Priama Demokracia vo svojich vyjadreniach a postojoch presadzuje vojenskú neutralitu, ako majú Rakúsko, Švajčiarsko, a odmieta zotrvanie v NATO, kde sa musíme podieľať ako kresťanská krajina a zároveň mierumilovná krajina na vojenských misiách, zapájať sa do vojnových konfliktov, investovať ako člen finančné prostriedky do NATO a výrazne prezbrojovať armádu, a to spôsobom, ktorý nám ako krajine nedáva dostatočnú slobodu sa rozhodnúť vo výbere dodávateľov.
„Považujeme ukončený Sumit NATO za prejav absolútnej nemohúcnosti a zároveň nátlaku prezidenta Trumpa na spojencov. Nátlak na zvýšenie príspevku členov na 4 % HDP považujeme za nereálnu predstavu a zároveň poukazujeme na fakt, že už pôvodné 2 %, ktoré dnes neplníme, sú rovnako nereálne, nakoľko naša krajina potrebuje investovať do našich ciest, do zdravotníctva, do školstva, do rodín a môžeme takto menovať a pokračovať.
Odmietame rovnako predstavy strany SaS, ktorá prezentuje, že svoj záväzok prispievať 2 % by bolo možné dodržať v budúcom volebnom období. Nie, v prvom rade je naša krajina, naši občania a vyriešenie základných spoločenských otázok, a to ako kvalitne budú žiť naši ľudia a potom záujmy spojencov, ako napríklad USA. Odklepnutie 14 stíhačiek za viac ako 1,5 miliardy je iba začiatok toho, čo naša krajina ide minúť na obranu a pokiaľ sa toto besnenie v miliardách eur nezastaví, budeme sa tu prizerať ako vyhadzujeme štátne financie za neefektívnu vojenskú techniku, ktorú ako krajina nepotrebujeme v takom množstve obstarávať a nemáme ju kde reálne využívať.
Pokiaľ máme obmeniť vojenskú techniku, aby sme boli bojaschopný člen v NATO a mohli sme pri konflikte priletieť na 14 stíhačkách, prísť na nových obrnených transportéroch a ukazovať silu pred veľmocou zvanou Rusko na provokačných cvičeniach NATO, to iba destabilizuje situáciu a vnáša do vzťahov nepokoj. Odmietame takéto besnenie a zapájanie sa do konfliktov.
Naďalej sme presvedčení a posledný tender nás o tom znova presvedčil, že naše členstvo v NATO nie je potrebné a budeme iniciovať vypísanie referenda za zotrvanie našej krajiny v NATO aj po roku 2020. O takejto téme by sa mali ľudia rozhodovať vo funkčnom referende, ktoré chceme rovnako presadiť do nášho politického systému pre lepšiu kontrolu občanmi. Na základe toho by bolo v budúcnosti možné, aby si o takejto zásadnej otázke ako zotrvanie v NATO, prípadne nákup vojenskej techniky za miliardy, rozhodli občania“, uviedol vo vyhlásení predseda strany Marek Géci.
Redakciu informoval Marek Géci, predseda stany Priama demokracia- PD