsledky archeologických, antropologických a genetických datovaní artefaktov lokality Vinča vyvolali v európskej i svetovej historiografii šok. Vinčanská kultúra je protoslovanská! Najstaršie písmo na svete a slovanské. Najstaršia medená metalurgia na svete a slovanská. Tieto nálezy začali búrať staré mýty a zároveň vyvolali odpor až ignoranciu mnohých historikov. Výsledky bádania si neuveriteľne ťažko hľadajú miesto v súčasnej histórii. Okno k doposiaľ tabuizovaným faktom však bolo otvorené a ukázalo na nezastupiteľnú úlohu Slovenov v dejinách. Čiže na počiatku nebol Sumer, na počiatku bola Vinča. A oprávňuje nás to ku konštatovaniu, že vďaka Slovenom možno Európu považovať za kolísku ľudskej civilizácie.

hlh

hlcil

Toto poznanie zároveň odkrylo ešte neprekonanú slovenskú ustráchanosť. Akoby sme sa zľakli faktu, že naši prapredkovia tvorili dejiny. K výsledkom bádania sa staviame s pochybnosťami. „Ešte to nie je dostatočne overené“… „môžeme sa domnievať“… „všetci historici sa s tým nestotožnili“ a pod. Naopak, mali by sme sa rozhodne postaviť za odkrytú slovanskú predhistóriu a hrdo sa k nej hlásiť. Tak ako to robia balkánski Sloveni. Je to predsa aj naša história. Nebojme sa prekročiť svoj tieň.

Skôr ako poodkryjeme ďalšiu kapitolu histórie slovanského písma, treba poukázať na dosť závažnú chybu, ktorú robíme pri určovaní pôvodu a výskytu slovanského písma. Je to nesprávny postup, pri ktorom vychádzame z pozície sekundárneho a nie primárneho postavenia slovanského písma. To nás následne vedie vždy späť do mladšieho historického obdobia a nakoniec vznik slovanského písma kladieme do obdobia pôsobenia byzantskej misie na našom území. Dnes už môžeme takmer s istotou povedať( v poznávaní vzdialenej minulosti nemôžeme robiť fatálne závery), že slovanské písmo bolo v Európe primárne.

Približne od 4.tisícročia pred Kristom pozorujeme rozvoj viacerých abecedných systémov na európskom kontinente. V susedstve Vinčanskej kultúry na Apeninskom polostrove sa rozvíja kultúra Etruskov. Bola to kultúra, ktorá v čase svojho vrcholu významne ovplyvňovala antickú kultúru. Písmo, ktoré Etruskovia používali pred prechodom na grécku abecedu bolo identické s písmom vinča. To dáva tušiť, že boli autochtónnym stredoeurópskym národom. Zároveň používanie znakov vinčanského písma poukazuje na slovanský pôvod. Podporoval by to i fakt, že pri sčítaní ľudu v Taliansku na začiatku minulého storočia v oblastiach obývaných pôvodne Etruskami, v Toskánsku, objavili polmiliónovú menšinu slovansky hovoriaceho obyvateľstva. A nakoniec, na slovanský pôvod poukazuje i genetická výbava. Ich pôsobenie na európskej historickej scéne kladieme do obdobia 800 až 100 rokov pred Kristom. Je to obdobie ich najväčšieho rozkvetu. Dejiny Etruskov sú pravdaže omnoho dlhšie. Odchod Etruskov z historickej scény nie je dosiaľ vyčerpávajúco objasnený.

Etruskovia však nezanikli bez stopy. Predpokladajme, že v rímskom mnohonárodnom štáte bola ich identita prekrytá iným pomenovaním, alebo už neboli pre rímskych historikov zaujímavý, keď neovplyvňovali správu štátu. Ich pretrvávanie na Apeninskom polostrove dokazuje i genetická výbava súčasných obyvateľov dediny Murla v Toskánsku. Prínos Etruskov na šírení písma nebol zanedbateľný. Bezprostredné susedstvo s kmeňmi Latinov a Italikov bolo príčinou ovplyvňovania latinského písma preberaním znakov vinčanského písma. Podobne to bolo v prípade Grékov, ktorí obývali južnú Itáliu, a ktorých archaické písmo vznikalo zo znakov vinčanského písma. To bola jedna z ciest vzniku protolatinského a gréckeho písma, dvoch najznámejších abecedných systémov stredoveku. Vinčanské písmo sa šírilo pravdaže i Balkánom na juh Európy, do kultúr stredozemného mora, malej Ázie a Afriky.

Etruské písmo
Etruské písmo

V období okolo roku 2.500 pred Kristom nastáva náhle ochladenie, čo mohlo byť jednou z príčin presunu ďalšieho známeho historického kmeňa, Chetitov, zo strednej Európy cez Balkán do malej Ázie a ich usadenie sa v dnešnom Turecku. Ich prvé písmo bolo pôvodne hieroglifické. Znaky tohto písma sú totožné so znakmi z lokality Lepenski Vir. Ich jazyk bol podľa Bedřicha Hrozného, bádateľa zaoberajúceho sa písmom Chetitov, podobný staroslovenčine. V neskoršom období sa u Chetitov objavuje klinové písmo.

Hieroglifické písmo Chetitov
Hieroglifické písmo Chetitov

Identifikácia písma u národa považovaného za pôvodného nositeľa prvého písma a mezopotámskej kultúry, kmeňa Sumerov poukazuje na historický vývoj na Balkáne. Nálezisko v lokalite Turdas v Rumunsku z obdobia Vinčanskej kultúry, obsahuje fragmenty písma identického s písmom Sumerov. Archeologické nálezy v bohatých lokalitách s množstvom hlinených tabuliek s mladším klinovým písmom hovoria o príchode Sumerov zo severu. Uvažuje sa o Kaukaze resp. Indii, ale písmo ukazuje na balkánsku lokalitu.

Turdas,(Tardaria) Rumunsko. Kultúra Lepenskij Vir
Turdas,(Tardaria) Rumunsko. Kultúra Lepenskij Vir

Jedno z prvých písem je i fénické písmo, ktoré bolo považované za predchodcu písma gréckeho. Znaky fénickej abecedy sú však úplne totožné so znakmi vinčanského písma. Muselo sa teda dostať do malej Ázie z Balkánu. Kto boli jeho nositelia sa môžeme domnievať. Buď prapredkovia Féničanov sídlili na Balkáne, alebo sa k nim písmo dostalo sprostredkovane. Nositeľom mohol byť aj migrujúci kmeň Slovenov, ktorý sa neskôr z dejín vytratil. Písmo je však slovanské. Podobne by sme mohli uvažovať aj pri semitskom písme. I to má svoj pôvod vo vinčanskom písme.

Fénické písmo
Fénické písmo

Znaky totožné s balkánskymi obsahuje i lineárne písmo A minojskej kultúry. Mnohí autori preto považujú  minojskú kultúru za kultúru Slovenov. Podobne je to i u cyperského písma s identickými, teda slovanskými znakmi. Sú to pôvodné kultúry Slovenov? Netvrdíme, že to tak byť nemohlo.

Árijsky kmeň Slovenov, sídliaci v severozápadnej Európe, sa okolo 4. tisícročia presúva v prvej migračnej vlne do juhovýchodnej Ázie , na Kaukaz a pravdepodobne až do Indie. Okolo 3. tisícročia prichádza druhá migračná vlna. Čo bolo príčinou migrácie nevieme. Mohlo to spôsobiť dlhodobé sucho, ktoré v tomto období zasiahlo Európu. Kmeň Áriov v druhej migračnej vlne prišiel do Indie v miestach, kde v štvrtom tisícročí prekvitala vysoko civilizovaná kultúra Harappa. Indickí archeológovia sa domnievajú, že táto kultúra má počiatky v prvej vlne árijskej migrácie. Fragmenty písma nájdeného v stavebných pamiatkach úžasných harappských miest sú totiž identické so znakmi z lokality Lepenski Vir. Dôkaz, že Árijci boli Sloveni nachádzame v ich reči, ktorá sa zachovala a ktorou sa hovorí dodnes v hinduistických kláštoroch. Je to sanskrit. Okrem slovenských slov obsahuje slová hinduistické a sčasti germánske, ktoré sa do sanskritu mohli dostať pri symbióze slovenského a germánskeho etnika v pôvodnej vlasti  juhozápadnej Európy a pri procese asimilácie.

Zaujímavá je i podobnosť slovenských výrazov v sanskrite s výrazmi v reči Baskov, obývajúcich Pyreneje na severe Španielska a juhu Francúzska. Poukazuje to na migráciu kmeňov slovenov na Iberský polostrov.

Pečatidlá  harappských rodov. Kultúra Harappa
Pečatidlá harappských rodov. Kultúra Harappa

Čo sa týka vývoja písma u Slovenov je známe, že určité obdobia používali rúnové písmo, ktorého znaky sa vyvinuli zo znakov vinčanského písma a sú s nimi identické. Známy kmeň v európskych dejinách, ktorý používal rúnové písmo je kmeň Vandalov. O identite tohto kmeňa sa doposiaľ vedú spory. Pôvodne obýval široké priestory mierneho pásma vtedajšej Európy. Centrum ich sídel bolo v oblasti  Karpát. Od tretieho tisícročia prenikali časti tohto kmeňového zoskupenia na sever a usadili sa na Jutskom polostrove a na juhu dnešného Švédska. Tam zohrávali dôležitú úlohu v živote Vikingov. Na začiatku letopočtu opúšťajú severské sídla a vracajú sa späť do oblasti Karpát. Čo bolo príčinou tejto migrácie nevieme.

Z obdobia piateho storočia nášho letopočtu sa aktivita vandalských kmeňových zoskupení prejavuje vo vojnových ťaženiach hlavne na juh Európy a do Afriky. Neakceptovanie spojenia cirkvi a svetskej moci, vyplývajúceho z ariánskeho náboženstva Vandalov má za následok vyplienenie Ríma v roku 406 n.l. Následne si podmaňujú africké Kartágo. V roku 550 tritisíc jazdcov prekračuje Dunaj a v roku 555 porážajú byzantskú armádu pri Hadrianopole. Po tomto období sa vracajú späť do svojho populačného centra v Karpatoch.

Z tohto obdobia nachádzame na Slovensku mnohé archeologické lokality. V obci Ražňany na východnom Slovensku boli odkryté základy sídla, centra, vládneho komplexu kráľa Vandalov, hroby vandalských kniežat sa našli v Ostrovanoch v Matejovciach pri Poprade.

Staroslovanské rúnové písmo
Staroslovanské rúnové písmo

Všetky archeologické artefakty týchto lokalít nesú znaky silného antického vplyvu (nie germánskeho). Hlavne hrobka v Matejovciach je európsky unikát. Tak vysoko na severe Európy sa antické luxusné veci, veci dennej potreby a antický nábytok doposiaľ nenašiel. A to všetko v zlate a striebre. V tejto súvislosti treba spomenúť, že sa u nás našli archeologické artefakty, ktoré menia pohľad na Slovensko, ako na územie bez výraznejšej kultúry. Ako na územie kde žil neidentifikovaný ľud, ktorý len dorábal potraviny, veci dennej potreby a zbrane, aby nakŕmil, obliekol a vyzbrojil dobyvateľov. Spomeňme lokalitu Nižná Myšľa, mestský komplex Myšia Hôrka mykénskeho typu s najstarším opevnením v strednej Európe, pôvodnú vežu na Spišskom hrade a iné. A to všetko v období od tisíc rokov pred n.l a 600 nášho letopočtu. Zdanlivo som odbočil, ale žiadne zložité písmo sa nerozvíjalo na zelených pastvinách. Písmo Vandalov má svoj priamy pôvod vo vinčanskom písme a to je slovanské.

Preloženie vandalského rúnového písma ukázalo na jazykovú príbuznosť s východoslovenským nárečím, sčasti s ukrajinským a bieloruským jazykom. Na severe Švédska zanechali jazyk, ktorý sa používal spolu so švédčinov ešte v 17. storočí. Je podobný staroslovenčine. Na starých mapách zo 17. storočia na juhu Švédska nachádzame jazero Morava. Genetická výbava časti obyvateľstva južného Švédska je slovanská. O slovanskom pôvode Vandalov, ich písme a reči, zdá sa, je možné uvažovať.

O približne 60 rokov od návratu Vandalov z vojenských ťažení, pri bezprostrednom ohrození kočovnými kmeňmi Avarov, legendárny zjednotiteľ Slovenov, Samo, vytvára voľný kmeňový zväz. V roku 620 vzniká prvý známy štátny útvar Slovenov pod názvom Samova ríša. Samo zjednotil kmene pod ich historický názov, ktorý bol dovtedy prekrytý mnohými názvami kmeňov, pod názov Sloveni. Pod týmto menom už vystupujú nielen pri víťaznom ťažení proti Avarom, ale aj v budúcnosti.

Po vzniku ríše Slovenov v roku 833, označovanej aj ako Morava, druhého, najväčšieho a najslávnejšieho štátneho útvaru Slovenov, prichádza na Slovensko misia dvoch bratov, Konštantína a Metoda. O ich slovanskom pôvode nemusíme pochybovať. Pochádzali z oblasti obývanej slovanským obyvateľstvom, v ktorej sa používalo slovanské písmo. V kontexte predmetnej témy zohrala táto misia z hľadiska slovanského písma veľmi zaujímavú úlohu. Nedoniesla Slovenom akési nové písmo ako sa to dodnes ešte uvádza.

Hlaholika a cyrilika
Hlaholika a cyrilika

Doniesla abecedu, ktorej znaky mali základ vo vinčanskom písme. Bola to hlaholika. Znaky najstaršieho písma. Pôvodného písma Slovenov. Osem znakov bolo prebratých priamo, ostatné boli upravené. Písmo, ktoré vzniklo pred mnohými tisícročiami sa vrátilo medzi Slovenov, na Slovensko. Nebudeme rozoberať historické okolnosti pôsobenia misijných bratov. Po ich odchode z Moravy sa písmo šírilo u južných a východných Slovenov. Srbská cyrilika, azbuka Bulharov, Ukrajincov, Rusov a Bielorusov, ktoré vznikli z toho istého základu ako hlaholika, sú dnes živými jazykmi a predstavujú jazykovú, ale hlavne písomnú kontinuitu niekoľkých tisícročí.

Písomné znaky, ktoré zohrali v európskom civilizačnom procese dôležitú úlohu sú rúny. Súčasná históriografia však nedala doposiaľ vyčerpávajúcu odpoveď na to kde vznikli rúny, nepopísala oblasť vzniku, neurčila časový horizont, neurčila jednoznačne ich nositeľov.

S novými poznatkami okolo vzniku rún nepracuje a konzervuje staré dogmatické pravdy. Na nositeľov rún sú viaceré teórie. Majú údajne pôvod v staroetruskom písme, gréckom archaickom písme a nespochybniteľne je to písmo starých Germánov, Anglosasov, Vikingov.

Prvé rúnové zápisy datuje do roku sto p.n.l. Podstatné na rúnach je však to, že sú identické zo znakmi kultúry Vinča. Mnohí odborníci o tento „detail“ síce zavadia ,ale nerozvádzajú ho a neanalyzujú. Jednoducho nikto nechce vkročiť na túto pôdu kde by všetky stáročné pravdy prestali platiť. A kde by sa chtiac-nechtiac musel zmeniť súčasný pohľad na prastarý národ Slovenov a dokonca ho akoby znovu objaviť. Veď očividne sa ignoruje existencia staroslovanských rún.

Rúnové písmo poznáme aj z mnohých lokalít na Slovensku. Lietavsky hrad, pradávne staroslovanské kultové stredisko ( rúny z tejto lokality sú považované za starogermánske, keltské,vikingské). Mílnik s rúnovým písmom pri obci Prečín, mílnik pod vrchom Rakovka pri Čadci ( rúny sú považované za zmes symbolov mykénskeho, fénického a latinského písma), kameň v Sokolínskom sedle pri obci Bodín ( rúny so považované za krétsko- mykénske lineárne písmo A) Ďalej je to lokalita rotunda pri Michalovciach, lokalita Čatina pod tatrami, pri obci Drienica a iné. Všetky tieto lokality majú jedno spoločné. Rúny na nich nájdené sú identické zo znakmi kultúry Vinča, sú teda Slovanské.

No a nakoniec tajomný Velestúr , ktorý by mnohí neprajníci najradšej vymazali z mapy, lebo je pre nich nepredstaviteľné to, že znaky na ňom sú znakmi používanými na území Slovenska už pred 3 tisíc rokmi, sú slovanské a základ majú v praslovanskom písme. Zaujímavý je i nápis na obetnom kameni pod vrchom Smrečník, neďaleko Velestúra. Podľa jeho objaviteľa Pavla Krišku je starý 3 500 rokov. Len pre zaujímavosť, 3 500 má aj Myšia Hôrka, mestské osídlenie mykénskeho typu s najstarším kamenným opevnením a strážnymi vežami, v Strednej Európe. Tušíme súvislosti ? To všetko ťažko zapadá do kontextu súčasnej historiografie so slovenskom pokrytým nepreniknuteľným pralesom, kde v údoliach žil ľud bez identity v polozemniciach pokrytých čečinou. Neskôr sa tu mali objaviť Germáni, potom prišli naši predkovia umazaný z pripiatských močiarov, Germáni pred nimi nevedno prečo zutekali, naši predkovia sa tu usadili a o sto rokov vybudovali najväčšiu stredoeurópsku ríšu. To nepotrebuje komentár.

História slovanského písma sa zrodila v pradávnej minulosti v kolíske Vinčanskej civilizácie, cez tisícročia sa šírilo písmo slovanskými kmeňmi po celej Európe, cez prednú Áziu až do Indie. Slovanské písmo je dôkazom nikým nanapodobniteľnej historickej úlohy, ktorú zahráva civilizácia Slovenov, najväčšieho národa Európy, od úsvitu vekov až dodnes.

Jozef Janták

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:30

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zagratulovala bulharskému premiérovi Nikolajovi Denkovovi, ktorého parlament potvrdil vo funkcii.

17:29

Bulharské Národné zhromaždenie (parlament) v hlasovaní potvrdilo novú vládu premiéra Nikolaja Denkova. Ukončilo tým dlhotrvajúcu patovú situáciu v domácej politike.

17:28

Švédska kráľovská rodina sa zúčastnila na oslavách 500. výročia samostatnosti tejto škandinávskej krajiny. 

17:26

Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie. Povedal to v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobitnému vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálovi Mattovi Zuppimu. 

17:22

Ak chceme žiť v slobodnej demokratickej spoločnosti, potom nemáme inú možnosť, ako naďalej podporovať Ukrajinu. Uviedol to prezident ČR Petr Pavel na summite Bukureštskej deviatky na Bratislavskom hrade.

17:20

Americký minister obrany Lloyd Austin, predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley, stovky súčasne aktívnych vojakov a aj viacerí žijúci pamätníci si na severe Francúzska pripomenuli 79. výročie vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny. Táto operácia dostala krycí názov Overlord.

17:19

UNESCO uvítalo záväzky Austrálie, ktorá sa zaviazala poskytnúť viac ako 2,7 miliardy eur na ochranu Veľkej koralovej bariéry. V liste adresovanom šéfke UNESCO Audrey Azoulayovej to minulý týždeň prisľúbila austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková. 

16:17

Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Rusko za to, že riadne nevyšetrilo otravu opozičného lídra Alexeja Navaľného z roku 2020, ktorú Západ považuje za pokus o atentát.

16:07

Českému prezidentovi Petrovi Pavlovi dôveruje väčšina obyvateľov ČR. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý je súčasťou Sociologického ústavu Akadémie vied ČR, je zároveň jediným z politikov, pri ktorom dôvera prevyšuje nedôveru.

16:06

Pracovníčky mimovládnej organizácie Nórska rada pre utečencov v Afganistane sa čiastočne opäť vrátili do práce. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako im Taliban zakázal pracovať. 

16:04

Svet musí reagovať na zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom z útoku obvinil Rusko. 

15:39

V Iráne predložili návrh zákona zvyšujúci pokuty pre ženy za porušenie kódexu nosenia hidžábu na verejnosti. Zároveň však zo súčasnej legislatívy odstraňuje väzenské tresty za porušenie tohto nariadenia. Nenosenie hidžábu už nebude trestným činom, ale iba priestupkom. 

15:37

Rakúsko zaznamenalo pozitívny vývoj pri ochrane regionálnych alebo menšinových jazykov, ale existuje priestor na zlepšenie. Uviedla v utorok Rada Európy.

15:07

Európska komisia povoľuje prvú vakcínu na ochranu starších ľudí pred infekciou respiračným syncyciálnym vírusom.

15:03

Amnestovaný dvojnásobný vrah Jiří Kajínek bol účastníkom víkendovej dopravnej nehody na Žďársku, kde podľa polície pri prejazde zákrutou vošiel do protismeru a narazil do vozidla s prívesom. Vodič a spolujazdkyňa v aute utrpeli zranenia a odviezla ich sanitka, Kajínek však vyviazol bez zranení. Polícia okolnosti nehody vyšetruje.
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čaputová: Prioritou SR je posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:38 h. Prioritou Slovenska je vytvorenie mechanizmu, ktorý zabezpečí posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO. Uviedla to v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na samite Bukureštskej deviatky (B9) v Bratislave, informuje TASR Prezidentka povedala, že cieľom všetkých…

Pozor Ukrajina! Prichádza Rakúsko – Uhorsko – Slovenská ríša

0 icon

Viedeň 6. júna 2023 (HSP/Politico/Foto:Twitter/Kronen Zeitung)   V Rakúsku a na Slovensku sú na vzostupe proruskí politici v duchu maďarského Viktora Orbána, tvrdí magazín Politico Podľa Politico je rakúsky politik Herbert Kickl proruský a protiamerický konšpiračný teoretik, ktorý chce z alpskej krajiny urobiť "pevnosť" proti migrácii. Je tiež favoritom na…

Silvia Hroncová diskutovala o kultúrnej spolupráci medzi SR a ČR

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pokračovanie česko-slovenskej spolupráce v oblasti kultúry, júnové stretnutie krajín V4 v Bratislave i projekt Európske hlavné mesto kultúry boli témami stretnutia ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej s jej českým náprotivkom Martinom Baxom. Diskusia bola súčasťou prvej zahraničnej pracovnej cesty, ktorú Hroncová absolvovala 2.…

Jens Stoltenberg: Poškodenie priehrady Nova Kachovka ukazuje brutalitu Ruska

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:05 h. Zničenie priehrady Nova Kachovka je otrasný čin, ktorý ukazuje brutalitu Ruska vo vojne na Ukrajine, uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na samite Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade Šéf NATO…

Ministerstvo zdravotníctva SR súhlasí s predĺžením lehoty dodania zdravotníckych pomôcok na 72 hodín

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR súhlasí s požiadavkou na predĺženie lehoty dodania zdravotníckych pomôcok do lekárne na 72 hodín. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor rezortu. Ministerstvo tak reaguje na žiadosť Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED. Tá kritizuje aktuálny návrh zabezpečiť dodanie zdravotníckych…

Stretnutie diplomatov Číny a USA uprostred napätej vojenskej situácie; “bilaterálne vzťahy vstupujú do zložitejšej fázy hry”

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter/Global Times)   Nedávne interakcie medzi vysokými čínskymi a americkými predstaviteľmi sú kontrastom k vzájomným akciám a slovnej vojne medzi oboma armádami v súvislosti s Taiwanským prielivom a Juhočínskym morom, ktoré podľa analytikov poukázali na skutočnosť, že Čína a USA vstúpili do zložitejšej fázy hry -…

Konflikt sa “pretiahne”, keďže ruská armáda zmarila ukrajinskú ofenzívu

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Roman Chop, Telegram)   Rusko tvrdí, že odrazilo všetky pokusy o ofenzívu ukrajinskej armády, zatiaľ čo Kyjev zostal pri svojej operácii tajnostkársky a nechce ani prezradiť, či aktuálny nárast útočných operácii AFU už je tá dlho očakávaná protiofenzíva alebo nie. Čínski experti v pondelok uviedli, že…

Chmelár: Nežerte aj s navijakom propagandu ľudí, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   Priehrada Nova Kachovka bola údajne poškodená už 18 mesiacov pred začatím vojenského konflinku na Ukrajine. Neoverené videá zobrazujú sériu výbuchov v okolí priehrady. Naozaj vyhodili Rusi do vzduchu Kachovskú priehradu? Pochybnosti sú prednosťou kriticky zmýšľajúceho človeka Čistú pravdu sa asi tak skoro nedozvieme,…

Polícia ukončila vyšetrovanie novoročnej vraždy ženy v Michalovciach

0 icon

Michalovce 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:screenshot)   Polícia ukončila vyšetrovanie vraždy 46-ročnej ženy, ku ktorej došlo prvý januárový deň v Michalovciach. Získaná dôkazná situácia umožnila vyšetrovateľovi odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Košiciach z obzvlášť závažného zločinu vraždy obviniť jednu osobu - V. H. Informovala o tom v…

Muchová postúpila prvýkrát do semifinále parížskej dvojhry

0 icon

Paríž 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aurelien Morissard) Aktualizované 6. júna 2023 o 15:56 h. Česká tenistka Karolína Muchová sa po prvý raz v kariére predstaví v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Vo štvrťfinále zvíťazila na parížskej antuke v pozícii nenasadenej hráčky nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou 7:5, 6:2. Jej ďalšou…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Prokremeľská propaganda z USA

0icon

Je Robert F. Kennedy, Jr. na výplatnej páske Putina? Na Slovensku nedávno „super utajená“ d

Milan Šupa

Zostaňme ľuďmi! Vždy a v každej situácii!

0icon

V istom blogu na sme.sk, s počtom prečítaní 9000, sa jeho autor tešil z toho, koľko Rusov už „zdochlo“ vo vojne a ľutoval, že ich „nezdochlo“ viac. Normálnemu človeku je ľúto, ako mŕtvych Rusov, tak i mŕtvych Ukrajincov. Postoj spomínaného blogera, tolerovaný platformou sme.sk, je svedectvom elementárnej straty ľudskosti, prejavujú

Ivan Štubňa

Ochudobnený urán na Ukrajine zabíja. V Európe a na Slovensku nie?

0icon

  Problém začal, keď Briti poslali na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom. Dopustili sa tak podobne ako USA v Juhoslávii (1999), Sýrii, Iraku a pod. vojnového zločinu najťažšieho rangu. Tvrdenie a zľahčovanie kolektívneho Západu, že o

Gustáv Murín

Blogosféra na Hlavných správach príkladom, ako sa vysporiadať s hejtermi na diskusiách k blogom

0icon

V internetovej TV relácii „G. Murín: Na moment, blogeri!“ hodnotíme čítanosť troch vybraných blogosfér za daný mesiac. V máji 2023 skončila doterajšia dominancia článkov na Pravda.blog, keď tu tri najčítanejšie články blogerov dosiahli súhrnne čítanosť „len“ 104 772x, kým na SME-blog bola takmer dvojn&

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Vášeň v Tebe

Zhodujú sa názory na kŕmenie? Pes versus pániček

0 icon

2.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Baška). Ahoj!  Čo si myslíte o kŕmení psov? Ja Vám poviem svoj názor. Ale asi sa Vám veľmi páčiť nebude.  Nerozumiem, prečo si ľudia myslia, že my, hafani, budeme jesť každý de

Princ Harry môže byť vyhostený z USA. Začalo sa súdne konanie. Drogy v pozadí

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:instagram.com/princeharryofengland). Princ Harry má problémy. Konzervatívna organizácia chce, aby sa zverejnila jeho žiadosť o víza do Spojených štátov. Týka sa užívania drog. Prípad sa dostal na súd.

Zlejeme horúcou vodou a zalejte ríbezle. Vaši susedia budú ohromení bohatým ovocím

0 icon

6.6.2023 Redakcia vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@stalewiak). Pestovanie ríbezlí nie je zložité, ale stojí za to vedieť, čo robiť, aby boli plody veľké a šťavnaté. Našťastie pomôže domáce hnojivo, za ktoré neminiete ani cent. Prečo? Pretože ho pripravíte z toho, čo bežne vyhadzujete.

Držíte paradajky v chladničke? Vďaka tomuto triku budú sladké a voňavé

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Najlepšie je jesť paradajky priebežne, aby ste si užili ich vôňu. Pri veľkých zásobách však vyvstáva otázka, kde ich najlepšie uskladniť, aby za krátky čas nestratili chuť a nepokazili sa. Ukázalo sa, že stačí použiť jednoduchý trik, potom vložiť do chladničky a hotovo.

Domáceho miláčika k deťom - áno alebo nie?

0 icon

6.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/tonyminguillon). Vaša ratolesť žadoní o psíka už druhý rok, a že keď nemôže mať psíka (alebo mačičku, dodá potichu), tak aspoň škrečka. A čo takto za dobré vysvedčenie? Vy sa bojíte, že zvieratko po opadnutí prvého nadšenia po týždni zostane na vašich pleciach a budete sa oň musieť…

Armádny Magazín

Čo sa stalo s Nemcami?

0 icon

Nemecko, 6.jún 2023 (AM) – Vzťahy Ruska s Nemeckom sa dlhodobo zhoršujú a v súčasnosti sú najhoršie v povojnovom období. Prešlo obdobie, keď Nemecko bolo v mnohých ohľadoch vlajkovou loďou Európy, keď k nemu vzhliadali mnohé iné krajiny nášho kontinentu. Dnes je to inak. Nemecké hospodárstvo pomaly degraduje, ako je to…

Kyjev namiesto ofenzívy evakuuje jednotky. Zničenie vodnej elektrárne Kachovka ohrozuje desiatky osád záplavami

0 icon

Ukrajina, 6.jún 2023 (AM), aktualizované – Zničenie elektrárne Kachovskaja v noci 6. júna by mohlo viesť k zaplaveniu 80 osád vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na území Chersonskej oblasti (RF), ktorú okupujú ozbrojené sily Ukrajiny. Úradníci sú vo svojich svedectvách zmätení: buď hovoria o výbuchu, alebo o zničení v dôsledku výbuchu,…

Bezpečnejšie je uzavrieť dohodu s kolumbijským drogovým kartelom ako s WHO

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – WHO organizuje 2. júna vo svojom sídle v Ženeve slávnostnú oslavu 75. výročia svojho vzniku. Pozvaní musia povinne predložiť očkovací preukaz. To je posolstvo, ktoré je určené všetkým, vzhľadom na plány WHO uzurpovať si globálnu moc pod zámienkou novej "pandémie" oznámenej na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení,…

Jordánske sklady môžu byť esom západu proti Rusku

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – Obrovský problém pre Rusko môže vznikať v Jordánsku. Americké ministerstvo obrany udelilo kontrakt v hodnote 118 375 740 USD firme Global Military Products na dodávku 60 protilietadlových tankov Gepard z výzbroje Jordánska Ukrajine. Firma má dodávku zrealizovať do 30.5.2024. Jordánsko kúpilo 60 svojich Gepardov o

Andrej Fursov: Stalin trikrát prekazil plány globalizátorov

0 icon

Rusko, 6.jún 2023 (AM) – Vo vnútri strany počas Stalinovho života, ho nenávideli dve skupiny. Jednu by sme mohli konvenčne nazvať ľavicovými globalistami: boli to tí, ktorí sa usilovali o svetovú revolúciu, boli to strážcovia kardinálov svetove

TopDesať

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Revolučná umelá inteligencia vygenerovala pozadie na známych fotografiách

0 icon

Niet pochýb o tom, že umelá inteligencia sa rozvíja obrovskou rýchlosťou a každý deň vidíme, ako pokročila k lepšiemu. Každý deň sme tak šokovaní, pretože objavujeme nové a nové veci. Názory ľudí na tieto technológie sú rôznorodé. Niektorí sú z umelej inteligencie ohromení a nadšení, pretože im dokáže pomôcť v ich každodennej práci,…

Život s mužom je ťažký a zábavný. Fotografie ako dôkaz

0 icon

Život s mužom vie byť občas poriadne ťažký. Ale aby sme mužskému pohlaviu nekrivdili, musíme uznať, že často je aj poriadne zábavný. A práve tento fakt vám dokážu nasledujúce fotografie. Na nich môžete vidieť, že život s mužom nie je iba o trápení ale aj o poriadnej zábave. Chlap vymyslí všetko možné…

Očakávanie vs. krutá realita: Nakupovanie nás občas dokáže prekvapiť

0 icon

Nakupovanie má mnoho z nás v obľube. Taktiež ste už niekedy určite nakupovali na internete. Občas sa stane, že naše očakávania sú oveľa vyššie a realita nám ukáže skutočnú pravdu. V tejto dobe neustáleho rozvoja technológií a informačnej dostupnosti sme často obklopení dokonalými produktovými fotografiami, ktoré nám sľubujú naplnenie našich túžob…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali