Priateľstvo Ruska a Číny šokovalo USA

Priateľstvo Ruska a Číny šokovalo USA

Moskva/Peking 21. marca 2023 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)

 

Stretnutie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina vyvolalo vo Washingtone silné podráždenie. Biely dom označil zblíženie oboch krajín za “manželstvo z rozumu.” Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken obvinil čínskeho lídra z “nezodpovednosti”. Moskva v tejto súvislosti poukázala na “žiarlivosť, hnev a závisť” Západu. Čo znamená takáto negatívna americká reakcia na stretnutie ruského a čínskeho lídra? Odpovede prinášajú ruské noviny VZGLJAD

Čínsky prezident v Rusku
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský premiér Michail Mišustin (vľavo v pozadí)

John Kirby, koordinátor Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC) pre strategickú komunikáciu, uviedol, že vzťahy medzi Ruskom a Čínou sa podobajú “manželstvu z rozumu”. Podľa neho sa zbližovanie Moskvy a Pekingu vysvetľuje snahou oboch krajín vyzvať Spojené štáty a zbaviť sa “svetového poriadku založeného na pravidlách” (ktoré stanovili USA – pozn. red.). Kirby poznamenal, že obaja lídri sa navzájom považujú za “potenciálnych spojencov v boji proti Washingtonu”.

Reklama

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken zasa spojil návštevu čínskeho lídra v Moskve s predchádzajúcim príkazom Medzinárodného trestného súdu. “Táto cesta poskytuje diplomatické krytie pre vojnové zločiny,” citoval Blinkena denník The New York Times. Podľa štátneho tajomníka príchod čínskeho lídra do Moskvy po tom, ako ICC vydal zatykač na ruského prezidenta, robí ďalšie kroky Moskvy legálnymi. Diplomat zároveň vyzval Peking, aby zopakoval predchádzajúce žiadosti adresované Putinovi o prímerie na Ukrajine v súlade s čínskou mierovou iniciatívou.

Vyjadril však hlbokú skepsu, pokiaľ ide o schopnosť Číny podporiť “správny spôsob ukončenia konfliktu”. Podľa jeho názoru nebeská ríša v skutočnosti “ratifikuje ruské zisky” tým, že odmieta podporiť myšlienku úplného stiahnutia ruských vojsk zo zóny ŠVO.

Reklama

Americký politický analytik Thomas Graham uviedol, že “vrelé objatie hláv Ruska a Číny by malo byť pre Washington dôvodom na znepokojenie. Podľa jeho názoru stretnutie Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina vyvoláva otázku, či Spojené štáty neriskujú stratu pozície nespochybniteľného lídra v medzinárodnej diplomacii.

The Guardian uvádza, že prezident Čínskej ľudovej republiky počas svojej návštevy Moskvy povedal, že Peking je pripravený “spolu s Ruskom obhajovať svetový poriadok založený na medzinárodnom práve”. Uvádza sa, že všeobecná “pompéznosť” návštevy Si Ťin-pchinga bola motivovaná snahou Vladimíra Putina demonštrovať spojeneckú jednotu tvárou v tvár “hroziacim hrozbám zo Západu”.

Túto tému zachytil aj denník New York Times. Zdôrazňuje, že slová ruského prezidenta o “závisti voči čínskemu úspechu” a Si Ťin-pchingova snaha zdôrazniť “Putinovo múdre vedenie” sú vzájomným pochlebovaním, ktorého cieľom je demonštrovať bezprecedentné zblíženie oboch krajín na pozadí zhoršujúcej sa konfrontácie so Západom.

“Rusko sa stáva čínskou kolóniou zdrojov,” citoval denník Financial Times osobu údajne blízku Kremľu. Zdôrazňuje, že Moskva sa stáva “mladším partnerom Pekingu” a ruské vedenie si “nepredstavuje, že víťazstvo v ŠVO je možné bez pomoci Ríše stredu”.

Uvádza sa, že Rusko a Čína sa dohodli na “vzájomne výhodnej výmene”: Peking ponúka pomoc pri prekonávaní západných sankcií výmenou za zvýšenie dodávok surovín. Hlavnou témou nadchádzajúcich rokovaní je výstavba plynovodu Sila Sibíri-2, ktorý umožní Moskve plne sa spamätať zo straty európskeho trhu.

Reklama

Na údajne nerovnocenné partnerstvo medzi Ruskom a Čínou sa odvoláva aj nemecký časopis Spiegel. V článku sa zdôrazňuje, že kvôli súčasnej izolácii sa Si Ťin-pching stáva jediným viac-menej “dôležitým” spojencom Vladimira Putina. Peking je so súčasnou situáciou úplne spokojný, pretože umožňuje Rusku stať sa pre Čínu “diskontnou čerpacou stanicou”.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová komentovala reakciu západných krajín na svojom kanáli Telegram. Uviedla, že USA a štáty EÚ “mali penu na ústach, cítili závisť, hnev a žiarlivosť”, keď počúvali úvodné prejavy oboch lídrov na rokovaniach v Moskve. Podľa nej Washingtonu a Bruselu uniklo to hlavné, a to, že Putin a Si Ťin-pching už dlhé roky hovoria o tvorivom rozvoji bilaterálnych vzťahov.

Zacharovová uviedla príklad pandémie koronavírusu, keď Rusko a Čína prešli skúškami každý po svojom, ale navzájom sa v tomto ťažkom období podporovali, na rozdiel od západných štátov, ktoré sa zaoberali tým, aby zabránili ruskej vakcíne dostať sa na svetový trh, a obviňovali Peking zo šírenia choroby.

Čínske médiá sú pritom na rozdiel od amerických a európskych plné optimistických titulkov. Napríklad Zhenmin Jibao píše, že čínskeho prezidenta “vítala celá Moskva”. Zdôrazňuje, že atmosféra stretnutia s Vladimírom Putinom bola “vrelá a priateľská”. Obaja lídri vraj preukázali pripravenosť budovať rovnocenné partnerské vzťahy.

CCTV cituje Si Ťin-pchinga, ktorý povedal: “Rozvoj čínsko-ruských vzťahov má hlbokú historickú logiku”. Zdôrazňuje sa, že Ruská federácia a ČĽR sú najväčšími susedmi a ich cieľom je komplexne rozvíjať už vytvorené oblasti spoločných aktivít. Vzťahy medzi Moskvou a Pekingom sa stali nespochybniteľnou prioritou zahraničnej politiky oboch krajín. Odborná verejnosť konštatuje: “V súčasnosti sa v tejto oblasti uskutočňujú viaceré aktivity:

Reklama

Spojené štáty a NATO jednoducho nechápu, ako sú tieto dva štáty schopné byť priateľmi a konať na vzájomnej báze.

Okrem toho Washington vážne hnevá, že hegemónia USA sa pomaly, ale isto končí. “Vzťahy medzi spojencami USA a NATO nemožno nazvať ani manželstvom z rozumu. Európa úplne stratila svoju autonómiu – v žiadnom prípade nie je v pozícii, aby mohla Washingtonu povrdať, že v ich dialógu existujú problémy. Nie je to manželstvo, ale typický feudálny vzťah,” povedal Konstantin Dolgov, podpredseda výboru Rady federácie pre hospodársku politiku.

“Štáty ako celok nie sú schopné vybudovať rovnocenné partnerstvo. Majú štandardný postoj: my sme centrum a zvyšok sveta by mal byť pod nami. USA sa snažia urobiť z každého svojho spojenca sluhu. Samozrejme, nedokážu pochopiť priateľstvo Ruska a Číny,” zdôrazňuje senátor.

“Pre USA môže byť partnerstvo len proti niekomu. Spomeňme si, ako sa Washington spojil s Európou. Malo to čisto pragmatické ciele: bolo potrebné obmedziť vplyv ZSSR a zabrániť suverenizácii povojnového Nemecka. Prirodzene, zakaždým sa USA postavili do čela,” uviedol účastník rozhovoru.

“Je prirodzené, že takéto správanie USA je pre väčšinu krajín sveta odpudzujúce. Nie je možné budovať vzťahy s Washingtonom bez toho, aby sme mu boli podriadení. Zároveň sa mnohé krajiny intuitívne obávajú hegemonizmu,” zdôrazňuje senátor.

“Preto sa štátom nepáči priateľstvo medzi Ruskom a Čínou, pretože strany okrem iného hovoria o budovaní multipolárneho sveta. Rozhorčené poznámky na adresu stretnutia Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga sú len “výkrikom úzkosti”. Je to nezmyselná zloba spôsobená uvedomením si, že dva mocné štáty sa nechystajú počítať s Washingtonom, ale mienia brániť svoje vlastné národné záujmy,” zdôraznil Dolgov.

“Skôr než začneme rečniť o priateľstve medzi Čínou a Ruskom, chcel by som požiadať USA, aby sa zamysleli nad povahou svojho “manželstva” so spojencami. Vo vzťahoch medzi USA a krajinami NATO a ďalšími spojencami neprichádza do úvahy žiadna “láska”. Dialóg je postavený výlučne na disciplíne a prísnej kontrole,” povedal Andrej Klimov, šéf komisie Rady federácie pre ochranu štátnej suverenity Ruska.

“Je pozoruhodné, že Washington sa vždy snaží podporiť dialóg s partnermi vojenskými základňami.

Stačí sa pozrieť na Ramstein v Nemecku – so závideniahodnou dôslednosťou tam prichádzajú americkí “páni” a hovoria európskym “poddaným”, ako majú žiť a čo majú robiť. To je hlavná tragédia Spojených štátov: vo všeobecnosti sa nevyznačujú dôverou, priateľstvom a záujmom o zahraničnopolitického partnera,” zdôrazňuje Klimkov.

“Pre nich existuje len jedna forma dialógu: podriadenie sa. Keď sa Washington stretne s adekvátnou interakciou medzi dvoma krajinami, ako sú Rusko a Čína, zažije kultúrny šok,” hovorí senátor.

Reklama

“Inými slovami, máme do činenia s extrémne egocentrickým štátom, ktorý sa domnieva, že celý svet sa točí len okolo neho. Je pripravený vyhlásiť za nepriateľa každú krajinu, ktorá sa bude zaoberať budovaním vlastnej suverenity namiesto toho, aby tancovala podľa pokynov Spojených štátov,” uzavrel Klimov.

 

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali