Pretrhnutie priehrady Kachovka je dokonalý zločin

Pretrhnutie priehrady Kachovka je dokonalý zločin

Kyjev 9. júna 2023 (HSP/Indianpunchline/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)

 

Narušenie priehrady Nová Kachovka na rieke Dneper na vojnou zničenej Ukrajine, ku ktorému došlo v utorok, je nepochybne katastrofou obrovských rozmerov, skutočnou ekologickou a ľudskou katastrofou, ktorá môže prežiť aj samotnú vojnu, píše indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. Prinášame preklad jeho komentára 

Zaplavené domy v ukrajinskej obci Dniprjany
Na snímke zaplavené domy po zničení Kachovskej priehrady v ukrajinskej obci Dniprjany

Na reakcii Bieleho domu na túto udalosť od Johna Kirbyho, koordinátora pre strategickú komunikáciu v Rade pre národnú bezpečnosť, je však zarážajúce, že sa taktne vyhol tomu, aby podporil ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, ktorý ukázal prstom na Rusov.

Reklama

Kirby povedal: “Videli sme správy o tom, že Rusko je zodpovedné… Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme tieto správy posúdili. A spolupracujeme s Ukrajinou, aby sme získali viac informácií. V tejto chvíli však nemôžeme jednoznačne povedať, čo sa stalo…”

Kirby by sa nenechal vtiahnuť na územie, na ktoré vstupujú len blázni a kam sa boja vstúpiť anjeli. A čo je zaujímavé, jeho poznámka sa niesla v podobnom duchu ako poznámka britského premiéra Rishiho Sunaka tiež – “je príliš skoro na to, aby sme to mohli definitívne povedať”. Sunak, ktorý bol 6. júna na ceste do Washingtonu, povedal, že britské obranné spravodajstvo má “dôkladne vyšetriť” s cieľom zistiť, kto je za katastrofu zodpovedný.

Reklama

Samozrejme, je celkom možné, že Británia nakoniec nájde spôsob, ako nejakým spôsobom zvaliť vinu na Rusko. V súčasnosti však nemá v rukách nič konkrétne, čím by mohla Moskvu očierniť.

Situáciu totiž komplikuje to, že podľa klasického latinského kánonu cui bono (v čí prospech?) o identifikácii podozrivých zo zločinu možno Ukrajinu aj Rusko považovať rovnako za “víťazov” alebo “porazených”. To je potrebné vysvetliť.

Vezmime si najprv Ukrajinu. Tá je víťazom, keďže Rusko si zničením priehrady zrejme strelilo do nohy, keďže topografia miesta je taká, že povodňou je viac postihnutá dolná východná strana Dnepra v Chersonskej oblasti, ktorú mali v rukách Rusi. Po druhé, povodeň odplavila míny a veľkú časť opevnení, ktoré Rusi starostlivo pripravili, aby zabránili rozsiahlej ukrajinskej ofenzíve. Ukrajinským silám by sa teraz otvorila cesta, pravdepodobne, keď povodeň ustúpi.

Po tretie, pre Kyjev je obrovským propagandistickým trikom bubnovať za zdatnej pomoci západných médií, že Rusi spáchali vojnový zločin. Zelenskyj napísal na Facebooku: “Ruskí teroristi. Zničenie priehrady vodnej elektrárne Kachovka len potvrdzuje pre celý svet, že ich treba vyhnať zo všetkých kútov ukrajinskej zeme. Nemal by im zostať ani meter, pretože každý meter využívajú na teror. Len víťazstvo Ukrajiny vráti bezpečnosť. A toto víťazstvo príde. Teroristi nebudú schopní zastaviť Ukrajinu ani vodou, ani raketami, ani ničím iným.”

Toto veľké psychologické víťazstvo sa zároveň zhoduje so začiatkom očakávanej “jarnej ofenzívy” Kyjeva. Okrem toho je Kyjev veľkým víťazom, ak zničenie priehrady Kachovka ovplyvní chladiaci systém reaktora (reaktorov) v Záporožskej jadrovej elektrárni (čo by z toho urobilo prvotriednu európsku krízu) a/alebo ohrozí dodávky vody pre Krymský polostrov (čo by mohlo znepriateliť ruskú verejnú mienku.) Rovnako bola priehrada Kachovka vodnou elektrárňou a v Ruskom ovládaných oblastiach by mohol nastať nedostatok elektrickej energie, píše Bhadrakumar.

Reklama

Najväčšou “výhrou” pre Kyjev však bude to, že po opadnutí vody už nič nebude brániť jeho budúcim obojživelným útokom v strategickej Chersonskej oblasti, keďže Rusko už využilo tromf v podobe inžinierskych záplav z priehrady Kachovka na odplavenie ukrajinského výsadku na východnom brehu Dnepra.

Na druhej strane, pokiaľ ide o Rusko, veľká otázka, ktorá si žiada odpoveď, znie: Prečo by chcelo zničiť priehradu, keď malo vždy jednoduchšiu možnosť vytvoriť obrovské záplavy, ktoré by utopili ukrajinské rozmiestnenie tým, že by jednoducho zdvihlo stavidlá na ktoromkoľvek mieste?

Ruský minister obrany Sergej Šojgu vo vzácnom vyhlásení svojho druhu ponúkol vysvetlenie, že po tom, čo Kyjev utrpel veľmi ťažké straty v prvých 2 – 3 dňoch prebiehajúcej ukrajinskej ofenzívy na doneckom smere, má naliehavú potrebu “presunúť jednotky a techniku z chersonského smeru do svojej útočnej oblasti” na severe a uchýlil sa k teroristickému činu, aby zaplavil región “s cieľom zabrániť útočným akciám Ruska”.

Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu

Je to logické vysvetlenie, ale je v ňom rozpor, nakoľko preriedením rozmiestnenia na chersonskom fronte, najmä pozícií vo vnútri močaristých ostrovov na rieke Dneper, kde boli rozmiestnené multiplikátory síl, ako sú dronové opakovače a relé, sa ukrajinské sily dostali do nevýhody, ktorú môže ruská strana vždy po opadnutí záplav využiť.

Je jasné, že Rusko je víťazom, ak sa rozhodne prekročiť Dneper v Chersonskej oblasti a oslobodiť historickú Odeskú oblasť (a hneď za ňou sa spojiť s ruskými vojskami izolovanými v moldavskom Podnestersku), keď už ukrajinská strana nemá žiadnu hrádzu, ktorá by zaplavila región a bránila ruskému postupu na západ!

Reklama

Po druhé, čistým ziskom je, že záplavy zatopili všetky muničné sklady, ktoré Ukrajinci budovali v Chersone pre ofenzívu v južnom regióne. Po tretie, súčasné záplavy bránia akýmkoľvek obojživelným útokom ukrajinských síl, čo umožňuje ruskej armáde odvrátiť zrak od chersonského frontu a sústrediť sa namiesto toho na severný front, kde sa zrejme rozvíja hlavný ťah ukrajinskej ofenzívy.

Medzitým podľa správ ruských médií, ktoré sa odvolávajú na názory expertov:

  • Hromadná evakuácia mesta Nová Kachovka v dôsledku zničenia priehrady nebude potrebná, keďže väčšina obyvateľstva opustila mesto na jeseň počas preskupovania vojsk z chersonského smeru;
  • Očakáva sa, že hladina vody klesne na normálnu úroveň do 72 hodín;
  • Hladina vody v Severokrymskom kanáli nie je nijako ovplyvnená vďaka dodatočným nádržiam, ktoré boli vybudované v období rokov 2014 – 2022, keď Kyjev uvalil na Krym “vodnú blokádu”;
  • Ruská armáda predvídala súčasné udalosti v Chersone a pripravila vrstvené obranné opevnenia, za ktorými sú teraz umiestnené vojská.

Ruský vojenský expert plukovník Vitalij Kiseľov v televízii povedal: “Čo sa týka zmien na našich obranných opevneniach, áno, do určitej miery ich bude treba presunúť. Ale nie je to kritické. Kritické nie je ani to, že sa nepriateľ môže pokúsiť zaútočiť v tejto oblasti.”

Nech sa to zdá akokoľvek neuveriteľné, známy bloger Simplicius Mysliteľ v dôkladnej, zasvätenej “postmortem” pretrhnutia priehrady Kachovka ponúka novú “prírodnú teóriu, podľa ktorej sa priehrada zrútila sama od seba”:

Tu ide o priehradu, ktorá už v priebehu minulého roka dostala toľko rán od ukrajinskej a ruskej armády a bola vo vážnom havarijnom stave, pričom satelitné snímky v dňoch pred jej pretrhnutím už ukazovali, že v strede masívne preteká. Možno to priehrada, ktorá zažila slávne časy v sovietskej ére, už nevydržala. Pretrhnutie skutočne “vyzerá ako čisté pretrhnutie”.

Najnepríjemnejším rezom je, že Kyjev, ktorý ovláda niekoľko ďalších priehrad na hornom toku rieky – napríklad vodnú elektráreň v meste Záporožie a v meste Dnipro – sa začal hrať aj s ich vodnou hladinou a napúšťať nádrž Kachovka, čím vznikol obrovský tlak na 67-ročnú priehradu. To znamená, že “priehrada sa zrútila sama od seba, a nie priamym požiarom alebo sabotážou výbušnín, ale aj tak ju do zrútenia dotlačili priame kroky kyjevského režimu”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali