Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) sa po dlhých rokoch podarilo spustiť pilotný projekt pozývacieho populačného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka formou vyšetrenia zo stolice. Podľa odhadov by sa tak mohlo podariť zachrániť ďalších 362 ľudských životov, čo znamená čistý finančný prínos za odvrátenie úmrtí vo výške 16 miliónov eur. „Vyšetrením zo stolice sa odhalí prítomnosť nádoru od najrannejších štádií alebo väčšie polypy, čiže predrakovinové nezhubné výrastky čreva. Po päťdesiatke je však nevyhnutné absolvovať kolonoskopiu. Táto presná diagnostická a terapeutická metóda detailne zisťuje prítomnosť polypov a nádorov, zachytí rakovinu aj vo včasnom, liečiteľnom stave,“ vysvetľuje doc. MUDr. Martin Huorka, CSc., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Podľa Národného onkologického inštitútu (NOI) predstavujú ročné náklady spojené s rakovinou hrubého čreva a konečníka 70 miliónov eur, pričom 78 percent súvisí s tretím a štvrtým štádiom ochorenia. Čím je štádium vyššie, tým je finančne nákladnejšia starostlivosť o pacienta – lieky, ambulantné výkony, hospitalizácie a chirurgické zákroky.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť vyzýva Vládu SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, zdravotné poisťovne a ďalšie inštitúcie, aby prijali opatrenia na zníženie výskytu a úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka. SGS požaduje zabezpečiť úhradu primárnej skríningovej kolonoskopie pre pacientov v rizikových skupinách – s pozitívnou rodinnou anamnézou, so stavom po odstránených polypoch alebo prekonanej rakovine hrubého čreva a s chronickými črevnými zápalovými ochoreniami v bezlimitnom režime. Ďalej žiada zabezpečiť dostupnú bezbolestnú kolonoskopiu – gastroenterologické pracoviská vybaviť tak, aby sa v nich mohla vykonávať analgosedácia (pacient je pri vedomí, bolesť tlmia lieky) a celková anestézia v súlade s klinickou praxou.
„Zároveň žiadame zabezpečiť primeranú úhradu kolonoskopie v analgosedácii či celkovej anestézii formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti, tak ako je to štandardom v modernej Európe,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., vedecký sekretát Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. Súčasťou výzvy je aj požiadavka investovať z verejných zdrojov adekvátne prostriedky na osvetové kampane, ktoré podporujú účasť na skríningu a uhrádzať v primeranej výške zložité výkony na špecializovaných pracoviskách. Veľké polypy a nádory vo včasných štádiách je možné odstrániť endoskopicky, bez toho, aby bola nevyhnutná operácia. Takéto výkony sú však prístrojovo i finančne náročnejšie.
(lbr)