V Tatrách sa proti obchádzkovej trase pre poškodený most v Kežmarku spisuje petícia, podporu Tatrancom počas víkendu vyjadrila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, podľa ktorej je obchádzková trasa neakceptovateľná. V spolupráci s ministrom obrany Petrom Gajdošom pracuje na inom riešení situácie. Miestni aktivisti už prostredníctvom sociálnej siete hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by sa zapojili do občianskych aktivít v snahe nenechať kamióny jazdiť cez Tatry, pripravujú tiež blokádu.
Blašková okrem iného upozornila na to, že kamiónová doprava a nákladné automobily sú priamym ohrozením zdravia a znečistia ovzdušia. „Vo Vysokých Tatrách je práve aktívna a čulá zimná sezóna, na ktorú nadväzujú prichádzajúce jarné prázdniny, ktoré prítomnosť týchto zásobovacích či nákladných áut výrazne naruší a negatívne ovplyvní,“ dodala. Zároveň pripomenula, že územie mesta Vysoké Tatry, ktoré sa nachádza v najstaršom národnom parku, je chráneným územím európskeho významu.
Obchádzková trasa po cestách I. a II. triedy (Kežmarok – Spišská Belá – T. Kotlina (I/66) – Tatranská Lomnica – Starý Smokovec (II/537) – Poprad) má platiť od dnešného dňa od 10:00. Využívať ju budú môcť len vozidlá dopravnej obsluhy, teda zásobovacie autá. Podľa Slovenskej správy ciest (SSC) bude nákladná a tranzitná doprava nad 18 ton zo smeru od Starej Ľubovne a okolia odklonená v smere na Prešov cez Sabinov. Dopravné obmedzenie bude platné do ukončenia výstavby provizórneho premostenia cez rieku Poprad v Kežmarku, teda zrejme do konca marca 2020.
Mimoriadna situácia pre zlý stav mosta v Kežmarku platí od polovice decembra v meste a od konca decembra aj v celom Prešovskom kraji. Dôvodom je kritická situácia plynulosti cestnej premávky, ktorú zapríčinil spomínaný stav mosta cez rieku Poprad na ceste I. triedy 66. Slovenská správa ciest, ktorá je jeho správcom, na ňom obmedzila dopravu pre vozidlá nad 5 ton. S rekonštrukciou či prestavbou mosta sa zrejme nezačne skôr ako v druhej polovici roka 2020.