KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Prekvapení Američania: Ako je možné že Putin posilnil svoj vplyv na Blízkom východe?

Blízky Východ 8. októbra 2017 (HSP/RusVesna/Foto:TASR-Alexei Druzhinin, RIA-Novosti, Kremlin Pool Photo via AP)

 

Portál RusVesna publikoval zaujímavé informácie o poslednom vývoji na Blízkom východe, pričom vychádzal najmä z analýzy britského odborníka Johna R. Bradleya, ktoré autor publikoval na portáli The Spectator.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

John R. Bradley, spisovateľ a analytik, sa už 20 rokov odborne venuje vývoju na Blízkom východe, Severnej Afrike i v Perzskom zálive (na túto tému napísal už niekoľko odborných publikácii) vo svojom článku pre britský The Spectator definoval kroky, ktoré pomohli Vladimírovi Putinovi stať sa najdôležitejšou osobou na Blízkom východe.

Keď v septembri 2015  vstupovalo Rusko do sýrskej občianskej vojny, Ash Carter, v tom čase minister obrany USA predpovedal Rusku katastrofu, podobnú katastrofe v Afganistane. Podľa Carterových slov Vladimír Putin vlieva „benzín do ohňa“ občianskej vojny a jeho stratégia podpory režima Bašára Asada i vojny proti ISIS je predurčená na neúspech.

Prešli dva roky, Putin žne víťazstvá, politická budúcnosť Bašára Asada je garantovaná, Ash Carter je mimo svetovej politiky a posledné zvyšky ISIS sa potácajú pod údermi ruského letectva, sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov.

Totálnym neúspechom sa skončil americký pokus vytvoriť v Damasku bábkový sunnitský režim podľa afgánskeho scenára z 80.-tych rokov. Americké pokusy vycvičiť, financovať a ozbrojiť miestnych a zahraničných džihádistov, ktorí by spolupracovali s despociami Perzského zálivu sa skončil neúspechom, rovnako ako plán zbaviť sa pomocou sunnitského sýrskeho štátu ruskej vojenskej námornej základne v sýrskom Tartuse a leteckej základne v Hmeimmim

Američania sa snažili  vytvoriť v Sýrii aj nárazníkovú zónu medzi Iránom a libanonským Hizballáhom s cieľom rozorvať antiizraelskú šiítsku os. Izrael vykazuje známky nervozity, pretože vojna v roku 2006 ukázala na izraelské slabiny. Izraelská armáda nedokázala dosiahnuť rozhodné víťazstvo proti šiítskym guerillovým bojovníkom, pritom do bojov Izraelci nasadili aj letectvo a tanky, ktoré Hizballáh nemá k dispozícii.

Izrael teda použil proti Hizballáhu takmer všetko čo mal k dispozícii, okrem jadrových a chemických zbraní. Utrpel na izraelské pomery vysoké straty a z Libanonu sa izraelské vojska stiahli, bez toho, aby dosiahli výraznejší úspech. Samozrejme Hizballáh mal vyššie straty ako Izrael, bez problémov ich však doplnil, izraelské vojenské renomé v arabskom svete však značne utrpelo.

Dnes má šiítsky Hizballáh k dispozícii skúsené vojenské jadro, ktoré sa zocelilo v bojoch v Sýrii, kde sa Hizballáh dostal aj k modernej výzbroji a otvoril sa šiítsky koridor od Stredozemného mora až do Iránu. Bojovníci Hizballáhu si dôverujú a zvyšujú svoje aktivity na libanonsko-izraelskej hranici, čo vyvoláva nervozitu u súčasnej izraelskej politickej elity.

Na snímke stúpenci hnutia Hizballáh Foto:TASR/AP-Hezbollah Media Department

Neúspechom sa skončil aj americký plán odrezať Irán od diania na Blízkom východe cez vplyv sunnitských monarchií v Perzskom zálive. Celý americký plán má na svedomí smrť takmer 500 tisíc Sýrčanov, niekoľko miliónov Sýrčanov muselo opustiť svoje domovy a prišlo k rozvratu sýrskeho hospodárstva. No napriek tomu sa americké plány nepodarili.

Putin pritom od začiatku Američanov varoval a tvrdil, že americký plán sa nepodarí. Sýrčania na rozdiel od Afgáncov preferujú liberálne formy islamu a multikulturalizmus. Sýrsky režim nikdy nebol natoľko represívny ako režim v Afganistane, Pakistane či v sunnitských monarchiách Blízkeho východu a potvrdzoval práva pre rôzne vierovyznania. To však nebránilo Američanom označovať sýrsky režim za neprijateľný, saudský režim, ktorý má problémy s dodržiavaním základných ľudských práv však Američanom z pochopiteľných dôvodov nikdy príliš nevadil.

Američanom sa teda nepodarilo úspešne odstrániť Asada. Dôvody sú dva, prvým je pomoc Ruska a druhým skutočnosť, že väčšina Sýrčanov nikdy nemala záujem na tom, aby sa ich krajina zmenila na džihádisticko-vahábistické teroristické hniezdo. Dokonca aj viacerí liberálni kritici Asada sa v najhoršom období v roku 2015 radšej priklonili k podpore Asada, len aby sa k moci nedostali skupiny, ktoré proti Asadovi bojovali. V Egypte sa Američanom farebná revolúcia a zvrhnutie Husní Mubaraka podarilo, problémy s egyptskými radikálmi musí riešiť egyptská armáda doteraz.

Rusko vstúpilo do konfliktu práve v zlomovom momente, kedy už sýrska armáda bránila zvyšné územie (stále išlo o najbohatšie a najľudnatejšie oblasti) pred hordami teroristov z posledných síl. Dnes 3/4 Sýrčanov podporujú Asada a jeho popularita vzrástla do obrovských výšin, Asad kontroluje 80% krajiny a Putin je pre väčšinu Sýrčanov hrdina. Odpor cítia Sýrčania k USA a Západu.

Na snímke ruské bojové lietadlo SU-25 Foto:TASR/AP

Práve západní politici v OSN minulý mesiac podporili aktivity bloku „Priateľov Sýrie“ (tento blok tvoria monarchie Perzského zálivu, predstavitelia protiasadovskej opozície, USA a krajiny západu) a prehlásili, že nebudú sa zúčastňovať obnovy Sýrie, pokiaľ neodíde sýrky prezident Bašár Asad. Tento komentár odznel z úst  britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, na ruských a iránskych tvárach však vyhlásenie britského politika vyvolalo len pobavené úsmevy.

Pred niekoľkými dňami sa v Damasku totiž uskutočnila medzinárodná konferencia O obnove Sýrie. Bašár Asad na tejto konferencii otvorene potvrdil, že obnovy Sýrie sa nebudú zúčastňovať krajiny, ktoré Sýriu ničili, obnovu Sýrie budú viesť Rusi, Irán a Čína. Ide o miliardové sumy, Rusko už dodáva do Sýrie potrebné materiály na obnovu rozvoja hospodárskeho života v krajine, rovnako ako Irán a Čína. Sýria získava výhodné úvery od trojice týchto krajín, Američania, EÚ a arabské monarchie stoja bokom a nevyzerá to tak, že by sa situácia mala zmeniť.

Neschopnosť Západu uznať jednoduchý fakt že Rusko výrazne, kvôli chybám americkej diplomacie, posilnilo na Blízkom východe svoj vplyv, je základným prvkom neúspechu americkej i západnej blízkovýchodnej politiky. Naivné a nervózne aktivity britského ministra Borisa Johnsona v severnej Afrike vedú k ďalšej degradácii západnej diplomacie, z ktorej bude ťažiť len Rusko.

Johnson navštívil Lýbiu, kde sa stretol s generálom Khalifom Haftarom, ktorého vojská kontrolujú východnú časť Lýbie a oblasť Bengházi s bohatými ropnými ložiskami. Haftar nepredstavuje politika, ktorý by úplne vyhovoval Američanom a Západu, tí sa spoliehajú na bábkovú vládu v Tripolise. Johnson sa pokúsil naladiť Haftara prozápadne, krátko po jeho návšteve však generál Haftar navštívil Moskvu, kde s Rusmi dohodol ďalší postup v riešení lýbijského problému. Nervózne pobehovanie britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona sa minulo účinkom a znížilo opäť výdatne renomé Západu v arabskom svete.

Haftar, ktorý prešiel sovietskymi generálsko-štábnymi kurzmi a bez problémov sa stretol s ruskými politikmi na palube ruskej bojovej lode (Stretnutie so Sergejom Šojgu na palube Admirála Kuznecova pri návrate ruskej lode z úspešnej misie v Sýrii) sa stáva v Lýbii najdôležitejšou politickou figúrou. Rusi a Lýbijčania sa už dohodli na priamej vojenskej spolupráci, dodávkach zbraní a pravdepodobne sa čoskoro stane skutočnosťou existencia novej ruskej stredomorskej základne, tentoraz pri lýbijských brehoch.

Dnes sa už nachádza v Egypte letka ruských útočných bombardérov, ruské bojové stíhačky, vrtuľníky a menší ruský expedičný zbor. Títo ruskí vojaci sú už pripravení zasiahnuť v Lýbii na strane generála Haftara a čakajú len na rozkaz. Čo to bude znamenať pre lýbijských islamistov a prozápadné skupiny je zrejmé každému, kto sa čo i len čiastočne orientuje v sýrskych udalostiach.

Sýria a Lýbia kupovali ruské zbrane a budú ich kupovať aj ďalej. Ide o overené a účinné zbrane, ktoré dokázali svoju kvalitu. Lýbia a Sýria sú dosť veľkým fiaskom súčasnej americkej zahraničnej politiky v severnej Afrike a na Blízkom východe, ďalšie fiasko sa prejavuje v odklone Turecka, ktoré kupuje protivzdušné raketové komplexy S-400.  Erdogan ukazuje, že Američanom nedôveruje a nespolieha sa na americkú protivzdušnú obranu, ktorá by zabránila Turkom vyhľadávať a zostreľovať lietadlá USA a NATO v prípade, ak by sa Američania rozhodli k hazardnému kroku odstrániť Erdogana násilnou cestou.

Protivzdušné systémy S-400 sa nachádzajú už aj v Sýrii, kde chránia ruské základne v Hmeimmim a Tartuse, systém S-300 kúpil Irán. Aktivizácia týchto systémov už zhoršila možnosti izraelských a amerických bojových lietadiel narúšať vzdušný priestor cudzích krajín.

Putinov diplomatický prehľad sa plne prejavil po zostrelení ruského Su-24 a smrti ruského pilota. Erdogan zúril, pretože ruské bojové stroje s prehľadom likvidovali turecké kamióny, ktoré kradli ropu zo severných sýrskych území a z Turecka túto ropu za výhodné ceny posúvali Američanom a západným firmám. Erdogan očakával, že Rusko zareaguje útokom na turecké sily, následne sa vtiahne do konfliktu s NATO, ktorý sa skončí ruským ústupom z Blízkeho východu, prepadom Putinových preferencií a prípadne zmenou politického vedenia v Rusku.

Putin však cez ruské embargo na všetok turecký tovar zasadil Erdoganovi tvrdý úder a situácia v Turecku sa začala dramatizovať, čo nakoniec vyústilo v pokuse o štátny prevrat v lete 2016. Časť analytikov tvrdí, že prevrat zorganizoval sám Erdogan, aby oslabil opozíciu, faktom však zostáva že vzťahy medzi USA a Tureckom sa po prevrate výrazne zhoršili – to by nasvedčovalo, že pokus o prevrat nebol z Erdoganovej strany „útokom pod falošnou vlajkou“. Dnes Turecko kvôli svojej protikurdskej politike spolupracuje úzko s Iránom a Irakom, čo možno považovať za ďalší výrazný neúspech americkej zahraničnej politiky, ktorá sa už môže spoliehať na Blízkom východe len na Kurdov.

Návšteva saudského kráľa Salmana v Moskve v dnešných dňoch  sa stala prvou oficiálnou návštevou saudského monarchu v Rusku. Ide o ďalšie približne z 20 stretnutí, ktoré už Putin uskutočnil z predstaviteľmi krajín Blízkeho východu, severnej Afriky, Perzského zálivu či západnej Ázie. Pritom Putin nemusí nervózne lietať ako Boris Johnson, ale predstavitelia cudzích štátov prichádzajú na návštevu do Moskvy, kde sa uskutočňujú väčšinou tajné rozhovory. Evidentne sa skončili časy, kedy sa chodilo po rozumy do Washingtonu, dnes sa na Blízkom východe preferuje Moskva.

Pre Arabov je dnes Rusko oveľa prijateľnejšie ako ZSSR zo svojím ateistickým svetonázorom. Putin si vydobyl v arabskom svete image úspešného, silného a rozumného politika, ktorý hľadá kompromis výhodný pre všetky strany. V úplne opačnej pozícii sú Američania, ktorí arogantne presadzovali politiku šírenia chaosu a následného rabovania nerastného bohatstva  v rozbitých krajinách cez kontrolované bábkové vlády. Putin na rozdiel od Američanov preferuje stabilitu, Arabskej mentalite vyhovuje takisto skutočnosť, že Rusov nezaujíma „gender politika a homosexuálne sobáše“, ktoré dehonestujú Američanov v arabských očiach.

Saudi v Moskve s Rusmi rokovali o niekoľkých závažných  problémoch. Saudov znervózňuje  situácia v Jemene, problémy v Sýrii, rusko-iránska spolupráca a dodávky moderných zbraní Iránu. Saudi chápu, že Irán sa stáva hegemónom v oblasti a uvedomili si, že sa nemôžu spoliehať len na Američanov, ktorých vplyv poklesol. Preto sa  snažia problém vyriešiť v spolupráci s Ruskom. Saudi by neboli radi, keby sa chaos, podobný chaosu v Lýbii prevalil z Jemenu aj do južnej časti Saudskej Arábie, čo by mohlo viesť v konečnom dôsledku k rozpadu Saudskej Arábie na viacero štátov (v Saudskej Arábii pôsobí silná šiítska menšina).

Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo saudskoarabský kráľ Salmán Foto:TASR-Alexei Nikolsky/Pool Photo via AP

Saudský problém nedokážu Američania uspokojivo riešiť, rovnako ako nedokážu riešiť iránsko-izraelský problém. Na silové riešenie proti Iránu už Američania nemajú kapacity, čo si uvedomuje aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý takisto chodí rokovať do Moskvy a nie do Washingtonu. Benjamin Netanjahu sa obáva Iránu a Hizballáhu, ktoré sa netaja svojou nenávisťou k Izraelu. Ďalší prípadný izraelsko-arabský konflikt by sa totiž podľa najnovších poznatkov nemusel odohrávať tak, ako by si Izrael predstavoval – mimo izraelského územia. Pre Izrael by to bolo katastrofou.

Američania sa pokúsili v posledných mesiacoch oslabiť postavenie Putina a zastaviť jeho posilňovanie ruských pozícii. Američania anulujú jadrovú dohodu s Iránom, napriek tomu, že Irán plní všetky body existujúcej zmluvy. Američanom by vyhovovala konfrontácia Izraela s Iránom, pretože takáto kríza by výrazne oslabila pozície Moskvy.

Čo sa podarí Američanom presadiť tieto svoje ambície ostáva otázne. Putin už niekoľkokrát dokázal takmer nemožné a americké plány v Afganistane, Iraku, Lýbii či Sýrii vážne narušil svojimi asymetrickými reakciami.

Putin prevyšuje amerických politikov, ktorí doteraz nechápu ako dokážu Rusi na jednej strane spolupracovať s Hizballáhom proti protiasadovským zoskupeniam, pričom na druhej strane nemajú problém s tým, aby Izrael, s ktorým takisto udržiavajú Rusi korektné vzťahy útočil letecky na jednotky Hizballáhu v Sýrii. A Hizballáh a ani Izrael necítia potrebu prerušiť kontakty s Ruskom a viesť konfrontačný dialóg kvôli tejto skutočnosti.

Takisto Američania považovali za takmer nemožné, aby niekto uzmieril dve palestínske organizácie Hamas a al Fatah – Putinovi sa to v Moskve podarilo. Obe organizácie teraz zamerali svoju pozornosť na Izrael, čo sa prejavilo zvýšením teroristických aktivít na území Izraela v posledných dňoch.

Netanjahu chápe, že sa mu zužuje diplomatický priestor a napriek blízkym kontaktom Ruska a Iránu sa nesnaží žiadať o pomoc len USA, ale rieši politické problémy v Moskve. Putin sa tak stáva dôležitou osobou, ktorá navyše dokáže znížiť napätie medzi Izraelom a Teheránom.  Pri návšteve v Moskve neodzneli zo strany Netanjahua žiadne rozhodné vyhlásenia voči Iránu, pozornosť sa sústredila skôr na záruky, aby ostrieľané iránske skupiny a Hizballáh ostali mimo územia Izraela.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto:TASR/AP-Maxim Shipenkov, Pool

V Putinovom a Lavrovovom prevedení ide opätovne o diplomaciu vysokého stupňa, ktorú už Američania nedokážu robiť, pretože nemajú vo svojich radoch takú výraznú osobnosť, akou bol Henry Kissinger. Prekvapený Washington sa tak ocitá na periférii Blízkeho východu.

Na záver niekoľko prostých faktov. Rusko nerozpútalo krízu na Blízkom východe, Sýria, Irak, sú výsledkami americkej politiky. Kvôli Rusku nezačal do Európy prúdiť tok migrantov z Blízkeho východu a ani z Afriky, kde Američania odstránili Kaddáfiho a krajina sa takisto ponorila do chaosu. Vidieť už však aj opačné tendencie, po neúspechu amerických plánov v Sýrii a stabilizácii situácie v krajine sa začali Sýrčania vracať domov, minimálne 500 tisíc Sýrčanov sa už vrátilo.

Optimistickou skutočnosťou pre Sýriu je fakt, že sýrska vládna armáda počas celej občianskej vojny mala veľmi málo dezertérov. Na počiatku občianskeho konfliktu síce časť Američanmi získaných dôstojníkov odovzdala kasárne a vojenské sklady predstaviteľom opozície, keď sa však rozhoreli boje, dezercie v Sýrskej armáde prestali. Pritom takmer 80% sýrskej armády tvoria sunniti, ktorí odmietli americké a džihádistické predstavy.

Sýrski vojaci bojujú proti sunnitským teroristom pod vedením režimu v ktorom prevládajú alaviti. Sýrski vojaci bojujú spoločne so šiítmi (Irak, Afganistan), Hizballáhom, kresťanmi, Iráncami, Rusmi či Palestínčanmi proti chaosu a džihádistickým predstavám. Rôznorodý proasadovský tábor ukazuje, že sa dokáže dohodnúť a tolerovať rozdielne vierovyznania. Problém s toleranciou majú len členovia „umiernenej opozície“, podporovaní Američanmi a ISIS.

Blízky východ v posledných rokoch zasiahla silná vlna islamizácie. „Arabská jar“ ktorú pozitívne hodnotili Američania sa niesla v znamení útokov rôznych skupín islamistických radikálov proti relatívne svetským režimom v Tunise, Egypte, Sýrii, zčasti Turecku. Táto vlna priniesla so sebou chaos a destabilizáciu celého regiónu. Sýrčanom sa podarilo spoločne s Rusmi a Iránom a ďalšími spojencami odolať tomuto tlaku a stabilizovať situáciu v Sýrii.

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Trump informoval o nezhodách vo vzťahoch s WHO. Čo za nimi stojí?

Washington 30. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump informoval o rozporoch vo vzťahoch medzi USA a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Čo ďalšie prezradil? A v čom problém spočíva? Americký líder zdôvodnil svoje rozhodnutie tým, že WHO odmietla vykonať reformy, ktoré požadoval Washington. Šéf Bieleho domu dodal, že…

Skutočná premiéra to bude až v súťažnom súboji a na Tehelnom poli, vraví Weiss ml. po debute vo farbách Slovana

Bratislava 30. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský futbalový reprezentant Vladimír Weiss mladší sa dočkal debutu v drese ŠK Slovan Bratislava po svojom februárovom príchode do klubu. Absolvoval ho v piatkovom prípravnom zápase "belasých" proti Seredi (2:0), v ktorom prišiel na hraciu plochu 20 minút pred koncom. Účastník MS 2010…

Tenista Roger Federer je podľa magazínu Forbes najlepšie zarábajúcim športovcom za uplynulý rok

New York 30. mája 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pezzali)   Švajčiarsky tenista Roger Federer je najlepšie plateným športovcom na svete za uplynulých 12 mesiacov. Na základe rebríčka magazínu Forbes zarobil takmer 96 miliónov eur Na čelo hodnotenia sa dostal ako prvý tenista od roku 1990, kedy tento rebríček začali zostavovať. Víťaz dvadsiatich…

Mníchov zakázal na „korona“ protestoch nosenie žltej Dávidovej hviezdy

Mníchov 30. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Felix Hörhager)   Nemecké mesto Mníchov zakázalo ľuďom na demonštráciách proti obmedzeniam zavedeným z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 nosiť žltú Dávidovu hviezdu - symbol označujúci židov v období vlády nacizmu -, ktorú niektorí účastníci protestov nosili ako znak odporu proti prípadnej všeobecnej očkovacej povinnosti vzhľadom na…

Odborníci skúmali dopad 18 životných udalostí na pocit šťastia človeka

Bratislava 30. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dôležité životné udalosti, ako napríklad svadba, smrť blízkej osoby alebo bankrot, vplývajú na pocit pohody človeka. Vedci z University of Technology Sydney (UTS) a University of Sydney v najnovšej štúdii po prvý raz porovnali rôzny dopad udalostí na šťastie a pocit spokojnosti človeka, a…

Izraelská polícia zastrelila v Starom meste neozbrojeného Palestínčana

Jeruzalem 30. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mahmoud Illean)   Izraelská polícia zastrelila v sobotu v jeruzalemskom Starom meste neozbrojeného Palestínčana, ktorý neposlúchol jej výzvy, aby zastal a podrobil sa výsluchu. Píše o tom agentúra DPA s odvolaním sa na spravodajstvo palestínskej televízie Arab - obyvateľ východného Jeruzalema vo veku 30-40 rokov -…

Microsoft vymení novinárov za umelú inteligenciu

Bratislava 30. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jeff Chiu)   Spoločnosť Microsoft sa chystá nahradiť desiatky novinárov, ktorí pracujú pre webstránku MSN, automatickým systémom na výber správ, informujú americké a britské médiá Správu článkov od spravodajských organizácií a výber titulkov a fotografií pre portál MSN majú v súčasnosti na starosti novinári. Po novom…

Guvernér Minnesoty mobilizoval v súvislosti s nepokojmi Národnú gardu

Los Angeles 30. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Minchillo)   Guvernér amerického štátu Minnesota Tim Walz nariadil v sobotu v súvislosti s protestmi proti smrti Afroameričana Georgea Floyda "plnú mobilizáciu" Národnej gardy. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že ide o prvú aktiváciu tejto zložky ozbrojených síl počas jej 164-ročnej histórie…

Dobrý signál: Poľský LGBT škandál skončí na súde. Manažér firmy IKEA sa bude za prepustenie zamestnanca zodpovedať

Krakov 30. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Frank Rumpenhorst/dpa via AP)   Manažér firmy IKEA v Poľsku bol obvinený z náboženskej diskriminácie za prepustenie zamestnanca, ktorý nazval na internej webovej stránke spoločnosti homosexualitu „ohavnosťou“  Zamestnanec v krakovskom obchode IKEA bol prepustený minulý rok po tom, čo citoval pasáže z Biblie týkajúce sa homosexuality na…

Premiér: Buďme naďalej ostražití, hrozba koronavírusu naďalej číha

Bratislava 30. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Bratislav Bibel)   Slovensko je aktuálne jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení pre ochorenie COVID-19. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ako však podotkol, treba mať na pamäti, že hrozba naďalej číha "Slovensko je po zdravotnej stránke európskou 1*, ale celosvetovo vírus…

Merkelová: Nemecko skladá skúšku z koronavírusu zatiaľ celkom dobre

Berlín 30. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber, Pool)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu vyhlásila, že jej krajina "skladá" zatiaľ skúšky z koronavírusu celkom dobre, ale aj tak ešte čaká Nemecko kus ťažkej práce, kým sa s pandémiou choroby COVID-19 úplne poráta. Píše o tom agentúra DPA "Zatiaľ tie skúšky…

Tomanová: Vláda by mala umožniť styk rodičov zamestnaných v zahraničí s deťmi

Bratislava 30. mája 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Komisárka pre deti Viera Tomanová vyzvala vládu Slovenskej republiky, aby nebránila styku detí s rodičmi, ktorí sú zamestnaní v zahraničí. Žiada, aby vláda v spolupráci s Ústredným krízovým štábom a Úradom verejného zdravotníctva bezodkladne prijala opatrenia, ktoré odstránia prekážky styku detí s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nie som rasista, ale...

Materiál pod týmto názvom bol spracovaný Mgr. Irenou Bihariovou, realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom, intolerancie. V úvode autorka konštatuje, že materiál je reakciou na antirómsky diskurz, vyplývajúci z nedostatku informácií o živote Rómov. Je právnička, špecializovaná na…

KTO MÁ ŠTÁTY VO VRECKU .

Dnes je najdôležitejším problém, najdôležitejšou otázkou a obavou pre celé ľudstvo COVID-19. Nechcem rozvíjať túto tému , pretože dvadsaťštyri hodín denne táto ilúzia utočí na nás zo všetkých mainstreámových médií. Vytvorilo sa množstvo teórií, názorov , riešení a konšpirácií. Svet nebol na takúto situáciu pripravený (náhoda ?). Začali sa rýchlo…

Faloš prezidentky

Istanbulský dohovor pre Slovensko nekončí. Pani prezidentka si z ľudí, vrátane poslancov NR SR, urobila bláznov. Poslala list bez právnych účinkov a možno očakávala, že nikomu nenapadne zisťovať to na Rade Európy. Keď sme tak urobili, jej hovorca priznal farbu. Aliancia za rodinu vyzvala

E-protest: inteligentný protest proti neinteligentnej štátnej karanténe -aktualizácia.

Jedno ráno som sa ešte vo vynútenom exile v Anglicku prebudil a hovorím si: idem si zabrechať spoza plota. Ani by človek neveril, aká je z toho radosť. Aspoň podľa videnia takých zadubených narcistických a sadistických „géniov“, akými sú nulovým rizikom posadnutý Mikas s jeho hovorcom Matovičom. Oni prišli s riešením hodným IQ môjho obľúbeného zvieratka,…

Ako ďalej ? ...

Dozrel čas na rozhýbanie ekonomiky. Tak ako ďalej ?! Včera túto tému rozhýbala tlačovka Pellegriniho, ktorý vcelku oprávnene kritizoval súčasnú vládu za jej nečinnosť / či skôr neschopnosť / rýchlejšie reagovať na zmenu medicínskej krízy koronavírusu na krízu ekonomickú. A mal pravdu. Ak pomaly končia obmedzujúce opatrenia a vcelku rýchlo…

Dnešný protest proti Matovičovi v B. Bystrici

Ako jeden z tých, čo sa už nemôžu pozerať na nezmyselné rozhodnutia, primitívne pubertálne facebookové statusy a urážky občanov zo strany nášho (aj sa mi to zle píše) premiéra, som sa dnes rozhodol prísť na protestné zhromaždenie, ktoré sa konalo o 17:00 na námestí SNP v Banskej Bystrici. Nasleduje moje…

TopDesat

Nahí stroskotanci čelia veľkej výzve - musia prežiť úplne sami

0

Protagonisti relácie Nahí a vystrašení (Naked and Afraid) a Nahí a vystrašení XL (Naked and Afraid XL) sa sami na vlastnú päsť oddajú divočine. V populárnej sérii Nahí a vystrašení boli protagonisti vo dvojiciach a v skupinách vysadení do najodľahlejších oblastí sveta, aby sa spoločne popasovali s prírodnými živlami. Vďaka…

Čínska vidiečanka a reinkarnácia: 2. časť

0

Pokračujeme druhou časťou článku o Čínskej vidiečanke. Keďže je toho skutočne veľa, čo by sme vám radi priniesli, ideme rovno na vec. Existuje reinkarnácia?  Čínsku vidiečanku priviedli ku kresťanskej viere a pokrstili na Filipínach. Predtým, ako ju odviedli na „loď Manila“, ktorá mierila do Acapulca, dali jej meno Katarína zo Svätého Jána. Aj…

Najväčšie sopky na svete sú sotva viditeľné

0

Dva malé ostrovy, ktoré vykukujú nad vlnami v strednom severnom Tichom oceáne, sú iba špičkami najväčšieho vulkánu na svete. Sopky sa ukrývajú pod hladinou. Pūhāhonu je havajský výraz pre korytnačku vyskakujúcu z vody, ktorá leží asi 1100 kilometrov severozápadne od Honolulu. Je to sopka so širokou kupolou, ktorá sa týči…

Prečo je také ťažké nedotýkať sa vlastnej tváre? Sme na to predurčení?

0

A prečo ťa vždy začne svrbieť nos, keď sa pokúsiš nechytať tváre? Máme na to predurčené gény alebo v čom je problém? Výnimiek nie je veľa. V čase svetovej pandémie si si aj ty možno uvedomil, ako často sa za deň chytáš svojej tváre, mrvíš ruky vo vlasoch a podobne.…

Svet chutí: Počuli ste už o chuti umami?

0

Pokrmy jeme nielen z dôvodu, že to je potrebné, ale aj preto, lebo si ich vychutnávame. Sčasti to je možné vysvetliť ich chuťou. V praxi sa uplatňuje kombinácia chute a arómy jedál, ku ktorým sa pridávajú signály z ďalších zmyslov. Vzniká tak príjemný zážitok z konzumácie pokrmov. Prinášame vám trochu oddychového čítania o strave. Čo dodáva…

Vyvinula sa brada mužom, aby absorbovala nárazy do čeľuste?

0

Hustá a luxusná brada je pre muža korunou krásy podobne, ako pre ženu zdravé a dlhé vlasy. Je síce pekná na pohľad, ale môže mať tiež praktickejší účel. Počas celej histórie oslavujú niektoré kultúry dlhú bradu ako symbol spoločenskej dominancie a mužnosti podobne, ako to má lev so svojou obrovskou…

Vo svete IT

Ako je možné, že na hranici pozorovateľného vesmíru miznú galaxie?

0

Vo vzdialených kútoch vesmíru miznú celé galaxie  a všetky hviezdy, planéty, alebo život, ktorý sa na nich ukrýva, miznú. Samozrejme že sa len tak nevyparia, no sú vymrštené do neznámeho priestoru, ktorý vedci nazývajú nepozorovateľný vesmír. Aby sme túto záhadu dokázali pochopiť, musíme sa pozrieť na dva najzarážajúcejšie vesmírne objavy.…

Facebook: Nechceme byť „rozhodcom pravdy“. Radšej verifikujeme osoby spravujúce veľké stránky

0

Americký prezident spravil v priebehu posledných dní vcelku veľký humbug okolo vymazaných a označených statusov špeciálnym znakom naznačujúcim nepravdivosť tvrdení na sociálnej sieti Twitter. Celá situácia vyústila dokonca v to, že americké úrady prijali Výkonný príkaz na zabránenie online cenzúre, ktorého cieľom je posilniť slobodu prejavu. Facebook nechce byť „rozhodcom…

Prototyp vesmírnej lode Starship SN4 včera explodoval. Pozrite si video!

0

Spoločnosť SpaceX si môže na svoj účet pripísať neúspešný test prototypu  vesmírnej lode Starship SN4, ktorý sa odohral v priebehu včerajšie dňa (29. mája). Vesmírna loď Starship SN4 skončila v plameňoch Ako môžete vidieť nižšie na videu, tak posledný prototyp vesmírnej lode Starship (pozn. redakcie: SN4) explodoval krátko po teste…

Huawei sprístupňuje Android 10 pre ďalšie staršie modely smartfónov

0

Spoločnosť Huawei začala s distribúciou najnovšej verzie Androidu v kombinácii s nadstavbou EMUI 10 pre ďalšie populárne modely smartfónov. Reč je konkrétne o 2 roky starom smartfóne P20 Pro a o 3 roky starom zariadení Mate 10. Android 10 zavítal na ďalšie zariadenia Na dostupnosť aktualizácie upozorňuje portál xda-developers.com, ktorý…

Google ruší plánované predstavenie Androidu 11, ktoré sa malo konať 3. júna. Odsúva ho na neskôr

0

Ešte začiatkom mája spoločnosť Google verejnosť informovala, že predstavenie Androidu 11 sa uskutoční v priebehu 3. júna, teda v najbližšiu stredu. Bohužiaľ, nestane sa tak. Predstavenie Androidu 11 sa posúva Spoločnosť len pred niekoľkými hodinami oficiálne informovala verejnosť, že predstavenie Androidu 11 sa odsúva na neskôr. V statuse, ktorý spoločnosť zverejnila,…

WiFi 6E: Qualcomm predstavuje nové čipy s podporou 6GHz spektra

0

Spoločnosť Qualcomm, ktorá dodáva svoje čipy pre mnohých výrobcov smartfónov, predstavila nove čipy s podporou technológie WiFi 6E. FastConnect 6900 a FastConnect 6700: prvé čipy s podporou nového štandardu FastConnect 6900 a FastConnect 6700 sú prvými čipmi z kuchyne spoločnosti Qualcomm, ktoré podporujú nový WiFi 6E štandard. Vo svojej podstate…

KAMzaKRÁSOU

TEST: NIVEA – Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom

2

Čistenie, ošetrenie a masáž v jednom? Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom z dielne Nivea sľubuje všetky tieto výhody. Ako u nás obstál?

Reštart pokožky zaťaženej nosením rúška: Krásna pleť na dosah!

0

Nosenie ochranného rúška dáva našej pleti priadne zabrať. Ako ju ošetriť po jeho zložení? Reštart pokožky zmáhanej rúško dosiahnete jednoduchými krokmi.

RECEPT: Grilovaný syrový sendvič s klobáskou a jarnou cibuľkou

1

Grilovačka sa nezaobíde bez grilovanej klobásky alebo grilovaného syra, no skúšali ste ich so sendičom? Grilovaný syrový sendvič vrelo odporúčame!

Prirodzene dlhé riasy? Máme pre teba 3 skvelé domáce recepty!

3

Každá z nás po nich túži. Prirodzene dlhé riasy nie sú len snom, ale aj realitou. A to ani nemusíte kupovať drahé prípravky. My máme pre vás niekoľko tipov!

Kedy a ako čistiť dioptrické okuliare? Nosia nebezpečné baktérie!

2

Neustále šmuhy na sklách dokážu človeka poriadne obmedzovať vo vykonávaní úplne bežných činností. Zistite, ako čistiť dioptrické okuliare! 

Video 7-dňové cvičenie pre ploché bruško: Cviky, ktoré sa oplatí vyskúšať!

2

Najlepšie 7-dňové cvičenie pre ploché bruško, ktoré môžete vyskúšať aj v pohodlí domova. Ak sa na to cítite a veríte si, tak sa pridajte k nám a schudnite!

Svetlo sveta

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Svet sa modlí za koniec pandémie – 14. máj je deň pôstu a dobročinnosti

0

Vo štvrtok 14. mája sa príslušníci rozličných náboženstiev, každý svojou formou, zameriavajú na vyprosovanie konca pandémie. Výzvu zjednotiť sa s týmto úmyslom iniciatívy vyhlásenej medzináboženským Výborom pre ľudské bratstvo podporil aj pápež František. Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 13. mája povzbudil k zapojeniu sa do tohto dňa modlitby,…

Armádny Magazín

Nepokoje v Minneapolis vyústili do rabovania obchodov a zatýkania novinárov. Video

0

USA, 30.máj 2020 ( AM ) - Minneapolis zasiahla v ostatných dňoch vlna násilných nepokojov, ku ktorej došlo v reakcii na pondelňajšiu smrť Afroameričana pri policajnom zásahu. Afroameričana Georgea Floyda zatkla polícia v pondelok večer – po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spú

Ďalší prototyp rakety spoločnosti SpaceX - Elona Muska explodoval na testovacej rampe. Video

0

USA, 30.máj 2020 ( AM  ) - Nehoda údajne nesúvisí s chystaným dnešným štartom lode Crew Dragon. Prototyp kozmickej lode Starship pre medziplanetárne lety vyvinutý spoločnosťou SpaceX explodoval včera počas testov v Texase, keď bol naložený tekutým dusíkom. Zničená raketa vyletela do výšky

Ukrajinský prezident Zelenský nebol pozvaný na prehliadku Víťazstva v Rusku

0

Rusko, 30.máj 2020 ( AM ) - Moskovské plány pozvať Zelenského na sprievod víťazstva sa stali známymi v auguste minulého roka. Potom však ukrajinský prezident podporil pozíciu Poľska, ktoré obviňovalo ZSSR zo sprisahania s nacistickým Nemeckom a z rozpútania druhej svetovej vojny.  

Pri Kyjeve po sebe strieľali znepriatelené gangy taxikárov. Video

0

Ukrajina, 30.máj 2020 ( AM ) - Asi stovka páchateľov sa v piatok ráno zúčastnila prestrelky na parkovisku kyvadlovej dopravy v meste Brovary neďaleko Kyjeva. Očití svedkovia nahlásili desiatky výstrelov na mieste. Podľa informácií ide o zúčtovanie konkurenčných skupín súperiacich o kontrolu lukratívnych trás do Kyjeva. Polícia pr

Slovenskí vojaci plnia úlohy v mierových silách OSN vo svete už 27 rokov

0

Slovensko, 29.máj 2020 ( AM, MO SR ) - Príslušníci Ozbrojených síl SR sa od vzniku samostatnej Slovenskej republiky podieľajú na spoločných úlohách a cieľoch v prospech mieru a bezpečnosti vo svete v rámci mierových síl OSN. V súčasnosti pôsobí pod hlavičkou OSN v mierových misiách celkovo 243 slovenských vojakov a vojačiek.   „Dnes si

Najväčšie elektrické lietadlo na svete uskutočňuje svoj prvý let. Video

0

USA, 29.máj 2020 ( AM ) - Vo štvrtok vo Washingtone DC vzlietlo najväčšie úplne elektrické lietadlo na svete. Lietadlo vytvorené z modelu Cessna Grand Caravan je dielom spoločností MagniX a AeroTEC. Skúšobný let trval tridsať minút.  

Tvoja Svadba

Svadobné menovky na stôl: Inšpirácie, ktoré potešia viac ako kartičky

0

Ak plánujete vytvoriť zasadací poriadok na svadbu, tak by ste nemali zabúdať ani na menovky na stôl. Čo je aktuálne trendy namiesto papierových kartičiek?

Ako zariadiť svadbu v zahraničí? Čo všetko je potrebné vybaviť?

0

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíte premyslieť je, či v zahraničí plánujete mať civilný alebo cirkevný sobáš, skutočný sobáš alebo len symbolické požehnanie manželstva.  Pri cirkevnom sobáši si treba vyberať krajiny s vierovyznaním, ktoré je rovnaké ako vaše. My kresťania predsa nebudeme žiadať o sobáš v moslimskom Turecku alebo Egypte. Ak jeden…

Ako schudnúť do svadobných šiat v priebehu niekoľkých týždňov?

0

Blíži sa deň D, no vy máte hlavy v smútku, pretože vaša postava nespĺňa vaše ideály. Zmeňte to! Ako schudnúť do svadobných šiat a byť tou najkrajšou nevestou?

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

0

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Kde a ako predať svadobné šaty? Máme tipy, ako na to!

1

Buďte trpezlivé. Nečakajte veľmi, že sa vaše svadobné šaty predajú do týždňa. Možno áno, a to v prípade, ak sú vaše šaty od Versaceho a vy ich predávate za úplne smiešnu sumu. Predaj použitých svadobných šiat môže trvať od niekoľkých týždňov do jedného roka. Ak ste už mesiac alebo dva nedostali žiadnu reakciu,…

Tvoje Zdravie

Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

0

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri…

Živé sny počas pandémie: Prečo ich máme a čo znamenajú?

0

Pre nový koronavírus sa v našich životoch zmenilo mnohé a výnimkou nie je ani nástup zvláštnych snov. Čo znamenajú živé sny počas pandémie?

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

0

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Je vhodné ich len variť, alebo je v poriadku, ak si na raňajky pripravíme praženicu? A čo surové vajcia? Zistite viac!

Poznáte éterický olej pačuli? Takto pôsobí na kožu či nervový systém!

0

Dnes sa pozrieme na to, aké účinky má éterický olej pačuli a ako ho využiť pre zdravie aj krásu. Ako pomôže vašej pokožke a ako vplýva na nervový systém?

Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

0

Prečo jesť grapefruity? Prečo by sa pravidelne mali objavovať v našom jedálničku a aké živiny a vitamíny ukrývajú? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

0

V dôsledku opätovného zohrievania sa v prípade niektorých pokrmov len mení chuť, iným sa však i znižuje celková kvalita, v horšom prípade sa môžu stať zdraviu škodlivými. Opätovne zohrievať sa napríklad neodporúča jedlá s obsahom zeleniny, ktorá má vysoký podiel dusičnanov. Varením sa ich objem v zelenine zmenšuje, no pri…