Premiér a vláda, čo budú ľudia jesť?

Bratislava 16. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Uplynula pomerne dlhá doba od volieb a predvolebné sľuby umreli na infekciu SarsCoV2. Nadchádzajúca hospodárska kríza, ktorá už dávno vyšla spoza horizontu vyvoláva obavy nielen u odborníkov z rôznych odvetví ale otázky si začali klásť aj voliči, ktorí spôsobili to, čo možno vidieť na tlačových besedách a v parlamente. A je tu  dokument s názvom programové vyhlásenia vlády SR. Je to však skutočne program riešení?

Na snímke uprostred prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay, vľavo predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho a vpravo predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová

Podľa informácií zo včerajšieho brífingu Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR sú členovia týchto organizácií rozhorčení z postupu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pri príprave Programového vyhlásenia vlády SR pre roky 2020-2024.

 

 

Podľa ich mediálnych vyhlásení odignorovali odborné stanoviská agropotravinárskych samospráv na Slovensku, čo je v rozpore s nedávnymi vyjadreniami ministerstva, ktoré vraj chcelo prizvať do diskusie o programovom vyhlásení aj zástupcov poľnohospodárov a potravinárov.

Podľa medializovaných informácií je Programové vyhlásenie vlády už pripravené a ministri o ňom majú rokovať tento štvrtok. RPPS SR včera vyhlásilo, že nemá žiadne oficiálne informácie o obsahu  kapitoly pôdohospodárstva a potravinárstva. Vyjadrenie  predsedu E. Macha pre médiá je doslova šokujúce: „Pripravený materiál, ktorý z ministerstva odišiel bez komunikácie s agropotravinárskymi samosprávami, je zahalený rúškom tajomstva. S takýmto neštandardným postupom sa nevieme stotožniť,“ Čo si má teda myslieť celý potravinársky a poľnohospodársky sektor, ako aj slovenská verejnosť o schopnosti vlády SR riadiť štát?

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska (členovia RPPS SR)  majú vážne výhrady voči  programovému vyhláseniu vlády SR. Podľa neho sa totiž bude štát riadiť v najbližších štyroch rokoch na Slovensku.

Prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay prezentoval, čo je nevyhnutné urgentne riešiť: zelená nafta pre potravinárov či vymenovanie štátneho tajomníka pre potravinárstvo. Podľa neho je komunikácia s potravinármi a poľnohospodármi nevyhnutná. Potravinárska komora Slovenska sa preto plne stotožňuje s názorom členov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR.

Vyjadrenie predsedajúceho RPPS SR a súčasného predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha z tlačovky je veľmi tvrdé: „Je nemysliteľné, aby štát určil mantinely ďalšieho vývoja agropotravinárstva bez toho, aby poznal názor samotných poľnohospodárov a potravinárov. Zásadné dokumenty sa tvoria na základe poznatkov priamo z praxe, teda priamo po konzultácii s poľnohospodármi a potravinármi. Momentálne je to o nás bez nás. Spôsob, aký zvolilo nové vedenie ministerstva, preto nepovažujeme za korektný,“ To je nelichotivá vizitka neschopnosti komunikácie súčasnej vlády, ktorej členovia pred voľbami hovorili o otvorenosti a transparentnosti či dialógu.

Podľa vyjadrení, ktoré zazneli na tlačovke, Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv pripravila komplexný rozsiahly material, obsahujúci prioritné tézy ako podklad k programovému vyhláseniu vlády Sr, vďaka ktorým by sa mohla zvýšiť strategická potravinová sebestačnosť Slovenska. Toto by logicky malo byť hlavným cieľom strategických a konceptuálnych riešení či opatrení vlády SR počas epidémie a začínajúcej hospodárskej krízy globálneho rozsahu.

Na tlačovke zaznelo, že tézy poslala ešte na konci marca nielen ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jánovi Mičovskému, ale aj odborníkom na agropotravinárstvo za jednotlivé koaličné politické strany. Zdá sa, že žiadna adekvátna odozva na tieto tézy nezaznela a tak je oprávnenou otázkou, čo patrí medzi programové priority tejto vlády? Ak Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR vyzvala vládu SR a koaličné parlamentné politické strany na vzájomnú konštruktívnu diskusiu o tom, čo má byť medzi prioritnými oblasťami riadenia štátu pre nevyhnutné ozdravenie poľnohospodárstva a agropotravinárstva, tak potom voliči týchto strán stoja pred otázkou, koho vlastne poverili vo voľbách riadením štátu?

Na tlačovke boli prezentované tézy a priority ako podklady pre tvorbu programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020-2024. Obsahom sú oblasti ako voda a klimatické zmeny, pôda, obnova pracovnej sily v sektore, spoločná poľnohospodárska politika, podnikateľské prostredie, potravinársky priemysel, štátna pomoc, obchod a kontrola potravín,  školstvo, veda, výskum a poradenstvo v sektore. Má teda vláda SR záujem o tieto strategické a vo svelte začínajúcej hospodárskej krízy najdôležitejšie oblasti bezpečnosti štátu a jeho občanov? Je otázkou kedy Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv dostane uspokojivé odpovede?

Nielen RPPS SR,  ale každý racionálne uvažujúci človek považuje za prioritné a principiálne, aby bolo považované a zaradené poľnohospodárstvo a potravinárstvo ako strategický rezort štátu v krízovom období. Sanácia hospodárskych škôd, ktoré spôsobí globálna kríza,  je možná cez základný pilier biologickej a potravinovej bezpečnosti štátu.  V praxi ide najmä o rozvoj vidieka, ktorý by mal patriť  medzi priority štátnej hospodárskej a sociálnej politiky vlády SR. Predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Milan Mišánik, povedal, že  “Konať potrebujeme tu a teraz. Čas nemáme. Ak zatvoríme pre koronavírus hranice, potom všetci politici pochopia, prečo je dôležité mať správne nastavené Programové vyhlásenie vlády a v ňom opatrenia na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti.”  Nuž zostáva len čakať kedy na tlčovkých vlády SR zaznie oneskorená reakcia na tieto urgentné výzvy.

Už viac krát v bolo článkoch konštatované, že prioritou vlády SR má byť zvýšenie potravinovej bezpečnosti SR (skoro 70% závislosť od dovozu). RPPS SR navrhuje zvýšenie poľnohospodárskej a potravinárskej  produkcie a zvýšenie podielu slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov a v sektore verejného stravovania. Doterajšia odozva vlády SR sa javí ako neadekvátna. Preto zaznelo vyjadrenie Heleny Patasiovej, predsedníčky Agrárnej komory Slovenska, že “Aj vzhľadom na súčasnú krízu a nepriaznivý vývoj počasia – mrazy a sucho – je nutné uskutočniť aj ďalšie stretnutia s poľnohospodármi. Potrebujeme otvárať trhoviská, aby pestovatelia mohli predávať pripravené zeleninové priesady.”

A opäť je tu slovenský paradox, keď sa na základe opatrení vlády SR zavreli mnohé domáce prevádzky a občania museli nakupovať poľnohospodárske a záhradnícke tovary v nadnárodných obchodných reťazcoch, namiesto domácich producentov. Aký objem finančných prostriedkov pritom odtiekol mimo SR je otázkou na ktorú niekto dá odpoveď. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv združujú väčšinu slovenských poľnohospodárov a potravinárov, čiže všetky formy hospodárenia na pôde, živočíšnu a rastlinnú výrobu, spracovávanie komodít a výrobu potravín, pričom zamestnáva tisícky občanov v prevažne vo vidieckych oblastiach. Kto teda odpovie na otázku, čo budú slovenskí občania jesť, ak sa dovoz potravín zastaví z rôznych príčin počas globálnej hospodárskej krízy? Má o tom premier a vláda SR nejakú predstavu?

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

16:19

Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

16:12

Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva. Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

16:03

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

15:56

Maďarská vláda na jeseň predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý má chrániť Maďarsko pred ohrozením jeho suverenity. Pripomenul to v stredu server media1.hu, podľa ktorého do ústavy a trestného zákona zakomponujú nové pravidlá na obmedzenie činnosti “novinárov, pseudocivilov a dolárových politikov financovaných zo zahraničia”.

15:42

Česká národná banka (ČNB) v súlade s očakávaniami finančných trhov nezmenila nastavenie menovej politiky. Banková rada ČNB v stredu ponechala svoju 2-týždňovú repo sadzbu na úrovni 7 %. Na tejto úrovni zostáva jej hlavná úroková sadza od júna minulého roka.

15:27

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

15:18

V nemeckom Postupime otvorila ministerka kultúry spolkovej krajiny Brandenbursko Manja Schüleová (SPD) slnečné observatórium Einsteinova veža (Einsteinturm).

15:01

Slovinská polícia v utorok nasadila ďalšie sily na hraniciach s Chorvátskom, konkrétne v oblastiach hlavných koridorov, ktorými migranti vstupujú do Slovinska.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Nezvestné je 2-ročné dievčatko. Je ťažké uveriť, kto sa o ňu postaral

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - O zmiznutí dvojročného dievčatka v štáte Migichan v USA informujú médiá po celom svete. Všetko je to kvôli šťastnému koncu príbehu – dieťa sa našlo a polícia a rodičia len ťažko uverili, kto sa o dvojročné dieťa v tomto ťažkom období staral.

Tu je tajomstvo štíhlej postavy japonských žien. 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Japonky udivujú svet svojou dlhovekosťou a zdravím, pretože sa dožívajú v priemere 88 rokov. Okrem toho je obdivuhodná ich štíhla postava, ktorá je charakteristická pre ženy z tejto krajiny. Vďaka tomu sa japonské ženy tešia nielen dobrému zdraviu, ale aj veľkej energii. Zistite, ako…

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali