Premiér a vláda, čo budú ľudia jesť?

Premiér a vláda, čo budú ľudia jesť?

Bratislava 16. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Uplynula pomerne dlhá doba od volieb a predvolebné sľuby umreli na infekciu SarsCoV2. Nadchádzajúca hospodárska kríza, ktorá už dávno vyšla spoza horizontu vyvoláva obavy nielen u odborníkov z rôznych odvetví ale otázky si začali klásť aj voliči, ktorí spôsobili to, čo možno vidieť na tlačových besedách a v parlamente. A je tu  dokument s názvom programové vyhlásenia vlády SR. Je to však skutočne program riešení?

Na snímke uprostred prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay, vľavo predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho a vpravo predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová

Podľa informácií zo včerajšieho brífingu Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR sú členovia týchto organizácií rozhorčení z postupu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pri príprave Programového vyhlásenia vlády SR pre roky 2020-2024.

Reklama

 

 

Reklama

Podľa ich mediálnych vyhlásení odignorovali odborné stanoviská agropotravinárskych samospráv na Slovensku, čo je v rozpore s nedávnymi vyjadreniami ministerstva, ktoré vraj chcelo prizvať do diskusie o programovom vyhlásení aj zástupcov poľnohospodárov a potravinárov.

Podľa medializovaných informácií je Programové vyhlásenie vlády už pripravené a ministri o ňom majú rokovať tento štvrtok. RPPS SR včera vyhlásilo, že nemá žiadne oficiálne informácie o obsahu  kapitoly pôdohospodárstva a potravinárstva. Vyjadrenie  predsedu E. Macha pre médiá je doslova šokujúce: „Pripravený materiál, ktorý z ministerstva odišiel bez komunikácie s agropotravinárskymi samosprávami, je zahalený rúškom tajomstva. S takýmto neštandardným postupom sa nevieme stotožniť,“ Čo si má teda myslieť celý potravinársky a poľnohospodársky sektor, ako aj slovenská verejnosť o schopnosti vlády SR riadiť štát?

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska (členovia RPPS SR)  majú vážne výhrady voči  programovému vyhláseniu vlády SR. Podľa neho sa totiž bude štát riadiť v najbližších štyroch rokoch na Slovensku.

Prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay prezentoval, čo je nevyhnutné urgentne riešiť: zelená nafta pre potravinárov či vymenovanie štátneho tajomníka pre potravinárstvo. Podľa neho je komunikácia s potravinármi a poľnohospodármi nevyhnutná. Potravinárska komora Slovenska sa preto plne stotožňuje s názorom členov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR.

Vyjadrenie predsedajúceho RPPS SR a súčasného predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha z tlačovky je veľmi tvrdé: „Je nemysliteľné, aby štát určil mantinely ďalšieho vývoja agropotravinárstva bez toho, aby poznal názor samotných poľnohospodárov a potravinárov. Zásadné dokumenty sa tvoria na základe poznatkov priamo z praxe, teda priamo po konzultácii s poľnohospodármi a potravinármi. Momentálne je to o nás bez nás. Spôsob, aký zvolilo nové vedenie ministerstva, preto nepovažujeme za korektný,“ To je nelichotivá vizitka neschopnosti komunikácie súčasnej vlády, ktorej členovia pred voľbami hovorili o otvorenosti a transparentnosti či dialógu.

Reklama

Podľa vyjadrení, ktoré zazneli na tlačovke, Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv pripravila komplexný rozsiahly material, obsahujúci prioritné tézy ako podklad k programovému vyhláseniu vlády Sr, vďaka ktorým by sa mohla zvýšiť strategická potravinová sebestačnosť Slovenska. Toto by logicky malo byť hlavným cieľom strategických a konceptuálnych riešení či opatrení vlády SR počas epidémie a začínajúcej hospodárskej krízy globálneho rozsahu.

Na tlačovke zaznelo, že tézy poslala ešte na konci marca nielen ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jánovi Mičovskému, ale aj odborníkom na agropotravinárstvo za jednotlivé koaličné politické strany. Zdá sa, že žiadna adekvátna odozva na tieto tézy nezaznela a tak je oprávnenou otázkou, čo patrí medzi programové priority tejto vlády? Ak Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR vyzvala vládu SR a koaličné parlamentné politické strany na vzájomnú konštruktívnu diskusiu o tom, čo má byť medzi prioritnými oblasťami riadenia štátu pre nevyhnutné ozdravenie poľnohospodárstva a agropotravinárstva, tak potom voliči týchto strán stoja pred otázkou, koho vlastne poverili vo voľbách riadením štátu?

Na tlačovke boli prezentované tézy a priority ako podklady pre tvorbu programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020-2024. Obsahom sú oblasti ako voda a klimatické zmeny, pôda, obnova pracovnej sily v sektore, spoločná poľnohospodárska politika, podnikateľské prostredie, potravinársky priemysel, štátna pomoc, obchod a kontrola potravín,  školstvo, veda, výskum a poradenstvo v sektore. Má teda vláda SR záujem o tieto strategické a vo svelte začínajúcej hospodárskej krízy najdôležitejšie oblasti bezpečnosti štátu a jeho občanov? Je otázkou kedy Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv dostane uspokojivé odpovede?

Nielen RPPS SR,  ale každý racionálne uvažujúci človek považuje za prioritné a principiálne, aby bolo považované a zaradené poľnohospodárstvo a potravinárstvo ako strategický rezort štátu v krízovom období. Sanácia hospodárskych škôd, ktoré spôsobí globálna kríza,  je možná cez základný pilier biologickej a potravinovej bezpečnosti štátu.  V praxi ide najmä o rozvoj vidieka, ktorý by mal patriť  medzi priority štátnej hospodárskej a sociálnej politiky vlády SR. Predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Milan Mišánik, povedal, že  “Konať potrebujeme tu a teraz. Čas nemáme. Ak zatvoríme pre koronavírus hranice, potom všetci politici pochopia, prečo je dôležité mať správne nastavené Programové vyhlásenie vlády a v ňom opatrenia na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti.”  Nuž zostáva len čakať kedy na tlčovkých vlády SR zaznie oneskorená reakcia na tieto urgentné výzvy.

Už viac krát v bolo článkoch konštatované, že prioritou vlády SR má byť zvýšenie potravinovej bezpečnosti SR (skoro 70% závislosť od dovozu). RPPS SR navrhuje zvýšenie poľnohospodárskej a potravinárskej  produkcie a zvýšenie podielu slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov a v sektore verejného stravovania. Doterajšia odozva vlády SR sa javí ako neadekvátna. Preto zaznelo vyjadrenie Heleny Patasiovej, predsedníčky Agrárnej komory Slovenska, že “Aj vzhľadom na súčasnú krízu a nepriaznivý vývoj počasia – mrazy a sucho – je nutné uskutočniť aj ďalšie stretnutia s poľnohospodármi. Potrebujeme otvárať trhoviská, aby pestovatelia mohli predávať pripravené zeleninové priesady.”

Reklama

A opäť je tu slovenský paradox, keď sa na základe opatrení vlády SR zavreli mnohé domáce prevádzky a občania museli nakupovať poľnohospodárske a záhradnícke tovary v nadnárodných obchodných reťazcoch, namiesto domácich producentov. Aký objem finančných prostriedkov pritom odtiekol mimo SR je otázkou na ktorú niekto dá odpoveď. Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv združujú väčšinu slovenských poľnohospodárov a potravinárov, čiže všetky formy hospodárenia na pôde, živočíšnu a rastlinnú výrobu, spracovávanie komodít a výrobu potravín, pričom zamestnáva tisícky občanov v prevažne vo vidieckych oblastiach. Kto teda odpovie na otázku, čo budú slovenskí občania jesť, ak sa dovoz potravín zastaví z rôznych príčin počas globálnej hospodárskej krízy? Má o tom premier a vláda SR nejakú predstavu?

René Balák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:57

Európska komisia vydala v stredu sedem odporúčaní pre Slovensko vo výročnej správe v oblasti právneho štátu v členských krajinách EÚ. Odporúčania pre Slovensko pritom nadväzujú na vlaňajšie, ktoré SR realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec, informuje TASR.

12:53

Rusko v stredu obvinilo západných lídrov, že zastrašujú svoje obyvateľstvo údajnou spoločnou hrozbou Ruska a Číny. Podľa Moskvy ide o vykonštruované tvrdenia a odmietla preto varovania USA, že rastúca spolupráca medzi Moskvou a Pekingom v Arktíde by mohla ovplyvniť regionálnu stabilitu. V stredu to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

“Európski lídri sa snažia udržať svojich občanov v neustálom strachu z neexistujúcej hrozby z východu, ktorú si vymysleli,” uviedla Zacharovová.

12:40

Dvanásť ľudí vrátané detí zahynulo v dôsledku záplav a zosuvov pôd po silných monzúnových dažďoch a tajfúne Kaemi, uviedli úrady. V Manile sa zrušilo školské vyučovanie, nefungujú ani ďalšie inštitúcie a viaceré cesty sa uzavreli. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Asia tajfún Manila
Na snímke ľudia prechádzajú ulicou zaplavenou monzúnovými dažďami, ktoré zhoršil prímorský tajfún Kaemi v Manile
12:37

Agrorezort spúšťa popri štandardnej úradnej kontrole kvality potravín aj kontroly týkajúce sa dvojakej kvality potravín. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) za účasti ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martina Chudého.

12:36

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024. Vtedy vstúpi do účinnosti zákon, ktorý novú diaľničnú známku zavádza. Súčasne bude od 1. augusta zrušený predaj ročnej diaľničnej známky. V platnosti ostávajú 365-dňová, 30-dňová a desaťdňová známka. V stredu o tom informovala NDS.

12:34

Ceny ropy sa po prepade počas predchádzajúcich obchodovaní čiastočne zotavili. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 10.32 h SELČ 81,54 USD (75,08 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 53 centov (0,65 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 77,49 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 53 centov alebo 0,59 %.

12:29

Ruská vláda zvažuje zákaz vývozu nafty pre rast jej cien na domácom trhu. Uviedol to v stredu hospodársky denník Kommersant s odvolaním sa na viaceré zdroje, ktoré nechceli byť menované. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke mláďatá morských korytnačiek sú vypustené do oceánu z pláže Kuta na Bali v Indonézii

Autor: TASR/AP-Firdia Lisnawati

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali