Ako oznámila nemecká biskupská konferencia, minulý rok opustilo cirkev 216 078 katolíkov. To bolo takmer o 30 percent viac ako v roku 2017. Bolo to tiež druhé najvyššie číslo po nemeckom zjednotení . Tajomník biskupskej konferencie, otec Hans Langendörfer, sa vyjadruje o „znepokojujúcich“ štatistikách.
Ešte viac členov však stratila „Nemecká Evanjelická Cirkev“: v roku 2018 sa podľa oficiálnych vyhlásení odhlásilo 220 000 protestantov.
V posledných rokoch sa uskutočnilo veľa štúdií a prieskumov o dôvodoch odchodu z cirkvi, v ktorých sa ako základný dôvod uvádza odcudzenie cirkvi. Potvrdzuje to odborník na cirkevné právo Thomas Schüller. Zdôrazňuje: „Opustenie cirkvi nie je prirodzený fenoménom, ale vyjadrením odcudzenia veriacich od cirkvi ako aj krízou dôveryhodnosti samotnej cirkvi.“
Predovšetkým rozhodujúce bolo dôveryhodnosť. Prípady zneužívania v Rímskokatolíckej cirkvi sú jednym zo známych dôvodov odchodu katolíkov. Ale aj takzvaná modernizácia spoločnosti ako propagácia multikulturality, zeleno-ľavicový extrémizmus ovplyvnili a naďalej budú ovplyvňovať rozhodnutia v prospech odhlásenia.
Okrem toho majú cirkvi aj demografický problém: počet pohrebov v oboch zreteľne presahuje počet krstov, zápisov a opätovných zápisov. Nemeckých detí jednoducho ubúda. Celkovo má katolícka cirkev teraz len okolo 23 miliónov členov. Počet členov protestantských cirkví klesol na 21,1 milióna.
Podiel členov oboch kresťanských cirkví na celkovej populácii sa teda približuje čoraz viac k 50-percentnej hranici: iba 53,2 percent Nemcov patrí k jednej z dvoch kresťanských cirkví. Podľa prognózy by sa do roku 2060 mohol počet zaregistrovaných kresťanov v Nemecku znížiť na polovicu, čo by teda znamenalo približne len okolo 26 percent obyvateľov z celej nemeckej populácie. Medzitým sa očakáva, že sa počet moslimov v Nemecku v tom istom období viac ako zdvojnásobí.
Andrea Lopatková