Zemetrasenie sa vyskytlo v plytkej hĺbke, približne 80 kilometrov severozápadne od metropoly Káthmandu a malo predbežne stanovenú magnitúdu 7,8, niektoré zdroje uvádzajú magnitúdu 7,9. Otrasy spôsobili zrútenie domov, zrovnali so zemou stáročia staré chrámy a vyvolali aj lavíny na najvyššej hore sveta Mount Everest v Himalájach. Išlo o najhoršie zemetrasenie v chudobnej juhoázijskej krajine za 81 rokov.
V Nepále, s 27,8 milióna obyvateľov, zasiahlo zemetrasenie najmenej 29 zo 75 okresov. Nepálsky kabinet sa na zasadnutí rozhodol vyčleniť 500 miliónov rupií (päť miliónov dolárov) na núdzovú pomoc pri katastrofe, informovala agentúra DPA.
Zemetrasenie zabíjalo až v štyroch krajinách, takže celkovo si vyžiadalo najmenej 906 obetí – 20 ľudí zahynulo v Indii, šesť v Tibete a dvaja v Bangladéši. Dvaja čínski občania zomreli na nepálsko-čínskej hranici. Počet obetí bude takmer určite stúpať, uviedol zástupca generálneho inšpektora nepálskej polície.
Podľa agentúry Reuters zemetrasenie uvoľnilo lavínu na Mount Evereste, ktorá zabila najmenej desať ľudí, práve na začiatku hlavnej horolezeckej sezóny. Lavína pochovala časť základného tábora, čo vyvolalo obavy o bezpečnosť stoviek horolezcov, ktorí sa nachádzali v okolí, uviedlo ministerstvo turistického ruchu. Dodalo, že dva stany v tábore sú plné ranených a že počet zabitých bude zrejme stúpať. Medzi obeťami budú pravdepodobne aj zahraniční horolezci a šerpovia.
Podľa odhadov predstaviteľov ministerstva sa v základnom tábore nachádzalo najmenej 1000 horolezcov, vrátane asi 400 cudzincov. Apríl je najobľúbenejším mesiacom na zvládnutie Mount Everestu.
Zemetrasenie sa začalo len niekoľko minút pred poludním a pocítilo ho husto zaľudnené Údolie Káthmandu, kde žije asi 2,5 milióna ľudí, potom zachvátilo hlavné mesto Káthmandu a šírilo sa všetkými smermi – na sever k Himalájam a Tibetu, na juh k indo-ganžským nížinám, na východ smerom k delte rieky Brahmaputra v Bangladéši a na západ k historickému mestu Láhaur v Pakistane.
O hodinu nasledoval dotras s magnitúdou 6,6 a menšie následné otrasy postihovali región ešte niekoľko hodín. Obyvatelia vybiehali v panike zo svojich domovov a z budov. Múry sa rúcali, stromy sa knísali, elektrické stožiare padali a na uliciach i múroch sa objavovali obrovské praskliny. A všade naokolo sa dvíhali mraky prachu.
Do niekoľkých hodín od zemetrasenia sa nemocnice začali zapĺňať desiatkami ranených ľudí. Organizovaná záchrana zväčša chýbala a tak mnohých ranených privážali do nemocníc priatelia alebo príbuzní. Meteorológovia predpovedajú na dnešnú noc a na nedeľu dážď i búrky s hromami a bleskami.
mž