Prečo Srbi v Paríži pri minúte ticha za Chiraca pískali? A kedy konečne začne Európa merať všetkým rovnakým metrom?

Prečo Srbi v Paríži pri minúte ticha za Chiraca pískali? A kedy konečne začne Európa merať všetkým rovnakým metrom?

Paríž 7. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR/Ap-Alexander Turnbull)

 

Bol Jacques Chirac mierotvorca alebo zločinec? Svet žiali nad jeho smrťou a ospevuje ho: ale akosi sa zabúda na to, že aj on sa podieľal na vojnových zločinoch NATO v bývalej Juhoslávii. Nemal by byť posudzovaný práve takým istým metrom, ako ostatní politici, vrátane tých, ktorých meno sa nevyslovuje?

Ľudia sledujú na televíznej obrazovke bývalého francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca na radnici v Paríži 26. septembra 2019

Paríž, 27. september 2019. Semifinále majstrovstiev Európy vo volejbale, hrá domáce Francúzsko proti Srbsku. Usporiadatelia vyhlásili minútu ticha za zosnulého bývalého prezidenta Chiraca. Zo sektoru srbských fanúšikov sa ozve najprv kde-tu piskot a ojedinelé výkriky, ale čoskoro to prerastie do výrazného skandovania, ktoré znelo ako „bombardoval nás!“

Reklama

Domáce obecenstvo to odsúdilo piskotom – samozrejme, do športu politika nepatrí. Hoci, niekto by mohol namietnuť, že v takom prípade do športu nepatrí ani minúta ticha za vojnového zločinca. Ale prečo sa vlastne srbskí volejbaloví fanúšikovia ozvali takýmto nepríjemným spôsobom?

Svet Jacquesa Chiraca oplakal. Vyzdvihujú ho ako mierotvorcu, ktorý si dovolil protestovať proti americkej invázii do Iraku v roku 2003, a ktorý údajne (nie sú o tom hodnoverné dôkazy) presvedčil Američanov, aby NATO počas vojny v Juhoslávii nebombardovalo mosty v Belehrade. Pre spravodlivosť treba povedať, že Jacques Chirac bol zrejme jedným z tých lepších lídrov západného sveta – bol asi najmiernejší z vodcov veľmocí, ktoré sa zúčastnili zločinnej agresie do Juhoslávie.

Reklama

Pre jeho zmysel pre humor, žoviálnosť a bonvivánstvo, pre jeho bonmoty a bezprostredný štýl komunikácie sa stal veľmi populárnym, najmä u mládeže vznikol doslova jeho kult. Mladá generácia ho už takmer nevníma ako politika, ale ako módnu ikonu zosobňujúcu nostalgiu 70. a 80. rokov, špecializované značky predávajú tričká s jeho portrétom a citátmi.

Ibaže aj on je jedným zo spoluvinníkov zločinnej agresie NATO proti Juhoslávii spred dvadsiatich rokov, ktorej výsledkom boli tisíce civilných obetí a vďaka používaniu rádioaktívnej munície dodnes pribúdajú ďalšie. Toto bombardovanie bolo zo strany Francúzska nielen podlou zradou Srbska, historického francúzskeho spojenca, ale najmä prebehlo bez súhlasu Rady bezpečnosti OSN, bolo porušením základných princípov medzinárodného práva a porušením základnej zmluvy NATO (Washingtonská zmluva).

Haagsky tribunál ako politický nástroj plne v réžii „víťazov“, im poslúžil ako zásterka, aby sa zabudlo na nezákonnosť ich invázie. Všetku vinu diania z tých čias hodil na Srbov, hoci v procesoch s nimi ťahal dôkazne aj argumentačne za kratší koniec, keď viacerých napokon musel v plnom rozsahu oslobodiť, vrátane prezidenta Miloševiča. Západných agresorov, ktorí boli od samého počiatku iniciátormi a podporovateľmi rozvratu Balkánu z 90. rokov, však za ich zločiny nikto nikdy neodsúdil.

Francúzsky prezident Chirac, hoci veľmi dobre vedel, že bombardovanie sa nezaobíde bez tisícov nevinných civilných obetí, proti zločinnej agresii nič nenamietal a účasť Francúzska, ako najvyšší veliteľ francúzskych ozbrojených síl, schválil. Tá krv je naveky na jeho rukách a nikto ju z nich už nezmyje.

Chcel by to niekto relativizovať? Tak si pre lepšiu predstavu vezmime iný prípad, ktorý vôbec nie je až natoľko odlišný, než sa zdá na prvý pohľad. Pred vyše 75 rokmi iný prezident iného európskeho vazalského štátiku sa tiež radšej rozhodol voliť cestu menšieho odporu a vyhnúť sa hnevu veľkého nemilosrdného brata. Súhlasil s naložením tisícov ľudí do vlakov a ich odvezení tam, kde im hrozilo… no, v konečnom dôsledku to isté, čo tisícom obetí agresie NATO pri „humanitárnom“ bombardovaní Juhoslávie. V čom je táto situácia odlišná? Samozrejme, v mnohých vonkajších okolnostiach, v rozdielnej obhajobe, ale nie v samotnej podstate: v tom, že išlo o podiel na úkladnej vražde tisícov nevinných ľudí.

Reklama

Reakcia „demokratického“ sveta na tieto dva prípady je však diametrálne rozdielna: kým jeden z prezidentov má byť zločincom, ktorého meno sa ani nepatrí vysloviť, druhý je podľa nich vyvoleným poslom demokracie a ľudských práv zo Západu, toho jediného garanta spravodlivosti a humanity vo svete.

Dokedy ešte budeme tento dvojitý meter tolerovať?

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali