“Ak má niekto iný názor, to neznamená, že za to má byť zatracovaný. Nemôže platiť zásada v rámci Európskej únie, že kto nie je s nami, je proti nám. Treba si vážiť aj iné názory a nájsť nejaké riešenie, ktoré bude pre všetkých výhodné,” uviedol po dnešnom rokovaní vlády.
Slovensko žiada, aby sa takéto vážne rozhodnutia prijímali konsenzom všetkých členských štátov Európskej únie. V prípade, ak ho nie je možné dosiahnuť, tak sa treba baviť o inom riešení. “Ale nemôže to tak byť, že dopredu oznámi niekto nejaký výsledok a ostatní sa prispôsobte. Nemala by rozhodovať Európska komisia, ale Európska rada konsenzom,” uviedol na adresu predsedu EK Jeana-Clauda Junckera, ktorý dnes v Štrasburgu prezentoval správu o stave únie.
V otázke migrácie, ktorá jeho prejavu dominovala, Juncker oznámil, že komisia navrhuje nový systém kvót – ktoré by mali byť povinné – na premiestnenie ďalších 120.000 migrantov navyše k pôvodnému návrhu z mája, týkajúcemu sa 40.000 žiadateľov o azyl z utečeneckých táborov v Taliansku a Grécku.
Podľa Fica môže existovať aj iný režim, než sú povinné kvóty. Pripomenul, že nikto v takejto vážnej veci nemôže niečo prikázať suverénnemu štátu. “Je to rozhodnutie, ktoré musí mať jednomyseľný charakter a ktoré vyžaduje vážnu politickú diskusiu. Počúvame stále z komisie, z Bruselu o povinných kvótach, ale nikto nedáva žiadne argumenty. Kvóty sú iracionálne, nič neriešia,” zdôraznil Fico.
Slovenská vláda je pripravená prispieť k ochrane vonkajších schengenských hraníc, ako aj účinne spolupracovať s krajinami pôvodu migrantov. “Ak vznikne medzinárodný mandát na vytvorenie mierových síl, ktoré by mali pôsobiť v Líbyi, Sýrii alebo iných krajinách, je pripravená byť súčasťou takýchto operácií,” avizoval.
Zároveň potvrdil, že SR chce na základe svojho dobrovoľného príspevku integrovať každého, kto o to má záujem. Reagoval tak na európsku kritiku jeho vyjadrení o tom, že Slovensko prijme len sýrskych kresťanov. Sám si nevie predstaviť, že by sa na Slovensku dokázal integrovať moslim, lebo tu nemá zázemie ani rodinu. “Najlepšie integrovateľní ľudia v prípade dobrovoľnej prirodzenej integrácii sú sýrski kresťania. Ak je iná možnosť, ak sa presvedčíme, že by aj ľudia s iným náboženským presvedčením boli ľahko integrovateľní, poďme do toho. Ale nie som o tom celkom presvedčený,” konštatoval.
Zopakoval, že Slovensko bude solidárne s tými, ktorí to naozaj potrebujú, ale nie s ekonomickými migrantmi. Takýto charakter migrácie je podľa neho viditeľnejší čím ďalej, tým viac. “Nezatvárajme si pred tým oči. Máme právo hovoriť o ekonomickej migrácii. Bude zlé, ak nám budú zakazovať hovoriť vlastný názor, alebo za to budeme trestaní,” uzavrel.