Pellegrini zdôraznil, že zahraničná a európska politika sú dôležité súčasti nášho života. “Vláda, ktorá nedávno vznikla, je vládou, ktorá chce pokračovať. A platí to aj pre oblasť zahraničnej politiky,” uviedol.
Podľa premiéra zahraničná politika SR vlani odrážala zmeny vo svete. “Ako mladý, dynamický a zodpovedný štát sme sa snažili konať iniciatívne, myslieť strategicky, reagovať pohotovo a komunikovať zrozumiteľne,” myslí si.
Za jednu z najvážnejších priorít minulého roka označil nelegálnu migráciu. “Slovensko presadzovalo najmä posilnenie vonkajších hraníc na úkor povinných kvót,” pripomenul Pellegrini. Za úspech považuje náš boj proti dvojakej kvalite potravín, ale aj zvolenie slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) za predsedu Valného zhromaždenia OSN. “Je to obrovský úspech. Miroslav Lajčák je skvelým reprezentantom Slovenska v zahraničí,” odkázal.
Pellegrini si želá, aby rok 2018 bol rokom optimizmu a zdravého rozumu. “Globalizácia, s ktorou sme konfrontovaní, nie je proces, ktorý si niekto vymyslel a riadi ho zo zákulisia. Globalizácia je trend,” upozornil. Pellegrini tiež zdôraznil, že Slovensko by malo svoju zahraničnú politiku robiť na štyri svetové strany a ostať verné hodnotám a ideálom, ktoré z nás robia Európanov.
Lajčák: Zahraničná politika nikdy nebola taká turbulentná ako v súčasnosti
Zahraničná politika nebola nikdy taká turbulentná, ako je teraz, a preto je potrebné hovoriť o veciach otvorene i kriticky. Uviedol to v stredu minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák pri príležitosti Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2017 v Bratislave.
Zdôraznil, že konferencia nesie názov hodnotiaca nielen preto, aby sme sa obzerali dozadu, ale aby sa Slovensko vedelo pripraviť do budúcnosti. “Hodnotíme hlavne preto, aby sme sa dokázali pripraviť na náročné obdobie. Viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme hovoriť realisticky, otvorene aj kriticky, keďže zahraničná politika nebola nikdy taká turbulentná,” povedal Lajčák. “Svet nikdy nebol taký plný paradoxov ako dnes,” doplnil.
Pripomenul tiež, že na jednej strane počet konfliktov vo svete klesá, na druhej strane však už siedmy rok sledujeme jeden z najhorších konfliktov v Sýrii. “Obliehanie Aleppa alebo východnej Ghúty trvá dlhšie než obliehanie Leningradu či Sarajeva,” uviedol.
Upozornil tiež, že svet je v súčasnosti najbohatší v histórii, ale stále “mnoho ľudí žije pod hranicou chudoby”. Taktiež uviedol, že svet sa teraz stretá aj s témami ako klimatické zmeny či kybernetické hrozby.
Konferenciu organizuje rezort diplomacie a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA). Na 18. ročníku konferencie sa na paneli s názvom 25 rokov zahraničnej politiky SR zúčastnia aj bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš, bývalí ministri zahraničných vecí SR Pavol Hamžík a Eduard Kukan. Na konferencii sa bude hovoriť aj o prioritách slovenskej zahraničnej a európskej politiky či nástrojoch a komunikácii slovenskej zahraničnej a európskej politiky.
Nejednotné vystúpenia škodia zahraničnej politike, zhodli sa bývalí ministri
Nejednotné vystúpenia verejných činiteľov škodia slovenskej zahraničnej politike a vyvolávajú v zahraničných partneroch myšlienku nedôveryhodnosti. Zhodli sa na tom bývalí šéfovia rezortu diplomacie Pavol Demeš, Pavol Hamžík a Eduard Kukan na stredajšej 18. Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2017 v Bratislave.
“Je potrebné hovoriť to isté v Bruseli, Bratislave, New Yorku, Washingtone či v ruskej Dume v Moskve,” upozornil Kukan. Hamžík taktiež vyzdvihol dôležitosť jednoznačnosti na vládnej úrovni. Podľa neho sú na Slovensku potrebné reakcie, ktoré nebudú spochybňovať zakotvenie Slovenska v Európskej únii (EÚ) či NATO.
Bývalí ministri vyzdvihli prácu slovenskej diplomacie, ktorá aj v ťažkých časoch dokázala veľa. Alfou a omegou pôsobenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR je to, že Slovensko je súčasťou NATO i EÚ, myslí si Hamžík.
Bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš spomenul rok 1998, keď “musel Vladimír Mečiar kapitulovať a otvorila sa zlatá éra” zahraničnej politiky SR, ktorej sa následne podarilo mnoho vecí dohnať. V súvislosti s prijatím SR do NATO vyzdvihol podporu partnerov z Vyšehradskej skupiny i prácu bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča.
Hovorilo sa aj o slovensko-maďarských vzťahoch. Podľa Demeša bývalý slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) a maďarský predseda vlády Viktor Orbán istým spôsobom schladili problematické vzťahy Maďarska a Slovenska. Kukan však zdôraznil, že problémy môžu stále byť pod pokrývkou a verí, že nakoniec nejakým spôsobom “nevybuchnú” a nevyjdú na povrch.
Otvorila sa aj téma nezávislosti Kosova. “Kosovčania teraz majú vnútropolitickú situáciu veľmi zložitú, chaotickú… Slovensko je príkladom štátu, ktorý, aj keď neuznáva nezávislosť Kosova, má s ním veľmi korektné vzťahy,” uviedol Kukan. “Kosovo uznáme vtedy, keď Srbsko a Kosovo vyriešia svoje problémy,” dodal.
Spomenula sa aj téma ruskej propagandy a vzťahov s USA. “Aktérom zahraničnej politiky sa stáva verejnosť, a keď sa pozrieme na našu verejnosť, sympatie voči Rusku narastajú a narastajú aj antipatie voči USA,” uviedol v tejto súvislosti Demeš.
Bývalí šéfovia slovenskej diplomacie sa pozreli aj do budúcnosti a zhodli sa na tom, že najdôležitejšie je zachovať si integritu. V budúcich rokoch je podľa Hamžíka podstatné “zachovať si integritu, uvedomiť si, kde sme zakotvení, a nespochybňovať to”. Slovenská diplomacia podľa jeho slov túto úlohu plnila aj v ťažkých obdobiach a verí, že to tak bude aj v budúcnosti.
Konferenciu organizujú MZVaEZ a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA). Na 18. ročníku konferencie sa hovorí aj o prioritách slovenskej zahraničnej a európskej politiky či nástrojoch a komunikácii slovenskej zahraničnej a európskej politiky.