Prieskum ukazuje spojené nádoby voličov Hlasu a Smeru ale prekvapivo aj KDH a PS

Prieskum ukazuje spojené nádoby voličov Hlasu a Smeru ale prekvapivo aj KDH a PS

Bratislava 2. júna 2023  (NovinyPLUS/HSP/Foto: Noviny PLUS)

 

Noviny PLUS si nechali urobiť prieskum predvolebných preferencií. Nie však klasický, ale otázka sa týkala druhej voľby, to znamená, v prípade, ak by bola možnosť voliť dve strany, ktorú ďalšiu politickú stranu alebo hnutie by volili. Výsledky ukazujú, že len 12,7 % voličov patrí k jadru, teda nevolili by žiadnu inú stranu než tú, pre ktorú sú rozhodnutí

Graf
Nosný graf priekumu.

Hneď na úvod treba podotknúť, že prieskum nie je celkom férový, lebo SNS a strany, ktorej tváre budú na jej kandidátke sa uvádzajú oddelene, čo mohlo spôsobiť zníženie ich percent. V preferencii druhej voľby najlepšie obišli tieto tri strany: Progresívne Slovensko (11 %), Saska (10,6 %) a Smer SSD (10 %). Smer SSD, Hlas SD, PS, OĽANO a KDH majú vyššie volebné preferencie, než preferencie druhej voľby. To znamená, že majú nižší potenciál rastu. O niečo vyšší potenciál rastu má Republika, Sme Rodina a Demokrati, ich volebné preferencie sú približne rovnaké ako preferencie druhej voľby. Najvyšší potenciál na rast má podľa prieskumu Saska, doterajší priebeh kampane však nenaznačuje, že ho dokáže využiť.

Reklama

Prieskum ukazuje, kam by v prípade núdze voliči stranám utiekli: Voliči Smeru SSD by najviac utekali do Hlasu SD, čo platí aj naopak. To neprekvapuje, elketorát oboch strán sú spojené nádoby. Voliči PS by utiekli k Saske, Saskári zas do PS, voliči OĽANO by sa najčastejšie našli v košiari Sme Rodina. Ľudí, ktorí by volili Republiku by sme najčastejšie našli pri Smere SSD. Čo však úplne vyráža dych, je, že keby ľudia nemohli voliť KDH, šli by voliť Progresívne Slovensko, aj keď v tomto prípade je volatilita oveľa nižšia, než pri stranách, ktoré sme uviedli pred tým. Voličov Sme Rodina by sme najčastejšie videli voliť Sasku. Saska sa vyznačuje malým ale najstabilnejším jadrom voličov, to znamená, že má v elektoráte najväčší podiel tých, ktorí by neboli ochotní na žiadnu druhú voľbu.

Ak sa na to pozrieme z opačnej strany, teda ako sú na tom strany v zmysle, kto z konkurentov by bol najúspešnejší v ich rybníku, vyjde nám toto: Rybník Smeru SSD by mohol až takmer spolovice vyloviť Hlas SD, to isté platí aj naopak s tým, že na vzájomný výlov má lepšie šance Smer SSD. Z rybníka PS by si najväčší podiel odniesla Saska, z OĽANO Demokrati, takmer dohola by v Saske profitovalo PS, časť úlovku OĽANO by patrila Demokratom, voliči Republiky by z väčšej časti šli k Smeru SSD, KDH by skoro do štvrtiny vylovili Demokrati a rybník Sme Rodina by vyše tretinovou časťou patril Hlasu SD.

Reklama

Výsledky prieskumu sú zaujímavé a veľa hovoria nielen o skrytých hodnotových vzťahoch medzi stranami. Ak si nájde človek, ktorého to zaujíma, chvíľu čas, je dobré stráviť ho nad grafmi prieskumu. Ukazujú totiž, že voľby môžu byť dosť dramatické.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali