Petro Porošenko si tento pozemok kúpil ešte v r. 2009. Pravidelne ho zapisuje aj do majetkového priznania. Veľkosť pozemku – 0,6135 ha. Podľa ukrajinských zákonov vo všeobecnosti a konkrétne podľa zákonu „O ochrane kultúrneho dedičstva“ na výstavbu v ochranných pásmach treba získať špeciálne povolenie od pamiatkarov a ministerstva kultúry. Novinári zistili, že podobné povolenie Porošenko od ministerstva kultúry a pamiatkárov nedostal.
Taktiež nesplnil ani ďalšiu podmienku: nevykonal archeologický prieskum pred začiatkom stavebných prác. Ako informovali pamiatkári, čiastočný „povrchový“ prieskum bol síce vykonaný, ale až v novembri r. 2011 – dva roky po tom, čo Porošenko začal s výstavbou.
Štátna architektúrno-stavebná inšpekcia Ukrajiny zaregistrovala oznámenie o začiatku stavebných prác. Nekompetentné počínanie stavbárov v r. 2012 zapríčinilo zrútenie jednej z veží Alexejevskéej bašty Kyjevskej pevnosti – historického komplexu, ktorý sa nachádza na hranici s Porošenkovým pozemkom. Generálna prokuratúra Ukrajiny dostala sťažnosť na tieto aktivity vtedajšieho podnikateľa Petra Porošenka. Začala vyšetrovanie a stavebné práce pozastavila.
V novembri tohto roku však, krátko po tom, čo sa Petro Porošenko stal prezidentom Ukrajiny, toto vyšetrovanie jednoducho zmietli zo stola a celú vec uzatvorili – nič sa nedeje… Tlačová služba Generálnej prokuratúry Ukrajiny informovala novinárov, že 6. novembra 2014 prijala rozhodnutie o zastavení vyšetrovania, pretože tento skutok sa nedá označiť za trestný čin. Všetky snahy novinárov získať nejaké vysvetlenia alebo komentáre od samotného prezidenta alebo aspoň jeho tlačovej služby boli márne: „kompetentní“ neodpovedali ani na jednu otázku.
Pred niekoľkými dňami sa však s novinármi spojil istý občan, ktorý sa predstavil ako Alexander Jefimovič a poskytol im aj ďalšie dokumenty, podľa ktorých prezident Ukrajiny začal podobnú výstavbu aj na ďalšom svojom pozemku, ktorý sa taktiež nachádza v ochrannom pásme. Stavebné práce začal zasa bez archeologického prieskumu a bez povolenia od pamiatkárov a ministerstva kultúry.
Novinári iba konštatujú, že „sú v demokratickom štáte Ukrajina občania, ktorí si môžu dovoliť všetko – demokraciu chápu po svojom a zákony pre nich neplatia…“
eu