Premiér Krymu: Väčšina problémov nevznikla kvôli sankciám, ale…

Simferopoľ 12. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

 

V tomto roku uplynulo päť rokov od pripojenia Krymu k Rusku. Ľutujú obyvatelia polostrova svoje rozhodnutie? Extraplus hovoril s človekom, ktorý má informácie z prvej ruky, s hlavou Krymskej republiky Sergejom Aksjonovom

Na snímke Sergej Aksjonov

Referendum 2014. „Krym je Rusko, a to navždy“

„Ak hovoríme o udalostiach z februára a marca roku 2014, tak samozrejme nikto nemohol dopredu vedieť, ako sa budú udalosti vyvíjať. Väčšina obyvateľov Krymu vystupovala proti majdanu, proti štátnemu prevratu v Kyjeve a bola za zjednotenie sa s Ruskom. Mali sme veľkú a jednomyseľnú podporu od ľudí. Zároveň, sme však chápali, že od síl, ktoré sa zmocnili moci na Ukrajine, môžeme očakávať čokoľvek. sa preliala krv na Majdane a tieto sily sa pripravovali usporiadať masaker na Kryme, len aby zabránili slobodnému prejavu vôle občanov. Keby nebolo slušných ľudí, čo znamená ruských vojakov, ukrajinský režim by na Kryme realizoval rovnaký scenár, ktorý následne realizovali na Donbas,myslí si politik.

Podľa slov Aksjonova sa stalo referendum realizáciou krymského sna, pretože obyvatelia polostrova sa vždy cítili byť súčasťou Ruska.

Rozdelenie s historickou vlasťou obyvatelia Krymu vždy vnímali ako obrovskú nespravodlivosť. 16. marca 2014 sa vo volebných obvodoch tvorili rady, ľudia prichádzali s celými svojimi rodinami, aby hlasovali pre obnovenie spravodlivosti, pre mier a bezpečnosť. Bol to absolútne legitímny a demokratický proces, ktorý je v súlade s medzinárodnými štandardmi. To mimochodom potvrdili aj zahraniční pozorovatelia. Bohužiaľ, OBSE na referendum odmietla poslať svojich pozorovateľov, a to aj napriek tomu, že krymský parlament sa na ne s takouto ponukou obrátil.

Ako povedal Aksjonov v rozhovore pre Extraplus, referendum sa stalo na Kryme odpoveďou na štátny prevrat v Kyjeve, ktorý podporovali Spojené štáty a krajiny Európskej únie.

Bola naivné očakávať, že tieto štáty uznajú výsledky prejavu vôle obyvateľov Krymu. Západ vždy používa argumentáciu o priorite demokratických hodnôt ako, dymovú clonu na presadzovanie svojich geopolitických záujmov. Všetko, čo týmto záujmom neodpovedá, je vyhlásené za ‚nedemokratické‘ a ‚nelegitímne‘. Ide o hlboko nemorálnu a pokryteckú politiku, ktorá uráža obyvateľov Krymu a Sevastopoľa, porušuje základné ľudské práva, podkopáva medzinárodnú autoritu Európskej únie, základy demokracie a znehodnocuje samotný tento koncept,“ domnieva sa premiér Krymu.

Podľa jeho slov tak ako v marci 2014, tak aj dnes považujú obyvatelia Krymu svoju voľbu za jedinú možnú a správnu, pretože je duchovný, civilizačný a nezávisí od vonkajších faktorov.

A dnes môžu byť trochu nespokojní s prácou miestnych úradov, úrovňou svojich príjmov atď., To je, ale úplne prirodzené. Na to hlavné, to však nemá žiadny vplyv. Krym je Rusko, a to navždy,je presvedčený Aksjonov.

 

Ako sa Ukrajina pomstila Krymu

Nezhoršili život obyčajných občanov protiruské sankcie?

