Bratislava 18. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
Doteraz sa k téme regulovania diskusii na internete vyjadroval najmä predseda SNS Andrej Danko. V najnovšom blogu sa k nemu pridal aj premiér Peter Pellegrini, ktorý uviedol, že nastal čas sa týmto problémom zaoberať. “Som pripravený v krátkom čase rokovať s prevádzkovateľmi webových stránok a portálov a nájsť riešenie, aby sme zamedzili šíreniu anonymnej nenávisti a virtuálnej beztrestnosti.”
Peter Pellegrini napísal, že vznik sociálnych sietí a ich masové využívanie vytvorilo zaujímavý paradox. “Väčšina z nás akoby mala dva svety. Jeden skutočný a druhý vo virtuálnej realite. Ten skutočný svet má presne definované písané aj nepísané pravidlá, podľa ktorých sa správame a prirodzene ich rešpektujeme. Slušnosť, rešpekt k tomu druhému, ako aj racionálny dialóg sú základné kategórie, ktorými sa väčšina ľudí riadi. Každé rozhodnutie a slovo je spájané s reálnym človekom a hodnotami, ktoré presadzuje. Rozoznávame, kedy porušujeme zákon a kedy prichádza za jeho porušenie sankcia. Odmalička sme vychovávaní v tom, že si uvedomujeme, čo je slušné a neslušné. Ide o súbor hodnôt, na ktorých stojí spoločnosť a napokon aj formovanie politickej kultúry štátu.”
Ten druhý svet, v ktorom existujeme, označil ako virtuálny. Niektorí ľudia podľa neho nadobudli presvedčenie, že v tomto priestore môžu platiť iné pravidlá. “Je to priestor, ktorý nám umožňuje vytvárať inú identitu, skrývať sa za iných a často formulovať postoje a názory, ktoré by sme možno v reálnom svete nikdy nahlas nevyslovili. Som presvedčený, že je potrebné tieto dva svety spojiť. V digitálnom svete by ste mali rovnako vystupovať pod vlastným menom a slobodne vyjadriť svoj názor s tým, že zaň môže byť vyvodená aj zodpovednosť,” dodal.
Pellegrini zdôraznil, že Slovensko je slobodná krajina, ktorá garantuje jednu zo základných demokratických hodnôt, a tou je sloboda slova. “Nesmie však platiť na Slovensku ani vo svete, aby sa digitálny svet stal priestorom na anonymné šírenie nenávisti a xenofóbie. Je preto potrebné nastaviť jasné pravidlá a jedným z nich je vystupovanie pod vlastnou identitou.”
Dosť bolo podľa neho virtuálnej beztrestnosti. “Všimol som si, že denníky už pristúpili k tomu, že preverujú blogerské adresy. Je to prvý krok, na ktorý môžeme nadviazať. Som pripravený v krátkom čase rokovať s prevádzkovateľmi webových stránok a portálov a nájsť riešenie, aby sme zamedzili šíreniu anonymnej nenávisti a virtuálnej beztrestnosti. Každý jeden si musí byť vedomý svojej zodpovednosti za napísaný názor. Len tak sa dá budovať moderný štát, postavený na skutočných princípoch demokracie.”