Prehlasujú štáty bažiace po sankciách ostatné krajiny EÚ? Von der Leyenová žiada väčšinové hlasovanie. Čo si o tom myslia naši europoslanci a poslanci NR SR?

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto: archiv: M. Radačovský, TASR/AP-Yorgos Karahalis, SITA-Branislav Bibel, TASR – Jaroslav Novák, TASR – Martin Baumann, Screenshot:video)

 

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu prejav o stave únie. Predstavila v ňom priority EK pre nasledujúcich 12 mesiacov. Jednou z nich je aj snaha prejsť v zahraničných otázkach pri hlasovaniach z „jednomyseľnosti“ na „väčšinu“, a to minimálne v oblasti ľudských práv a uvaľovania sankcií

europska unia, rusko, navalnyj, otrava
Ilustračné foto

K jej snahám sa následne v stredu večer vyjadril pre RTVS podpredseda EK pre Medziinštituci­onálne vzťahy a prognózovanie Maroš Šefčovič. Žiadal, aby bolo EK umožnené konať rýchlejšie, napríklad v otázkach sankcií.

Reklama

„Takých momentov, kedy jednomyseľnosť je najväčším zdrojom zdĺhavého prijímania rozhodnutí by som mohol menovať viac…,“ uviedol Šefčovič, ktorý podporuje požiadavku von der Leyenovej.

V tejto súvislosti sme všetkých slovenských europoslancov a niektorých poslancov NR SR opýtali, aký je ich postoj k prechodu hlasovania od jednomyseľnosti k väčšine. Na naše otázky nateraz odpovedal europoslanci Miroslav Radačovský a Milan Uhrík i poslanci opozície Jana Vaľová a Ľuboš Blaha. Svoje stanovisko k uvedenej problematike nám poskytla aj strana Hlas-SD.

Reklama

 

Štáty prehlasované kvalifikovanou väčšinou

Europoslanec Miroslav Radačovský pripomenul, že predsedníčka EK sa už dávno vyjadrovala, že bude iniciovať zmenu hlasovania na Rade Európy.

„Je zrejmé, že pani Leyenová dôsledne razí princíp centralizácie právomocí Európskej únie. Už dávno predtým, ako bola kandidátkou na post predsedníčky Európskej komisie, ale aj v čase kandidatúry, sa vyjadrovala, že bude iniciovať zmenu hlasovania na Rade Európy z dôvodu promptnejšieho a rýchlejšieho konania v zahraničných otázkach, teda vo vzťahu k štátom mimo EÚ.“

„Jednoducho, pani predsedníčka EK je toho názoru, že hlasovanie kvalifikovanou väčšinou urýchľuje konanie v otázkach právomocí vo vzťahu k členským štátom, ale aj vo vzťahu k štátom mimo EÚ,“ dodal Radačovský.

„K otázke hlasovania vo svojej správe, ktorú som si detailne vypočul, sa len stručne vyjadrila: ‘When member states say Europe is too slow, I say to them be couraegeous and finally move to qualified majority voting’. Čo znamená: ‘Keď členské štáty tvrdia, že Európa je príliš pomalá, hovorím im – buďte odvážni a konečne sa rozhodnite pre hlasovanie kvalifikovanou väčšinou’,“ vysvetlil europoslanec.

Reklama

Z tohto jej vyjadrenia podľa Radačovského nevyplýva priamo, že hovorí o sankciách voči národným štátom alebo štátom mimo EÚ, ale z kontextu jej správy vyplýva, že išlo o otázku spoločnej zahraničnej politiky vo vzťahu k hlasovaniu v Rade Európy.  Teda vo vzťahu k štátom mimo EÚ a predovšetkým v oblasti dodržiavania ľudských práv.

JUDr. Miroslav Radačovský
Na snímke poslanec Európskeho parlamentu JUDr. Miroslav Radačovský

Podľa Radačovského je teda zrejmé, že členské štáty, ktoré by mali napr. rozdielny názor na sankcie a ich rozsah vo vzťahu k štátu mimo EÚ, môžu byť kvalifikovanou väčšinou prehlasované, čo podľa jeho názoru nie je správne.

„Otázka sankcií pri porušovaní ľudských práv v štátoch mimo EÚ, resp. pri možnom porušovaní práv, je otázka citlivá a malo by sa hlasovať jednomyseľne. Odhliadnuc od vyššie citovaného, ja osobne nie som zástancom sankcií pri riešení aj možných problémov vo vzťahu EÚ k štátom mimo EÚ, ale ani vo vzťahu medzi štátmi v rámci EÚ. Sankcie totiž sú prevažne ekonomického charakteru, v princípe postihujú všetkých občanov daného štátu a len bezvýznamne pôsobia na tých, ktorí princípy právneho štátu môžu porušovať,“ vysvetlil a dodal:

„Môj názor je taký, že veci je treba vždy riešiť dialógom a hľadať východiská bez prijímania sankcií, ktoré v konečnom dôsledku postihujú obyvateľstvo daného štátu. Teoreticky uplatňovanie takýchto sankcií môže byť aj nástrojom na ovplyvnenie voličov vo vzťahu k vláde, ktorú si zvolili a podobne. Právny štát je reprezentovaný zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou, vrátane hlavy štátu, ktoré orgány si občania zvolili v slobodných a demokratických voľbách. Pokiaľ voľby v tom-ktorom štáte prebehli slobodne a demokraticky, tak o prípadnom porušovaní princípov právneho štátu tými, ktorí boli zvolení, musia opätovne rozhodnúť voliči daného štátu buď v ďalších voľbách alebo v predčasných voľbách alebo v prípadnom referende. Nie som toho názoru, že EÚ by v tomto smere mala zasahovať do práv daného štátu a to či už v rámci EÚ alebo mimo nej.“

 

Reklama
EÚ ako federácia?

„Túto výzvu som v stredajšom prejave Ursuly von der Layenovej tiež postrehol,“ uviedol v úvode Uhrík a dodal:

„Osobne som rázne proti tomu, aby sa v Európskej rade prechádzalo zo systému jednohlasného hlasovania na väčšinové hlasovania. Práve tá nutná jednohlasnosť v kľúčových otázkach je poslednou bariérou pred tým, aby sa z EÚ stala federácia.“

„Právo veta každého štátu by malo byť zachované a dokonca si myslím, že by malo byť rozšírené (resp. vrátené naspäť do stavu pred Lisabonskou zmluvou). Jednoducho, aby sa v EÚ prijímali len také akty, ktoré sú všeobecne výhodné pre všetkých, a nie nevýhodné akty, ktoré nanúti dohodnutá väčšina štátov menšine,“ vysvetlil europoslanec.

Milan Uhrík
Na snímke podpredseda strany ĽSNS Milan Uhrík

„Z pohľadu Európskej komisie teda ide len o snahu posilniť svoju moc na úkor právomoci jednotlivých štátov. Ak by sa v otázkach ‘dodržiavania demokratických hodnôt stanovených EÚ prešlo na väčšinové hlasovania, tak západné liberálne štáty by prakticky bez prekážok dokázali politicky aj ekonomicky zlynčovať akúkoľvek konzervatívnu vládu vo vytipovanom členskom štáte (napr. v Poľsku či v Maďarsku). Aj nám by potom z pozície väčšiny dokázali jednoducho vnútiť povinné imigračné kvóty, silnejšiu LGBT propagandu, liberalizáciu potratov, či akúkoľvek inú škodlivú agendu skrývajúcu sa za ‘dodržiavanie ľudských práv’. To je neakceptovateľné,“ upozornil Uhrík.

 

Obava z tlaku na väčšinové hlasovanie aj v ďalších otázkach

Poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) je tiež proti väčšinovému hlasovaniu. „Som jednoznačne proti, pretože táto idea úplne odporuje myšlienke zjednotenej Európy a to špeciálne v oblasti ľudských práv. Takto dokážu takzvané staré krajiny EÚ jednoducho dostať nové krajiny, najmä z východu, do úlohy štatistov,“ uviedla.

„Zároveň sa obávam, že je to len začiatok a postupne budú predstavitelia EÚ tlačiť na väčšinové hlasovanie aj v ďalších otázkach,“ dodala.

Jana Vaľová
Na snímke poslankyňa SMERu-SD Jana Vaľová

„Jednomyseľnosť v hlasovaní zaručuje, že ak chce EÚ uvaliť sankcie na niektorý štát, musí sa s každou krajinou dohodnúť na jeho vykonateľnosti. V opačnom prípade by sme sa museli pripraviť na mocenský diktát a byť uzrozumení aj so sankciami, ktoré ako štát vôbec nechceme uvaliť z titulu politického alebo ekonomického,“ vysvetlila Vaľová.

 

Väčšinový valec

Stranícky kolega poslankyne Vaľovej, Ľuboš Blaha, v tejto súvislosti uvádza, že členské štáty EÚ by sa mohli premeniť na kolónie.

Reklama

„Som jednoznačne proti tomu, aby platil väčšinový valec pri presadzovaní liberálnej ideológie v Európe. Tým by členské štáty definitívne stratili suverenitu v zahraničnej politike, sankčné ekonomické vojny proti iným krajinám by sa zneužívali ešte viac ako dnes a došlo by pravdepodobne k veľmocenskému diktátu aj v kultúrnych otázkach, pretože do agendy ľudských práv patria aj mnohé liberálne predstavy v etickej oblasti.“

Ľuboš Blaha
Na snímke poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)

„Členské štáty by sa mohli premeniť na kolónie, ktoré by len prijímali a administrovali rozhodnutia bruselského centra a veľmocí, čo je ohrozenie našej štátnosti ako takej. Ide o veľmi nebezpečnú úvahu, ktorá, ako dúfam, nenájde v Európskej únii podporu,“ upozornil Blaha a dodal:

„Keď sledujem, ako v EÚ rastú neoliberálne trendy a militantná politika voči Rusku či Číne, takéto úvahy o obmedzovaní suverenity Slovenska a ďalších členských štátov považujem za cestu do pekla.“

 

“Sme proti zmene pri zavádzaní sankcií”

Strana Hlas-SD pripomenula, že už od roku 2018 sa vedie intenzívna diskusia o zmene konsenzuálneho hlasovania. Preferuje však uvedené hlasovanie vo všetkých oblastiach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

Reklama

„Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika umožňuje členským štátom EÚ presadzovať efektívnejšie svoje záujmy na svetovej scéne. Konsenzuálne rozhodovanie všetkých 27 členských štátov pritom posilňuje váhu politických rozhodnutí EÚ,“ uvádza strana v úvode svojho stanoviska.

hlas-SD Pellegrini
Na snímke členovia strany Hlas – SD na čele s Petrom Pellegrinim

„Od roku 2018 sa vedie intenzívna diskusia o zmene konsenzuálneho hlasovania na kvalifikované väčšinové hlasovanie v zahraničnej politike EÚ v troch oblastiach: ľudské práva, sankcie a vysielanie civilných misií EÚ. Na zmenu hlasovania v týchto troch oblastiach vyzvala aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vo svojom výročnom vystúpení o stave únie v Európskom parlamente.“

„Strana HLAS-SD vyjadruje svoju preferenciu pre konsenzuálne hlasovanie vo všetkých oblastiach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Zároveň chápeme, že v prípade hrubého porušovania ľudských práv, ktoré môžu viesť aj k humanitárnej katastrofe, je priestor na hľadanie riešení o výnimočnom hlasovaní formou kvalifikovanej väčšiny. To sa týka aj vysielania civilných misií EÚ. Sme však proti zmene konsenzuálneho hlasovania v otázke zavádzania sankcií, pretože tieto negatívne ovplyvňujú nielen sankcionované subjekty, ale zasahujú aj do domácich ekonomík členských štátov,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám za stranu poskytol Peter Kmec.

 

Koaliční poslanci mlčia

Stanovisko koaličných poslancov sme sa nedozvedeli. Napriek osloveniu viacerých poslancov z každej koaličnej strany, nám nateraz na naše otázky neodpovedali. Voliči sa preto zatiaľ nedozvedia ich postoj k požiadavke prechodu od jednomyseľného hlasovania k väčšinovému pri otázke postupov v zahraničnej politike EÚ, najmä pri problematike ľudských práv a uvaľovania sankcií.

Reklama

Zuzana Franková

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:08

Európska komisia (EK) v piatok oficiálne otvorila spoločný podnik pre čipy (Chips JU), ktorý posilní európsky ekosystém polovodičov a vedúce postavenie Európy v oblasti technológií. 

Komisia spresnila, že Chips JU preklenie priepasť medzi výskumom, inováciou a výrobou a uľahčí komercializáciu inovačných myšlienok.

14:07

Dňa 1. decembra prichádza do platnosti zmena EÚ v oblasti zemepisných označení pre remeselné a priemyselné výrobky. Zmena má pomôcť slovenským remeselníkom a ich lokálnym výrobkom. V piatok o tom informoval Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR.

Úrad zabezpečí aj registráciu tzv. zemepisného označenia, ktoré sa udeľuje výnimočným výrobkom so špecifickou kvalitou, ktorú možno pripísať konkrétnemu, geograficky ohraničenému prostrediu. K takýmto výrobkom už na Slovensku patrí napríklad Skalický trdelník, Oravský korbáčik, Liptovské droby či Slovenská bryndza.

14:05

Rusko predpokladá, že sankcie proti nemu zo strany Spojených štátov a ich spojencov budú trvať veľa rokov, ale vplyv USA na svetovú ekonomiku slabne. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje Reuters.

14:04

Európska únia musí vyvíjať v oblasti spoločnej obrany úsilie s cieľom dosiahnuť plnohodnotnú obrannú úniu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na štvrtkovej konferencii Európskej obrannej agentúry (EDA).

EK podľa jej slov na začiatok budúceho roka pripravuje novú Európsku obrannú priemyselnú stratégiu (EDIS).

14:02

Klimatická konferencia COP28 musí byť zlomový bodom v boji proti klimatickej kríze, vyhlásil v piatok v Dubaji britský kráľ Karol III. Informovala agentúra AFP.

Každoročná klimatická konferencia COP28 sa začala v Dubaji vo štvrtok a vzhľadom na približne 80 000 registrovaných účastníkov sa stala oficiálne najväčším klimatickým summitom OSN.

13:59

Turisti pre konflikt Izraela s hnutím Hamas prestali dovolenkovať v regióne Blízky východ. Postihuje to najmä ekonomiky krajín ako Jordánsko, Libanon a Egypt, ktoré sú závislé od medzinárodného cestovného ruchu.

13:26

Priemerné denné dodávky zemného plynu ruského energetického gigantu Gazprom do Európy klesli v novembri v porovnaní s októbrom o 4,3 %. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

12:55

Pokles aktivity vo výrobnom sektore eurozóny sa v novembri spomalil viac, ako naznačoval rýchly odhad. Napriek tomu celkový slabý výkon prinútil továrne znížiť počet zamestnancov už šiesty mesiac po sebe. Ukázali to v piatok spresnené výsledky prieskumu spoločnosti S&P Global.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Pudingové croissanty sú vôňou blížiacich sa sviatkov. Pridajte túto ingredienciu pre ich dlhšiu čerstvosť

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pudingové croissanty sú vôňou blížiacich sa sviatkov v našich domácnostiach. Keď za oknom sneží, chutia najlepšie. Mnohí však majú problém, že rýchlo strácajú svoju čerstvosť. Jedna prísada však tento problém vyrieši.

Skontrolujte, či nie ste závislý na cukre

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Cukor vám doslova ničí zdravie. Spôsobuje nielen zvýšenie telesnej hmotnosti, ale tiež vážne ovplyvňuje stav celého tela. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky sladenej stravy patrí riziko cukrovky II. typu, srdcovo-cievnych ochorení, dokonca aj riziko niektorých druhov rakoviny. Prečo teda tak horlivo siahame po sladkostiach? Je cukor…

Hrudkujúci sa cukor vám kazí nervy? Zabudnite na to. Riešenie je vo vašej kuchyni

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Určite sa nám všetkým už niekedy stalo, že po vytiahnutí cukorničky zo skrinky sme zistili, že cukor sa zrazil. Dosť bolo rozpakov v takýchto chvíľach. Tieto domáce prostriedky sú triviálne a stopercentne zabraňujú hrudkovaniu cukru.

Ako rýchlo odmraziť mrazničku? S týmto patentom to zvládnete za chvíľu

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odmrazovanie mrazničky nie je práve najpríjemnejšia práca, no netreba na to zabúdať. Aj moderné mrazničky by sa mali odmrazovať raz za pol roka, aby sa zabezpečilo ich správne fungovanie na dlhé roky. Táto neobľúbená činnosť môže byť oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Všetko, čo musíte…

Stačí dúšok tejto polievky a zahodíte termofor a vypnete radiátory. Zahreje ako kachľová pec a prísady sú lacné

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ktorá polievka vás najlepšie zahreje? Asi každého napadne vývar. Ale nie, iná polievka funguje oveľa, oveľa lepšie. Je to kultová cesnaková polievka, ktorá vždy je výborná. Dnes vám prezradíme recept na vynikajúcu cesnakovú polievku, ktorú obohatíme o jednu, ale veľmi dôležitú ingredienciu.

Armádny Magazín

Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

0 icon

Guyana, 1. decembra 2023 - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové

Streľba v Dallase by mohla opäť otriasť Amerikou. Obnovia USA tradíciu vraždenia rebelujúcich prezidentov?

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Dňa 22. novembra 1963 - pred 60 rokmi - sa v Dallase ozvali výstrely a 35. prezident Spojených štátov John F. Kennedy bol zastrelený. Hoci nešlo o prvý atentát na prvú osobu v dejinách USA, Kennedyho smrť zostáva jedným z najzáhadnejších a najzáhadnejších zločinov v…

Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

0 icon

Izrael, 1. decembra 2023 - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk. "Nevyprovokovaný"…

Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

0 icon

Rusko, 1. december 2023 - Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí inklinujú…

O sterilizácii informácií "ministerstvom pravdy" v USA

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Po zhodnotení úspechu Trumpovej informačnej izolácie ministerstvo zahraničných vecí sníva o tom, že svoj úspech zopakuje aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Dňa 27. apríla 2023 bola v USA oficiálne zavedená cenzúra: za Bidenovej vlády bola vytvorená Rada pre riadenie dezinformácií (Disinformation Governance Board - DGB).…

TopDesať

Hindenburg na fotografiách: Gigantický vzducholoď, ktorá nadchla každého

0 icon

Historické fotografie sú veľmi zaujímavým zdrojom informácií. Zo žiadnych dobových zdrojov či rozhovorov si nedokážeme predstaviť realitu lepšie, ako z reálnych fotiek. Občas nájdeme na internete fotografie, ktoré sú naozaj výnimočne zaujímavé. Podobne, ako tieto historické obrázky vlávnej vzducholode Zeppelin LZ-129 Hindenburg. Táto vzducholoď bola jednoducho gigantická! Ak si chcel…

Trápi ťa celulitída? Tieto potraviny ti pomôžu!

0 icon

80% až 90%  žien môže niekedy v živote potrápiť celulitída. A hoci existuje veľa lekárskych spôsobov liečby celulitídy, ako napríklad laserová terapia alebo chirurgický zákrok, všetky sú dosť nepríjemné a drahé. A najjednoduchší spôsob, ako bojovať proti nepríjemnej pomarančovej koži, je investovať do výživnej a zdravej stravy, ktorá bude prospešná pre celé tvoje telo.  

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: Toto vás veľmi pobaví

0 icon

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: "Byť rodičom je ťažké." Všetci sme to počuli, ale až neskôr sme si uvedomili, čo to v skutočnosti znamená. Buď keď vyrastieme, alebo keď budeme mať nejaké vlastné deti. Konečne pochopíme, aké obete prinášajú, aké bezsenné noci, starosti, koľko trpezlivosti musí mať človek, aby vychoval…

Dizajnérske prešľapy, ktoré v tebe zanechajú zmiešané pocity

0 icon

Dizajnérske prešľapy sú u nás celkom obľúbenou témou. Týchto fotiek na internete neustále pribúda a nám neostáva nič iné, iba sa o ne s tebou podeliť. Dizajnéri a architekti sú študovaní ľudia, ktorým by sa podobné veci stávať nemali. No, bohužiaľ, ako sa vraví, aj motyka občas vystrelí, a tak…

Život nám niekedy hádže polená pod kolená

0 icon

Život nám občas dáva poriadne zabrať. Cítime sa, akoby nám hádzal polená pod kolená. Jediné, čo v takejto situácii môžeme urobiť, je sa poriadne zhlboka nadýchnuť a ostať pokojnými. Veď predsa nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Prípadne nikdy nebolo tak, aby sme sa na tom nemohli…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali