Bratislava 20. marca (TASR) – Noví veľvyslanci Austrálie, Iránu, Arménska a Tuniska dnes odovzdali poverovacie listiny slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Informovala o tom Kancelárie prezidenta (KP) SR.
"Chcel by som sa poďakovať aj za ústretový prístup vašej vlády k našim krajanom, sme vďační aj za podporu vysielania rozhlasu v slovenskom jazyku," povedal okrem iného slovenský prezident austrálskemu veľvyslancovi Davidovi Gordonovi Stuartovi. Podľa KP SR žije oficiálne v Austrálii 7500 Slovákov, neoficiálne sa ich počet odhaduje až na 20.000. Ďalej informovala, že prioritou nového veľvyslanca Austrálskeho zväzu v SR bude ekonomická spolupráca. Austrália ponúka možnosti spolupráce aj v oblasti cestovného ruchu a školstva. "Pripravujeme novú legislatívu, ktorá by mala ešte viac priblížiť možnosť štúdia vašich študentov na našich školách," uviedol ambasádor. Podľa KP SR študuje v súčasnosti v Austrálii asi 1500 slovenských študentov.
Témou rozhovoru slovenského prezidenta a iránskeho diplomata boli aj otázky jadrového programu. Ivan Gašparovič na margo tejto oblasti konštatoval, že slovenská strana má záujem o posilňovanie dôvery, dosiahnutie komplexného, vyjednaného a udržateľného riešenia problému iránskeho jadrového programu. Iránsky diplomat Hassan Tajik uistil Gašparoviča, že jeho krajina si je vedomá medzinárodných záväzkov a takisto aj záväzkov týkajúcich sa vývoja a výskumu jadrových zariadení. Veľvyslanec sa zmienil o jeho úsilí pri riešení prepustenia slovenského občana Mateja Valúcha zo začiatku tohto roka. Ivan Gašparovič zase konštatoval, že konzulárny prípad zadržaného Valúcha bol rýchlo vyriešený a kompletne uzavretý, k čomu výrazne pomohli diplomatické aktivity na oboch stranách, informovala KP SR.
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Arménskej republiky Tigran Sejranian v rozhovore s hlavou štátu poznamenal, že Arménska ekonomika utrpela dôsledkami hospodárskej krízy. Aj preto má Arménsko podľa jeho slov záujem o posilnenie ekonomickej spolupráce najmä v oblasti poľnohospodárstva, výstavby infraštruktúry a obchodu. Slovenská republika je podľa Gašparoviča pripravená poskytnúť Arménsku svoje know-how v oblasti ekonomickej a politickej transformácie a integrácie do Európskej únie (EÚ) s tým, že vhodným rámcom na zdieľanie expertízy je projekt Východného partnerstva.
Prezidentská kancelária ďalej uviedla, že Gašparovič v rozhovore s tuniským veľvyslancom Mohamedom Samirom Koubaom zdôraznil, že stabilita regiónu severnej Afriky je strategicky dôležitá aj pre bezpečnosť EÚ. "Za jeden z kľúčových faktorov pre úspech demokratizačného procesu v Tunisku i v celom regióne považujeme reformu bezpečnostného sektora, v ktorej Tunisku sami pomáhame formou odovzdávania slovenských skúseností," povedal. Veľvyslanec Tuniskej republiky ocenil záujem Slovenska zriadiť v Tunisku zastupiteľský úrad. "Chcem Vás uistiť, že krajina dnes už smeruje správnym smerom," reagoval na vývoj v Tunisku po nástupe Arabskej jari a politických zmenách na severe Afriky.