Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková sa zúčastnila na 110. plenárnom zasadnutí EK pre demokraciu prostredníctvom práva (Benátskej komisie)

Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková sa zúčastnila na 110. plenárnom zasadnutí EK pre demokraciu prostredníctvom práva (Benátskej komisie)

Košice 11. marca 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková a sudkyňa Ústavného súdu Slovenskej republiky Jana Baricová sa dnes v Benátkach zúčastnili na 110. plenárnom zasadnutí Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva (Benátskej komisie).

Na snímke predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková

Súčasťou uvedeného plenárneho zasadnutia v bode 16 programu bolo preskúmanie a schválenie návrhu stanoviska CDL(2017)004 k otázkam týkajúcim sa menovania sudcov ústavného súdu, ktorý bol vypracovaný na základe komentárov Christopha Grabenwartera, Michaela Freda, Bena Vermeulena a Richarda  Claytona.

Reklama

Christoph Grabenwarter, Michael Fredo, Ben Vermeulen a Richard  Clayton  vypracovali aj stanovisko CLD-AD(2014)015 k procesu vymenovania sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktoré bolo prijaté na 99. plenárnom zasadnutí Benátskej komisie v roku 2014  (stanovisko z r. 2014). Benátska komisia od roku 2014 systematicky sleduje aktuálne dianie na Ústavnom súde Slovenskej republiky v súvislosti s menovaním sudcov.

Už 7. novembra 2016 sa na pozvanie slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka predseda Benátskej komisie Gianni Buquicchio sprevádzaný Schnutzom Dürrom stretol s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom a s predsedníčkou Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivettou Macejkovou, aby prediskutovali problém menovania sudcov ústavného súdu. Počas návštevy prezident Kiska oznámil, že požiada Benátsku komisiu o stanovisko, ak sa v dohľadnej dobe problém menovania sudcov ústavného súdu nevyrieši.

Reklama

V nadväznosti na už uvedené stretnutie prezident Slovenskej republiky 8. decembra 2016 požiadal Benátsku komisiu o odpovede na otázky súvisiace s menovaním sudcov ústavného súdu (sp. zn. 4101-2016-KPSR).

Delegácia Benátskej komisie zložená z Richarda Claytona a Christopha Grabenwartera sprevádzaná Schnutzom Dürrom  sa 31. januára 2017 stretla vo veci týkajúcej sa menovania sudcov ústavného súdu s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom, predsedníčkou Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivettou Macejkovou, predsedom Národnej rady Slovenskej republiky Andrejom Dankom, predsedom Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky Róbertom Madejom a s právnym poradcom premiéra Eduardom Bárányom.

Dnes (10. marca 2017) bol návrh stanoviska CDL(2017)004 k otázkam týkajúcim sa menovania sudcov ústavného súdu prijatý na 110. plenárnom zasadnutí Benátskej komisie.

Okrem iného z uvedeného  stanoviska Benátskej komisie vyplýva:

  1. Benátska komisia zdôrazňuje, že nepretržité fungovanie Ústavného súdu Slovenskej republiky ako konečného arbitra v ústavnoprávnych otázkach je mimoriadne dôležité pre demokraciu, ochranu ľudských práv a právny štát. Nevymenovanie sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky je veľmi znepokojivým problémom.
  2. Benátska komisia konštatuje, že Ústavný súd Slovenskej republiky s konečnou platnosťou rozhoduje o tom, či štátne orgány konali v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Ústavný súd Slovenskej republiky je zároveň orgánom, ktorý dáva konečné rozhodnutia vo veciach Ústavy Slovenskej republiky, dokonca aj v ústavných sporoch s prezidentom.
  3. V súčasnosti prebieha konanie pred I. senátom (I. ÚS) Ústavného súdu Slovenskej republiky o sťažnostiach 5 nevymenovaných kandidátov. Rozhodnutie v tejto veci bude mimoriadne dôležitým riešením problému menovania. Ak sa I. senát Ústavného súdu Slovenskej republiky (I. ÚS) zamýšľa odchýliť od rozhodnutia iných senátov, mal by postupovať podľa § 6 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov (zjednotenie právnych názorov).
  4. Benátska komisia považuje súčasnú situáciu za patovú, ktorá vyžaduje okamžité riešenie. Odporúčania Benátskej komisie by nemali byť prekážkou okamžitého riešenia situácie.

 

Reklama

Celé stanovisko Benátskej komisie bude uverejnené na stránke Benátskej komisie v priebehu nasledujúcich dní.

Stanovisko Benátskej komisie nemá záväzný charakter, ale keďže je vyslovením názorov, pripomienok, resp. návrhov nezávislých expertov, odborníkov na ústavné a medzinárodné právo medzinárodne uznávanej inštitúcie, je všeobecne rešpektované.

Redakciu informoval Tlačový a informačný odbor, Ústavný súd Slovenskej republiky.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

06:30

Francúzska polícia zadržala v utorok ôsmich mužov v rámci vyšetrovania financovania Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko, USA aj Európska únia ju označili za teroristickú organizáciu.

Zadržaní muži sú podozriví z prípravy a financovania teroristických útokov a zo sprisahania s cieľom vylákať prostriedky na financovanie organizácie v rokoch 2020 až 2024, uviedla francúzska protiteroristická prokuratúra PNAT.

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Včera 20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali