Bamako/Abidjan/Paríž 12. januára (TASR) – Malijské jednotky sa dnes za podpory francúzskeho letectva zmocnili mesta Konna v strednej časti krajiny, ktoré obsadili islamistickí povstalci vo štvrtok v rámci svojho postupu na juh krajiny. Potvrdili to dnes francúzske médiá.
Úlohou francúzskych jednotiek v Mali je pomôcť tamojšej vláde zastaviť postup islamistov, ktorí ovládajú sever krajiny a v uplynulých dňoch výrazne postúpili aj smerom na juh.
Vzhľadom na vývoj situácie malijský prezident Dioncounda Traoré v piatok vyhlásil v krajine výnimočný stav.
Okamžité vyslanie vojenskej pomoci do Mali schválili aj štáty západnej Afriky. Presun jednotiek západoafrického regionálneho združenia ECOWAS do Mali sa začne v pondelok, informovali dnes vládne zdroje z Pobrežia Slonoviny, ktoré v súčasnosti predsedá ECOWAS.
Intervencia zahraničných jednotiek v Mali prichádza zhruba rok po tom, ako sa ozbrojenci z kmeňa Tuarégov a islamistickí povstalci zmocnili mesta Timbuktu a dvoch ďalších lokalít na severe Mali, kde odvtedy začali presadzovať zákony islamského práva šaría, vrátane uplatňovania trestov ako kameňovanie či odtínanie končatín. Pôvodne chceli na obsadenom území vyhlásiť nezávislý štát, ale od tohto zámeru upustili.
Mali, bývalá francúzska kolónia, v súvislosti s vývojom situácie v krajine požiadala Paríž o vojenskú pomoc proti islamistom blízkym al-Káide, ktorí už vyše roka kontrolujú púštne oblasti na severe krajiny.
Francúzsky prezident Francois Hollande v piatkovom vystúpení, ktorým zdôvodnil invervenciu francúzskych jednotiek v africkej krajine, vyhlásil, že "teroristi" ohrozujú "samotnú existenciu Mali", ako aj mier a bezpečnosť v regióne. Prisľúbil, že intervencia francúzskych jednotiek potrvá len nevyhnutne dlhý čas a bude striktne v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.
Francúzsko je prvým západným štátom, ktorý zasahuje v rok trvajúcom konflikte v Mali. Spojené štáty podľa dnešných správ z Washingtonu zvažujú pomoc na úrovni logistického zabezpečenia a poskytnutia informácií spravodajských služieb.
Predsedníčka zahraničného výboru francúzskeho parlamentu Elisabeth Guigouová dnes v rozhovore pre francúzsky rozhlas uviedla, že francúzske jednotky boli vyslané do Mali na ochranu tam žijúcich francúzskych občanov. Podľa DPA ich tam žije približne 6000, pričom časť z nich sa dnes na výzvu parížskeho rezortu diplomacie vrátila do vlasti. Povstalci na severe krajiny zadržiavajú aj najmenej sedem Francúzov, ktorí sa stali obeťou únosu.