“Čelíme dramaticky sa meniacemu bezpečnostnému prostrediu. Na východe Rusko útočí na Ukrajinu,” upozornil Rasmussen.
Na otázku, čo si myslí o najnovšom pláne ruského prezidenta Vladimira Putina na vyhlásenie prímeria na Ukrajine, Rasmussen uviedol, že aliancia víta všetky snahy o nájdenie mierového riešenia tohto konfliktu.
Dodal však, že všetko záleží od toho, čo sa deje v mieste konfliktu. “Bohužiaľ, stále sme svedkami toho, že Rusko pokračuje v destabilizácii situácie na Ukrajine,” uviedol Rasmussen.
Šéf NATO vo svojej odpovedi narážal aj na postoj Moskvy, ktorá odmieta tvrdenia o prítomnosti ruských jednotiek na území Ukrajiny, zatiaľ čo podľa odhadov NATO tam Rusko vyslalo viac ako 1000 svojich vojakov.
Rasmussen podľa agentúry ITAR-TASS uviedol, že NATO naďalej vyzýva Rusko, aby stiahlo svojich vojakov od hraníc s Ukrajinou a začalo sa aktívne zúčastňovať na mierovom procese v regióne.
Upozornil, že Rusko porušilo základné princípy zmlúv podpísaných s NATO, ktoré sú základom bezpečnostnej architektúry v Európe. Dodal, že bez ohľadu na to aliancia naďalej podporuje toto usporiadanie, aj keď priznal, že v dôsledku krízy na Ukrajine pozastavila praktické programy spolupráce s Ruskom. Zdôraznil však, že politické a diplomatické kanály pre vzájomnú súčinnosť Ruska s NATO sú stále otvorené.
Vo Walese sa dnes koná vrcholný summit NATO. Oficiálny program dvojdňovej schôdzky na najvyššej úrovni je zameraný na krízu na Ukrajine a ukončenie bojovej misie aliancie v Afganistane. Rokovať sa však bude aj o náraste vplyvu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) na Blízkom východe.
Rasmussen v tejto súvislosti vyhlásil, že spojenci NATO sa budú zaoberať každou žiadosťou irackej vlády o pomoc v jej úsilí potlačiť rozpínavosť IS.
jf