Prečo sú pojmy “proruský” a “prozápadný” zavádzajúce

Prečo sú pojmy “proruský” a “prozápadný” zavádzajúce

Bratislava 17. apríla 2018 (HSP/Ďateľ.sk/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Narastajúce rozpory medzi západnými mocnosťami a Ruskom čoraz častejšie vyvolávajú v strednej a východnej Európe diskusie o tom, aký by mal byť správny prístup menších krajín k Moskve. Problém spočíva v tom, že žiaden správny postoj neexistuje. Existujú len národné záujmy a otázka stojí tak, či ich jednotlivé krajiny správne pochopili.

Ilustračné foto

Úskalia mieru

Reklama

Často sa zdôrazňuje, že mier v Európe je závislý od kvality vzťahov Nemecka a Francúzska. Napoleonské vojny, udalosti nasledujúce po zjednotení Nemecka v roku 1871 a dve svetové vojny v 20. storočí tento argument potvrdzujú a napriek mnohým problémom odôvodňujú zmysel existencie Európskej únie. Pri týchto úvahách sa však zabúda, že mier v Európe závisí aj od kvality vzťahov Nemecka s Ruskom. Nemci v priebehu 20. storočia cez Severoeurópsku rovinu dvakrát vstúpili na územie Ruska a spôsobili mu obrovské straty. Rusi na to nikdy nezabudnú, a preto budú vždy veľmi nervózni zo zužovania strategickej hĺbky, ktorú jej poskytujú nárazníkové štáty – Bielorusko a Ukrajina.

Nemecko v súčasnosti pre Rusko nepredstavuje vojenskú hrozbu. Nie je ňou zatiaľ ani nepatrná americká vojenská prítomnosť v Pobaltí a Poľsku. To, čo Rusov najviac irituje, je postupné približovanie sa NATO k jeho západnej hranici, pretože z pohľadu Moskvy môže byť predohrou k strate kontroly nad nárazníkovou zónou.

Reklama

 

Spojenectvo s Washingtonom

Tak ako Rusi, ani Poliaci nikdy nezabudnú na to, že ich krajina, zovretá medzi Nemeckom a Ruskom, bola predmetom delenia, ale aj dejiskom horúcich i studených konfliktov Rusov s Nemcami. Aj Poliaci utrpeli v dôsledku týchto udalostí extrémne straty. Zároveň v nich vyklíčila prirodzená nedôvera voči Nemcom i Rusom, a preto dnes – napriek tomu, že je Poľsko členským štátom EÚ – budujú silné spojenectvo so Spojenými štátmi.

Poliaci neveria v akcieschopnosť NATO, a to je dôvod, prečo v spolupráci s Rumunmi budujú medzi Baltickým a Čiernym morom neformálnu koalíciu vedenú Washingtonom. Američania majú tiež svoje pochybnosti o akcieschopnosti aliancie, a preto iniciatívu Varšavy plne podporujú. Takmer nič ich nestojí, vyhovuje stratégii USA zadržiavania Ruska v Európe a bráni užšiemu spojenectvu Berlína s Moskvou.

 

Reklama

Sila geografie

Historické skúsenosti Poľska nie sú totožné so slovenskými. Napriek tomu, že Slovensko ako súčasť Československa bolo v sovietskej sfére vplyvu, dôsledkom čoho bola aj intervencia v auguste 1968, Slováci nikdy neboli vystavení takým krutostiam, aké Poliakom spôsobovali tak Nemci, ako aj Rusi. Dôvod je prostý: geografia. Poľsko sa rozprestiera na Severoeurópskej rovine, čo ho predurčuje k tomu, aby cez jeho územie tiahli expedičné zbory zo západu na východ aj z východu na západ. Slovensko je v porovnaní s Poľskom populačne, rozlohou, ekonomicky i vojensky oveľa menšie a slabšie. Vďaka karpatskému oblúku je však lepšie chránené než náš severný sused, a preto je menej náchylné stať sa dejiskom rozsiahlych vojenských operácií, územných anexií a v extrémnom prípade premysleného vyhladzovania.

Niežeby bolo Slovensko imúnne voči tlaku mocností. Roky 1939, 1948 a 1968 sú toho dôkazom. Ale v dôsledku geografie sú jeho negatívne skúsenosti s Nemeckom a Ruskom neporovnateľne miernejšie ako v prípade Poľska. Pre Slovensko preto nepredstavuje porozumenie medzi Berlínom a Moskvou nočnú moru, ale naopak príležitosť pre udržateľný mier v Európe. Súdiac podľa diplomatických postojov, to podobne vidia aj vo Viedni. Historické skúsenosti Poliakov sú však také, že keď si začali Nemci s Rusmi rozumieť, vždy to pre nich znamenalo násilné delenie krajiny. A preto aj perspektíva Bratislavy a Varšavy bude vždy odlišná, keď príde na diplomatickú konfrontáciu medzi Západom a Ruskom.

 

Ilúzia európskej jednoty

Reklama

Zahraničná politika krajiny vždy odráža zmes národných záujmov a historických skúseností. A to bol dôvod rozdielnych reakcií Bratislavy a Varšavy počas kauzy Skripaľ. Ideologický prístup delil postoje na „proruské“ a „prozápadné“. Realita je však oveľa pestrejšia. Poľsko dlhodobo zakladá svoju národnú bezpečnosť na spojenectve s USA. Ak teda chcela Varšava potvrdiť povesť pevného člena tvoriacej sa koalície na osi Baltik – Čierne more, musela sa postaviť do šíku krajín vyhosťujúcich ruských diplomatov. Oslabovanie pozícií Ruska na medzinárodnej scéne je súčasťou poľskej stratégie, vychádzajúcej z národných historických skúseností. Neznamená to však, že je to stratégia vhodná pre celú Európu.

Naopak, umiernený prístup Slovenska a Rakúska otvára priestor pre pragmatické hodnotenie situácie a budovanie vzťahov Európy s Ruskom. Nie je prejavom slabosti, ani „proruských“ tendencií, ako vyhlasujú niektorí agitátori. Je len menej emocionálnym vyjadrením národných záujmov oboch krajín, ktoré majú špecifické vzťahy tak s Ruskom, ako aj Nemeckom.

Napokon, neexistuje nič také ako spoločný západný bezpečnostný záujem. S koncom studenej vojny sa skončilo aj ideologické súperenie Západu so Sovietskym zväzom, ktorý sa v roku 1991 rozpadol. V Moskve už nevládnu ani boľševici, ani komunistická byrokratická gerontokracia. Rusko si osvojilo vlastnú verziu kapitalizmu. Marxizmus (mimochodom, produkt západnej, nie ruskej filozofie) je pre Rusov mŕtvy, ale ich národné záujmy sú aktuálne stále. A s rozpadom bipolárneho sveta nanovo ožili národné záujmy európskych krajín, ktoré pod kepienkom Európskej únie budili dojem jednoty, no tá sa po roku 2008 ukázala ako iluzórna.

Peter Tóth

Článok pôvodne vyšiel na ďateľ.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali