Prešov 23. novembra (TASR) – Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove si dnes pripomína 20. výročie vzniku. Pri tejto príležitosti sa v priestoroch leteckej základne uskutočnil slávnostný nástup jednotky.
História prešovského vrtuľníkového krídla siaha do novembra 1992, kedy rozhodnutím rady obrany ČSFR vznikla na letisku v Prešove 4. letecká základňa a 4. vrtuľníkový pluk. Odvtedy letecká základňa prešla ďalšími reorganizačnými zmenami. V októbri 2003 udelil prezident SR vtedajšej základni čestný názov "Letecká základňa generálplukovníka Jána Ambruša". Názov vrtuľníkové krídlo nesie od roku 2009.
Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec pre médiá uviedol, že toto vrtuľníkové krídlo je pevnou súčasťou OS SR, čo dokazuje aj počas celej svojej existencie.
"V súčasnosti sa čím ďalej tým viac dostávajú do popredia informácie o udalostiach, kedy práve spôsobilosti vrtuľníkového krídla nadobúdajú na význame. Takáto jednotka je schopná operatívne zasahovať a riešiť krízové situácie či už majú charakter vojenský alebo ide o živelné pohromy," povedal Koterec.
Za zásluhy o rozvoj či vzorné plnenie si povinnosti dnes medailami a odznakmi ocenili 23 príslušníkov vrtuľníkového krídla. Súčasnému veliteľovi krídla Ladislavovi Malákovi udelili titul Zaslúžilý vojenský letec OS SR.
Za prácu v oblasti medzinárodného a domáceho a krízového manažmentu poďakoval vojakom aj 1. zástupca náčelníka generálneho štábu OS SR Miroslav Kocian.
"Treba zdôrazniť ich pomoc obyvateľom a to nielen na východe republiky, ale aj na celom území Slovenska. Do budúcnosti chcem všetkým príslušníkom zaželať veľa úspechov. Verím, že rozvoj vrtuľníkového krídla bude napredovať," povedal Kocian.
Súčasný veliteľ Vzdušných síl OS SR Miroslav Korba konštatoval, že v tomto prešovskom útvare pôsobil takmer 20 rokov, najskôr ako pilot a potom ako veliteľ. Spomína si, že začiatky jeho budovanie neboli ľahké. Odvtedy jednotka profesionálne rástla a jej práca je rešpektovaná doma aj v zahraničí.
"Prvé misie, ktoré sme mali s vrtuľníkmi v roku 2002, 2003 boli v Bosne a Hercegovine. V roku 2007 sme boli nasadení do Kosova a v roku 2009 znovu do Bosny a Hercegoviny," pripomenul Korba. Doplnil, že k dnešnému dňu útvar nalietal viac ako 44.000 letových hodín a takmer 140.000 letov.
Pomenovanie získal útvar po prvom československom veliteľovi slávnej 312. čs. stíhacej perute Royal Air Force v rokoch druhej svetovej vojny. Generálplukovník Ambruš budoval československé letectvo pred druhou svetovou vojnou a počas nej v zahraničí pripravoval pilotov.
Na slávnostnom nástupe sa dnes zúčastnil aj jeho synovec Miloslav Ambruš. Konštatoval, že celá rodina si veľmi váži záujem a zachovávanie pamiatky jeho strýka, ktorý bol uznávaným odborníkom na vojenské letectvo predovšetkým v zahraničí.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam, videozáznam a fotoreportáž.