Každému z odpovedajúcich boli položené rovnaké otázky. Odpovede kandidátov prinášame v abecednom poradí.
Pavol Hrušovský
Na riešenie ktorých troch oblastí by ste sa po svojom prípadnom zvolení do funkcie zamerali najviac?
Pavol Hrušovský by medzi tri oblasti zaradil vymožiteľnosť práva, nezamestnanosť, spolupatričnosť.
“Súdnictvo dnes nefunguje, ľudia, živnostníci alebo firmy sa nevedia na súdoch dovolať svojich práv. Rovnako zlá vymožiteľnosť práva je najväčším problémom pre zahraničných investorov, ktorí potom sa radšej obrátia na inú krajinu. Regionálne rozdiely sú na Slovensku obrovské a nezamestnanosť v niektorých regiónoch je alarmujúca. Na to, aby naši ľudia neodchádzali do zahraničia potrebujeme viac pracovných miest. Zo spoločnosti sa vytrácajú základné hodnoty ako ľudskosť a spolupatričnosť, nemá si kto zastať slabých a hendikepovaných. To treba zmeniť.”
Ako kandidát na prezidenta, ako by ste chceli vplývať na justičný systém, resp. súdnu moc, najmä čo sa týka jeho vedenia, korupcie či prieťahov v súdnom konaní?
“Dnes každý na Slovensku vie, že situácia v justícií je zlá. V prvom rade potrebujeme ústavnú zmenu na oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu a predsedu Súdnej rady. Rovnako musí platiť rovnosť pred zákonom, preto by sudcovia nemali mať trestnoprávnu imunitu. Ako prezident by som odvolal súčasné vedenie Ústavného súdu, lebo jeho nečinnosť je škandalózna. Rovnako by som zvolal rokovanie premiéra, predsedu NR SR a predsedov parlamentných strán spolu s právnymi expertmi, aby sa dohodli na zásadných zmenách v súdnictve, ktoré získajú širokú podporu a nebudú sa so zmenami vlády zásadne meniť. Zlá vymožiteľnosť práva, rodinkárstvo a korupcia sú hlavnými dôvodmi, prečo máme nízky hospodársky rast, vysokú nezamestnanosť a zlé podnikateľské prostredie.”
Ako by ste chceli riešiť otázku korupcie a to najmä v štátnej správe, príp. v tejto súvislosti prepojenie na finančné skupiny?
“Treba si uvedomiť, že prezident nedisponuje výkonnou mocou, ale má prirodzenú autoritu a rešpekt. Prezident nemôže mlčať, ale využiť svoju autoritu a rešpekt pomenovať problémy a kauzy. Prezident nemôže mlčať, keď na Slovensku sú ľudia rovní a rovnejší pred zákonom. Prezident musí konať a vyvíjať tlak na účinné riešenia. Na Slovensku nepotrebujeme ani tak nové zákony, ale čestných a skúsených ľudí.”
Schvaľujete registrované partnerstvá homosexuálnych dvojíc?
“Nie. Manželstvo je zväzok muža a ženy a tak by malo byť chránené a podporované. Som konzervatívny politik a nie som za experimenty s vytváraním nových inštitútov.”
Schvaľujete manželstvá homosexuálnych dvojíc?
“Nie.“
Schvaľujete adopcie detí párov rovnakého pohlavia?
“Nie.”
Ako sa pozeráte na zavedenie sexuálnej výchovy už od prvého stupňa základných škôl v duchu tzv. rodovej ideológie? Ste za zavedenie tejto výchovy?
“Nie. Rodina je základná bunka spoločnosti a rodičia sú tí, ktorí hrajú kľúčovú rolu pri výchove svojich detí. Nemali by sme túto kompetenciu brať rodičom a pod rúškom slobody ničiť výchovu našich detí proti vôli rodičov.”
Podľa vášho názoru patrí sexuálna výchova detí skôr do kompetencie rodičov alebo školy?
“Rodičov. Jednoznačne rodičov. Škola je tu na rozvíjanie praktických vedomostí a talentov dieťaťa, ale rodina je tá, ktorá by dieťa mala formovať. Štát namiesto vytvárania škodlivých experimentov by mal vytvárať lepšie prostredie na život našich rodín a skvalitnenia škôl na Slovensku.”
Ste za sprísnenie súčasnej právnej úpravy v oblasti ochrany práv detí, ktorá by uľahčila odoberanie detí z rodín na Slovensku a to aj v nie celkom jasných prípadoch, alebo ste za zachovanie a lepšie uplatňovanie súčasnej právnej úpravy a lepšiu prácu sociálnych pracovníkov s rodinami?
“Som za zachovanie a lepšie uplatňovanie súčasnej právnej úpravy. Násilné odoberanie detí z rodín je neľudské. To, čo sa deje v Anglicku je pre mňa nepredstaviteľné. Rodina na Slovensku by mala byť chránená a podporovaná. Samozrejme, keď sa vyskytnú neriešiteľné problémy, potom musí štát chrániť najmä práva detí.”
Odpovede neposkytli šiesti kandidáti
Zo štrnástich oslovených kandidátov na otázky neodpovedali šiesti. Robert Fico (Smer-SD) neodpovedal s ospravedlnením sa zo záneprázdnenosti. Vladimír Fischer (občianský kandidát), Ján Jurišta (KSS), Milan Kňažko (nezávislý), Helena Mezenská (občianská kandidátka) a Jozef Šimko (SNS) na otázky nereágovali.
as