Šimečka: EÚ si jednoducho nemôže dovoliť, aby medzi členskými štátmi bolo zopár demokracií, zopár liberálnych demokracií a zopár diktatúr, pretože by sa prirodzene začala rozpadávať

Šimečka: EÚ si jednoducho nemôže dovoliť, aby medzi členskými štátmi bolo zopár demokracií, zopár liberálnych demokracií a zopár diktatúr, pretože by sa prirodzene začala rozpadávať

Brusel/Bratislava 1. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

 

Celý projekt európskej spolupráce stojí na dôvere. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal Michal Šimečka (PS/Renew), ktorý je spravodajcom Európskeho parlamentu (EP) zodpovedným za prípravu novej legislatívy Európskej únie (EÚ)

Na snímke Michal Šimečka

Tá má umožniť zakročiť proti členským krajinám nedodržiavajúcim demokratické pravidlá a princípy právneho štátu. Vydavateľ portálu Euracitv.sk Radovan Geist si myslí, že EÚ takýto mechanizmus potrebuje a má kapacity na to, aby ho zaviedla.

Reklama

„Celý projekt európskej spolupráce a integrácie stojí na dôvere, keď ju strácame, tak sa proces integrácie jednoducho zadrhne. EÚ si jednoducho nemôže dovoliť, aby medzi členskými štátmi bolo zopár demokracií, zopár liberálnych demokracii a zopár diktatúr, pretože by sa prirodzene začala rozpadávať,“ vysvetlil Šimečka. Podľa neho je dôvera medzi členskými štátmi nevyhnutná špeciálne v prípade bezpečnosti, spolupráce tajných služieb a polície, ale aj v oblasti zahraničnej politiky.

Europoslanec si myslí, že monitorovací mechanizmus má mať jasné kritériá, ktoré musia krajiny dodržiavať a ako príklad uviedol formy kontroly, ktoré v súčasnosti EÚ vykonáva. „Podobne ako v prípade eurozóny, kde máme napríklad pravidlá, že štáty nesmú mať vyšší deficit ako tri percentá HDP a mali by mať nižší dlh ako je 60 percent v pomere k ich HDP, čo sú jasne nastavené kritériá,“ upresnil.

Reklama

Ambíciou Šimečku je spoločne s expertmi vypracovať metodiku, ktorá by hodnotila kvalitu právneho štátu a demokracie. „V súčasnosti vediem s čelnými predstaviteľmi ER, komisie, parlamentu a zástupcami členských krajín debaty, o tom, aké budú kritéria, kto ich bude hodnotiť a čo bude nasledovať, ak sa zistí, že ich členský štát porušuje. A v tom spočíva politický boj,“ uviedol. Dodal, že je nevyhnutné, aby v prípade ich porušenia nasledovali okamžité konzekvencie. Môžu nimi byť žaloba na Európsky súdny dvor alebo uplatnenie článku sedem (ten umožňuje teoreticky pozastavenie práv člena EÚ, ak porušil ochranu zásad právneho štátu, pozn. SITA) či obmedzenie čerpania štrukturálnych fondov.

To, že sú v EÚ krajiny s odlišnými názormi na témy migrácie či ekonómie, je podľa Šimečku dôležité zachovať. „No niektoré veci musia platiť pre všetkých, a to sú základné hodnoty EÚ. Dodržiavanie ľudských práv, nezávislosť súdnictva, sloboda médií, sloboda zhromažďovania či sloboda vedeckého bádania,“ zdôraznil. Práve tieto hodnoty majú podľa neho členské krajiny zakotvené v ústavách a sú aj súčasťou Lisabonskej zmluvy.

Geist z portálu Euractiv.sk považuje takýto monitorovací mechanizmus za potrebný a pripomína, že by nebol prvým, ktorý by EÚ pravidelne využívala. Článok sedem je podľa neho „veľmi hrubá zbraň“, ktorá by mala riešiť najzávažnejšie problémy a je ľahké urobiť ju neúčinnou. „Je potrebný súhlas všetkých členských krajín EÚ, čo znamená, že „previnilcovi“ je potrebný jediný spojenec, aby sa týmto sankciám vyhol,“ povedal. Mechanizmus podobného merania podľa neho funguje v rámci európskeho semestra, kde sa zisťuje vymožiteľnosť práva alebo to, akým veľkým problémom je korupcia v danej krajine. „No nie je to ten typ ukazovateľov, ktorý by v prípade porušenia znamenal nejakú sankciu. Takže je potrebný nástroj, ktorý bude účinnejší a zlúči oblasť právneho štátu pod jeden mechanizmus,“ upresnil. Dodal, že Európska komisia (EK) v minulosti vydala správu, ktorá hodnotila zachovávanie princípov právneho štátu v členských krajinách. Na nátlak členských krajín to však viac nezopakovala.

Prvým dôvodom, prečo je takýto mechanizmus podľa Geista potrebný, je dôvera. Vysvetľuje, že EÚ je najmä spoločenstvom hodnôt a ak jej občania pochybujú o dodržiavaní demokracie či právneho štátu v jednej členskej krajine, tak pochybujú o tom, že platia spoločné pravidlá pre všetkých. To dôveru ako takú oslabuje. Ako druhý dúvod uvádza finančný záujem EÚ, ktorý sa nevzťahuje len na eurofondy. „Ide o to, že krajina správne vyberie clo, že v krajine neexistuje korupcia, ktorá umožňuje zakrývať podvody s DPH, ktoré sú tiež súčasťou príjmov EÚ. Ale aj to, či krajina správne kontroluje výber spotrebných daní, ktoré sú tiež regulované európskymi zákonmi,“ povedal. Ochrana záujmov EÚ musí byť podľa neho aj preventívna, pretože úrad Európskeho prokurátora bude slúžiť na to, aby tieto problémy trestal.

Geist si myslí, že prijatie takéhoto mechanizmu nebude jednoduché, no dodáva, že EÚ by sa nemala zaoberať len vecami, ktoré sa prijímajú jednoducho. Upozorňuje na absenciu dôvery v to, že európske finančné prostriedky nie sú použité v každej krajine rovnako férovo. Podozrenie, že takéto prípady nie sú spravodlivo vyšetrené, je jedným z faktorov, ktorý vyvoláva neochotu bohatších krajín prispievať viac financií do európskeho rozpočtu. „Prečo by mal Nemec platiť zo svojich peňazí na dotácie, ktoré namiesto v poľnohospodárstve skončia na betónovom letisku?“ uzavrel.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:57

Prevrátenie lode s migrantmi si pri pobreží Džibutska ležiaceho v oblasti tzv. Afrického rohu vyžiadalo životy najmenej 16 ľudí, pričom 28 ďalších osôb je stále nezvestných, uviedla v utorok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

14:56

V noci zo stredy (24. 4.) na štvrtok (25. 4.) bude obmedzený predaj lístkov na vlak cez e-shop a aplikáciu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Dôvodom je plánovaná údržba predajných systémov. Lístok si bude možné kúpiť len u vlakového personálu alebo prostredníctvom SMS správy. V utorok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

14:56

Poklepaním základného kameňa sa v utorok symbolicky začala výstavba prvej etapy rýchlostnej cesty R1 medzi Banskou Bystricou a Slovenskou Ľupčou. Projekt počíta s vyše trojkilometrovou rýchlostnou cestou i preložkou cesty I/66. Práce by mali trvať 960 dní a prinesú i dopravné obmedzenia.

14:49

Návrhy zmien vo verejnom obstarávaní sú postavené na dôvere voči starostom, primátorom aj ďalším obstarávateľom. Samosprávy zjednodušenie a zrýchlenie obstarávania potrebujú a čerpanie eurofondov to neohrozí. Zdôraznil to v rámci svojho vystúpenia v Národnej rade (NR) SR minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD), ktorý návrh novely zákona o verejnom obstarávaní predkladá.

14:42

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili reformu rozpočtových pravidiel EÚ, ktorej cieľom je podporiť investície a zároveň udržať vnútroštátne výdavky pod kontrolou.

14:34

Politické vedenie palestínskeho militantného hnutia Hamas zostane v katarskej metropole Dauha dovtedy, kým bude jeho prítomnosť prospešná pre rokovania s Izraelom zamerané na ukončenie vojny v Pásme Gazy.

14:28

Holandská tenistka Arantxa Rusová postúpila do 2. kola dvojhry na antukovom turnaji WTA 1000 v Madride. V úvodnom zápase zdolala Češku Brendu Fruhvirtovú 7:5, 6:3. Ďalej ide aj Alexandra Ealaová z Filipín, ktorá zvíťazila nad Ukrajinkou Lesiou Curenkovou 2:6, 6:4, 6:4.

14:27

Európsky parlament (EP) v utorok v Štrasburgu prijal smernicu o práve na opravu pre spotrebiteľov. Podľa nových pravidiel musia výrobcovia opraviť tovar a viesť spotrebiteľov k tomu, aby prostredníctvom opravy predĺžili životnosť výrobku.

14:25

Polícia vysťahovala v utorok migrantov z provizórneho stanového tábora ležiaceho v centre Paríža, len niekoľko krokov od rieky Seina. Ide o dosiaľ posledné zo série takýchto vysťahovaní, ktoré ľudskoprávni aktivisti označujú za “sociálne čistky” pred letnými olympijskými hrami.

 

14:11

Listy manželke, písané jedným z najznámejších britských horolezcov Georgeom Mallorym, ktorý zmizol v roku 1924 pod vrcholom Mount Everestu, boli digitalizované a sú zverejnené na webovej stránke Magdalene College – inštitúcie spojenej s univerzitou v Cambridge.

14:07

Európsky parlament v utorok s okamžitou platnosťou pozastavil výkon funkcie asistentovi nemeckého europoslanca Maximiliana Kraha za Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorého zatkli za údajnú špionáž pre Čínu.

13:59

Hodnota zmrazených ruských aktív vo Švajčiarsku dosiahla ku koncu minulého roka necelých 6 miliárd švajčiarskych frankov. To je výrazný pokles v porovnaní s objemom aktív zmrazených ku koncu predchádzajúceho roka, čo by mohlo viesť k zvýšeniu tlaku na neutrálny štát, aby pristúpil k prísnejším sankciám voči Moskve za útok na Ukrajinu. Švajčiarska vláda však odmieta, že by za poklesom objemu zmrazených ruských aktív bola nedostatočná aktivita švajčiarskych úradov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali