Proces rozpadu Ukrajiny pokračuje

Proces rozpadu Ukrajiny pokračuje

Kyjev 3. apríla 2017 (HSP/rusvesna/Foto:Pixabay)

 

Sergej Nikitskij na portáli rusvesna venoval svoju pozornosť procesu rozpadu Ukrajiny. Ukrajina, ktorá už stratila Doneck a Luhansk pokračuje v procese rozpadu a odstredivé tendencie jednotlivých regiónov sú čoraz silnejšie

Ilustračné foto

O rozpade Ukrajiny sa diskutuje už minimálne posledných 15 rokov. Scenár rozpadu už je zrejmý a zrejmé sú aj oblasti, ktoré sa vyprofilovali – Krym, východná Ukrajina, západná Ukrajina a nakoniec stred. Luhansk a Doneck sú momentálne formálne ešte stále Ukrajinou, no de facto už Ukrajinou nie sú.  Vo februári 2017 podpísal Vladimír Putin dokument o uznaní dokumentov Luhanska a Donecka a po útokoch ukrajinskej armády na územia Donecka a Luhanska, ktoré sa začali ešte v roku 2014 sa už nedá predpokladať, že by sa tieto územia zostali súčasťou Ukrajiny.

Reklama

Napätie v ukrajinskej spoločnosti je vysoké. Čoraz silnejšie znejú hlasy ukrajinských nacionalistov, ktorí už otvorene hovoria, že “ak by nebolo ruskej hrozby, tak by sa nezmierili s terajšou vládou” a takisto hovoria, že ideály, ktoré sa sformovali na Majdane sa nesplnili. Ukrajinci nedôverujú svojim politikom a súčasnú politickú garnitúru považujú za horšiu ako garnitúru bývalého prezidenta Janukovyča. Podľa viacerých odborníkov ukrajinskí nacionalisti majú relatívne vysoký potenciál celú krajinu rozdeliť.

Ukrajina sa ukazuje byť neúspešným štátom, ktorý sa od svojho vzniku v roku 1991 borí s mnohými problémami. Korupcia, katastrofálna ekonomická situácia, demografické a politické problémy, napätie v spoločnosti či občianska vojna na východe Ukrajiny sú dôkazom existujúcich ukrajinských problémov. Ukrajina prežíva už len vďaka kreditom Západu, samostatnej existencie už nie je schopná.

Reklama

Formuje sa proces rozpadu na západnej Ukrajine, kde existuje väčšie množstvo malých regiónov, ktoré majú medzi sebou napäté vzťahy, dlhé roky sa vlečie skrytý proces atomizácie západnej Ukrajiny, pričom najmarkantnejšími príkladmi sú Bukovina a Zakarpatská Ukrajina, ktorej predstavitelia sa ani netaja svojimi odstredivými tendenciami.

Ešte v roku 2001 predstavitelia maďarskej menšiny na Ukrajine získali možnosť požiadať o maďarské občianstvo. Takisto Rumunsko vydáva rumunské doklady obyvateľom Odeskej, Nikolajevskej a najmä Černigovskej oblasti. Výsledkom je fakt, že takmer 200 tisíc obyvateľov Zakarpatskej ukrajiny má maďarské pasy a približne 300 tisíc obyvateľov najmä Černigovskej oblasti má rumunské pasy.

Oligarcha Kolomojskyj sa považuje za gubernátora juhovýchodnej Ukrajiny a najmä on stál za blokádou Donecka a Luhanska, ktorá sa podpísala takisto na oddelení týchto oblastí od Ukrajiny. Ambície Kolomojského, ktorý sa snaží ovládnuť Dnepropetrovskú oblasť, sú všeobecne známe už dlhšiu dobu a silnejú odstredivé tendencie v Odeskej i Charkovejskej oblasti, ktoré sa momentálne snaží Kyjev politickými prostriedkami potlačiť.

Sergej Nikitskij

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali