Premnoženie tohto hlodavca je nebezpečné zvýšeným rizikom kliešťových infekcií po celej Európe

Premnoženie tohto hlodavca je nebezpečné zvýšeným rizikom kliešťových infekcií po celej Európe

Praha 27. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Tím vedcov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého (UP) v Olomouci a Fakulty veterinárnej hygieny a ekológie Veterinárnej a farmaceutickej univerzity (VFU) v Brne preukázal spojitosť medzi intenzitou výskytu infekčných chorôb a premnoženými hrabošmi. Svoj objav zverejnili v tlačovej správe Univerzity Palackého v Olomouci

Ilustračné foto

Pomocou dát o početnosti drobných hlodavcov možno podľa vedcov s ročným predstihom predpovedať riziko nakazenia lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou v Európe a včas pred týmto rizikom varovať obyvateľstvo.

Reklama

 

Záver vedcov

Reklama

Výskum trval tri roky a ukázal spojitosť medzi intenzitou výskytu týchto nebezpečných infekčných chorôb a premnoženými hrabošmi. Vedci uvádzajú, že hlodavce sú totiž hlavnými hostiteľmi lariev aj nýmf kliešťov, ktoré potom napádajú väčšie jedince vrátane človeka.

“V práci ukazujeme, že roky zvýšeného rizika nákazy lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou možno predpovedať pomocou početnosti hraboša poľného z minulého roka. S pomocou dát o početnosti hraboša v ČR sme úspešne predpovedali výskyty ochorení, nielen u nás, ale aj v Nemecku, Rakúsku a Slovinsku,” opísal výsledky trojročného výskumu vedúci katedry ekológie a životného prostredia Prírodovedeckej fakulty UP Emil Tkadlec.

Vedci sledovali početnosť hraboša poľného, ​​ktorý je pravidelne v dvoch až štvorročných intervaloch premnožený. Napríklad tento rok sa hraboše premnožili na Morave.

“Metódou analýzy časových radov sme preukázali, že kolísanie výskytu oboch kliešťových chorôb je silne závislé na cyklickom kolísaní početnosti hraboša poľného. Predpoveď sa ešte vylepšila pridaním klimatických vplyvov,” doplnil Tomáš Václavík z katedry ekológie a životného prostredia.

Predpovedanie rizika ochorenia kliešťovými chorobami sa stalo dôležitým predmetom výskumu po celom svete. Kým lymská borelióza postihuje ľudí v Severnej Amerike, Európe a Ázii, kliešťová encefalitída je ochorením, ktoré je rozšírené hlavne v strednej Európe a Ázii. V ČR sú bohužiaľ obe. Vírus encefalitídy bol dokonca prvýkrát izolovaný v bývalom Československu v roku 1948.

Reklama

 

Štatistika

V minulom roku malo Česko najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy z krajín Európskej únie. Bolo 712 prípadov, čo je najvyšší počet od roku 2011. Boreliózou sa potom v minulom roku nakazilo skoro štyri a pol tisíc ľudí, čo je takmer o tisíc viac ako v roku 2017.

Tento rok sa kvôli daždivému máju populácia hrabošov v Česku dramaticky zvýšila a v niektorých regiónoch poškodili 80 percent porastov. Najväčšie škody hlásia poľnohospodári na Morave. Zasiahnutá je celá južná Morava a Haná.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali