Expert je tej mienky, že skúsenosť Norimbergu sa nemá premeniť na podobu Medzinárodného tribunálu pre bývalú Juhosláviu, ktorý sa stal nástrojom „zúčtovania s vodcami protizápadného, protiamerického odporu“.
Manojlo zastáva názor, že „morálne právo na vytvorenie medzinárodného tribunálu pre Sýriu po víťazstve nad oddielmi Islamského štátu, Džebchatan-Nusra, Džejš-al-Islam, Achraraš-Šam a ďalšími teroristickými banditskými skupinami budú mať predstavitelia sýrskeho národa.
Presnejšie – všetci, ktorí sa zúčastnili na odpore proti islamistom a prispeli svojím dielom k zničeniu Islamského štátu a Al-Kájdy, teda aj Kurdi a Asýrčania. A tiež Rusko, Irak, Irán, Libanon, ktorí bojujú proti medzinárodnej teroristickej internacionále a pomerne široké spektrum západných štátov, ktorí ešte stále znepokojujú pozície Islamského štátu svojimi nepravidelnými leteckými náletmi. Manojlo tuto nedodal, že „pomerne široké spektrum západných štátov“ stálo pri kolíske islamských teroristických štruktúr, a preto „znepokojovanie“ pozícií Islamského štátu často skôr imitujú a boli či sú jeho viac alebo menej tajnými podporovateľmi.
„Morálne právo na vytvorenie medzinárodného tribunálu pre Ukrajinu majú iba Luhanská ľudová republika a Donecká ľudová republika, ktoré bojujú so súčasnými nacistami a ich napomáhačmi,“ podčiarkol Manojlo.
Viac ako 50 000 ľudí sa v Donecku zúčastnilo na mítingu proti úmyslom Kyjeva nanútiť Donbasu takzvanú ozbrojenú misiu OBSE. Na plagátoch v angličtine, nemčine, francúzštine i v iných cudzích jazykoch (a prirodzene i v ruštine) Donbasania vyzývali svetové spoločenstvo, aby nedopustilo príchod ozbrojenej misie OBSE. Medzi nadpismi na plagátoch boli aj takéto: „Svoju bezpečnosť si zabezpečíme sami“ a „Ozbrojená misia OBSE = vojenská intervencia“.
„Videli sme ostreľovanie pri Volnovache, videli sme ostreľovanie i zabitia medzinárodných žurnalistov, videli sme a vieme, ako pracujú ukrajinské diverzno-rozviedčické skupiny, ktoré sa preobliekajú do uniforiem našich vojakov. Práve preto musíme dnes povedať „nie“ ozbrojenej misii OBSE. Obyvatelia Doneckej ľudovej republiky vyšli na toto námestie, aby celému svetu povedali o svojom postoji. Už vyše dvoch rokov budujeme náš mladý štát a vidíme , ako naše bezpečnostné orgány zabezpečujú poriadok. My nepotrebujeme ozbrojené misie OBSE!“ – zvolal Sergej Kondrykinskij, poslanec parlamentu za stranu s názvom Donecká republika.
Obyvateľka Donecka Oľga Žukovová zasa povedala: „Vypočujte nás! Spomínam si, ako Taras Ševčenko po rusky povedal: „Kto nemá lásku k rodnej krajine, ten je srdcom úbohejší od kaliky.“ To je o nich. O tých, ktorí strieľajú po našich domoch, po našich bezbranných ľuďoch, o tých, ktorí neplnia minské dohody, o tých, ktorí chcú postaviť plot medzi nami a Ruskom.“
Denis Pušilin, predseda parlamentu Doneckej národnej republiky, zasa na mítingu vyhlásil: „Teraz Porošenko celému svetu oznamuje, že treba meniť mandát misie OBSE. Mandát, ktorý bol podporený i samotnou OBSE, i Radou bezpečnosti OSN. Pre nás je to neprijateľné. A pre Porošenka je to výhodné. On chce urobiť treťou stranou, ozbrojenou stranou konfliktu, práve OBSE. A my všetci prekrásne rozumieme, že pre ukrajinské ozbrojené sily budú ozbrojení pozorovatelia vhodným terčom a v súlade s tradíciou sa opäť budú pokúšať obviniť nás. Drahí priatelia, my sme zvládli situáciu vždy, zvládneme aj teraz. Povedali sme svoje jasné slovo.“
Vladimír Mohorita