Premiér Krymu: Väčšina problémov nevznikla kvôli sankciám, ale…

Simferopoľ 12. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

 

V tomto roku uplynulo päť rokov od pripojenia Krymu k Rusku. Ľutujú obyvatelia polostrova svoje rozhodnutie? Extraplus hovoril s človekom, ktorý má informácie z prvej ruky, s hlavou Krymskej republiky Sergejom Aksjonovom

Na snímke Sergej Aksjonov

Referendum 2014. „Krym je Rusko, a to navždy“

„Ak hovoríme o udalostiach z februára a marca roku 2014, tak samozrejme nikto nemohol dopredu vedieť, ako sa budú udalosti vyvíjať. Väčšina obyvateľov Krymu vystupovala proti majdanu, proti štátnemu prevratu v Kyjeve a bola za zjednotenie sa s Ruskom. Mali sme veľkú a jednomyseľnú podporu od ľudí. Zároveň, sme však chápali, že od síl, ktoré sa zmocnili moci na Ukrajine, môžeme očakávať čokoľvek. sa preliala krv na Majdane a tieto sily sa pripravovali usporiadať masaker na Kryme, len aby zabránili slobodnému prejavu vôle občanov. Keby nebolo slušných ľudí, čo znamená ruských vojakov, ukrajinský režim by na Kryme realizoval rovnaký scenár, ktorý následne realizovali na Donbas,myslí si politik.

Podľa slov Aksjonova sa stalo referendum realizáciou krymského sna, pretože obyvatelia polostrova sa vždy cítili byť súčasťou Ruska.

Rozdelenie s historickou vlasťou obyvatelia Krymu vždy vnímali ako obrovskú nespravodlivosť. 16. marca 2014 sa vo volebných obvodoch tvorili rady, ľudia prichádzali s celými svojimi rodinami, aby hlasovali pre obnovenie spravodlivosti, pre mier a bezpečnosť. Bol to absolútne legitímny a demokratický proces, ktorý je v súlade s medzinárodnými štandardmi. To mimochodom potvrdili aj zahraniční pozorovatelia. Bohužiaľ, OBSE na referendum odmietla poslať svojich pozorovateľov, a to aj napriek tomu, že krymský parlament sa na ne s takouto ponukou obrátil.

Ako povedal Aksjonov v rozhovore pre Extraplus, referendum sa stalo na Kryme odpoveďou na štátny prevrat v Kyjeve, ktorý podporovali Spojené štáty a krajiny Európskej únie.

Bola naivné očakávať, že tieto štáty uznajú výsledky prejavu vôle obyvateľov Krymu. Západ vždy používa argumentáciu o priorite demokratických hodnôt ako, dymovú clonu na presadzovanie svojich geopolitických záujmov. Všetko, čo týmto záujmom neodpovedá, je vyhlásené za ‚nedemokratické‘ a ‚nelegitímne‘. Ide o hlboko nemorálnu a pokryteckú politiku, ktorá uráža obyvateľov Krymu a Sevastopoľa, porušuje základné ľudské práva, podkopáva medzinárodnú autoritu Európskej únie, základy demokracie a znehodnocuje samotný tento koncept,“ domnieva sa premiér Krymu.

Podľa jeho slov tak ako v marci 2014, tak aj dnes považujú obyvatelia Krymu svoju voľbu za jedinú možnú a správnu, pretože je duchovný, civilizačný a nezávisí od vonkajších faktorov.

A dnes môžu byť trochu nespokojní s prácou miestnych úradov, úrovňou svojich príjmov atď., To je, ale úplne prirodzené. Na to hlavné, to však nemá žiadny vplyv. Krym je Rusko, a to navždy,je presvedčený Aksjonov.

 

Ako sa Ukrajina pomstila Krymu

Nezhoršili život obyčajných občanov protiruské sankcie?

V skutočnosti nám väčšinu problémov nespôsobili európske sankcie, ale blokáda zo strany Ukrajiny. Stačí povedať, že v roku 2014 dodávali viac ako 80% sladkej vody a elektriny. Kyjev túto závislosť využil ako zbraň namierenú proti obyvateľstvu polostrova. Na jar 2014 zablokovali Severokrymský kanál, ktorý mimochodom postavil Sovietsky zväz, nie Ukrajina. V Kyjev dúfali, že blokáda vody povedie ku kolapsu v poľnohospodárstve, ale nestalo sa tak. Napriek tomu Krymskí poľnohospodári samozrejme utrpeli straty, pretože sa museli vzdať pestovania niektorých plodín na zavlažovaných pozemkoch,poznamenal.

Zároveň pripomenul incident, ku ktorému došlo v roku 2015. Vtedy útočníci vyhodili do povetria stĺpy elektrického vedenia v ukrajinskom pohraničnom regióne, ktorým dodávali elektrinu na Krym. V dôsledku toho bol celý polostrov úplne bez napätia, čo predstavovalo hrozbu na živote a zdraví pre viac ako dva milióny ľudí.

Myslím, že Kyjev dostal ‚požehnanie‘ od svojich západných pánov na všetky tieto barbarské činy, ktoré sú vo svojej podstate činy štátneho terorizmu. Nepriamo o tom svedčí prakticky úplné mlčanie ako oficiálnych štruktúr Európskej únie, tak aj organizácií pre ľudské práva: nikto, nielen neodsúdil, ale ani si nevšimol vodné ani energetické blokády,myslí si Aksjonov.

Cieľ tých, ktorí to všetko naplánovali, je úplne jasný: zničiť Krymskú ekonomiku, spôsobiť nespokojnosť obyvateľstva. Ukázalo sa však, že efekt je úplne opačný: obyvatelia Krymu sa len utvrdili v tom, že sa rozhodli správne a odpovedali na činy teroristov jednotou.

Premiér Krymu pripomenul, že v súvislosti s tým vzal Putin situáciu pod svoju kontrolu.

V najkratšom možnom čase najprv postavili energetický most z kubánskeho brehu na Krym, a tiež dve nové veľké elektrárne. Výsledkom je, že náš polostrov prestal byť prvýkrát energeticky deficitným regiónom. Navyše teraz môžeme dodávať prebytočnú energiu mimo Krym,dodal Aksjonov.

 

Totalitné myslenie európskych vodcov

Podľa politika sankcie v podstate neovplyvňujú ekonomiku republiky ani bežný život obyvateľov Krymu.

Všetky ikonické objekty od Krymského mosta, nového komplexu medzinárodného letiska Simferopoľ  po nové elektrárne postavili v čase sankcií. Rovnako ako nové školy, škôlky, budovy zdravotnej starostlivosti, sociálnych služieb, športu a kultúry. Za päť rokov sa toho v dobe sankcií na Kryme stihlo oveľa viac ako za 23 rokov počas ukrajinskej anexie polostrova,uviedol Aksjonov.

Zároveň zdôrazňuje, že sankcie porušujú základné práva obyvateľov Krymu, najmä právo na slobodu pohybu. Krajiny Európskej únie napríklad odopierajú víza obyvateľom polostrova.

Takú politiku považujeme za prejav totalitného myslenia európskych lídrov ako pokus potrestať národy Krymu za voľbu, za ich lásku k slobode, dodal.

 

Čím Krym priťahuje cudzincov?

Nehľadiac na medzinárodný tlak, Krym aj napriek tomu priťahuje cudzincov. Mnoho ľudí k sebe ťahá Jaltské medzinárodné ekonomické fórum, kde tento rok podpísali viac ako 100 dohôd vo výške 215 miliárd rubľov.

„Investičný potenciál Krymu je ohromný, mnohí to vidia a chápu. Treba podotknúť, že veľkú časť dohôd v rámci fóra uzatvorili so zástupcami ruských štruktúr, zatiaľ čo príspevok zahraničných investorov do ekonomiky polostrova je stále malý. Všeobecne však možno fórum považovať za žiarivý príklad úspechu národnej diplomacie, ktorý nám pomáha preraziť informačnú blokádu a odovzdať svetovej spoločnosti pravdu o ruskom Kryme,myslí si Aksjonov.

Tento rok napríklad fórum navštívilo 12 podnikateľov zo Slovenska a na Slovensku otvorili Slovenskokrymskú obchodnú komoru.

V auguste podpísali ustanovujúcu dohodu o založení Slovenskokrymskej obchodnej komory. Aby sme sa však vyhli sankciám a administratívnemu tlaku, nezverejňujeme podrobnosti o vzťahoch s našimi partnermi,vysvetlil.

 

Krym navštevujú aj zahraniční turisti

„Napríklad počet ľudí z Číny, ktorí navštívili polostrov v roku 2018, sa zvýšil v porovnaní s rokom 2017 2,5-krát. Asi 10 cestovných kancelárií sa zaoberá príchodom čínskych turistov. Obyvatelia týchto krajín sa zaujímajú o sovietske historické dedičstvo, o liečebné možnosti krymských kúpeľov,“ uviedol premiér Krymu.

V skutočnosti však podľa jeho informácií dominujú medzi zahraničnými turistami ukrajinskí. Tento rok ich bolo viac ako milión. Ide o 40% celkového prílivu zahraničných turistov. Medzi krajinami ďalekého zahraničia je lídrom Nemecko, ktoré Krymu dáva asi 7 percent celkového prílivu zahraničných turistov.

 

Hovoriť s Ruskom z pozície sily je nezmyselné

Myslím si, že v Európe si postupne uvedomujú neperspektívu sankčných tlakov na Rusko. Hovorí o tom mnoho európskych politikov. Ťažko povedať, kedy to všetko povedie ku konkrétnym krokom. Ale o tom, že skôr či neskôr sankcie zrušia, nepochybujem. Z našej strany sme otvorení spolupráci a rovnému dialógu,povedal politik.

Podľa jeho názoru je hlavným cieľom sankcií, ktoré nikto neskrýva, zastavovanie Ruska.

„Znamená to, že Rusko sa musí vzdať svojich národných záujmov a nasledovať politiku Spojených štátov a Európskej únie. Každý, kto verí, že je to možné, históriu dobre nepozná. Hovoriť s našou krajinou z pozície sily je nezmyselné, myslí si.

 

Krymský most: dôkaz o zlyhaní sankcií

V minulom roku postavili Krymský most ten najdlhší v Rusku. Podľa slov premiéra za necelý rok a pol od otvorenia Krymského mosta po ňom prešlo na jeho oboch stranách viac ako osem miliónov áut.

Uvedenie tohto najdôležitejšieho objektu infraštruktúry do prevádzky samozrejme zvýšilo spoľahlivosť zásobovania polostrova, ktoré teraz nezávisí na počasí, znížili sa náklady na dodávky nákladov, zvýšila sa atraktivita investícií do nášho regiónu a prispel aj k rastu prílivu turistov, vysvetlil premiér.

Okrem zjavného ekonomického efektu však podľa jeho slov existuje aj druhá strana.

Stavba mosta je udalosťou porovnateľná čo do rozsahu a významu s najvýznamnejšími historickými víťazstvami a úspechmi Ruska. Splnil sa sen mnohých generácií. Je to ďalší úspešný príbeh našej krajiny. Most je symbolom našej jednoty a našej slobody. A je to tiež jasný dôkaz úplného zlyhania politiky blokád a sankcií, dôkaz, že nie je možné obmedziť rozmach Ruska a Krymu,myslí si Aksjonov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Aká veľká časť územia Slovenska bola súčasťou Rímskej ríše? Budú sa prepisovať učebnice dejepisu?

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Archeológovia urobili na juhu Slovenska dôležitý objav, ktorý zásadným spôsobom vstupuje do sporu historikov o tom, či bolo alebo nebolo územie Slovenska súčasťou Rímskej ríše V poslednom období zarezonovali v médiách zásadné informácie týkajúce sa rímskej histórie v nadväznosti na územie Slovenska. Rímsky kastel…

USA zhabali tanker, ktorý tajne vozil ropu do KĽDR

0 icon

Washington 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Spojené štáty v piatok zhabali singapurský tanker, ktorý bol využívaný na obchádzanie embarga na dodávky ropy a ropných produktov do Severnej Kórey, informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americké ministerstvo spravodlivosti Sudca federálneho súdu v New Yorku vydal rozsudok o prepadnutí…

Farkašovský okomentoval Bihariovú, ktorá vystúpila na tlačovke so žuvačkou nalepenou na rúšku: „Všetkých nezaočkovaných nazvala ukričancami. Zabudla, že ona sama kričí do mikrofónu“

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Na piatkovej tlačovej konferencii Progresívneho Slovenska (PS), na ktorej líderka mimoparlamentnej liberálnej strany Irena Bihariová ohlasovala sobotnú manifestáciu "Za očkované Slovensko" mala rúško zašpinené pravdepodobne žuvačkou. Všimli si to bulvárne médiá aj niektorí politici. Reakciu na to na sociálnej sieti zverejnil bývalý poslanec parlamentu…

Veriacim gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku začal Uspenský pôst

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Veriacim gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa začal od nedele Uspenský pôst, nazývaný aj Spasivka. Je to dvojtýždňový pôst, počas ktorého sa veriaci pripravujú na najbližší mariánsky sviatok - Zosnutie (Uspenije) presvätej Bohorodičky, ktorý pripadá na 15. augusta V rímskokatolíckej cirkvi sa tento sviatok slávi…

Svetová zdravotnícka organizácia: Plošné testovania na Slovensku boli neefektívne vyhodené peniaze. Testovanie neočkovaných bez príznakov neodporúča

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta,Michal Svítok)   Hoci podporovatelia expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO) doteraz presviedčajú, že plošné testovanie bolo úspechom, každému aj jeho koaličným partnerom je už nejaký čas jasné, že to bola atómová bomba nie na zničenie koronavírusu, ale pre jeho rozšírenie. Že je to zjavné aj v…

Začal fungovať Najvyšší správny súd SR, zatiaľ so 16 sudcami

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Od 1. augusta začal fungovať Najvyšší správny súd (NSS) SR. Zatiaľ je jeho súčasťou 16 sudcov. Úlohou novej súdnej inštancie je ochrana ľudí pred svojvôľou štátnych orgánov. Prechádzajú naň aj niektoré kompetencie Ústavného súdu SR. Hierarchicky má postavenie ako Najvyšší súd (NS) SR…

Rakúsko: „Očkovacia pasca“ čaká na vás všade – aj u vášho domáceho lekára

0 icon

Viedeň 1. augusta 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V Rakúsku sa v nej ocitlo už mnoho občanov. Nejeden Rakúšan ide nič netušiac ku svojmu lekárovi a domov sa vráti zaočkovaný proti korone, a to bez toho, aby to chcel. Informuje o tom rakúske periodikum WB. Pacienti sú vystavení veľkému tlaku…

Galko: „Nesúhlasím s myšlienkou ministerstva spravodlivosti, že novinári majú byť zákonom chránené osoby“

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý minister obrany Ľubomír Galko v sobotu na sociálnej sieti skritizoval iniciatívu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorá pripravuje legislatívu na výraznejšiu právnu ochranu zástupcov médii. Galko otvorene vyhlásil, že si nemyslí, že ide o dobrý nápad zo strany rezortu Márie Kolíkovej:…

Kovařík sa vyjadril ku kritike polície ohľadom protestov: Polícia svoju úlohu zvládla. Kritika zo strany politikov a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík je presvedčený, že polícia pri protestoch v hlavnom meste svoju úlohu zvládla, stotožňuje sa tiež so svojimi podriadenými pri hodnotení priebehu a stratégie zásahu "Názor ostatných vnímam tiež, majú na neho právo, ale ovplyvniť sa ním nenechám,“…

Izraelčania protestovali proti obmedzeniam vyvolaným nárastom prípadov covidu

0 icon

Tel Aviv 1. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Niekoľko stoviek Izraelčanov protestovalo v sobotu v Tel Avive proti novým obmedzeniam a očkovaniu, informovala agentúra AFP Demonštranti vyvesili transparent s nápisom "Žiadna pandémia neexistuje, je to podvod". Niesli tiež transparenty s údajmi o očkovaní proti koronavírusu, pričom jeden plagát spájal vakcíny s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Čo sa stane s tvojimi vlasmi, keď obmedzíš kofeín?

0 icon

Väčšina z nás premýšľala o tom, že v určitom období svojho života s kávou prestane a obmedzí kofeín. Ale okrem toho, že sa snažíš čeliť dňu bez svojej rannej šálky kávy, možno prichádzaš o niektoré výhody pre zdravie a krásu vašich vlasov. Ako sa ukázalo, káva dokáže oveľa viac, ako pomôcť ráno…

Fotografia: TOP10 najzaujímavejších faktov

0 icon

Fotografia je tu s nami približne od roku 1816, kedy sa istý Francúz rozhodol skúsiť fotografovanie. Prvý pokus síce nebol najlepší, no to nebránilo fotografii, aby sa stala fenoménom. Top 10 ti prináša 10 zaujímavých faktov o fotografovaní. 1. Každé dve minúty urobíme viac fotografií ako celé ľudstvo v roku…

Sny môžu byť fascinujúce. Tieto fakty ti to dokážu

0 icon

Sny môžu byť fascinujúce, vzrušujúce, desivé alebo aj jednoducho divné. Hoci nieje jednoznačné prečo snívame, tak s určitosťou vieme, že sníva každý z nás. Pravda je taká, že aj dokonca tí, ktorí tvrdia, že v noci sa im nesníva nič, tak snívajú priemerne dve hodiny. Väčšina ľudí ma niekoľko snov počas jednej noci.…

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Armádny Magazín

Izrael vyvinul novú kolesovú húfnicu s vlastným pohonom SIGMA, ktorá má nahradiť americkú M109

0 icon

Izrael, 1.August 2021 (AM) – Izraelské obranné sily čoskoro získajú novú 155 mm kolesovú húfnicu SIGMA. Jej zavedenie ACS do služby plánované od roku 2023.   Novú húfnicu vyvinula izraelská spoločnosť Elbit Systems ako súčasť zmluvy prijatej od izraelského ministerstva obrany v roku 2019. Kolesové samohybné delo je navrhnuté tak, aby nahradi

Tragická udalosť: Šéf ruskej rozviedky Naryškin hovoril o zradcovi v spravodajstve

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) – Riaditeľ Ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin hovoril o prípade zrady v spravodajských službách a o zradcovi, s ktorým sa osobne stretol. Podľa znalca je zrada „tragickou udalosťou a je to mimoriadna situácia v spravodajskej s

Rusko obnovuje park lietadiel "súdneho dňa". Prečo to potrebuje?

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) –   Lietadlá tohto typu majú len dve krajiny. V určitom zmysle je ich úlohou riadiť priebeh apokalypsy. Je jasné, že k ničomu takému nedôjde, treba ale také lietadlo mať - pre každý prípad.   V Rusku bol zahájený vývoj nového lietadla riadenia vojsk v prípade jadrovej v

Na zahraničné misie budú chodiť iba vojaci očkovaní proti covidu

0 icon

Slovensko, 1.August 2021 (AM) – "Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu covid-19." Médiám to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Rezort obrany dodal vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete.   "Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a misií, musí už dnes povinne…

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali