Protesty Za slušné Slovensko pokračovali v niekoľkých mestách na Slovensku; účastníci žiadali odstúpenie Tibora Gašpara

Slovensko 5. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová,Lukáš Grinaj,Joze Poliak,Martin Baumann)

 

Zaplnené námestie v Bratislave žiadalo odchod policajného prezidenta Gašpara

Na bratislavskom Námestí SNP sa opäť zišli desaťtisíce ľudí na zhromaždení Za slušné Slovensko. Piaty rovnomenný pochod sa uskutočnil vo štvrtok, hlavnou požiadavkou bol tentoraz odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara. Hodinu a pol trvajúce zhromaždenie prebehlo pokojne, nenarušili ho žiadne incidenty.

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave

Zhromaždenie začalo minútou ticha za zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Organizátori z pódia pripomenuli, že vyšetrenie smrti týchto dvoch mladých ľudí je naďalej ich hlavnou požiadavkou. Súčasná vládna moc si podľa organizátorky Karolíny Farskej stále nechce uvedomiť, že odvolanie Gašpara je prvý nevyhnutný krok k tomu, aby verejnosť mohla začať veriť, že vražda novinára a kauzy, na ktoré poukázal, budú nezávisle vyšetrené.

Okrem odchodu šéfa polície iniciatíva Za slušné Slovensko žiada systémové zmeny v polícii a odpolitizovanie jej vedenia. „To, čo premiér hovorí, je zbavovanie sa zodpovednosti,“ uviedol jej ďalší predstaviteľ Juraj Šeliga na margo slov predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý uviedol, že jeho úlohou nie je rozhodovať o budúcnosti policajného prezidenta a v tejto záležitosti dáva voľnú ruku ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru-SD). Organizátori v závere zhromaždenia vyhlásili, že sú odhodlaní pokračovať v protestoch, až kým Gašpar neodíde.

Dav zaplnil väčšiu časť Námestia SNP. Okrem štrngania kľúčmi a výziev na koniec policajného prezidenta a súčasného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika ľudia opakovane skandovali heslo „Voľby“. Námestiu sa v úvode prihovorila novinárka týždenníka Trend Zuzana Petková, ktorá pred dvoma rokmi napísala článok o kauze podvodov na DPH, v ktorej mali byť namočené politické špičky Smeru.

„Polícia mi do dnešného dňa neodpovedala na otázku, ako naložila s podozreniami, ktoré sa týkali bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka,“ povedala davu. „Namiesto toho si mňa a kolegyňu predvolala NAKA. Elitná zložka polície, ktorá bola zriadená na boj s mafiou a najhoršou kriminalitou, vyšetrovala, či sme sa nedopustili trestného činu ohovárania ministra,“ doplnila Petková.

Najemotívnejší prejav mal opäť herec Richard Stanke, ktorý prišiel na pódium v sprievode ďalších hercov a umelcov. „Od nástupu vlády prešlo desať dní a začala sa okamžitá normalizácia. Na jednej strane novinári denne odhaľujú korupčné prepojenia členov vlády či vysokých štátnych úradníkov, na strane druhej sú viac ako trestné oznámenia na vysokopostavených ľudí prešetrovaní ľudia, ktorí tieto skutky oznámili,“ povedal Stanke. „Atmosféra strachu, nedôvera v spravodlivosť pokračujú a chobotnica je v bezpečí,“ dodal herec.

Predstavitelia iniciatívy v utorok (3.4.) informovali, že dostali pozvánku na stretnutie s Druckerom. Pozvanie odmietli s tým, že sa na ňom nezúčastnia skôr, ako minister odvolá Gašpara.

Premiéra Pellegriniho mrzí pokračovanie zhromaždení. Ohľadom kľúčovej požiadavky iniciatívy na odvolanie Gašpara sa premiér spolieha na profesionalitu Druckera. „Nechávam na pána ministra, aby rozhodol, aké personálne zmeny spraví. Pre mňa je momentálne kľúčové, aby čo najskôr dokončil a verejnosti predstavil nový zákon o voľbe policajného prezidenta a následne musí povedať, ako mieni naložiť s terajším,“ vysvetlil v stredu (4.4.) Pellegrini.

Na snímke protestujúci v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici rečníci na námestí žiadali odchod Gašpara a dôveryhodnú vládu

Približne 2000 ľudí sa zišlo na Námestí SNP v Banskej Bystrici na mítingu podporujúcom iniciatívu Za slušné Slovensko. Na pódiu sa takmer dve hodiny striedali organizátori z rôznych občianskych zoskupení a rečníci z radov študentov, zdravotníkov či umeleckej obce.

Ako krátko pred podujatím TASR povedala Martina Strmeňová, koordinátorka platformy Nie v našom meste, ktorá v Banskej Bystrici organizuje mítingy Za slušné Slovensko, štvrtkový protest pod Urpínom sa koná najmä preto, aby boli splnené požiadavky protestujúcich, ako sú nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a zostavenie dôveryhodnej vlády. „Nezávislé vyšetrenie vraždy však nemôže byť, pokiaľ je na svojom mieste v polícii politický nominant. Preto chceme zvýrazniť našu požiadavku na odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara,“ zdôraznila. Organizátori sa zároveň pripojili aj k protestom slovenských farmárov pre agrokauzu s eurodotáciami na východe Slovenska.

Na pódiu sa okrem organizátorov a hudobných hostí vystriedali napríklad aktivistka z platformy Nie v našom meste Csilla Droppová, novinár Eugen Korda alebo občiansky aktivista Slávo Sochor.

Na snímke zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko na Trojičnom námestí v Trnave

Na proteste v Trnave bolo 500 ľudí, vystúpil Bezák i Oktávec

Arcibiskup Róbert Bezák aj tribún Novembra ’89 Vladimír Oktávec vystúpili v Trnave na ďalšom proteste Za slušné Slovensko. Na Trojičnom námestí sa zišlo okolo 500 ľudí všetkých vekových kategórií.

Prítomnosť Bezáka organizátor akcie Pavol Koprda vopred neavizoval, o to väčší potlesk mal arcibiskup po svojom vystúpení. Povedal, že sú udalosti, ktoré nás posúvajú ďalej, aj „keď máme v srdci obavu a niet toľko odvahy. Ale keď sa odvahy spoja, je to lavína a tá spôsobila, že sa čosi zásadné zmenilo“. Smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej v ľuďoch, ako uviedol, vzbudila záujem o veci verejné, o pravdu a spravodlivosť a je to búrka, ktorá sa valí Slovenskom a má veľkú silu. „Verím, že žijeme chvíľu zrodenia čestného občana Slovenska, ktorý chce, aby bola táto krajina slušná a krásna svojimi ľuďmi,“ povedal Bezák.

Oktávec pripomenul, že v Novembri ’89 „sme žili v neslobode, dnes atribúty slobody máme a napriek tomu cítime potrebu vyjadrovať nespokojnosť s vecami verejnými. Volíme slobodne, ale akosi divne – najprv vhodíme lístok a potom sa držíme za hlavu“. Podľa jeho slov sa podnikanie a politika nedajú robiť naraz. „Ľudia, ktorí to tak robia, prznia podnikanie i politiku,“ konštatoval Oktávec.

Zástupca iniciatívy Chceme veriť Peter Wilfling zo združenia Via Iuris zoznámil prítomných s požiadavkami iniciatívy a požiadal nielen o ich podporu, ale aj šírenie. Zahŕňajú obnovenie dôvery občanov v štát cez kroky ako odvolanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a policajného prezidenta Tibora Gašpara či väčšiu kontrolu nimi riadených orgánov i súdnictva.

Koprda prečítal list novinára Andreja Bána. Moderátorom protestu bol opäť herec trnavského Divadla Jána Palárika Tomáš Vravník, jeden zo signatárov výzvy Kultúrny reparát, ktorého text predniesol pred zhromaždenými Trnavčanmi. Povedal, že výzvu na odstúpenie nevymenovanej ministerky kultúry podpísalo už 2000 ľudí. V závere mítingu oznámil vznik platformy Za slušné Slovensko a vyzval, aby sa obyvatelia Trnavy zišli opäť, ak to bude potrebné.

„Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti. My vydržíme,“ adresoval za zúčastnených tým, ktorí nechcú počuť „hlas ulice“ žiadajúci výmenu policajného prezidenta, nezávislé vyšetrovanie smrti novinára Kuciaka, odpolitizovanie polície a zastavenie korupcie a stíhania prokurátora Vasiľa Špirka.

Na snímke zhromaždenie Za slušné Slovensko na Hlinkovom námestí v Žiline

Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Žiline sa zišlo niekoľko tisíc ľudí

Na zhromaždení Za slušné Slovensko sa popoludní zišlo na Námestí Andreja Hlinku v Žiline niekoľko tisíc ľudí. Jedným z jeho cieľov bolo podľa spoluorganizátora zhromaždenia Mareka Richtera vyslať jasný nesúhlas s tým, že minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) stále neodvolal prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara.

„Rovnako chceme poukázať na nevyhnutné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície. Preto požadujeme dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície,“ zdôraznil Richter.

Za iniciatívu siedmich mimovládnych organizácií Chceme veriť, ktorú podpísalo 6000 signatárov, sa zhromaždeniu prihovoril Ján Orlovský. „Najdôležitejšia vec je, že sa zobudila občianska spoločnosť. Pretože, keď kontrolujeme vládnu moc len raz za štyri roky v čase volieb, zdá sa, že je to málo. Zvolení ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na isté pohodlie a moc. Majú pocit, že už sú nekontrolovateľní. A keď nefungujú jednotlivé inštitúcie, tak tu máme marazmus, ktorý tu máme,“ podotkol Orlovský.

Podľa blízkeho priateľa Jána Kuciaka Marcela Tomaníka je veľmi ťažké uvedomiť si, že človek, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou vášho života, tu už nikdy viac nebude. „To, čo Janko robil, nerobil len pre seba. Robil to pre nás všetkých. Preto, aby naozaj docielil slušné Slovensko. Žiaľ, už nikdy to nedokončí. Preto vás všetkých prosím, aby ste nepoľavili a dávali najavo, že to, čo sa tu, na Slovensku deje, nie je v poriadku. Chcem požiadať všetkých, ktorým nie je jedno, v akom štáte žijú a v akom štáte budú žiť ich deti, aby neprestali bojovať za slušný štát, spravodlivosť, urýchlené a transparentné vyšetrenie vraždy našich priateľov,“ povedal pred zhromaždením Tomaník.

 

Dve tisícky ľudí v Nitre žiadali od vlády, aby splnila svoje sľuby

Približne dve tisícky ľudí sa zišli v Nitre na pochode Za slušné Slovensko. Organizátori zvolili symbolickú trasu, ktorá viedla od Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa (UKF), kde študovala zavraždená Martina Kušnírová, a pokračovala k budove študentského domova Nitra, kde sídli Katedra žurnalistiky UKF, na ktorej študoval a neskôr vyučoval Ján Kuciak. Pochod sa skončil pri Mariánskom stĺpe na Svätoplukovom námestí, kde účastníci zaspievali hymnu a zapálili kahance na pamiatku zavraždeného novinára a jeho priateľky.

Na Svätoplukovom námestí sa zhromaždeným ľuďom prihovoril študent žurnalistiky Jakub Prok, ktorý bol žiakom Jána Kuciaka. Zdôraznil, že od vraždy Jána a Martiny už uplynul viac ako mesiac. „Požiadavka na jej dôkladné a nezávislé vyšetrenie a tiež všetkých káuz, na ktoré Jano poukázal, však stále zostáva nesplnená. Za ten čas sa nám však prostredníctvom verejného tlaku podarilo donútiť vládu prijať politickú zodpovednosť. Desaťtisíce slušných ľudí v uliciach ukázali, že Slovensko má nádej stať sa lepšou krajinou,“ vyhlásil.

Jeho slová sprevádzalo hlasné „do basy“, ktoré skandovali zhromaždení ľudia. Tým organizátori pripomenuli sľub vlády o vrátení dôvery orgánom činným v trestnom konaní. „Svoj sľub nesplnili. Je nepochopiteľné, že aj po desiatich dňoch vo funkcii nedokázal urobiť minister vnútra Tomáš Drucker v tejto veci ani to najzákladnejšie gesto – odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Jeho zotrvanie vo funkcii je pritom výsmechom akejkoľvek snahe o objektivitu vyšetrovania. Zároveň je to pomyselná facka do tváre desaťtisícom ľudí v uliciach,“ skonštatoval Prok.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ďalší iránsky „mučeník“. Pomstia sa za vraždu známeho jadrového fyzika?

0 icon

Teherán 2. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Iranian Defense Ministry)   Vražda vedúceho iránskeho jadrového programu Mohsena Fachrízádeha môže znovu postaviť Blízky východ na pokraj vojny. Teherán zo všetkého obvinil Izrael a sľúbil mu pomstu. Tel Aviv a Washington odmietli komentovať túto udalosť, Donald Trump ale retweetol správu o tom, že spravodajská služba…

Korčok: Rusko je bezpečnostnou výzvou pre NATO aj Slovensko

0 icon

Bratislava/Brusel 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok vyjadril v utorok presvedčenie, že silná Severoatlantická aliancia pripravená na výzvy budúceho desaťročia je životným záujmom Slovenska. Ďalej označil Rusko za bezpečnostnú výzvu pre Alianciu aj pre SR ako jednu z jej členských krajín Korčokove vyjadrenia zazneli v…

Koalícia mala večer indikatívne hlasovanie o šéfovi Generálnej prokuratúry. Prihováral sa Matovič a Sulík

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koaliční poslanci mali večer v Národnej rade (NR) SR skúšať hlasovanie o kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorým si mali overiť, ako by dopadli výsledky hlasovania. Indikatívne hlasovanie sa malo začať o 19.00 h. TASR to potvrdili viaceré zdroje z koalície…

Boj proti hnusobe a boj o zrno – politické balenie banality do celofánu bombastickosti. Podobnosť a pôvod fráz moderných ideológií

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:Pixabay)   Keď hora porodí myš… S príchodom modernej doby, ktorú môžeme datovať približne od roku 1789, sa vynoril v rámci politickej komunikácie medzi predstaviteľmi moci, ich propagandistickým aparátom a ľudom, zaujímavý jav: veci banálne, ktoré boli vždy bežnou súčasťou života spoločnosti, dostali odrazu vo frázach používaných sekulárnymi ideológiami…

Je rozhodnuté: Žiaci ostanú doma minimálne do Vianoc

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria. Po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ako ďalej priblížil, zároveň bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára Plán by chcel…

Marek Krajčí: „Epidemiologická situácia nie je úplne priaznivá, pravidelné testovanie by bolo cestou uvoľnenia opatrení.“ Od Gröhlinga čakal, že nájde zdravotníkov, ktorí pretestujú žiakov a ich rodičov

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku nie je úplne priaznivá. Po rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že preto by nebolo dobré uvoľnenie opatrení a otvorenie škôl. Poukázal tiež na to,…

Richard Sulík: Je možné dospieť k tomu, aby sme našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry. Podľa Krajniaka by sa dnes mali stretnúť a dohodnúť

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR–Dano Veselský, Pavol Zachar)   Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si myslí, že "spojený poslanecký klub celej koalície" dospeje k tomu, aby našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Uviedol to v utorok počas rokovania ústredného krízového štábu. Ako dodal, rokovanie k tejto téme…

Prvé reakcie politikov na zadržanie Haščáka. Veľavravné slová premiéra na sociálnej sieti

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian, TASR/AP-Olivier Matthys)   Gorila, Marian K., obchody so štátom a šedá zóna biznisu a politiky sa podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) spájajú s postavou zadržaného finančníka Jaroslava H. Ako ďalej napísala vo svojom profile na sociálnej sieti, je podľa nej dnes aj…

Čarnogurský ml.: Diskriminácia žiakov na základe kovid-testovania je protiprávna. Žiaci sa môžu na súde domáhať vstupu do školy, aj žalovať o náhradu škody

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc,Facebook)   Podľa informácií od pána ministra školstva Gröhlinga, ak sa „dobrovoľne“ neotestuje viac ako 80% žiakov a ich rodičov z niektorej školy, tak neumožní vstup do tejto školy žiadnym žiakom a budú sa musieť naďalej učiť z domu. Žiaci na iných školách sa vraj…

Richard Sulík zastavil nákup testov, žiada zmeniť zadanie alebo obstarávateľa

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) žiada zmeniť zadanie, resp. realizátora nákupu antigénových testov, ktorým ho pred dvomi týždňami poverila vláda. "Dôvodom je nesúlad medzi žiadosťou predsedu vlády a pôvodným zadaním ministerstva zdravotníctva," vysvetlil novinárom po tom, ako o situácii informoval člen ústredného…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

"Sedem krokov od pandémie k totalite" . Vyšlo 29.4. 2020

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

Peter Švec

Dajme stopku vládno-mediálnemu teroru korona-témami

0icon

Ide o najrýdzejšiu formu psychologickej vojny. Zároveň najočividnejšiu a najbezohľadnejšiu. Otvorím noviny, zapnem rádio, na tých pár minút denne zapnem televízor, zalistujem v časopise, spustím internet – všade sa na nás valí jediná téma – COVID19, testovanie, vakcinácia ... Akoby nič iné neexistovalo. Presne ako v čase vojny. Čírou náhodou k nám v strede koronakrízy zavíta…

Roman Bača

Očakávanie Mesiáša.

0icon

Očakávanie Mesiáša. Vstupom do prvého advetného týždňa Vianoc je možno dobré si pripomenúť v čom spočíva oslava Vianoc a čo má, akú udalosť z minulosti pripomínať a sprítomňovať. Boh Izraelitom uz mnoho rokov cez svojich božích prorokov prisľuboval záchranu a záchrancu v osobe kráľa ktory bude kraľovať židovskému národu skrze…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

Xiaomi Deerma DEM-F628S – skvelá čistička a zvlhčovač vzduchu s objemom až 5 litrov aktuálne dostupná za skvelú cenu

0 icon

Pokukávate po efektívnom riešení, ako spríjemniť vzduch vo vašej domácnosti? Ideálnym riešením je čistička a zvlhčovač vzduchu, ktorý by dokázal vyčistiť vzduch v celej obývačke, či nebodaj v celom vašom obydlí. Takéto zariadenia boli donedávna otázkou niekoľkých stoviek eur. Vďaka príchodu veľkého množstva značiek zo zahraničia sa však už dnes…

5G siete na Slovensku – všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali rozhodne vedieť

0 icon

Na Slovensku sú 5G siete stále viac a viac spomínanou témou. S miernym oneskorením od okolitých štátov sa pomaly, ale isto 5G siete dostávajú do popredia a v budúcich rokoch by sa z nich mal stať naozaj významný, ak nie hlavný telekomunikačný nástroj. Aké sú teda výhody, nevýhody nových 5G…

Akým spôsobom budú astronauti na Marse získavať kyslík?

0 icon

Ak sa ľudstvo rozhodne, že vycestuje na Mars, musíme sa najprv uistiť, že budeme mať dostatok zdrojov na to, aby sme mohli na červenej planéte prežiť a úspešne sa vrátiť domov, píše portál Arstechnica. Najnovšie výskumy ukazujú, že na povrchu planéty sa nachádzajú látky, ktoré by nám mohli pomôcť. Najnovšia…

Prieskum južnej hemisféry odhalil za pár dní rekordné množstvo galaxií

0 icon

Astronómom sa podarilo zmapovať milión doteraz neobjavených galaxií. Ide o doteraz najdetailnejší prieskum južnej hemisféry, pomocou rádiových vĺn, píše portál Science Alert. Najnovší prieskum bol vyhotovený rádiovým teleskopom ASKAP (pozn. redakcie: Australian SKA Pathfinder). Čo je však pozoruhodné, zoznam nových galaxií priniesol za menej ako týždeň. Podobným prieskumom trvalo niekoľko rokov,…

Spomalil sa Vám záhadne internet? Pozrite sa, či sa Vám na neho niekto cudzí nenapojil! Ak áno, tak takto ho odpojíte

0 icon

Určite to poznáte, internet sa Vám spomalí keď to najmenej potrebujete. Napríklad počas sledovania filmu a  v „lepšom prípade“ počas sledovania nejakého športového podujatia, na ktoré ste sa tešili aspoň jeden týždeň dopredu. Spomalil sa Vám záhadne internet? Dôvodov prečo sa môže spomaliť internet je viacero. Dnes, štandardne vo väčších…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali