Moderátor na úvod položil otázku Štefanovi Harabinovi, ktorého označil za ministra Mečiarovej vlády, ktorý mal možnosť ovplyvniť verejnú diskusiu vtedy a teraz opäť vstupuje do politiky.
Harabin ho opravil, že nebol ministrom Mečiarovej vlády, ale Ficovej v roku 2006-2009. Odvtedy už uplynulo 11 rokov, čo nie je ministrom spravodlivosti a za jeho éry tzv. harabinizácie, bol v justícii poriadok. Skrátilo sa súdne konanie z troch rokov na 11 mesiacov. Za jeho éry neboli sudcovia v threeme a rozsudky im nepísali advokáti. Jeho strana Vlasť chce túto katastrofálnu situáciu zmeniť a odstaviť gaunerov od moci. Nie je možné, aby nevinní ľudia sedeli vo väzbe a zločinci, ktorí kradli miliardy, si ležali na plážach. Podľa Harabinových slov “gauneri” ako Počiatek, Kaliňák, Dzurinda, Mikloš, Trnka, Malchárek, tiež zlodeji z SNS a Mostu – Híd majú podľa neho sedieť vo výkone trestu.
Chmelár na otázku akú ľavicovú politiku prináša na rozdiel od Smeru odpovedal, že iba hnutie Socialisti predstavuje autentickú ľavicu. Smer hra podľa neho typickú hru na zlého a dobrého policajta. Premiér Pellegríni je pre liberálov, bývalý premiér pre konzervatívcov a Ľuboš Blaha sa tvári že je komunista. Vo výsledku ale budú zase ryžovať len oligarchovia. Chmelár chce zmeniť, aby prioritou štátu, nebolo dobiehanie ostatných štátov iba v percente výdavkov na zbrojenie ale aj v sociálnych štandardoch.
Gyula Bardos chce naplniť očakávania voličov a chcú stáť znovu na tej správnej strane, tak ako boli v roku 2010, keď boli vo vláde pani Radičovej. Po vražde Jána Kuciaka chcú zmeniť veci tak, aby sa každý cítil na Slovensku doma.
Moderátor pripomenul Harabinovi, že mal v prezidentských voľbách 310 tisíc hlasov, no pri parlamentných voľbách už takýto výtlak nemá.
Harabin odpovedal, že sa treba lepšie pozrieť na skorumpované prieskumné agentúry, ktoré mu pred prezidentskými voľbami dávali iba 3 %. Strana Vlasť si robí vlastne prieskumy kde sa preferencie pohybujú od 8 až do 12 % a tieto prieskumy môžu kľudne skonfrontovať s najskorumpovanejšou agentúrou AKO a predložiť to aj generálnemu prokurátorovi, aby tých podvodníkov, ktorí tu manipulujú s verejnou mienkou trestne stíhal. Harabin pripomenul, že tieto agentúry v roku 2016 dávali Kotlebovi a Kollárovi po 2 % a predpovedali, že sa nedostanú do parlamentu.
Na otázku, či predsa neľutuje, že sa nespojil so stranou Mariána Kotlebu, odpovedal, že spoločnú kandidátku musel vylúčiť aj z dôvodu, že Kotleba nie je prijateľný pre Rusko a to práve v čase, keď sa formuje nová bezpečnostná politika. NATO zaniká a novy bezpečnostný systém nebude možné postaviť bez Ruska. „Aby tu Slovensko v budúcnosti vôbec bolo, tak musíme mať garantovanú svoju bezpečnosť. Zoberte si, že keď Fico dal reverzný plyn fašistom na Ukrajine, tak z ruskej diplomacie neoficiálne zaznelo, že Rusko si nemusí ani všimnúť, že Poľsko bude mať spoločnú hranicu s Maďarskom. Keď niekto neberie tieto veci do úvahy, tak je nezodpovedný politik a to by si aj voliči mali uvedomiť, že čím viac hlasov pre ĽSNS, tým väčšia pravdepodobnosť budúcej koalície Pellegríni- Kiska- Truban.
Bardos skritizoval Chmelára, že po vražde Jana Kuciaka sa nie všetci vyhranili, že nepôjdu so Smerom. Chmelár mu vysvetlil, že nebudú spolupracovať s nikým, kto by chcel znižovať sociálne štandardy. Čo síce nevylučuje žiadnu stranu, ale ak tie opozičné strany, ktoré chcú rušiť všetky sociálne výdobytky od toho ustúpia, tak vie rokovať aj s nimi. Chmelár by bol rád, keby mohol spolupracovať aj s maďarskými politickými stranami, avšak necíti od nich snahu, aby sa Maďari na Slovensku integrovali a cítili ako doma, keď na juhu Slovenska majú deti reálny problém dostať sa do slovenských škôl, kde práve miestny maďarskí poslanci odmietajú otvoriť slovenskú triedu.
Podľa Bardosa Drucker využil vraždu Kuciaka na kariérny rast, lebo prijal kreslo ministra vnútra. Drucker mu odpovedal, že vie kedykoľvek dať odpočet toho, čo urobil a ako sa správal a ak raz nebol záujem zo strany Smeru riešiť to, tak žiadny minister nič nezmení bez podpory vlády. Bardosovi odkázal, že dnes politici robia divadlo, a teraz nie je priestor pre divadelníkov ale pre profesionálov.
Pri téme regionálneho rozvoja, považuje Chmelár za komické, keď tu maďarské strany za Dzurindovej vlády rušili regionálne spoje a dnes ich chcú obnovovať, no ich minister Ersék pre to neurobil nič okrem dvojjazyčných tabúľ.
Harabin navrhol, že peniaze na investície do regiónov vieme získať hneď, stačí, keď sa zruší nákup predražených amerických stíhačiek, čo bude jeho strana Vlasť presadzovať.
Bardos oponoval, že sme členmi NATO a že jeho strana bude v tejto orientácii pokračovať. Tiež vraj nemožno spochybňovať tento nákup, lebo potom naša bezpečnosť nebude zaručená.
Harabin mu odcitoval, že v charte NATO nie je žiadna podmienka nakupovať iba americké zbrane. Ani sa účastniť amerických vojen.
Chmelár sa pozastavil nad tým, že USA odmietlo žiadosť suverénneho irackého parlamentu a vlády o odchode ich vojakov a zároveň rokujú s delegáciou NATO o posilnení úlohy NATO v Iraku.
„My druhýkrát okupujeme Irak. EU chce posilniť úlohu v Iraku, veď to je škandál. Je najvyšší čas dištancovať sa od tejto politiky.“ Chmelár tiež prezradil, že slovenských vojakov z Iraku neodvelil náš premiér, ale veliteľ NATO. „My už nie sme natoľko suverénni, aby sme vedeli povedať jasný názor NATO. Ak budeme pritakávať američanom, ideme proti vlastným záujmom.“
Podľa Bardosa nie je mysliteľné spochybňovanie orientácie Slovenskej republiky. „Veď my sme v NATO, my sme spojenci.“
Harabin mu vysvetlil, že nikto nevystupuje z NATO, lebo NATO samo zanikne. Slovensko musí byť už teraz v hre o novy bezpečnostný európsky systém, ktorý sa ale nedá budovať bez Ruska, lebo inak nebude mierový.
Podľa Druckera sme súčasťou Európskej únie, projektu ktorý nikto nepredpokladal, že sa bude vyvíjať ako sa vyvíja. „Nikto nepredpokladal brexit, to sú výzvy, ktoré sa neriešia odchodom. Čo sa týka NATO, je to pre nás bezpečnostný štít, ktorý vytvára nové výzvy v spolupráci.“
Celú predvolebnú debatu si môžete pozrieť od 1:20:00 minúty.
Pavol Novak