Prehlasujú štáty bažiace po sankciách ostatné krajiny EÚ? Von der Leyenová žiada väčšinové hlasovanie. Čo si o tom myslia naši europoslanci a poslanci NR SR?

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto: archiv: M. Radačovský, TASR/AP-Yorgos Karahalis, SITA-Branislav Bibel, TASR – Jaroslav Novák, TASR – Martin Baumann, Screenshot:video)

 

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu prejav o stave únie. Predstavila v ňom priority EK pre nasledujúcich 12 mesiacov. Jednou z nich je aj snaha prejsť v zahraničných otázkach pri hlasovaniach z „jednomyseľnosti“ na „väčšinu“, a to minimálne v oblasti ľudských práv a uvaľovania sankcií

europska unia, rusko, navalnyj, otrava
Ilustračné foto

K jej snahám sa následne v stredu večer vyjadril pre RTVS podpredseda EK pre Medziinštituci­onálne vzťahy a prognózovanie Maroš Šefčovič. Žiadal, aby bolo EK umožnené konať rýchlejšie, napríklad v otázkach sankcií.

„Takých momentov, kedy jednomyseľnosť je najväčším zdrojom zdĺhavého prijímania rozhodnutí by som mohol menovať viac…,“ uviedol Šefčovič, ktorý podporuje požiadavku von der Leyenovej.

V tejto súvislosti sme všetkých slovenských europoslancov a niektorých poslancov NR SR opýtali, aký je ich postoj k prechodu hlasovania od jednomyseľnosti k väčšine. Na naše otázky nateraz odpovedal europoslanci Miroslav Radačovský a Milan Uhrík i poslanci opozície Jana Vaľová a Ľuboš Blaha. Svoje stanovisko k uvedenej problematike nám poskytla aj strana Hlas-SD.

 

Štáty prehlasované kvalifikovanou väčšinou

Europoslanec Miroslav Radačovský pripomenul, že predsedníčka EK sa už dávno vyjadrovala, že bude iniciovať zmenu hlasovania na Rade Európy.

„Je zrejmé, že pani Leyenová dôsledne razí princíp centralizácie právomocí Európskej únie. Už dávno predtým, ako bola kandidátkou na post predsedníčky Európskej komisie, ale aj v čase kandidatúry, sa vyjadrovala, že bude iniciovať zmenu hlasovania na Rade Európy z dôvodu promptnejšieho a rýchlejšieho konania v zahraničných otázkach, teda vo vzťahu k štátom mimo EÚ.“

„Jednoducho, pani predsedníčka EK je toho názoru, že hlasovanie kvalifikovanou väčšinou urýchľuje konanie v otázkach právomocí vo vzťahu k členským štátom, ale aj vo vzťahu k štátom mimo EÚ,“ dodal Radačovský.

„K otázke hlasovania vo svojej správe, ktorú som si detailne vypočul, sa len stručne vyjadrila: ‚When member states say Europe is too slow, I say to them be couraegeous and finally move to qualified majority voting‘. Čo znamená: ‚Keď členské štáty tvrdia, že Európa je príliš pomalá, hovorím im – buďte odvážni a konečne sa rozhodnite pre hlasovanie kvalifikovanou väčšinou‘,“ vysvetlil europoslanec.

Z tohto jej vyjadrenia podľa Radačovského nevyplýva priamo, že hovorí o sankciách voči národným štátom alebo štátom mimo EÚ, ale z kontextu jej správy vyplýva, že išlo o otázku spoločnej zahraničnej politiky vo vzťahu k hlasovaniu v Rade Európy.  Teda vo vzťahu k štátom mimo EÚ a predovšetkým v oblasti dodržiavania ľudských práv.

JUDr. Miroslav Radačovský
Na snímke poslanec Európskeho parlamentu JUDr. Miroslav Radačovský

Podľa Radačovského je teda zrejmé, že členské štáty, ktoré by mali napr. rozdielny názor na sankcie a ich rozsah vo vzťahu k štátu mimo EÚ, môžu byť kvalifikovanou väčšinou prehlasované, čo podľa jeho názoru nie je správne.

„Otázka sankcií pri porušovaní ľudských práv v štátoch mimo EÚ, resp. pri možnom porušovaní práv, je otázka citlivá a malo by sa hlasovať jednomyseľne. Odhliadnuc od vyššie citovaného, ja osobne nie som zástancom sankcií pri riešení aj možných problémov vo vzťahu EÚ k štátom mimo EÚ, ale ani vo vzťahu medzi štátmi v rámci EÚ. Sankcie totiž sú prevažne ekonomického charakteru, v princípe postihujú všetkých občanov daného štátu a len bezvýznamne pôsobia na tých, ktorí princípy právneho štátu môžu porušovať,“ vysvetlil a dodal:

„Môj názor je taký, že veci je treba vždy riešiť dialógom a hľadať východiská bez prijímania sankcií, ktoré v konečnom dôsledku postihujú obyvateľstvo daného štátu. Teoreticky uplatňovanie takýchto sankcií môže byť aj nástrojom na ovplyvnenie voličov vo vzťahu k vláde, ktorú si zvolili a podobne. Právny štát je reprezentovaný zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou, vrátane hlavy štátu, ktoré orgány si občania zvolili v slobodných a demokratických voľbách. Pokiaľ voľby v tom-ktorom štáte prebehli slobodne a demokraticky, tak o prípadnom porušovaní princípov právneho štátu tými, ktorí boli zvolení, musia opätovne rozhodnúť voliči daného štátu buď v ďalších voľbách alebo v predčasných voľbách alebo v prípadnom referende. Nie som toho názoru, že EÚ by v tomto smere mala zasahovať do práv daného štátu a to či už v rámci EÚ alebo mimo nej.“

 

EÚ ako federácia?

„Túto výzvu som v stredajšom prejave Ursuly von der Layenovej tiež postrehol,“ uviedol v úvode Uhrík a dodal:

„Osobne som rázne proti tomu, aby sa v Európskej rade prechádzalo zo systému jednohlasného hlasovania na väčšinové hlasovania. Práve tá nutná jednohlasnosť v kľúčových otázkach je poslednou bariérou pred tým, aby sa z EÚ stala federácia.“

„Právo veta každého štátu by malo byť zachované a dokonca si myslím, že by malo byť rozšírené (resp. vrátené naspäť do stavu pred Lisabonskou zmluvou). Jednoducho, aby sa v EÚ prijímali len také akty, ktoré sú všeobecne výhodné pre všetkých, a nie nevýhodné akty, ktoré nanúti dohodnutá väčšina štátov menšine,“ vysvetlil europoslanec.

Milan Uhrík
Na snímke podpredseda strany ĽSNS Milan Uhrík

„Z pohľadu Európskej komisie teda ide len o snahu posilniť svoju moc na úkor právomoci jednotlivých štátov. Ak by sa v otázkach ‚dodržiavania demokratických hodnôt stanovených EÚ prešlo na väčšinové hlasovania, tak západné liberálne štáty by prakticky bez prekážok dokázali politicky aj ekonomicky zlynčovať akúkoľvek konzervatívnu vládu vo vytipovanom členskom štáte (napr. v Poľsku či v Maďarsku). Aj nám by potom z pozície väčšiny dokázali jednoducho vnútiť povinné imigračné kvóty, silnejšiu LGBT propagandu, liberalizáciu potratov, či akúkoľvek inú škodlivú agendu skrývajúcu sa za ‚dodržiavanie ľudských práv‘. To je neakceptovateľné,“ upozornil Uhrík.

 

Obava z tlaku na väčšinové hlasovanie aj v ďalších otázkach

Poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) je tiež proti väčšinovému hlasovaniu. „Som jednoznačne proti, pretože táto idea úplne odporuje myšlienke zjednotenej Európy a to špeciálne v oblasti ľudských práv. Takto dokážu takzvané staré krajiny EÚ jednoducho dostať nové krajiny, najmä z východu, do úlohy štatistov,“ uviedla.

„Zároveň sa obávam, že je to len začiatok a postupne budú predstavitelia EÚ tlačiť na väčšinové hlasovanie aj v ďalších otázkach,“ dodala.

Jana Vaľová
Na snímke poslankyňa SMERu-SD Jana Vaľová

„Jednomyseľnosť v hlasovaní zaručuje, že ak chce EÚ uvaliť sankcie na niektorý štát, musí sa s každou krajinou dohodnúť na jeho vykonateľnosti. V opačnom prípade by sme sa museli pripraviť na mocenský diktát a byť uzrozumení aj so sankciami, ktoré ako štát vôbec nechceme uvaliť z titulu politického alebo ekonomického,“ vysvetlila Vaľová.

 

Väčšinový valec

Stranícky kolega poslankyne Vaľovej, Ľuboš Blaha, v tejto súvislosti uvádza, že členské štáty EÚ by sa mohli premeniť na kolónie.

„Som jednoznačne proti tomu, aby platil väčšinový valec pri presadzovaní liberálnej ideológie v Európe. Tým by členské štáty definitívne stratili suverenitu v zahraničnej politike, sankčné ekonomické vojny proti iným krajinám by sa zneužívali ešte viac ako dnes a došlo by pravdepodobne k veľmocenskému diktátu aj v kultúrnych otázkach, pretože do agendy ľudských práv patria aj mnohé liberálne predstavy v etickej oblasti.“

Ľuboš Blaha
Na snímke poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)

„Členské štáty by sa mohli premeniť na kolónie, ktoré by len prijímali a administrovali rozhodnutia bruselského centra a veľmocí, čo je ohrozenie našej štátnosti ako takej. Ide o veľmi nebezpečnú úvahu, ktorá, ako dúfam, nenájde v Európskej únii podporu,“ upozornil Blaha a dodal:

„Keď sledujem, ako v EÚ rastú neoliberálne trendy a militantná politika voči Rusku či Číne, takéto úvahy o obmedzovaní suverenity Slovenska a ďalších členských štátov považujem za cestu do pekla.“

 

„Sme proti zmene pri zavádzaní sankcií“

Strana Hlas-SD pripomenula, že už od roku 2018 sa vedie intenzívna diskusia o zmene konsenzuálneho hlasovania. Preferuje však uvedené hlasovanie vo všetkých oblastiach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

„Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika umožňuje členským štátom EÚ presadzovať efektívnejšie svoje záujmy na svetovej scéne. Konsenzuálne rozhodovanie všetkých 27 členských štátov pritom posilňuje váhu politických rozhodnutí EÚ,“ uvádza strana v úvode svojho stanoviska.

hlas-SD Pellegrini
Na snímke členovia strany Hlas – SD na čele s Petrom Pellegrinim

„Od roku 2018 sa vedie intenzívna diskusia o zmene konsenzuálneho hlasovania na kvalifikované väčšinové hlasovanie v zahraničnej politike EÚ v troch oblastiach: ľudské práva, sankcie a vysielanie civilných misií EÚ. Na zmenu hlasovania v týchto troch oblastiach vyzvala aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vo svojom výročnom vystúpení o stave únie v Európskom parlamente.“

„Strana HLAS-SD vyjadruje svoju preferenciu pre konsenzuálne hlasovanie vo všetkých oblastiach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Zároveň chápeme, že v prípade hrubého porušovania ľudských práv, ktoré môžu viesť aj k humanitárnej katastrofe, je priestor na hľadanie riešení o výnimočnom hlasovaní formou kvalifikovanej väčšiny. To sa týka aj vysielania civilných misií EÚ. Sme však proti zmene konsenzuálneho hlasovania v otázke zavádzania sankcií, pretože tieto negatívne ovplyvňujú nielen sankcionované subjekty, ale zasahujú aj do domácich ekonomík členských štátov,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám za stranu poskytol Peter Kmec.

 

Koaliční poslanci mlčia

Stanovisko koaličných poslancov sme sa nedozvedeli. Napriek osloveniu viacerých poslancov z každej koaličnej strany, nám nateraz na naše otázky neodpovedali. Voliči sa preto zatiaľ nedozvedia ich postoj k požiadavke prechodu od jednomyseľného hlasovania k väčšinovému pri otázke postupov v zahraničnej politike EÚ, najmä pri problematike ľudských práv a uvaľovania sankcií.

Zuzana Franková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bezpečnostná rada OSN odmietla rozhodnutie Turecka opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša

0 icon

New York 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok odmietla rozhodnutie Turecka a cyperských Turkov opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša a vyzvala k "okamžitému odvráteniu" tejto jednostrannej akcie, ktorá by mohla zvýšiť napätie na Cypre, informovala agentúra AP V prezidentskom vyhlásení, ktoré v piatok…

Mikulec: Nedokážem pochopiť ľudí, ktorí hádžu po policajtoch vajíčka

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyjadril pochopenie, že pre niektorých ľudí sú pandémia nového koronavírusu i s ňou súvisiace obmedzenia natoľko frustrujúce, že sa rozhodnú prísť protestovať pred Národnú radu (NR) SR. Nedokáže však pochopiť, aký je skutočný úmysel a cieľ ľudí, ktorí…

Delta variant je v Európe dominantný

0 icon

Londýn 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný. V piatok to povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge Zároveň vyzval krajiny, aby prijali prísnejšie opatrenia na monitorovanie vírusu vrátane zlepšenia prístupu k bezplatnému testovaniu, posilnenia trasovania kontaktov a poskytovania…

Ruské ministerstvo spravodlivosti označilo investigatívne médium a piatich novinárov za zahraničných agentov

0 icon

Moskva 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok označilo investigatívnu webstránku Insider a piatich novinárov za „zahraničných agentov“. Medzi nimi sú aj dvaja novinári z investigatívneho webu Projekt, ktorého vydavateľstvo nedávno generálna prokuratúra vyhlásila za „nežiaducu organizáciu“ Insider informoval o vyšetrovaniach údajnej korupcie a zneužívania moci poprednými…

SAK: Novela trestného poriadku nespĺňa predstavy o reálnej zmene

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská advokátska komora (SAK) víta, že sa o téme kolúznej väzby ako o roky potláčanej téme hovorí, novela trestného poriadku ako celok však nespĺňa predstavy o reálnej zmene trestnej politiky štátu, ktorá by krajinu v tejto oblasti zaradila medzi vyspelé európske štáty. SAK to…

Boris Kollár: O pripravovanej súdnej mape budem diskutovať

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pripravovaná súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti bola témou spoločného stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Primátor krajského mesta požiadal šéfa parlamentu o prípadne založenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v Trenčíne. Primátor Rybníček to…

Kovařík: Dal som vykonať kontrolu, či polícia dav zvládla a nepodcenila situáciu

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Policajný prezident Peter Kovařík dal vykonať kontrolu, či polícia zvládla dav, nepodcenila situáciu a vykonala dostatočné bezpečnostné opatrenia. Uviedol to v reakcii na piatkový protest stoviek nespokojných občanov pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Jeho stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru…

Španielsko a Holandsko sa dostali do nemeckého zoznamu oblastí s vysokým výskytom vírusu

0 icon

Berlín 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Dietze)   Nemecko zaradilo Španielsko a Holandsko do zoznamu „oblastí s vysokým výskytom" koronavírusu. Znamená to, že väčšina ľudí prichádzajúcich z týchto štátov, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, budú musieť od budúceho týždňa ísť do karantény Inštitút Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu…

UNESCO žiada Turecko o správu o chráme Hagia Sofia po jeho premene na mešitu

0 icon

Istanbul 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)   Výbor svetového dedičstva UNESCO v piatok požiadal Turecko, aby do začiatku budúceho roka predložilo správu o stave zachovalosti Chrámu Božej múdrosti (Hagia Sofia) v Istanbule. Výbor zároveň vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti s dôsledkami premeny chrámu na mešitu, informovala agentúra AFP Krok Turecka…

V Bulharsku začali sa koaličné vyjednávania pod taktovkou prezidenta

0 icon

Sofia 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Bulharský prezident Rumen Radev v piatok začal konzultácie o zostavení novej vlády. Na úvod sa stretol s predstaviteľmi populistickej strany Je taký národ (ITN), ktorá v predčasných voľbách z 11. júla získala najviac hlasov. Informovala o tom agentúra BTA Podpredseda ITN Toško Jordanov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

7 najpikantnejších sôch, pri ktorých sa budeš červenať

0 icon

Pred obnaženými mramorovými telami Venuše či Davida sa už dnes nikto nečervená, na celom svete ale stojí skutočne veľa ďalších eroticky ladených diel. V tomtu článku nájdeš 10 najpikantnejších sôch, ktoré naženú červeň do tvojich líc. :) 1. Love Land - Južná Kórea V dostatočne konzervatívnej Južnej Kórei sa nachádza magický ostrov…

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 1. časť

0 icon

V máji 1945 už bolo v Európe takmer po vojne. Hitler bol po smrti a jeho nástupca admirál Karl Dönitz sa pripravoval na kapituláciu. Stále sa však ešte bojovalo a Spojenci pokračovali v neúprosnom bombardovaní. Prinášame dvojdielny článok o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny menom Cap Arcona. Poďme spoločne na prvú časť. V záverečnej etape vojny…

10 najhorších selfie fotografií, aké si kedy videl

0 icon

Dobrou vecou na selfie je, že sa absolútne nemusíme spoliehať na niekoho iného, ak sa chceme vyfotografovať pri niečom zaujímavom. Ako povedal Charles- Guillaume Etienne, "Ak chcete, aby sa niečo urobilo správne, urobte si to sami". V takomto prípade sa nemôže nič pokaziť. A ak aj, nebude to chyba nikoho…

Záhady Zeme: Týchto 10 objavov nedokážeme vysvetliť

0 icon

V dnešnej dobe by sme radi verili, že dokážeme všetko vysvetliť. Veď veda je na vysokej úrovni a dokázala objasniť takmer všetky záhady Zeme. Mnoho ich však ostalo zahalených rúškom tajomstva. Dnes sa spolu pozrieme na 10 vecí, ktoré sa objavili na Zemi a vedci ich nedokážu vysvetliť. 10. Mechanizmus z…

Armádny Magazín

Rusko ponúka nové stíhačky 5. generácie za cenu útočného dronu

0 icon

India, 23.júl 2021 (AM) – Denník India Today komentuje predstavenie nádejnej ruskej stíhačky na leteckej prehliadke MAKS-2021. Hlavná pozornosť sa venuje najmä tomu, aká cena za základnú verziu stíhačky Checkmate bola uvedená v Žukovskom pri Moskve. Pripomeňme, že ohlásená cena je 25 - 30 miliónov dolárov a za túto cenu sa…

Bude Česko vyrábať nákladné lietadlá L-410? V Moskve pokračuje letecká výstava MAKS

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM, Sputnik) –Na letisku Žukovskij neďaleko Moskvy pokračuje Medzinárodná letecká a vesmírna výstava MAKS 2021. V tomto roku je na leteckom salóne bohato zastúpené aj Česko, ktoré má v jednom z pavilónov svoje miesto slávy. Jednou z českých spoločností je Aircraft Industries, ktorá vyrába známe lietadlá L-410.  …

Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.   „Ak ide o dôka

Postupimská konferencia a odsun Nemcov z Československa, aká je pravda? Transfer alebo vyhnanie?

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM) – Máme výročie Postupimskej konferencie. Jedným z bodov rokovania bol odsun Nemcov zo štátov budúceho východného bloku. Publicistov Tomáša Krystlíka a Jozefa Skály sa pýtame, či by zhodnotili tran

Prečo Moskva odpúšťa miliardové dlhy africkým štátom z vojenských kontraktov?

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Často možno počuť špekulácie o príliš veľkorysej politike ruských úradov, ktoré údajne nezodpovedne odpisujú staré dlhy voči rôznym štátom sveta. V poslednej dobe Rusko nevedie nezmyselnú zahraničnú politiku, v čom je teda podstata týchto zdanliv

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali