“John Finnis, profesor na Oxfordskej právnickej fakulte, má za sebou dlhý zoznam extrémne diskriminačných stanovísk voči mnohým skupinám znevýhodnených ľudí,” uvádza sa v petícii, ktorú podpísalo už viac než 482 ľudí.
“Je známy tým, že je obzvlášť homofóbny a transfóbny,“ dodáva sa v petícii.
Informáciu zverejnil portál The Oxford Student, ale aj veľké britské denníky ako Daily Mail či The Times.
Študentská petícia vyčíta 78 ročnému emeritnému profesorovi práva a právnej filozofie jeho články, ktoré vyšli v odborných právnických časopisoch v rokoch 1994 až 2011, keď sa ešte o manželstve osôb rovnakého pohlavia viedol v Spojenom kráľovstve politický boj. Finnis v nich prinášal argumenty proti týmto zväzkom.
Autori petície mu napríklad vyčítajú, že mal kedysi homosexuálny pohlavný styk porovnávať so sexom so zvieratami.
“Petícia paroduje moju pozíciu a moju svedeckú výpoveď v americkom ústavnom procese,“ bráni sa profesor a za svojimi spismi si stojí. “Esej z roku 1994 podporuje klasickú a striktne filozofickú morálnu kritiku všetkých mimomanželských sexuálnych aktov a bola opakovane publikovaná mnohokrát, naposledy Oxfordským univerzitným vydavateľstvom v treťom zväzku mojich zozbieraných esejí.“
Študenti tiež Finnisovi vyčítajú, že je “rasista a xenofób“. Dôvodom má byť jeho názor z roku 2009, podľa ktorého kultúrna diverzita môže vyústiť do balkánskych pomerov, ktoré boli podobné vo vojne v Bosne v 90. rokoch.
Univerzita sa však Finnisa zastala. Sloboda prejavu a čulá akademická debata neodmysliteľne k univerzitnému prostrediu patria.
Vplyvný aj na Slovensku
Profesor Finnis je Austrálčan a popredný teoretik prirodzeného práva. Bol študentom H. L. A. Harta, jedného z najväčších právnych filozofov 20. storočia. K Finnisovým študentom zase patria významní právnici ako sudca Najvyššieho súdu USA Neil Gorsuch alebo americký právny a politický mysliteľ Robert P. George.
S Finnisom bol v kontakte aj bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, ktorý tvrdí, že sa naposledy stretol s Finnisom v Bratislave, kde mal prednášku v roku 2005. Podľa jeho slov mu Finnis povedal: “Ján, my sme vám pomáhali za komunizmu, ale vy nám to budete musieť vrátiť. Vtedy som mu nerozumel. Začínam mu rozumieť.“
Nie je prvý
Finnisov prípad nie je prvým pokusom o verejné odstránenie významného mysliteľa kvôli jeho konzervatívnym názorom. V novembri sa zdvihla vlna aj proti britskému filozofovi Rogerovi Scrutonovi.
Roger Scruton je konzervatívny britský filozof širokého zamerania. Píše štúdie o “duchu doby“, smúti nad úpadkom Veľkej Británie a tiež komponuje hudbu. Vydával konzervatívny štvrťročník Salisbury Review, postavil sa proti zákazu fajčenia, proti zákazu honu na líšky, pretože je to stará britská tradícia, a podporoval brexit.
V médiách sa predtým objavili niektoré staršie Scrutonove výroky, ktoré dnes už nevyhovujú progresívnemu jemnocitu. Niektorí poslanci opozičných labouristov a liberálnych demokratov sa začali ozývať, že nositeľ podobných názorov nemal nikdy byť vládou menovaný do akejkoľvek verejnej funkcie.
Konzervatívna vláda sa však postavila za Scrutona a ponechala ho vo funkcii aj napriek tlaku na jeho odvolanie.