Jeden-dva dni pred termínom by mali rodičia deťom vysvetliť, ako bude návšteva zubára prebiehať. “Ak ide o prvú návštevu, tak aj technické detaily, aby vedelo, čo ho čaká a nebolo potom zaskočené. Môžu si to aj nacvičiť, zahrať sa na zubára, dieťa by sa malo ocitnúť okrem role pacienta aj v role zubára, aby malo pocit kontroly, a tým väčšej istoty,” priblížila psychologička.
Výskumy ukazujú, že čím je dieťa mladšie pri prvej návšteve zubára, tým menšia šanca je, že sa neskôr bude báť. Preto sa odporúča začať chodiť k zubárovi čím skôr, prípadne spolu so staršími súrodencami. “Je dobré, keď má dieťa za sebou pár bezbolestných preventívnych prehliadok, nie je dobré, keď hneď prvá návšteva je spojená s nepríjemným vŕtaním,” podotkla Ashford.
Ak rodič vie, že sa dieťa nevyhne nepríjemnému zákroku, mal by mu to tiež vopred povedať a môžu spolu vymyslieť, čo si zoberie dieťa so sebou, čo by ho tam mohlo zabaviť alebo mu mohlo pomôcť. “Môžu si napríklad priniesť loptičku, ktorú dieťa bude v ruke držať a stláčať, alebo si môžu doniesť knižku, ktorú mu rodič tam bude čítať alebo z telefónu pustiť kúsok obľúbenej rozprávky. Rodič by určite ani v dobrej viere nemal dieťa klamať. Inak sa môže dieťa cítiť zradené, ak zákrok nakoniec predsa len čo i len trochu bolí,” upozornila psychologička.
Ak dieťa už má za sebou nepríjemné zážitky u zubára a veľmi sa bojí, rodič mu môže pomôcť tým, že s dieťaťom nacvičí krátke jednoduché relaxačné techniky. Tie môžu potom spolu použiť aj bezprostredne pred návštevou lekára alebo počas nej.
ml