V skutočnosti nám väčšinu problémov nespôsobili európske sankcie, ale blokáda zo strany Ukrajiny. Stačí povedať, že v roku 2014 dodávali viac ako 80% sladkej vody a elektriny. Kyjev túto závislosť využil ako zbraň namierenú proti obyvateľstvu polostrova. Na jar 2014 zablokovali Severokrymský kanál, ktorý mimochodom postavil Sovietsky zväz, nie Ukrajina. V Kyjev dúfali, že blokáda vody povedie ku kolapsu v poľnohospodárstve, ale nestalo sa tak. Napriek tomu Krymskí poľnohospodári samozrejme utrpeli straty, pretože sa museli vzdať pestovania niektorých plodín na zavlažovaných pozemkoch,poznamenal.

Zároveň pripomenul incident, ku ktorému došlo v roku 2015. Vtedy útočníci vyhodili do povetria stĺpy elektrického vedenia v ukrajinskom pohraničnom regióne, ktorým dodávali elektrinu na Krym. V dôsledku toho bol celý polostrov úplne bez napätia, čo predstavovalo hrozbu na živote a zdraví pre viac ako dva milióny ľudí.

Myslím, že Kyjev dostal ‚požehnanie‘ od svojich západných pánov na všetky tieto barbarské činy, ktoré sú vo svojej podstate činy štátneho terorizmu. Nepriamo o tom svedčí prakticky úplné mlčanie ako oficiálnych štruktúr Európskej únie, tak aj organizácií pre ľudské práva: nikto, nielen neodsúdil, ale ani si nevšimol vodné ani energetické blokády,myslí si Aksjonov.

Cieľ tých, ktorí to všetko naplánovali, je úplne jasný: zničiť Krymskú ekonomiku, spôsobiť nespokojnosť obyvateľstva. Ukázalo sa však, že efekt je úplne opačný: obyvatelia Krymu sa len utvrdili v tom, že sa rozhodli správne a odpovedali na činy teroristov jednotou.

Premiér Krymu pripomenul, že v súvislosti s tým vzal Putin situáciu pod svoju kontrolu.

V najkratšom možnom čase najprv postavili energetický most z kubánskeho brehu na Krym, a tiež dve nové veľké elektrárne. Výsledkom je, že náš polostrov prestal byť prvýkrát energeticky deficitným regiónom. Navyše teraz môžeme dodávať prebytočnú energiu mimo Krym,dodal Aksjonov.

 

Totalitné myslenie európskych vodcov

Podľa politika sankcie v podstate neovplyvňujú ekonomiku republiky ani bežný život obyvateľov Krymu.

Všetky ikonické objekty od Krymského mosta, nového komplexu medzinárodného letiska Simferopoľ  po nové elektrárne postavili v čase sankcií. Rovnako ako nové školy, škôlky, budovy zdravotnej starostlivosti, sociálnych služieb, športu a kultúry. Za päť rokov sa toho v dobe sankcií na Kryme stihlo oveľa viac ako za 23 rokov počas ukrajinskej anexie polostrova,uviedol Aksjonov.

Zároveň zdôrazňuje, že sankcie porušujú základné práva obyvateľov Krymu, najmä právo na slobodu pohybu. Krajiny Európskej únie napríklad odopierajú víza obyvateľom polostrova.

Takú politiku považujeme za prejav totalitného myslenia európskych lídrov ako pokus potrestať národy Krymu za voľbu, za ich lásku k slobode, dodal.

 

Čím Krym priťahuje cudzincov?

Nehľadiac na medzinárodný tlak, Krym aj napriek tomu priťahuje cudzincov. Mnoho ľudí k sebe ťahá Jaltské medzinárodné ekonomické fórum, kde tento rok podpísali viac ako 100 dohôd vo výške 215 miliárd rubľov.

„Investičný potenciál Krymu je ohromný, mnohí to vidia a chápu. Treba podotknúť, že veľkú časť dohôd v rámci fóra uzatvorili so zástupcami ruských štruktúr, zatiaľ čo príspevok zahraničných investorov do ekonomiky polostrova je stále malý. Všeobecne však možno fórum považovať za žiarivý príklad úspechu národnej diplomacie, ktorý nám pomáha preraziť informačnú blokádu a odovzdať svetovej spoločnosti pravdu o ruskom Kryme,myslí si Aksjonov.

Tento rok napríklad fórum navštívilo 12 podnikateľov zo Slovenska a na Slovensku otvorili Slovenskokrymskú obchodnú komoru.

V auguste podpísali ustanovujúcu dohodu o založení Slovenskokrymskej obchodnej komory. Aby sme sa však vyhli sankciám a administratívnemu tlaku, nezverejňujeme podrobnosti o vzťahoch s našimi partnermi,vysvetlil.

 

Krym navštevujú aj zahraniční turisti

„Napríklad počet ľudí z Číny, ktorí navštívili polostrov v roku 2018, sa zvýšil v porovnaní s rokom 2017 2,5-krát. Asi 10 cestovných kancelárií sa zaoberá príchodom čínskych turistov. Obyvatelia týchto krajín sa zaujímajú o sovietske historické dedičstvo, o liečebné možnosti krymských kúpeľov,“ uviedol premiér Krymu.

V skutočnosti však podľa jeho informácií dominujú medzi zahraničnými turistami ukrajinskí. Tento rok ich bolo viac ako milión. Ide o 40% celkového prílivu zahraničných turistov. Medzi krajinami ďalekého zahraničia je lídrom Nemecko, ktoré Krymu dáva asi 7 percent celkového prílivu zahraničných turistov.

 

Hovoriť s Ruskom z pozície sily je nezmyselné

Myslím si, že v Európe si postupne uvedomujú neperspektívu sankčných tlakov na Rusko. Hovorí o tom mnoho európskych politikov. Ťažko povedať, kedy to všetko povedie ku konkrétnym krokom. Ale o tom, že skôr či neskôr sankcie zrušia, nepochybujem. Z našej strany sme otvorení spolupráci a rovnému dialógu,povedal politik.

Podľa jeho názoru je hlavným cieľom sankcií, ktoré nikto neskrýva, zastavovanie Ruska.

„Znamená to, že Rusko sa musí vzdať svojich národných záujmov a nasledovať politiku Spojených štátov a Európskej únie. Každý, kto verí, že je to možné, históriu dobre nepozná. Hovoriť s našou krajinou z pozície sily je nezmyselné, myslí si.

 

Krymský most: dôkaz o zlyhaní sankcií

V minulom roku postavili Krymský most ten najdlhší v Rusku. Podľa slov premiéra za necelý rok a pol od otvorenia Krymského mosta po ňom prešlo na jeho oboch stranách viac ako osem miliónov áut.

Uvedenie tohto najdôležitejšieho objektu infraštruktúry do prevádzky samozrejme zvýšilo spoľahlivosť zásobovania polostrova, ktoré teraz nezávisí na počasí, znížili sa náklady na dodávky nákladov, zvýšila sa atraktivita investícií do nášho regiónu a prispel aj k rastu prílivu turistov, vysvetlil premiér.

Okrem zjavného ekonomického efektu však podľa jeho slov existuje aj druhá strana.

Stavba mosta je udalosťou porovnateľná čo do rozsahu a významu s najvýznamnejšími historickými víťazstvami a úspechmi Ruska. Splnil sa sen mnohých generácií. Je to ďalší úspešný príbeh našej krajiny. Most je symbolom našej jednoty a našej slobody. A je to tiež jasný dôkaz úplného zlyhania politiky blokád a sankcií, dôkaz, že nie je možné obmedziť rozmach Ruska a Krymu,myslí si Aksjonov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ani po 14-tich mesiacoch nemôžu niektorí gastropodnikatelia požiadať o pomoc so zníženými tržbami

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ani po 14 mesiacoch nemôžu strední a veľkí podnikatelia v gastre a cestovnom ruchu požiadať o pomoc so zníženými tržbami. Konštatovala to v stredu iniciatíva Zachráňme gastro!. Títo podnikatelia už dávnejšie dosiahli podľa iniciatívy strop pomocí s nájomným a zníženými tržbami vo výške 800-tisíc…

Globsec: Ministri zahraničných vecí V4 hovorili o pandémii a budúcnosti EÚ. Experti diskutovali o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi USA a Ruskom

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, AP-Bernd von Jutrczenka, SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Ministri zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v stredu na konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum vyzdvihli tvrdú prácu a zodpovednosť pri rozvoji EÚ za posledné roky. Hovorili aj o postupe EÚ a jednotlivých členských krajín počas koronavírusovej…

Investície do inovácií a digitálnej ekonomiky pomôžu prekonať koronakrízu, tvrdí ministerka Remišová

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na prekonanie koronakrízy budú veľmi dôležité investície do inovácií a digitálnej ekonomiky. V panelovej diskusii na konferencii Globsec 2021 Bratislava Forum to dnes povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, podľa ktorej Slovensko potrebuje vytvoriť podmienky pre digitálnu transformáciu všetkých oblastí…

Experti na GLOBSEC-u diskutovali o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi USA a Ruskom

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Vzťahy medzi USA a Ruskom sa v krátkom čase napraviť nepodarí. Vyplýva to zo stredajšej diskusie expertov, ktorá sa v rámci bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum konala v spolupráci s pražskou Knižnicou Václava Havla V Ženeve zároveň v rovnaký deň prebehlo stretnutie…

Čistý dlh Slovenska bude podľa rozpočtovej rady ďalej rásť

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Čistý dlh Slovenska bude ďalej rásť, pretože vláda nemá plán konsolidácie. Skonštatovala to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Podľa odhadu vzrastie čistý dlh z úrovne 43,6 % HDP v roku 2018 na 59,1 % HDP v roku 2024 „Hlavným dôvodom pokračujúceho nárastu dlhu je…

Nemocniciam združeným v Asociácii nemocníc Slovenska stále nevyplatili peniaze na hospodársku mobilizáciu za február až apríl

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje na pozastavenie vyplácania finančných prostriedkov na výdavky určené na hospodársku mobilizáciu v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny pandémie koronavírusu. Do dnešného dňa neboli nemocniciam združeným v ANS vyplatené finančné prostriedky za mesiace február až…

Slovenská advokátska komora: Advokátovi Mariana Kočnera podmienečne pozastavili výkon funkcie za „motáky“

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Advokátovi Andrejovi Š., ktorý zastupoval podnikateľa Mariana K. v občianskoprávnych sporoch, pozastavila Slovenská advokátska komora (SAK) výkon advokácie na obdobie jedného roka s podmienečným odkladom na rovnakú dobu. Komora o tom informuje v bulletine na svojej internetovej stránke. Ako prvý na záležitosť upozornil…

Tóth mieri do Tokia na dve rozlúčky: „Už cítim šteklenie“

0 icon

Štrba 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Obhajoba zlatej medaily, ale i rozlúčky s vlastnou kariérou aj disciplínou. K týmto métam mieri slovenský chodec Matej Tóth, ktorý je v plnej príprave na OH 2020 v Tokiu (23. júla 2021 - 8. augusta 2021). "Je to zvláštne, lebo veľa vecí už…

V Berlíne došlo k potýčkam medzi políciou a prívržencami krajnej ľavice

0 icon

Berlín 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Jörg Carstensen)   Desiatky policajtov utrpeli v stredu v nemeckej metropole Berlín zranenia pri potýčkach, do ktorých sa dostali s prívržencami krajnej ľavice, ktorí už roky obývajú jednu z tamojších budov. Polícia nasadila vodné delo na uhasenie požiarov, ktoré tam squatteri zapálili, a použila tiež obrnené…

Portugalsko eviduje najviac infekcií od februára

0 icon

Lisabon 16. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalsko zažíva nárast prípadov nákazy koronavírusom. V stredu v krajine potvrdili prírastok 1 350 nových infekcií, čo je najvyšší denný počet od februára. Podľa odborníkov za nárastom môže byť delta variant koronavírusu, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii Len v regióne Lisabonu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Diplomati a „diplomati“

