Bratislava 16. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Vo vete môžeme použiť príslovku preto aj predložkové spojenie pre to
Ilustračné foto
Príslovka preto odkazuje na príčinu, účel, cieľ, ktoré vyjadrujeme vedľajšou vetou. Napríklad: Išiel k lekárovi preto, lebo bol chorý. Prišiel domov, preto sa vyzul. Auto sa pokazilo, preto ho dal do servisu.
Predložkové spojenie pre to sa píše oddelene a vyjadruje tiež príčinu, že sme niečo urobili pre nejaký dôvod – pre niečo (väzba s akuzatívom). Napríklad: Sú ľudia, ktorí majú pre to zmysel. Urobíme všetko pre to, aby zostal nažive. Zostali sme doma pre to, aby sme sa nenakazili.
.
Varovanie
Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.