Preriekol sa Pellegrini? Alebo chcel výrokom o odovzdaní kompetencií vyslať nejaké posolstvo?

Preriekol sa Pellegrini? Alebo chcel výrokom o odovzdaní kompetencií vyslať nejaké posolstvo?

Bratislava 10. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Likvidácia slovenskej štátnosti môže byť jednou z kľúčových tém verejného diskurzu po nástupe progresívnych protislovenských síl k moci, obávajú sa mnohí vlastenci. Prichádzajú už prvé signály? Čo myslel premiér Pellegrini svojimi výrokmi o odovzdávaní kompetencií?

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

„Personálne zloženie najvyššieho vedenia EÚ napovedá, že jednou z kľúčových tém sa môže stať hlbšia integrácia EÚ. Stane sa dvojrýchlostná Európa realitou alebo nie? Aké kompetencie sme pripravení odovzdať? Aká je naša národná predstava takejto integrácie? Pokiaľ chce Slovensko v nej zájsť? Takáto diskusia sa na Slovensku zatiaľ poriadne nezačala a skôr je predmetom politického zápasu než poctivej odbornej diskusie,“ uviedol predseda vlády Peter Pellegrini vo svojom komentári v Hospodárskych novinách. Tento jeho výrok by nebolo dobré len tak prehliadnuť, je v ňom totiž povedané príliš veľa na to, aby išlo len o nejaké náhodné vyjadrenie alebo prerieknutie (v plnom znení ho nájdete TU).

Reklama

Podľa Pellegriniho by sa teda diskusia o odovzdaní ďalších kompetencií niekomu (ešte vlastne ani nevieme presne komu, ale skrátka niekomu demokratickému, nezištnému tam na západe, kto to s nami myslí dobre) mala stať predmetom „odbornej diskusie“ namiesto politického zápasu. K tomu však treba otvorene povedať niekoľko vecí.

Integrácia Slovenska do EÚ je v tejto chvíli už natoľko hlboká, že hovoriť o nezávislej krajine je v mnohých ohľadoch už aj teraz trochu pritiahnuté za vlasy. Každá ďalšia diskusia o odovzdaní kompetencií nejakému vzdialenému centru však už bude o skutočnom a zásadnom ohrození zvrchovanosti štátu, o ktorý sa Slováci toľké desaťročia usilovali.

Reklama

Ale predovšetkým: vážený pán premiér Pellegrini, rozhodnutie o príslušnosti k nejakému štátnemu útvaru nie je primárne o „odbornej“ diskusii, ale je to práve o tom politickom zápase, ktorý ste tak trochu s negatívnym podtónom spomenuli. Práve tak ako nie je o odbornej diskusii vstup do manželstva, tak nie je o odbornej diskusii ani rozhodnutie občanov o odovzdaní kompetencií demokraticky zvolených štátnych orgánov do rúk akéhosi vzdialeného centra.

Nie je to odborná, ale je to práveže politická voľba, dobrovoľné rozhodnutie, ktoré síce môže byť podložené odbornými informáciami, ale rovnako dobre iba intuitívnymi dôvodmi, prípadne úplne iracionálnymi emóciami. Je to totiž o demokratickom rozhodnutí občanov, je to výhradne o slovíčku „chcem“ alebo „nechcem“. Chceme sa stať opäť iba závislým regiónom nejakej ríše, alebo chceme, hoci aj chudobnejší, žiť vo vlastnom štáte spôsobom, akým sami chceme?

Netreba veľa odborných informácií na to, aby človek chápal, že väčšia ekonomika má svoje výhody, a že nepochybne nám nezávislí a „nezávislí“ odborníci ľahko vyrátajú (vysoko odborne), že sa ušetrí kopa peňazí, ak sa bude o všetkom rozhodovať a všetko riadiť a riešiť centrálne pre celú Európu, a ešte viac, ak to bude centrálne pre celú zemeguľu, prípadne priľahlú časť vesmíru. Nie je však treba ani vysokú odbornosť na to, aby človek pochopil, prečo ľudia s takýmto zmýšľaním bývajú označovaní ako neomarxisti.

Aj bez „odbornej“ diskusie sa človek ľahko dovtípi, že propagandisti novej európskej veľkoríše národa Nemeckého nám iste sľúbia, že sa ako jej súčasť budeme mať lepšie, než keby sme boli pánmi sami na svojom. Možno nám sľúbia, že časom by sme mohli mať aj (takmer) nemecké platy a dôchodky. Možno by sme si časom dokonca uvedomili, akú hlúposť urobili bývalé kolónie „demokratických“ koloniálnych mocností, že sa oslobodili. Veď dnes by nemuseli utekať do EÚ, keďže sami by boli EÚ, no nie? Zjavne tam vtedy neprebehla dostatočne odborná diskusia…

Vážený pán premiér Pellegrini, keď vtáčka lapajú, pekne (v tomto prípade odborne) mu spievajú. Ibaže rozhodnutie nechať sa už x-tý raz v histórii pohltiť západnou veľríšou v mene jej veľmocenských chúťok (argumentujúc, že veď to bude aj naša veľríša, hoci v skutočnosti je našou asi tak, ako bola našou aj CK monarchia, turecký sultanát či pred ním tatársky chanát) je voľbou, ktorú by mali urobiť občania.

Reklama

Toto je totiž principiálne rozhodnutie, ktoré nehľadí len na okamžitý úžitok, ale myslí aj na vzdialenú budúcnosť pre našich vnukov a pravnukov, budúcnosť oveľa vzdialenejšiu, než je tá, do ktorej spoľahlivo dočiahnu výpočty odborníkov – budúcnosť, pre voľbu ktorej napokon ani nemáme lepší nástroj, než len zdravú „sedliacku“ intuíciu. Toto rozhodovanie nie je a nesmie byť len o prvoplánových ekonomických efektoch, ale musí zohľadňovať záujmy celej krajiny, jej prírody, zdrojov, regiónov a budúcich generácií našich potomkov. Alebo nie? Je azda vlastenectvo iba o obchodovaní s naším bezprostredným blahobytom: ktorý majiteľ nás bude lepšie živiť, tomu sa odovzdáme?

Nuž a ešte je tu princíp subsidiarity. O ňom zakladatelia EÚ tvrdili, a vo všetkých základných materiáloch EÚ sa tak o ňom píše, že je základným filozofickým východiskom, na ktorom je architektúra EÚ postavená. Z tohto princípu okrem iného vyplýva aj to, že o čom si môže národný štát zmysluplne rozhodovať sám, o tom si aj rozhodovať má – a nemá tým poverovať vzdialené mocenské centrum. Keď sa na vec pozrieme z tohto pohľadu, tak vidíme, že európske národy skutočne nepotrebujú tútora, ktorý im bude diktovať, ako majú žiť a čo si majú myslieť: Európsku úniu potrebujú iba ako strešnú organizáciu, platformu na dohodnutie spoločného postupu, ale iba práve v tých veciach, v ktorých si to želajú.

Z toho vyplýva, že primeraná úroveň integrácie bola už dávno prekročená a namiesto diskusie o jej prehlbovaní by sme sa mali rozprávať o tom, ako ju uvoľniť. Preto je podozrivý aj samotný fakt, že nám pán premiér kladie otázky nie spôsobom, či vôbec chceme hlbšiu integráciu, ale berie to ako samozrejmosť – a rovno sa pýta, aké kompetencie sme pripravení odovzdať. A že by sme o tom mali odborne diskutovať (teda na fundamente kapitalistickej ekonómie, sociológie, politológie, ktoré sú dnes presadzované ako jediné správne) – inými slovami, priznať, že nie sme svojprávni na zodpovedné rozhodnutia a nechať za seba v tejto výsostne občianskej politickej voľbe rozhodnúť niekoho, kto „odborne“ dospeje k tomu správnemu záveru, ktorý si želá sponzor jeho zamestnávateľskej inštitúcie.

Premiér Pellegrini to nemá jednoduché, sedí na dvoch stoličkách: ako gubernátor tejto provincie musí byť zadobre s vodcami Ríše, a zároveň ako predstaviteľ relatívne národne sa tvoriaceho Smeru musí byť zadobre aj s obyvateľstvom. Lenže to sa dá iba do určitého času a do určitej miery. Každý sa skôr alebo neskôr vyfarbí a ukáže sa, za koho v skutočnosti kope.

Ivan Lehotský

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

09:22

Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia.

Lionel Messi Nashville FC - Inter Miami
Na snímke útočník Interu Miami Lionel Messi padá v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov CONCACAF proti Nashville FC 13. marca 2024 v americkom Fort Lauderdale
09:19

Pri inštalácii fotovoltiky si treba aktualizovať aj poistenie nehnuteľnosti a navýšiť si poistnú sumu o hodnotu solárnej elektrárne. Solárne panely totiž môžu zvýšiť hodnotu domu či iného objektu, v prípade podpoistenia by tak pri poistnej udalosti mohla poisťovňa vyplatiť menej peňazí. Upozornil na to riaditeľ pre neživotného poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.

08:50

Ceny ropy v utorok ráno mierne klesli. Ovplyvnili ich vyhliadky na väčšiu ponuku z Ruska, slabší než očakávaný dopyt v sektoroch, ako je letecké palivo, a tiež opatrné obchodovanie pred rozhodnutím americkej centrálnej banky Fed o úrokových sadzbách. Informovala agentúra Reuters.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v utorok o 7.24 h SEČ predával po 82,58 USD (75,82 eura). To bolo o 14 centov alebo 0,17 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

08:26

Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Manévre zahŕňali aj „super-veľké viacnásobné raketomety“ a došlo k nim len niekoľko dní po tom, ako Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli každoročné spoločné vojenské cvičenie Freedom Shield.

Kim Čong-un North Korea Koreas Tensions
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny
07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

06:57

Na doživotné väzenie bez šance na udelenia milosti odsúdil v pondelok súd v USA matku, ktorá svoju 16-mesačnú dcéru nechala v detskej ohrádke a odišla na dovolenku na desať dní. Dieťa v tom čase zomrelo, informovala agentúra AP.

06:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu súhlasil s návrhom amerického prezidenta Joea Bidena, aby do Washingtonu vyslal delegáciu vysokopostavených izraelských predstaviteľov na rokovania o plánoch Izraela zaútočiť na mesto Rafah na juhu Gazy, ktoré je baštou Hamasu. Podľa agentúry AFP o tom informoval Biely dom.

Netanjahu Biden
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) a americký prezident Joe Biden
06:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok zablahoželal Vladimirovi Putinovi k znovuzvoleniu do funkcie ruského prezidenta a ponúkol mu, že bude sprostredkovateľom medzi Moskvou a Ukrajinou.

S odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta o tom informovala agentúra AFP. Pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo Erdogan ponúkol svoje služby ako sprostredkovateľ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou.

Vladimir Putin Recep Tayyip Erdogan
Na snímke Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
06:50

Hokejový tím NHL Anaheim Ducks poslal Slováka Pavla Regenda späť do farmárskeho tímu San Diego Gulls. Informovala o tom oficiálna stránka klubu.

Včera 20:24

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok jednomyseľne schválili sankcie proti židovským osadníkom, ktorí sa dopúšťajú násilností voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali