Podľa informácií zo včerajšieho brífingu Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR sú členovia týchto organizácií rozhorčení z postupu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pri príprave Programového vyhlásenia vlády SR pre roky 2020-2024.
Podľa ich mediálnych vyhlásení odignorovali odborné stanoviská agropotravinárskych samospráv na Slovensku, čo je v rozpore s nedávnymi vyjadreniami ministerstva, ktoré vraj chcelo prizvať do diskusie o programovom vyhlásení aj zástupcov poľnohospodárov a potravinárov.
Podľa medializovaných informácií je Programové vyhlásenie vlády už pripravené a ministri o ňom majú rokovať tento štvrtok. RPPS SR včera vyhlásilo, že nemá žiadne oficiálne informácie o obsahu kapitoly pôdohospodárstva a potravinárstva. Vyjadrenie predsedu E. Macha pre médiá je doslova šokujúce: „Pripravený materiál, ktorý z ministerstva odišiel bez komunikácie s agropotravinárskymi samosprávami, je zahalený rúškom tajomstva. S takýmto neštandardným postupom sa nevieme stotožniť,“ Čo si má teda myslieť celý potravinársky a poľnohospodársky sektor, ako aj slovenská verejnosť o schopnosti vlády SR riadiť štát?
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska (členovia RPPS SR) majú vážne výhrady voči programovému vyhláseniu vlády SR. Podľa neho sa totiž bude štát riadiť v najbližších štyroch rokoch na Slovensku.
Prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay prezentoval, čo je nevyhnutné urgentne riešiť: zelená nafta pre potravinárov či vymenovanie štátneho tajomníka pre potravinárstvo. Podľa neho je komunikácia s potravinármi a poľnohospodármi nevyhnutná. Potravinárska komora Slovenska sa preto plne stotožňuje s názorom členov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR.
Vyjadrenie predsedajúceho RPPS SR a súčasného predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha z tlačovky je veľmi tvrdé: „Je nemysliteľné, aby štát určil mantinely ďalšieho vývoja agropotravinárstva bez toho, aby poznal názor samotných poľnohospodárov a potravinárov. Zásadné dokumenty sa tvoria na základe poznatkov priamo z praxe, teda priamo po konzultácii s poľnohospodármi a potravinármi. Momentálne je to o nás bez nás. Spôsob, aký zvolilo nové vedenie ministerstva, preto nepovažujeme za korektný,“ To je nelichotivá vizitka neschopnosti komunikácie súčasnej vlády, ktorej členovia pred voľbami hovorili o otvorenosti a transparentnosti či dialógu.
Podľa vyjadrení, ktoré zazneli na tlačovke, Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv pripravila komplexný rozsiahly material, obsahujúci prioritné tézy ako podklad k programovému vyhláseniu vlády Sr, vďaka ktorým by sa mohla zvýšiť strategická potravinová sebestačnosť Slovenska. Toto by logicky malo byť hlavným cieľom strategických a konceptuálnych riešení či opatrení vlády SR počas epidémie a začínajúcej hospodárskej krízy globálneho rozsahu.
Na tlačovke zaznelo, že tézy poslala ešte na konci marca nielen ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jánovi Mičovskému, ale aj odborníkom na agropotravinárstvo za jednotlivé koaličné politické strany. Zdá sa, že žiadna adekvátna odozva na tieto tézy nezaznela a tak je oprávnenou otázkou, čo patrí medzi programové priority tejto vlády? Ak Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR vyzvala vládu SR a koaličné parlamentné politické strany na vzájomnú konštruktívnu diskusiu o tom, čo má byť medzi prioritnými oblasťami riadenia štátu pre nevyhnutné ozdravenie poľnohospodárstva a agropotravinárstva, tak potom voliči týchto strán stoja pred otázkou, koho vlastne poverili vo voľbách riadením štátu?
Na tlačovke boli prezentované tézy a priority ako podklady pre tvorbu programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020-2024. Obsahom sú oblasti ako voda a klimatické zmeny, pôda, obnova pracovnej sily v sektore, spoločná poľnohospodárska politika, podnikateľské prostredie, potravinársky priemysel, štátna pomoc, obchod a kontrola potravín, školstvo, veda, výskum a poradenstvo v sektore. Má teda vláda SR záujem o tieto strategické a vo svelte začínajúcej hospodárskej krízy najdôležitejšie oblasti bezpečnosti štátu a jeho občanov? Je otázkou kedy Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv dostane uspokojivé odpovede?
Nielen RPPS SR, ale každý racionálne uvažujúci človek považuje za prioritné a principiálne, aby bolo považované a zaradené poľnohospodárstvo a potravinárstvo ako strategický rezort štátu v krízovom období. Sanácia hospodárskych škôd, ktoré spôsobí globálna kríza, je možná cez základný pilier biologickej a potravinovej bezpečnosti štátu. V praxi ide najmä o rozvoj vidieka, ktorý by mal patriť medzi priority štátnej hospodárskej a sociálnej politiky vlády SR. Predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Milan Mišánik, povedal, že “Konať potrebujeme tu a teraz. Čas nemáme. Ak zatvoríme pre koronavírus hranice, potom všetci politici pochopia, prečo je dôležité mať správne nastavené Programové vyhlásenie vlády a v ňom opatrenia na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti.” Nuž zostáva len čakať kedy na tlčovkých vlády SR zaznie oneskorená reakcia na tieto urgentné výzvy.
Už viac krát v bolo článkoch konštatované, že prioritou vlády SR má byť zvýšenie potravinovej bezpečnosti SR (skoro 70% závislosť od dovozu). RPPS SR navrhuje zvýšenie poľnohospodárskej a potravinárskej produkcie a zvýšenie podielu slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov a v sektore verejného stravovania. Doterajšia odozva vlády SR sa javí ako neadekvátna. Preto zaznelo vyjadrenie Heleny Patasiovej, predsedníčky Agrárnej komory Slovenska, že “Aj vzhľadom na súčasnú krízu a nepriaznivý vývoj počasia – mrazy a sucho – je nutné uskutočniť aj ďalšie stretnutia s poľnohospodármi. Potrebujeme otvárať trhoviská, aby pestovatelia mohli predávať pripravené zeleninové priesady.”
A opäť je tu slovenský paradox, keď sa na základe opatrení vlády SR zavreli mnohé domáce prevádzky a občania museli nakupovať poľnohospodárske a záhradnícke tovary v nadnárodných obchodných reťazcoch, namiesto domácich producentov. Aký objem finančných prostriedkov pritom odtiekol mimo SR je otázkou na ktorú niekto dá odpoveď. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv združujú väčšinu slovenských poľnohospodárov a potravinárov, čiže všetky formy hospodárenia na pôde, živočíšnu a rastlinnú výrobu, spracovávanie komodít a výrobu potravín, pričom zamestnáva tisícky občanov v prevažne vo vidieckych oblastiach. Kto teda odpovie na otázku, čo budú slovenskí občania jesť, ak sa dovoz potravín zastaví z rôznych príčin počas globálnej hospodárskej krízy? Má o tom premier a vláda SR nejakú predstavu?
René Balák