0icon

Ak niekto hovorí vyhýbavo, neurčito, akoby si nechával pre ďalší vývoj udalostí nejakú rezervu, povie sa – hovoril diplomaticky. Ak niekto hneď „vytrúbi“ svoj názor na vec, na ktorú možno mať rôzne názory, nie je diplomatom, hoci by na to aj mal papier. Aby sme nešli ďaleko, priam žiarivý príklad…

Pavol Lazar

Medzinárodný rovnaký meter

0icon

SPRAVODLIVOSŤ NA MEDZINÁRODNOM POLI Rovnaký meter absentuje všade. Nielen na Slovensku, aj keď našu otčinu môžeme z mnohých dôvodov považovať za lídra vo všeobecnom vzťahu k občanom. Dnes prebehla zahraničnými médiami správa o tom, že Saudská Arábia popravila mladíka po 6tich rokoch väzenia za účasť na protištátnom proteste, ktorého sa…

Dominik Liška

Poľské peniaze pre bieloruský rozhlas

0icon

Fotky google drive Učet Piotr Dzik Poslanec poľského mesta Gdansk zverejnil príspevok na Facebooku, kde hovorí, že štátne peniaze utrácajú na protesty v zahraničí, a nie na blahobyt mesta. Nejednoznačné vyhlásenie pre úradníka… Myslím si, že tu sú čitatelia, ktorým osud naši

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Nebaví ťa beh, ale chceš sa hýbať? Chôdza je tvoja cesta

0 icon

Chôdza má viac výhod ako beh. Je to najlepšie fyzické cvičenie bez ohľadu na vek. Je prospešné pre ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami, cukrovkou alebo inými chronickými chorobami. Možno si rozmýšľal nad tým, že začneš behať, ale nebaví ťa to. Prechádzka je vhodná naozaj pre každého. Obézni ľudia teda nemôžu…

Najfascinujúcejšie fotografie z celej planéty

0 icon

Svet nás nikdy neprestane fascinovať - ​​a my o tom máme dôkaz! Možno sa vydáš na prechádzku do lesa a potuluješ sa po stopách dinosaura starých asi 150 miliónov rokov alebo po dúhovom bazéne. Toto sú dôvody, prečo vždy potrebujeme vidieť a zažiť viac z našej planéty, ktorá je, samozrejme, vzácna, úžasná…

TOP10+: Frajerskí rodičia minulosti, za ktorých by si sa nehanbil ani teraz (možno)

0 icon

Možno aj ty si niekedy rozmýšľal nad tým, aké to bolo vyrastať v dobe našich rodičov. Niektorí frajerskí jedinci oprášili staré fotky a je sa na čo pozerať. "Keď sme my boli mladí, tak sme nemali toľko vecí ako máš ty","Nemali sme toľko možností", "Telefóny neboli" a podobné reči si…

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Vo svete IT

Na internete vyčíňa nový malvér s názvom SolarMarker. Takto sa mu môžete vyhnúť!

0 icon

Výsledky vyhľadávania v rôznych internetových vyhľadávačoch nemusia byť úplne bezpečné aj keď sa tak na prvý pohľad mohli javiť. Dokazujú to najnovšie informácie zverejnené aj bezpečnostnými výskumníkmi spoločnosti Microsoft. Tí na sociálnej sieti Twitter len prednedávnom upozornili na nový malvér s názvom SolarMarker, ktorý sa snaží preraziť práve cez vyhľadávanie…

Vedci zachytili vzácny prípad: Trojica galaxií na kolíznom kurze môže viesť k zrážke dvoch supermasívnych čiernych dier

0 icon

Vedci z University of Maryland objavili skupinu troch galaxií, ktoré sa zlučujú dokopy. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že v skupine galaxií by sa mohli nachádzať až dve aktívne supermasívne čierne diery, píše portál Universe Today. Udalosť, ktorá bola zaznamenaná najmenej 5 observatóriami umožní vedcom zistiť, čo sa bude diať v prípade, že do…

Aplikácia Fotky od Google dostala novú funkciu „Kôš“. Ako funguje a kde ju nájdete?

0 icon

Aplikácia Fotky od Google vo všeobecnosti patrí medzi populárnych správcov fotografií a videí, prípadne ďalšie multimediálneho obsahu v smartfóne. Začiatkom tohto mesiaca sa jej dostalo extra negatívnej pozornosti. Dôvodom je, že Google obmedzil bezplatný taríf pre ukladania fotografií a videí na 15GB, pričom doposiaľ mali používateľa k dispozícii neobmedzený ukladací…

Xiaomi rozširuje spojenectvo so Samsungom: Komunikácia medzi smartfónmi bude jednoduchšia!

0 icon

Spolupráca dvoch veľkých výrobcov na trhu Androidu bude čoskoro rozšírená. I keď na trhu sa čínske Xiaomi a juhokórejský Samsung zdajú ako rivali, v skutočnosti usilovne pracujú na prepojenosti smartfónov. Práve juhokórejský gigant by sa mal čoskoro pridať medzi podporované smartfóny aplikácie Mi Share, ktorá je prostriedkom pre zdieľanie súborov…

RECENZIA: Huawei P Smart 2021 je cenovo dostupný smartfón, ktorý zaujme špecifickú skupinu používateľov

0 icon

Nedávno mi prešiel rukami smartfón Samsung Galaxy A52 5G, s ktorým som sa mal možnosť bližšie zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré pri pohľade na cenovku patrí medzi drahšie smartfóny a bolo to na skúsenostiach so zariadením skutočne aj poznať. Najnovšie by som vám rád sprostredkoval skúsenosti so zariadením Huawei P…

Armádny Magazín

"Dnes sa začína v Bratislave najväčší sabat militaristov" Chmelár o konferencii Globsec

0 icon

Slovensko, 16. júna 2021 (AM) – Slovenský politický analytik Eduard Chmelár pri príležitosti bratislavského fóra Globsec zverejnil na sociálnej sieti svoj pohľad na celú vec. Akciu napríklad označil za "najväčší sabat militaristov".   Chmelár v prísp

V USA vyhlásili prípravu na prvú arktickú vojnu

0 icon

USA, 16. júna 2021 (AM) – Dňa 29. mája americký list National Interest napísal, že Spojené štáty americké sa spolu s mnohými štátmi sveta aktívne pripravujú na vojenský konflikt v arktickom regióne.   Autor článku Chris Osborne poznamenal, že Pentagon je znepokojený topením ľadovcov v Arktíde, čo otvára nové vodné trasy a teda aj príležito

Ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu. Vo svete stúpa počet jadrových zbraní

0 icon

Švédsko, 16. júna 2021 (AM) –Jadrové mocnosti zvýšili v roku 2020 počet rozmiestnených bojových hlavíc, hovorí sa v novej správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) o súčasnom stave výzbroje, odzbrojenia a svetovej bezpečnosti.   "Podľa odhadu stúpol počet jadrových bojových hlavíc rozmiestnených v

Pred 150 rokmi sa narodil Fedor Tokarev konštruktér ručných zbraní, tvorca legendárnej pištole TT

0 icon

Rusko, 16. júna 2021 (AM) – 14. júna si pripomíname 150. výročie narodenia sovietskeho dizajnéra, ktorý vytvoril asi 150 modelov ručných zbraní Fedor Vasilievič  Tokarev sa narodil 14. júna 1871 v dedine Jegorlyskskaja (oblasť Donskej armády, Ruská ríša, teraz na území okresu Jegorlyk v Rostovskej oblasti Ruskej federácie) v kozáckej rodine.…

Turecká rozviedka chytila obzvlášť nebezpečného teroristu - finančníka Islamského štátu pre Európu

0 icon

Turecko, 16. jún 2021 (AM) – Turecké špeciálne služby zaistili a priviezli zo Sýrie do Turecka jedného z vodcov teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) Kasima Gulera, hľadaného „červeným obežníkom“ Interpolu. Informovala o tom dnes 15. júna štátna tlačová agentúra Anadolu.   Podľa zdrojov v bezpečnostných štruktúrach bola úspešná operácia v

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali